Lotr the battle for middle earth rise of the witch-king rehber

Oyunu bilmeyenler veya yeni başlayanlar için rehber hazırlamak istedim umarım işinize yarar:)

ilk olarak belirteyim ben bu rehberi The lord of the rings the battle for middle erath 2 rise of the witchking modunun üzerinden anlatıcam. Sonra bu oyunda farklı şeyler var demeyin .

Ben anlatımı ‘‘Men ırkı’’ üzerinden yapıcam diğer ırklarıda duruma göre ilerde yapabilirim .

ilk olarak oyuna girmeyi ve ufak bir ayrıntıyı göstericem.

[spoiler][URL=http://imageshack.us/photo/my-images/684/sshot0038.png/][/URL]
oyun açıldığında ana menü>solo play>skirmish’e giriyoruz.
[URL=http://imageshack.us/photo/my-images/827/sshot0039.png/][/URL]

1. rules’a tıklıyoruz.
    2.burdan oyundaki başlangıç parasını ayarlıyoruz.Ben size başlangıç parasını 4000 yapmanızı öneririm 1000 yaptığınızda kendinizi zorlarsınız.
    3.Burdan ise ordu limiti sınırını ayarlarsınız. Ayrıca ordu limiti ne kadar çok ‘‘farm(para veren ev)’’ kurarsanız o kadar çok artar ama sınırda durur. 2x yaparsanız 2000 point ordu çıkar 4x yaparsanız 4000 point ordu çıkar.
    4.burdan ise ana menüdeki custom hero seçeneğinden varsa yapmış olduğunuz heroları oyunda olup olmayacağını seçebilirsiniz.
    5.burdanda yüzüğü ele geçirdiğinizde fortress(anakale) ye getirdiğinde çıkan kahramanların(iyilerde galadriel, kötülerde sauron çıkar.)olup olmayacağını seçebilirsiniz.

[URL=http://imageshack.us/photo/my-images/854/sshot0040.png/][/URL]

1. burdan kaç kişilik oynayacaksanız haritanızı seçebilirsiniz.
    2.burdan haritanın hangi bölgesinde olacağınızı seçebilirsiniz.
    3.burdan hangi ırk olmak isterseniz onu seçebilirsiniz.(rehberde ilk olarak men ırkını anlattığım için şimdilik men ırkını seçmenizi tavsiye ederim.)
    4.burdan oyunun herolarını veya kendi yaptığınız heroları seçebilirsiniz .(ileride hero yapmayıda anlatacağım.)
    5.Burdan takımınızı seçebilirsiniz kendinize dost ırk seçmek isterseniz
    takımınızı aynı yaparsınız düsman olarak ırk almak istediğinizde başka numara takım seçersiniz eğer düşman ırkların hepsini aynı takım yapmazsanız hem birbirleriyle hemde sizle savaşacaklardır.
    6.burdan bayrağınızın ve haritadaki renginizi seçebilrisiniz .hangi rengi seçerseniz oyundaki askerlerin pelerinleride o renk olur.
    7.burdan düşmanınıza handicap verebilirsiniz . handicap verilen ırkın
    evleri ve askerleri daha hızlı ölür.
    giriş bölümü bu kadar şimdi oyun içi anlatıma geçiyorum.

[/spoiler]

Oyun içi anlatım buildingler ve askerler.

[spoiler][URL=http://imageshack.us/photo/my-images/821/sshot0001.png/][/URL]
1.FARM:Oyunun olmazsa olmazı para kaynağı farmlar. farmları kurarken yüzdelerin yüksek tutmanız gerekir. yoksa düşük para verir.
farmlar kendi kendine zamanla rank atlar rank atladıkça daha fazla para verir. ne kadar çok farm kurarsanız asker çıkarma limitiniz o kadar artar. Ekonominiz iyi durumda olduğunda farmları yan yana yüzdeleri düşük şekilde kurabilirsiniz.Bu sayade asker çıkarma limitiniz artar.
2. barracks: asker çıkarma merkezidir sadece kılıç ve mızrakçı çıkarabilrisiniz.askerlerin güçleri ve gereksinimleriyle ilgili bilgileri askerler bölümünde anlatıcam (aşağıda)
3. archery range: Okçu çıkarma merkezidir. 2 tip okçu vardır. Ayrıca
ateşli oku alıp okçuların vuruş gücünü artırabilirsiniz.
4. Stables: Atlı birlik ve süvari çıkarma bimnasıdır. 2 tip atlı birlik(meşhur rohirrim ve gondor knights)ve birde önlerine ağaç çıksa yıkan dol amroth knightsları çıkarabilirsiniz.
5.Siege works: Burdan mancınık çıkarabilirsiniz. Binaları ve surları yıkmakta birebirdir. ayrıyetten binadan yanan taşı alıp mancınıkların vuruş gücünü artırabilirsiniz.
6.Battle tower:Okçu kulesidir.içine 2 okçu birliği koyabilirsiniz. koymazsanız kuleler tek başına tek ok atabiliyor. Kuleye tıklayıp ateşli oku alırsanız kule ateşli ok atar.
7.well :Can havuzudur . Askerlerinizi veya herolarınızı yanına getirdiğinizde canları dolar.
8. heroic statue: Askerleri yanına götürdüğünüzde güçlerini artırır.(bir nevi gaz veriyor. ) binaların yanına kurulduğundada binadan çıkan askerin parasını düşürür.
9. blacksimith(önemli): teknoloji evi gidibir. ‘‘bayrak’’ şeklinde olanı aldığınızda askerlerinize sancaktar ekler.Bu özellik askerlerinizi daha
iyi komuta etmenizi sağlar.Ve asker birliğinde ölen olduğunda askerler zamanla çoğalır.
zırh şeklinde olanı aldığınızda askerlerin savunması artar.
kılıç şekline olnaı aldığınızda da askerlerin vuruş değerleri artar.
10. market place : bildiğimiz pazar yeridir.farmların para değerini ve binaların kurulma hızını artırır.
11.Wall hub: Sur kurmanızı sağlar . suru bulundunuz mape göre dar
yerlere kurmanızı tavsiye ederim surun üstüne mancınık ve okçu kulesi ve kapı kurabilirsiniz.
12.Fortress : Anakalemizdir. oyuna başlarken zaten bir tane olur ihtiyaç halinde 2. kurulabilir.
13. oyun başlarken verilen köylümüzü durdurmak içindir.
14. düşman mancınıklarından dolayı veya ejderhalardan dolayı çıkan yangınları söndürmek için kullanılır.
15.power menu: savaştıkça biriken puandır.Özel güçlerin açılmasını sağlar.(ileride ayrıntılı anlatıcam.)
askerler
GONDOR SOLDİERS
bildiğimiz kılıçlı birliktir. Oyunda isengardın kılıçlı uruklarından sonraki en iyi kılıçlı birliktir. teknolojik özelliklerini verdiğinizde savaşlarda hızları işe yararlar.Çünkü men ırkının mızraklı birlikleri yavaş hareket eder. Sakın atlı birliklerin önüne çıkarmayın kağıt gibi ezer geçerler.

[URL=http://imageshack.us/photo/my-images/266/sshot0048.png/][/URL]

GONDOR ARCHER
Zayıf okçu birliğidir.Oyunun başlarında paranız azken 4 birlik civarı savunmanız için çıkarabilirsiniz menzilleri kısadır. Çok iyi birlik sayılmazlar o yüzden bu birlikten ordu kurmanızı tacsiye etmem dediğim gibi 3-4 birlik savunma için çıkarıp ondan sonra ithilien ranger
çıkarmanızı tavsiye ederim ithilien rangerlar gerçekten iyi okçulardır.

[URL=http://imageshack.us/photo/my-images/138/sshot0049.png/][/URL]

İTHİLİEN RANGER
Gerçekten iyi okçulardır.Menzilleri elfler kadar olmasada iyidir. ateşli ok ve banner(bayrak gibi olan tenkoloji) verdiğinizde atlarla bile 3-4 defa üstünden geçtiğinde zor ölürler.Mendeki en güçlü birliklerdendir.
bu birliği çıkarmak için archery rangenizin rankı 2 olmalıdır.
[URL=http://imageshack.us/photo/my-images/705/sshot0051.png/][/URL]

GONDOR TOWER GUARD
Canları ve vurus güçleri çok iyidir ama çok yavaş hareket ederler .
zırh ve kılıç teknolojileri verildiğinde durdurulamaz olurlar.Atlı birliklere karşı birebirlerdir. Eğer karşı oyuncu atlı birlikten oluşan bir ordu yapıyorsa tower guardlar o ordudan eser bırakmaz. bu birliği çıkartmak için barrackınızın rankı 3 olmalıdır.rankını 3 yapmak için barrack’a tıklayınca çıkan kale armasına basmanız gerekir. Sıraya level atlar ilk önce 2 sonra 3 rank olur.
[URL=http://imageshack.us/photo/my-images/204/sshot0052.png/][/URL]

ROHAN SPEARMEN
Bu birlik daha çok rohana ayıp olmasın diye yapmışlar aslında fena değillerdir.eğer çok paranız yoksa tower guard çıkaramıyorsanız bu birlikten çıkarabilirsiniz.Bu birliği çıkartmak için barrackın 2 rank olması gerekir.

GONDOR KNİGHTS
Gondorun klasik atlılarıdır. rohirrim kadar iyi değillerdir at üstünde sadece kılıçla savaşırlar.

ROHİRRİM
Oyunun en iyi atlı birlikleridir.at üstünde hem kılıç hem okla savaşabilirler. Filmdende en tanıdık askerlerdir.Bide başlarına Eomer veya Thedoen’i verirseniz süper bir birlik olurlar.

[URL=http://imageshack.us/photo/my-images/12/sshot0055t.png/][/URL]
DOL AMROTH KNİGHTS
Bunlar bildiğiniz hayvandır önlerine geçeni yıkar geçerler hatta ağaçları bile. Bunlardan en fazla 3 birlik çıkarabiliyorsunuz.
[URL=http://imageshack.us/photo/my-images/11/sshot0056.png/][/URL]

[/spoiler]
ÖZEL POWER MENU

Aslında resim koyucaktım menu ile ilgili ama 10 resimden fazla resim koyulmuyor.(çok saçma bir kural)bu yüzden soldan başlayarak sırayla numaradan takip edebilirsiniz.
1.Ordunuza ve heronuza can basabilirsiniz.
2.ordunuzun güçlerini %50 güçlendirir.
3.binalara ve surdaki hasarı tamir eder.
4.hobbitleri çağırır.(askeri birlik taş veya sopa ile dövüşürler.)
5.ok yağmuru yapar. düşman birlikleri üzerinde kullanabilirsiniz kalabalık olan yere atın .
6. tom bombadili çağırır. Bu yaşlı adamı kitapları okuyanlar tanır. Şarkı söyleyip dans ede ede ezer milleti.
7.okçu kulesi çıkarır.
8.ranger ları çağırır.( okçu birlik )
9.düşman birliklerinin bir süre için donup kalmasını sağlar.
10.rohirrimi çağırır.(atlı birlik)
11.hayaletleri çağırır eğer düşman ordusunun tam ortasına çağırırsanız ordudan eser bırakmazlar ama binaları iyi yıkamazlar.
12.deprem yapar. karı oyuncunun ülkesine saldırırsanız çoğu binasını yıkar.

oyunu online oynamak için yapmanız gerkenler

bfme2 için :
multi cd key(hem bfme2 için hemde witch-king mod için): burdan indirebilirsiniz
bfme2 için image files: burdan indirebilirsiniz
bfme2 1.06 patch : burdan indirebilirsniz

witchking mod için :
witchking mod 2.01 patch: burdan indirebilirsiniz
witchking mod için image files: burdan indirebilirsiniz

image files nedir ?

image files deamon tools (sanal sürücü programı) ile kullanılan oyunu sanki cd takılıymış gibi kandırıp orjinal oynamanızı sağlayan dosyadır.

hamachi ağları : gameofthrones.bfme2 şifre:123

yeni başlayanlar için taktiksel olarak ilk başta (eğer başlangıç parası 4000 ise) kendinizi rahat savunmak için ucuz ve güçlü (boromir,faramir) kahramanlar çıkarın ben size boromiri tavsiye ederim . Sonra bir barracks kurun ve bir kılıçlı birlik çıkarın tabi para evide kurun bu arada . sorna paranız arttıkça birlik sayısınıda artırın
birlik sayısı 3 olunca paranızla archery range kurup gondor archer de çıakrın 2-3 tane yeterli olur . Haritaya göre düşüncek olursak
olası saldırı yerinin dar bir yerine 3 bölük ve kahramanınızı yerleştirin birde para evlerine yakın duran birlikler bırakın çünkü oyunun yapay zekası en yakın para evine saldırmak şeklinde ayarlanmış . bu yüzden para evlerini savunmasız bırakmayın para durumunuz 4000 civarı olurken blacksimith(benim değimimle teknoloji evi) kurup yavaş yavaş teknolojileri alın ama ilk olarak kılıçla zırhı alın derim. Sonra
paranız ve askeri gücünüz yerine geldiğinde mancınık çıkarmak için
Siege works kurun çünkü karsı ülkeyi yıkmak kolay olmayabilir.
4 tane mancınık çıkarın onları dilk önce düşmanın asker çıkarma
binalarına saldırtın diğer askerleride öyle yapın koca orduyla sadece bir binaya saldırmayın yoksa 2 3 tanesi saldırır diğerleri izlerler . ordunuzu yoldayken hangi eve saldırcaklarsa parca parca o binaya yoneltin dediğim gibi yoksa ordunuz sıkışır hareket edemez 3 bölük öldürcem diye asker kaybedersiniz . OKÇULARI önden göndermeyin önlerinde okçuları korumak amaçlı birlikler muhakkak olsun yoksa okçuları ya mızraklılar oldurur yada atlılar ezer geçer. Birde ordunuzu binalara saldırırken veya orduyla kapışırken ordunuzu tümünü seçili hale geçirip battle stance dan agresif stance alabilrisiniz. seçili hale gitirdiğinizde sol altta kalkan arması var oraya tıklayıp kılıç armasını seçerseniz agresif moda geçerler.Ama agresif modda biraz sözünüzü zor dinlerler oyun savaş sırasında yavaşladığında biraz zor hareket ederler. geriside sizin taktik bilginize ve hayal gücünüze kalmıştır.
Oyun ile ilgili teknik ve indirme gibi sorunlarda özelden her türlü mesajı atabilirsiniz yardımcı olurum .
1-2 gün içerisinde birde kotu ırk anlatımı yapacağım ve war of the ring bölümünü anlatıcam anlaşılan kimse war of the ring oynamamış.
konu alıntı değil kendi yapımımdır . Bir teşekkür yeter . Konu kaynağı ve alıntı olduğu belirtildiği taktirde paylaşılması serbesttir.

Emek harcamışsın ve güzel yapmışsın.Birde evil side için hazırlrsan mükemmel olur

Ben bu oyunu elf olmadan oynayamıyorum.

ilginç :smiley: elfte alıştın tabi okçulara uzaktan uzaktan :smiley:

diğer ırklar içinde ilerde yapmayı düşünüyorum .

Aranızda Dwarfları seven var mı ? Ben alışamadım. Ağır ilerliyorlar. Ama elfler güzel oynanıyor. Okçu+Warrior iyi gidiyor bende.

benim en sevdiğim ırktır . Sur kurduktan sonra yıkılması çok zor oluyor mancınıklarıda çok iyi . mızraklılarıda ayriyetten ölmek bilmiyorlar. Tabi herkeze göre bir ırk değil şahsen savunma ağırlık oynadığım için seviyorum ben .

Savunma değilde ben saldırı yapıyorum. Bu öldürürken aynı zamanda para kazandıran herolar var. Yolluyorum onları hem para hem gelişme erteleme. Bu arada Sur yap yapmasına da çok ağır ilerliyorlar…

[quote=“Narsilyon, post:6, topic:1505”]

benim en sevdiğim ırktır . Sur kurduktan sonra yıkılması çok zor oluyor mancınıklarıda çok iyi . mızraklılarıda ayriyetten ölmek bilmiyorlar. Tabi herkeze göre bir ırk değil şahsen savunma ağırlık oynadığım için seviyorum ben .
[/quote]Bence savunma ağırlıklı oynamak için Elfler en iyi ırk. Birkaç geçit noktasına Mirkwood okçularını yerleştirip upgradelerini yaparsan adam geçirmezler. Tabi atlılar için birer tane de mızraklı birim lazım.

[quote=“TurkJedi, post:8, topic:1505”]

Mirkwoodlar iyi olur. + onların yanına bir de kule atıyorum upgradeli. Olurda atlı gelirse hop kuleye :slight_smile:

Elflerin savaştaki en büyük eksiklikleri binaları yıkmadaki zayıflıklarıdır…sanırım entlerden yardım alıyordı fakat çevrede su yoksa ateşle hemen yanıyolar:))) binaları indirmede cücelerin üzerine tanımam…ama en güçlü ırk insanlar…

[quote=“TurkJedi, post:8, topic:1505”]

o konuda haklısın ama elflerin surları ve kuleleri çok iyi değil surlarına hiç bir şey kuramıyorsun. Ayrıca cücelerin tünel özelliğide var ülkenin hemen yanına ordu çıkarır ruhun duymaz :smiley:

Elflerin bina yıkmada bir zayıflıkları olduğunu düşünmüyorum. Upgradeli Mirkwood okçuları binaları birkaç saniyede yıkabiliyor.

Elf okçularının upgradelerini yaptıktan sonra başka bi birim yapmaya gerek bile kalmıyo ki, affetmiyolar. Özellikle kale savunması yaparken daha kapıya yaklaşmadan adamların işi bitiyor.

miğfer dibinde 2.kata yerleştir bi kaç grup adamların binalarına kadar atıyorlar.

Hocam benim bi derdim var onu danışayım, özellikle kale savunması yaparken sura dizdiğim adamları ofansif olarak işaretlemesem bile kendi kendilerine surdan inip mal mal hareketler yapıyorlar, defansife alınca da rakip herhangi bir birimime saldırmadan saldırmıyorlar. Bunun bir çözümü var mı?

haritadaki surun altında kalan boşluklardan kaynaklanan bir sorun yani bir bug. witchking mod oynuyorsan 2.01 patchi kurabilirsin belki düzelebilir tam emin değilim. patchi kurduktan sonra image files kurmanı tavsiye ederim o zaman oyun orjinal gibi olur linki:http://dl.gamecopyworld.com/?g=1&c=725495341&d=2006&f=LotrBfMe2EP1_Mi-poseden%21rar
yalnız bu sorun bir tek gizli kapı kurduğunda ortaya çıkar.

Gizli kapısız da olmaz ki ya.

ihtiyacın olunca kur işin bitince yık ondan sonra tekrar ihtiyac duyarsan yine kurarsın .

Çok basit bir yolu var okçuları seçip D ye bas hepsi agreesif olurlar

daha sonra S ye basıp sabitle . ondan sonra sen bir emir vermediğin taktirde asla kımıldamazlar ve agresif oldukları için menzillerine giren her düşmanı vururlar.

Ayrıca bence cüceler çok güçlü yapılmış. Hem savunmada hem saldırıda hiç affetmiyorlar.

Birde elfleri insanlara karşı zayıf yapmışlar mızrakçı olsa bile atlılara karşı faydasız

Şu evilda Half-Troll’ler var. Onlar atlılara o kadar güçlü gözükmedi bana. Hatta genele olarak goblinde bi spider rider birde mountain giant basıp dalıyorum. Daha iyi oluyor.