Mace Tyrell Niye Fırtına Burnu ile Uğraştı Durdu?

Tüm ordu ile Üç Dişli Mızraka niye gitmedi

Hatta tüm komutayı Randyll Tarly’e verseydi Tarly,Aerys’e;Ned Robert Hoster ve Jonun kellelerini gönderirdi.

Belki oranın topraklarını istiyordur.

Kendi Fırtına Burnu Fatihi diye gösterip böbürlenmek için başka bir amacı yok.

Ashford’taki kısmi zaferden sonra olası bir şan fırsatı görüp tüm ordusuyla Fırtına Burnu’na gidip kaleyi fethetmek istedi. Robert’ı güçsüz duruma düşürmek için ki kaleyi alabilseydi bunu başarırdı da. Emrindeki askerlere ve Arbor’ın donanmasına rağmen beceremedi. Mantıklı olan Rhaegar ile Üç Dişli Mızrak’a gitmesiydi ama Mace Tyrell sonuçta.
Belki orduyu bölüp bir kısmını Tarly’nin komutası altında isyancılara karşı gönderebilirdi ama Tarly yine de ne Robert’ ne Ned’i ne Hoster’ı ne de Jon’u öldürebilirdi kolaylıkla. Hatırlatmak lazım Rhaegar’ın ordusunu Cesur Barristan, Jonothor Darry ve Prens Lewyn Martell komuta ediyordu. Ve kraliyet ordusunda 30 bin askere ek, 10 bin şövalye vardı.
Belki Tarly savaşın seyrini değiştirebilirdi. Ama Rhaegar savaşı kazansaydı bile Aerys ölecekti her türlü.

2 Likes

Çünkü zeki adam aslında. Deli kral kazansa idi, ronertın evini kuşattım diye böbürlenebilrdi, ronert kazandığında da, sebi tuttum aslında bir şey yapmadım falan diyebilirdi. Bu kadar basit. Robertın af çıkaracağı kesin de-ildi sonuçta. Garantici olmak önemlidir.

Robert’ın affetmekten başka seçeneği yoktu eğer etmeseydi savaş çıkardı ve Menzil çok rahat kazanırdı.

Baratheon Hanesinin yerleşkesi eğer Robert orayı kaybetseydi, Robb nasıl kuzeyi kaybettiyse oda kendi bölgesini kaybeder gibi anılırdı.

Kazanamazdı. Tahta oturduktan sonra isterse affetmezdi. Robert savaşta kanamış tecrübeli askerlere artı olarak tüm Batı’nın dinç askerlerine sahipken Tyrelller hangi orduyla karşı koyabilirdi ki?

Tyrell Hanesi oldukça zengin Aerys öldükten sonra,bazı haneler Tyrelllerin yanına geçebilir. Kesin kazanacağını sanmam Robert’ın

Tyrellere bağlı lordlardan başka kim destek verecekti? Kuzey, Vadi, Nehir Toprakları, Batı ve Taç Toprakları birleşmiş, Dorne 10 bin savaşçı göndermiş ve kaybetmiş. Ki Prens Doran hiç öyle aniden savaşa girecek bir adam değil. Tahta sadık olmasına, kız kardeşi Elia olmasına rağmen 10 bin adam gönderdi sadece. İstese tüm orduları toplar ve Üç Dişli Mızrak’a gönderirdi.
Asker sayısında gerideler. Zenginlik desen Lannisterlar savaşa hiç katılmadı neredeyse ve çok az harcama yaptı ki yine de Tyreller ile ölçüşecek kadar zengin bir hanedan. Zaten Tyreller’in isyana devam etme gibi bir ihtimalleri olsaydı Robert büyük bir güç olmadan Ned’i Fırtına Burnu’ndaki kuşatmayı kaldırması için göndermezdi.
Tyrell hanesi şimdiye kadar nasıl bir başarı gösterebildi ki tek başına isyana kalkışacak gücü kendilerinde bulabilsinler? Sonradan Aegon’un ihanetlerine lütuf olarak bahşettiği lordluklarından ve arazilerinden başka övünecekleri neleri var?

Savaş boyunca hiç kayıp vermemiş 60 bin askerden oluşan ordu ve bu orduyu yönetecek Randyll Tarly + Demir Donanma ile boy ölçüsebilecek güçte Arbor donanması ile neredeyse sınırsız erzak. Vadi, Kuzey, Nehir, Fırtına toplanıp 40k ile çıkabildi Rhaegar’ın karşısına ve bu iki taraf birbirine girdiğinde Tywin yine tarafsız kalırdı. Ama Mace boşuna riske girmedi çok daha kolay bir yoldan şu an tahta çökmek üzere.

2 Likes

En doğru yorum bence. Tyrell kurnaz bir adam, hele o anası daha da kurnaz ve akıllı.

Muhtemelen amaç “oyalanmak” idi. Savaşa asker göndermediler, böylece açık bir savaş verip sıkıntıya düşmediler, asker kaybetmediler; Kuşatma ile de “bir şeyler yapıyoruz” görünümünü sergilediler.

Kim kazanırsa da hemen diz çök, itaatini bildir… Öyle de oldu.

1 Like

Mace hala Fırtına Burnu ile uğraşıyor. Kaleyi almaya gittiğinde karşısında Geyik değil Ejderha ve Altın Kafatası gördü. Yıllardır alamadığı kaleyi Altın Grup ve Aegon çok kısa bir sürede aldı :smiley: