Maekar I Targaryen

#1

Maekar I

Saltanat: 221-233 AL
Tam isim: İsminin ilkiyle Maekar I Targaryen
Unvanlar: Yedi Krallığın Kralı
Doğum: 174 AL
Ölüm: 233 AL
Önceki: Aerys I
Sonraki: Aegon V
Hane: Targaryen Hanesi
Çocuklar: Daeron, Aerion, Üstat Aemon, Aegon V, Rhae, Daella Targaryen
Annesi: Myriah Martell
Babası: Daeron II

Maekar I, Yedi Krallığı yöneten on dördüncü Targaryen Kralı. Daeron II’nin dördüncü oğludur ve Summerhall tahtı ona verilmiştir. Maeker, Blackfyre İsyanı’nda görev yaptı ve yetenekli bir komutandı. Targaryen ailesinde gerçekleşen ölümler sonucu 221 AL yılında tahta çıktı. Saltanatı 233 AL yılına kadar sürdü. İsyancı lordlara karşı verdiği savaşlarda ölmüştür.

Görünüş
Gezgin Şovelye’nin komik baskısında Maekar, sakalı olan güçlü biri olarak tasvir edilir. Gözleri menekşe rengidir ve saçları neredeyse beyaz olan soluk sarışın rengindedir. Saçları düz ve sakalları kare şeklinde kesilmiş, renkleri ise gümüş rengine yakındır. İri ve güçlü görünür. Çiçek hastalığı yanaklarına gölge düşürmüştür. Yarı-kanun kaynaklarına göre, Maerkar demir altından yapılmış siyah keskin noktaları olan bir taç takmıştı. 3 başlı Targaryen ejderhası sembolünün dörde bölünmüş arması olan giysisi vardı.

Hayatı
Gençliği
Maekar, Daeron II ve Myriah Martell’in oğludur. 4. oğlan olduğu için kral olması beklenmiyordu. Gençken evlenmiş ve dört erkek, iki kız çocuğunun babası olmuştur. Summerhall’da ki Targaryen’ların yazları gittiği kale Maekar’a verilmiştir.

Blackfyre İsyanı
Blackfyre isyanı sırasında Maekar, Targaryen ordularından birine komutanlık yapıyordu. Redgrass Alan Savaşı’nda üvey amcası Aegor Rivers’in yaptığı çılgın saldırıda kalkanı ona duvar olmuştur. Kardeşi Baelor Mızrakkırap (Breakspear) isyancılara ters saldırı yaptığında savaş kazanıldı. Savaşın anlatıldığı Çekiç ve Örs (The Hammer and The Anvil) şarkısında Baelor Mızrakkıran’ın çekiç, Maekar’ın da örs olduğu söylenir.

Yine de Maekar takdir edilmedi. Savaşın kazanılma nedeninin Daemon Blackfyre’nin yaptığı hatalar ve kardeşinin çabaları sonunda olduğu söylendi. Ayrıca Maekar’ın diğer kardeşlerinin gölgesinde kaldığı ve bu nedenden onun gururunun kırıldığı söylenir. Raymun Fossoway, Maekar için;
“Prens Baelor gibi gözü pek değildi, Prens Aerys gibi zekide değildi ve Prens Rhaegel gibi centilmende değildi ve şimdi ise kendi kardeşleri tarafından oğullarının da gölgede kaldığından muzdariptir.” demiştir.

İlerleyen Dönem
Büyük Bahar Salgını’nda Kral Daeron ve Maekar’ın kardeşi Baelor öldü. Maekar’ın kardeşi Aerys I tahta geçti ve piç olan amcası Brynden Rivers(bloodraven)’ı Kralın Sağ Kolu yaptı. Maekor’un sağ kol olma gibi beklentileri vardı ve Bloodraven yüzünden bu beklentiler gerçekleşmedi. Maekar Summerhall’a çekildi.

Aerys’in ölümü ardından, Maekar Demir Taht’a geçti ve Bloodraven’i tutukladı. Yedi senelik saltanatı boyunca, sıcak yaz devam etti. Kimilerine göre gelmiş geçmiş en Büyük Yaz’dı. Yaz bittiğinde ise kısa bir sonbahar oldu ve ardından uzun, soğuk kış geldi.

Maekar 233 AL yılına kadar hüküm sürebildi ve isyancı bir lordla yaptığı savaşta öldü. Ardından oğlu Aegon V tahta çıktı.

#2

Tacı ve zırhı çok güzel.Ayrıca yaşlı dadı vardı ya hani Bran yataktayken Ak Yürüyenlerin hikayesini anlatırken bir geceyi söylemişti burdaki uzun,soğuk kış o gecemi ?

#3

hayır bu o kadar büyük bi kış değil dadının anlattığı on yıllar sürüyo

#4

Bana göre Targaryen tarihinin en karışık olaylarını görüp, üstüne birde krallık yapmış önemli ve kilit bir isimdir. Üstelik bana kalırsa en karizmatik Targaryenlerden ikincisi.