Mance Rayder, Arya'yı Tanımıyor muydu?

Son kitapta Jon’un ölüm nedenlerinden de biri olan “pembe mühürlü mektup” kuramını biliyorsunuz. Stannis ve Melisandre’nin parmağını olduğu konuşuluyor ki ben bu fikri destekleyenlerdenim.

Mance Rayder, bir sebeple Melisandre tarafından kullanılarak(muhtemelen Stannis de Mance’in yaşadığını vs. biliyordu.) Jon’un kardeşi Arya(sArya)'yı kurtarması için Kışyarı’na gönderiliyor, 6 mızrak karısıyla beraber. Elbette kimse o kişinin aslında Jeyne olduğunu bilmiyordu.

Lakin şöyle bir sorun var. Şimdi… Mance, Abel ismiyle düğün için Kışyarı’na gidiyor, güzel. Düğünde ve sonrasında şarkılar çalıyor, bu da güzel. İyi de bu adam, Robert geldiği zaman Kışyarı’na “şarkıcı” olarak girip, ziyafet boyunca Stark ailesini gözlemleme şansını bulmadı mı? Hem Jon ve Robb, 5 yaşlarında iken gelmişti hem de ziyafette gelmişti ve Stark çocukları bildiğin resmi geçit gibi bir şey yapmıştı, yani bütün gözler “Arya’yı” gördü. Mance de gördü. Muhtemelen Sansa ile takılan Jeyne’i de görmüştür. Haydi bu kesin değil, gözleri sadece Stark ve Baratheonlarda olsun.

Theon sürekli olarak “gözleri yanlış, kimse göremiyor mu?” diye sorgulamıştı, düğünde. Arya Stark’ı görmüş ve neye benzediğini bilen biri olarak Mance, neden kurtarma oparasyonuna devam etti? Dahası aslında operasyon sırasında ortalıkta da değildi, tüm işi mızrak karıları yaptı. Mance nerede ne yapıyordu gerçek manada?

Gerçekten de Jeyne’nin Arya olmadığını anlayamayacak kadar kör ve salak olabilir mi?

5 Likes

Açıkçası Mance ziyafette Arya’yı çok da incelememiş olabilir. Sonuçta hem kendisi erkek çocuğuna benzeyen küçük bir kızdı orada hem de her açıdan her şeyin son sırasında gibiydi. Ben Mance olsam dikkatimi Jon, Robb, Sansa, Bran ve Baratheon çocuklarına verirdim. Ama inceledi desek de Arya artık çok büyüdü değiştiğini düşünmüş olabilir ki Ramsay karısını saklıyordu zaten Mance onu hiç gördü mü onu?

Mızrak Karıları da onu kurtarırken ne yaptığını sorarsan da yeniden okumam lazım çok hatırlamıyorum ama Ramsay’i oyalama ihtimali nedir?

Jon’un oturduğu yere bir kere daha bak, olağan şartlarda en son dikkatini çekecek arkalarda köşelerde bir yere sıkıştırmışlar oğlanı. Buna rağmen Cersei’nin bile dikkatini çekti, görmüş yani oğlanı. Mance de gördü, biliyoruz. Onu gören birinin kolunda bir prens ile yüksek masaya yürüyen birine dikkat etmemesi düşünülemez.

Dahası erkek gibi giyindiği, üstü başı pis olduğu zaman öyle görünüyor. Ziyafette öyle değildi. Yani gri göz biraz dikkate değer diye düşünüyorum, bilhassa kardeşleri arasındaki yegane Stark görünümlü olarak sırıtıyordur.

Ramsey dışarıda idi, diye biliyorum. Yanlış mı hatırlıyorum? Kalede değildi o an?

3 Likes

Güzel detay daha önce hic dikkat etmemistim.

1 Like

Şöyle bir durum var ama mance aryayı ne kadar gördü ya da dikkat etti bilmiyoruz sadece oradaydım diyor. Artı aryayı görmesinin üstünden nereden baksan 2,5 yıl kadar bir süre geçmiş tanımaması normal bence.

1 Like

Mance Kışyarı ziyafetinde Aryayı görse bile pek dikkat etmemiştir.Aradan birkaç yıl geçtiği için tanımaması normal.

Jon’u 5 yaşında gördüğü halde tanıyorken (ki aradan geçen yılda takdir ederseniz baya değişmiş oluyor) Arya’yı 2 senede tanımaması bana saçma gelir.

Starkların özelliklerini bilen bir kişi, gördüğü zaman bile karşısında bir Stark olup olmadığını bilebiliyor iken (bkzn: Craster’ın Jon’u görünceki tepkisi) Mance gibi bir kişi ayırt edemiyor mu? Bilmiyorum ama çok absürt geliyor eğer öyle ise. Yani kurgu kendi içinde çelişiyor demek.

2 Likes

Craster’ın tanıma sebebi Benjen ama eğer yabanıllar Starkları çok iyi tanısaydı Ygritte Jon’a sen bir Stark’sın derdi ilk gördüğünde . Ben öyle olduğunu hatırlamıyorum düz karga diye hitap etmişti.
Biz burada Mance doğru söylüyor üstünden konuşuyoruz belki de yalan söyledi bazı konularda. Bu ihtimal de var.

Yabanılların tanıyor bunları demedim. Starkları bilen biri, dedim. :slight_smile:

Mance de başta Benjen olmak üzere Ned’e kadar tanıyor, gördü. Kaldı ki Arya babasının tıpkısı aynısı, Jon gibi; haliyle bu kadar açık benzerlik dikkat çekeceği gibi akılda kalıcı da olur.

Mance’nin o gün oradaydım; sözünün yalan olması için bir sebep yok. Bir çıkarı yok. Jon’un kim olduğunu da biliyordu sonuçta.

Yani eğer Mance, Arya’yı gayet iyi hatırlıyor ise ki bana göre tanımama şansı yok; bir Stark nasıl görülüyor yeteri kadar tecrübe sahibi… Jeyne’i gördüğü zaman düğün sırasında, o olmadığını anlamış olmalı. Bu görüşte olmasanız bile bir ihtimal ben haklı isem neren operasyona devam etti ve Stannis ile olan anlaşma nasıl bir şey… Bunun üzerinden tahmin yürütseniz bu ne olur?

1 Like

Belki de Martin bu detayı unuttu

Arya olmadığını bildiği halde devam ediyorsa bunun sebebi eli boş dönmek istememesidir. Sizin bana dediğinizi yaptım gerisi beni ilgilendirmez diye düşünüyor olabilir, gayette haklı bir düşünce.

2 Likes

@Gilgamis bak az önce buldum bunu. Dediğim gibi gayet iyi biliyor; alayını aklına kazımış.

“Sur’un güneyinde ya da kuzeyinde yazılmış bütün edepsiz şarkıları bilirim. İşte bu kadar. Babanın Robert’la ziyafet sofrasına oturduğu gece, ben de diğer hürsüvarilerle birlikte onun salonunun arka tarafındaki bir sırada oturuyordum, Eski Şehir’den Orland’ın çaldığı arpı ve denizin altındaki ölü krallar için söylediği şarkıyı dinledim. Lord babanın etini ve şarabını paylaştım, Kral Katili’ne ve Iblis’e iyice baktım… Lord Eddard’ın çocuklarını ve onların ayaklarının dibinden ayrılmayan yavru kurtları zihnime yazdım.”

1 Like

O Mance’in ne halt yediği belli değil. Rhaegar ve Arthur olduğuna dair teoriler var. Biz adamın iddia ettiği kişi olduğundan bile emin değiliz. O yuzden ben Mance’in hamlelerinden çıkarım yapmaya çalışmıyorum.

Rhaegar ölü, kesin. Cesedi yakılmış; Martin söyledi. Ayrıca prens uzun boylu ve yakışıklı bir tip, o ise orta boylu bir şey… Arthur vs. olduğunu da sanmıyorum, kim olduğunu iddia ediyorsa o yani.

Yine de var oluş amacını ben de çözemedim işte.