Mance Rayder = Arthur Dayne Teorisi

burada bahsi geçen kadın = melisandre. yaşlı bilge bir kadın var, iksirler falan kullanıyor diye gidiyorlar kadın ölmüş mü ne olmuş ama kızı vardı diyor mance. aslında yaşlı kadın melisandre. kolye takınca gençleşiyor. bunlar da kızı sanıyorlar. asshai ipeği, kızıl ve iksir…

Melisandre’nin orada ne işi ve ki? Mantık? Bu kadının geldiği yer belli, ne için geldiği ve kimin yanında da olduğu belli… Asshai deyince akla sadece Melisandre gelmemeli.

Gerçek olamayacak kadar irrealist bir önerme. Reddit’de olsa bir nevi kabul edilebilir ancak benim gözümde kanal sahibinin kanalına malzeme bulmak için oluşturduğu bir teori videosundan farksız. Bu kişi başka bir teoride de Daenerys’in Ned’in kızı olduğunu savunuyordu.

Siz daha teori kelimesinin anlamını kavrayamamışsınız. O hiçbir zaman “Daenerys Ned’in kızıdır, aksi iddia edilemez” demedi. Bir teori sunup seride ki kanıtlarını söyledi. Herkes de demiş saçmalama felan. Teorinin saçma olduğunu iddia etmek için, bunu argümanlarla kanıtlamanız lazım. Direk saçma deyince olmuyor öyle. Forum da Geek Teori’ye yapılan bir saldırganlık var gördüğüm kadarıyla.

Teori kelimesinin anlamını kavrayabilecek yaştayım. İnsanları tanımadan onlar hakkında ön yargıya varmak hiç hoş değil. Konuyla ilgili olarak tamamen kendi düşüncemi söyledim ve savundum. Bununla birlikte attığım gönderide de Geek Teori hakkında hiçbir saldırgan davranışta bulunmadım. Bu arkadaş, ‘‘Daenerys, Ned’in kızı dedi.’’ diye bir cümle de kurmadım. Bu kişi ‘‘Bir teori videosunda Daenerys’in, Ned’in kızı olduğunu savunuyordu.’’ dedim. Söylediklerimi ya tam okumadım ya yanlış anladın ya da istediğin gibi anladın.

Bir de bu konu hakkında şunu söylemek istiyorum: Teori, doğruluğu kanıtlanmamış ya da kanıtlanamamış olan yazı ve düşünceler üzerine yürütülür. Ser Arthur Dayne ve Mance Rayder’ın kim oldukları belli, görevleri ve amaçları belli, duygu ve düşünceleri de belli. Birbirine eş olmadıkları da belli. O halde Arthur Dayne=Mance Rayder, bir teori değil yanlış bir önermedir. Çünkü bu iki karakterin aynı kişiler olmadığı apaçık ortada.

Kusura bakma ama, aynı şeyleri tekrar söylemişsin ve karşı argüman felan da sunamamışsın. Cevap verecektim de, demek istediklerimi zaten üstte yazdığımı fark ettim. Neyse. He birde, ön yargılı bir şekilde yaklaştığımı iddia etmişsin de, “kanal sahibinin kanalına malzeme bulmak için oluşturduğu bir teori videosundan farksız.” diyerek ön yargının dibine vurmuşsun. Sonra ön yargılı olan ben oluyorum.

Konuyla ilgili kendi fikrini sunmuş ve desteklememişsin ki. Kesin bir şeymiş gibi söyleyip durmuşsun. Saldırgan bir davranış da bulunmadım demişsin ama “kanal sahibinin kanalına malzeme bulmak için oluşturduğu bir teori videosundan farksız.” diyerek bunun da dibine vurmuşsun. İki karakterin aynı kişi olmadığı apaçık belli demişsin ama yukarı da ki yazıda belirttiğim gibi bunun sebebini söylememişsin. Öyle olunca boş yapmış oluyorsun, kusura bakma.

Malzeme’nin terim anlamını biliyorsundur, açıklama gereği duymuyorum. Kanalın sahibi olan bu kişi, neden ürettiği ya da keşfettiği teorileri video haline getirerek kanalına yüklüyor? Cevap basit; kanalına ürün oluşturmak ve bu oluşturduğu ürünleri izleyicilere sunmak için. O halde benim söylediklerimin hiçbirisi ön yargı değil gerçek bir önerme. Söylediklerimin hiçbirisi kötü anlamda değil. Kanalın sahibi olan kişinin canlı yayınlarını da izledim, teori videolarını da izledim. Bizlere yansıttığı kadarıyla tertemiz birisi. Onun hakkında kötü düşünmem için hiçbir sebep yok. Benden argüman mı istiyorsun? Serinin kitaplarını okumadıysan al ve oku. Eğer okuduysan bir daha oku. Awoiaf’a da bakabilirsin. Mance Rayder, yeminini bozan ve görevini terk eden birisi. Ser Arthur Dayne ise yeminine ölene kadar sadık kalan ve yine ölene kadar görevini terk etmeyen birisi. Bu iki kişi için eş demek, Tywin ile Ned için eş demekle eşdeğerdir.

Öncelikle şunu söyleyim, videocu arkadaş gerçekten neye dayandı tam olarak hatırlamıyorum izlemiştim ve bana pek mantıklı gelmemişti.

Ancak sizin tutumunuzu da doğru bulmuyorum. En saçmasapan ve absürt önerme olsa bile karşı argüman öne sürmek gerekir. Saçma, anlamsız düz mantık gibi şeyler hem işi çirkin polemiklere çeker hem de bu tarz tutumlar linç korkusu yüzünden milletin teori yazmaktan vazgeçmesine sebep olur ve sonra sonsuza kadar milletin redditte yazdığı şeyleri çevirip dururuz.

“Birinin siyahları kuşanması ve kimliği hakkında yalan söylemesi, dünyanın geri kalanının öldüğüne inandırmak istemesi olabilir mi? Bu da yeni bir soru doğuruyor. Birisi, neden kendini ölü gösterip, Gece Nöbetine katılsın. Yani niye Essos’a kaçmıyorsun. Orda kimse seni tanımaz ve istediğini yapabilirsin. Westeros’da bir çok kişi bunu yapıyor. Ayrıca videonun sonunda gelecez ama Mance, aşırı iyi bir savaşçı. Yani gidip bir paralı asker olup zengin de olabilirdi. Bunun yerine Mance, siyahları kuşanmayı, duvarın ötesine geçmeyi ve yıllarını vererek imkansızı başarmayı, yani yabanılları birleştirmeyi deniyor. Tüm bunları da, onları duvarın güneyine getirip, gelecek olan şafak savaşında insanlığa yardım etmesi için yapıyor. Yani Mance, kulapa planı olan ve insanlığı düşünürken, onurlu ve yetenekli bir adam gibi geliyor. Öyle değil mi? Öyle yabancıların müziğini ve kadınlarını sevdiği için veya bir pelerin için yeminini bozan biri gibi hiç değil.” daha fazla yazabilirim ama üşeniyorum. Sorularını da video da cevaplamış zaten kısacası.

ben bu tip teorilere pek itibar etmiyorum
Çünkü Mance, Arthur diyelim. Surda onu önceden görmüş tanıyan birileri olamaz mı kimliğini gizlemesi zordu. surda sör yani eski şovalye ise turnuvalardan tanır basit halk ise sokakta görmüştür KL yada Dorn dan mahkum ise diğer asker ve şovalyelerin arasında görmüştür. Sonuç olarak ben onu Surda en az bir kişinin görmüş ve tanıyor olmasını beklerdim

Seride pek çok kişi büyü yardımıyla görünüşünü değiştirebiliyor. Direk Arthur Dayne olarak gitse Sur’a komik olurdu gerçekten. Arthur Dayne’i hiç görmemiş biri bile anlardı onun şafak kılıcı olduğunu.

Turnuvalara her bölgeden halk gitmiyor. Büyük lordlar gidiyorlar ama onlarda oğullarını sura göndermiyorlar ve surda cok fazla lord veya lord cocugu yok ve golge kulede bildigimiz mallister var oda arturu tanimaz cunku uzun yillardir surda adam ayrıca o dönemde tanınmakta biraz saçma çünkü biz bu seride kuzeyli sahte aryayi kuzeylileri kandırmak için kullandıklarını gördük yani büyük lord veya kral olsan bile çok tanınmıyorsu ( sima olarak ) örnek verecek olursak dağın köylerini yaktığı adamlar nedi kral zannediyorlardı

Arya son görüldüğünde 9 yaşındaydı 2 yıl geçtikten sonra geldi değişmesi normal dediler birde Theon onu Kuzeye sundu o Arya dedikten sonra kim itiraz edebilirdi ki
hem belkide tanıdılar bu Arya değil dediler bilemeyiz kuzeyli koplosu (varsa eğer )Aryaya rağmen oluşmazdı
ben o turnuva şu buyu örnek verdim eski silahtardır, suçludur, halktan biridir öncesinde yada sonrasında sur a gelmiştir tanıyan bir iki kişi mutlaka olmalıydı. Bana göre

Kitap için bu yanlış yere uğramışsın

Geek Teori’e ait olan ürünlerin çoğu, yabancı ürünlerinden çevirilerinden oluşuyor. Arthur Dayne=Mance Ryder, önermesi bir sene önceden de youtube’da bulunuyordu. İngilizce biliyorsan bir göz atmanı tavsiye ederim. İki videonun da içeriği ve süresi aynı. Kendisine ait teoriler, önermeler de var ancak bunların çoğu yabancı kaynaklardan çevrilmiş ürünler.

Zaten öyle. En son kitabın çıkmasının üstünden 7 sene geçti. Yani onlarca yıl boyunca düşünülmemiş bir teoriyi düşünmek pek mümkün değil en fazla eklemeler ya da sentezler yaparsın. Bence teorileri çevirmesi kötü bir şey değil. İzlerken bunlar bana ait tarzı bir üslup göremedim ben.