Lys

[

                [b]  LYS[/b]

Essos’ta bulunan Lys dokuz Özgür Şehirden biridir. Fırtınalı denizlerin dar kayalarla çevirmiş olduğu küçük bir şehirdir. Şehir doğu kıtasının güney kıyısında, Tyrosh’un güneydoğusunda ve Volantis’in batısında yatar. Yarı-kanun kaynaklara göre şehir, pek çok adaya yayılmıştır. Lys, kimyagerlerin içlerinde “Boğazlayan” zehri de bulunan zehirleri yaptığı şehir olarak da bilinir.

                 [b] HALK[/b]

İnsanların saçları lüleli ve kokuludur. Mavi göz lys’lilerde yaygındır. Yarı-kanun kaynaklara göre sarı saç gerçek Lys’lilerde yaygın bir özelliktir.Kanın hala güçlü olduğu Eski Freehold bölgesinde pek çok Lys’liler sarı-beyaz saçlara ve pürüzsüz kumral bir tene sahiptir.

               [b] DİN[/b]

Yarı-kanun kaynaklara göre en büyük R’hllor tapınaklarından biri Lys’te ayakta durmaktadır. Burası ayrıca Aşk Tanrıçasının da evidir.

                [b] TİCARET VE PARA BİRİMİ[/b]

Lys kuruşları oval şekildedir ve üzerinde çıplak bir kadın resmi bulunmaktadır. Lys’te kırmızı ve beyaz şarapta yapılmakta, İyi halılar ve öldürücü Lys’in gözyaşları zehrinin kaynağı da üretilmektedir.

              [b] SON OLAYLAR[/b]


             [b]KILIÇLARIN FIRTINASI[/b]

Tyrosh, Lys ile savaşın eşiğindeydi.

             [b] KARGALARIN ZİYAFETİ [/b]     

Lys ve Tyrosh, Myr ile savaşın eşiğindedir. Tyrosh başyargıcının Lys’teki ticaret savaşını bitirmeye yönelik şartlar teklif ettiği söylenmektedir.

eheheh :frowning:
http://forum.gameofthronestr.com/konu-lys.html neyse hangisi kalacaksa kalsın.

bbbb Rhaegar’ın konusu yazık kurallarına ve göz güzelliğine daha çok hitap ediyor. Lakin sende bilgi biraz daha fazla. Eğer o konu gibi düzeltirsen ve hiç yabancı kelime (örn; freehold) senin ki kalabilir.

allah allah, bende çevirmeden önce bu konu var mı diye arama yapmıştım, olmayınca çevirdim. tuhaf

Rhaegar bak bakayım şimdi çeviriye. Yeterli ise seninkini atıyorum çöpe.

Atma beniii ölümlereee atma beniii zulumlereeee

neyse genel Özgür Şehirler konusuna ekle bu konunun linkini :stuck_out_tongue: