Lorath Hakkında Bilgiler

• Özgür Şehirler’in en fakir, en izole, en az nüfuslu olanıdır.

• Lorath, Lorath Koyu’ndaki sularda egemenlik iddia etse de yeterince güçlü olmadığı için Braavoslu balıkçılar ve Ib’den gelen balina avcıları bu koya girerler.

• Lorath adalarının civarındaki sular sazan sürüleri, balinalar ve gri deniz canavarlarıyla doludur. Büyük deniz aygırı ve fok balığı kolonileri de bulunur.

• Tuzlu su sazanı, şu aygırı dişi, çok derisi ve balina yağı şehir ticaretinin büyük kısmını oluşturur.

• Kadim günlerde bu adalarda, gerçek tarihin başlangıcından uzun zaman önce yok olan ve labirentçiler olarak bilinen bir ırk yaşardı. Geriye sadece kemikleri ve inşa ettikleri labirentler kalmıştır.

• Blok ve yontma taşlardan yapılmış olan hayret verici karmaşıklıktaki bu labirentler adalara dağılmış durumdadır. İkinci en geniş Lorath adası olan Lorrasyon’un yüzey alanının dörtte üçü bunlarla kaplidir. Bu labirentler yerin dört kat altına iner ve bazı geçitleri yüz elli metre aşağı gider.

• Alimler hala bu labirentlerin amacını ve bu insanları çözememişlerdir. Kemikleri normal insanlardan iri olduğu için dev-insan melezi olduğu düşünülür. Lorath efsanelerine göre denizden gelen bir düşman tarafından yok edilmişlerdir. Bir versiyonlara göre merlings, diğer versiyonlara göre selkies ve walrus-erkekleri bu düşmanlardır.

• Onlardan sonra bir süre Ibli insanların akrabaları olan kıllı bir halk burada yaşadı. Bu halk labirentlerden uzak durdu. Bu halk ise Andallar tarafından yerlerinden edildi. Kıllı erkekler kurban edildi, kadınları ve çocukları kölelere dönüştürüldü.

• Çok geçmeden savaşçı bir halk olan Andallar birbirlerine girdiler ve Büyük Qarlon adında bir savaşçı tüm adaların kontrolünü ele aldı. Lorrasyon’daki engin ve lanetli labirentin ortasına ahşap bir kale yaptı. Duvarlarını düşmanlarının kafasıyla süsledi.

• Bu kralın hayali kendini tüm Andalların kralı yapmaktı. Bu sebeple topraklarını güneyde Norvos’a kadar genişletti. Norvoslular buna engel olunca onlarla savaşmak için labirentteki salonundan ayrıldı.

• Bunun üzerine Norvos Valyria’ya haber gönderdi. Özgür Şehir’in Yangınları’nda (Tyrion’ın aşırı istediği kitap) yüz ejderhanın Norvos’u kuşatan Andallara saldırdığı söylenir. Büyük Qarlon orada ordusuyla birlikte yandı.

• Daha sonra ejder lordları Lorath’a uçtu ve Qarlon’ın kalesi dahil her yer alev içinde kaldı. Hatta labirentler bile kavrulup karardı. Lorath Temizliği’neden hiç kimse sağ kurtulamamıştır.

• Bu olaydan sonra Lorath adaları yüz yıldan fazla süre ıssız kaldı. Sadece Ibbenliler gemi tamiri veya temiz şu için yanaşsa da hayaletli olduğu söylendiği için adanın iç kesimlerine girmediler.

• Yaşamak için geri gelen insanlar Valyria’nın kendisinden gelmişlerdir. Kıyametten bin yıl önce karşıt görüşlü bir mezhep tapınak kurmak için buraya geldi.

• Bu yeni Lorathlılar Kör Tanrı Boash’a tapıyordu. Müritleri et yemiyor, şarap içmiyor, yalınayak yuruyorlardı. Rahipleri gözsüz kapüşonlar giyiyorlar, böylece üçüncü gözlerinin açılacağını ve gerçeği bu sayede görebileceklerine inanıyorlardı. (Bu Üç Gözlü Karga’yı hatırlattı bana.)

• Bu inanışa göre herkes eşitti. Bu sebeple bu dinin mensupları isimlerini kullanmayı bırakır ve kendilerinden “bir kadın” veya “bir erkek” diye bahsederlerdi. Bu inanış yok olsa da Lorath’ta hala daha nezaket olarak kullanılmaktadır. (Bu da Yüzsüz Adamları hatırlattı.)

• Bu Kör Tanrı’nın müritleri labirentleri yerleşke haline getirdiler. Zamanla Ib, Andalos, Valyria veya diğer özgür şehirlerden kaçak köleler Lorath’a gelmeye başladı.

• Bu yeni gelenler ilk başta bu müritlere hizmet etse de zamanla rahiplerin yozlaşması ve yeni gelenlerin artması sebebiyle isyan çıktı ve Kör Tanrı’nın hükmü sona erdi. Lorrasyon’daki büyük tapınak labirente kaçan birkaç rahip hariç hepsi öldürüldü.

• Kör Rahipler gidince Lorath Valyria tarzı Özgür Şehir oldu ve üç prensten oluşan konsey ile yönetilmekte başlandı.

• Hasat Prensi toprakları olan, Balıkçı Prensi gemi sahiplerinin, Sokakların Prensi ise sokaklardaki özgür insanlar tarafında seçilir. Ve bu üç prens de ömür boyu hizmet eder.

• Lorath izole olması sebebiyle Kan Yüzyılı’ndaki olaylara neredeyse hiç dahil olmamıştır.

//Buz ve Ateşin Dünyası sayfa 253-256 kaynak olarak kullanılmıştır.

FB_IMG_1565517650915

6 Likes

Elline Sağlık, ben burayı hatırlamıyorum kim gitti kitapta adı geçti mi hiç bir bilgi yok bende

Sağ olasın.

Zavallılar baya çekmiş :smiley:

Bu arada sana geçen sorduğum şehir bura idi tamam; hani yeraltı tünelleri, Braavos’a yakınlık gibi şeyler. :slight_smile: FM ile ve fazlasıyla bağlantısı olduğunu düşünenler vardı.

1 Like

Jaqen Lorathli olarak geçiyor.

Olabilir. Ben o teoriyi duymamıştım daha önce.

1 Like

Bir videoda izlemiştim Arya ile ilgili, bir bulsam sana göndereceğim ama bulamadım şimdi. İleride bulursam artık…

Aslında bu kısım belki bu bahsettiğim şeye işaret olabilir?

Screenshot_2019-08-15-17-19-40-1

Unseen Westeros’tan Lorath tasviri. Çok güzel :heart_eyes:

2 Likes

Niyeyse Labirent filmine benzettim :joy:

1 Like

Aha evet benziyor :grinning: 2020202020