Manchester United FC

#1

Manchester United FC, merkezi İngiltere’nin Manchester şehrininde bulunan ve Premier League’de mücadele eden bir futbol kulübüdür. 1878’de Newton Heath LYR Football Club adıyla işçilerce kurulan kulübün ismi 1902’de bir iş adamı tarafından satın alınması ile birlikte Manchester United olarak değiştirilmiştir. 1910 yılında ise halen iç saha maçlarını oynadıkları Old Trafford’a taşınmışlardır.

II. Dünya Savaşı sonrası takımın başına Matt Busby’i getiren kulüp çok iyi bir kadro kurmuş, 1956 ve 1957’de üst üste iki lig şampiyonluğu kazanmıştır. Ancak şok edici bir gelişme olmuş ve Münih’de takımın uçağı düşmüştür. 6 Şubat 1958 tarihinde meydana gelen bu felaket sonucu takımın sekiz oyuncusu ölmüş ve birçok oyuncusu sakatlanmıştır. Herkes takımın çökeceğini düşünürken, Busby sakat oyuncularından ve gençlerden yeniden bir takım kurmuş, 1965 ve 1967’de iki kez İngiltere şampiyonu olmuş ve 1968’de Şampiyon Kulüpler Kupası’nı kazanan ilk İngiliz takımı olmuştur.

Kasım 1986’dan Mayıs 2013’e kadar takımın başında görev yapan Alex Ferguson ise kulübün gelmiş geçmiş en başarılı teknik direktörüdür. 27 yıl takımın başında bulunan ve Sir unvanına sahip olan Ferguson, ManU’nun başında 26 büyük kupa kazanmıştır.

20 lig, 4 Lig Kupası, 11 Federasyon Kupası ve 20 FA Community Shield şampiyonluğuna sahip olan Manchester United, İngiliz futbol tarihinin en başarılı kulüplerinden biridir. 3 Şampiyon Kulüpler Kupası/UEFA Şampiyonlar Ligi şampiyonluğu bulunan takım ayrıca 1998–99 sezonunda Premier League, Federasyon Kupası ve UEFA Şampiyonlar Ligi’nin üçünü birden kazanarak futbol tarihinde ender görülen bir şekilde Treble yapmıştır.
Manchester United dünyanın en zengin ve en popüler futbol kulüplerinden biridir. 1.190.000.000£ değerinde olduğu tahmin edilen kulüp dünyanın en değerli futbol kulübüdür.

1991 yılında Londra Borsası’nda halka açılan kulüp, Mayıs 2005’te 800.000.000£ bedelle Malcolm Glazer tarafından satın alınmıştır.

Manchester United’ın geçmişten bu yana büyük bir rekabet içinde bulunduğu üç kulüp vardır: Liverpool, Manchester City ve Leeds United. Bu rekabetlerin içerisinde en büyüğü ise İngiliz futbolunun United ile birlikte en başarılı ve en popüler kulübü olan Liverpool rekabetidir. Bu rekabet ilk zamanlar Kuzey-Batı çekişmesinde ibaret iken endüstriyel zamanlarla birlikte dünyanın en seçkin liman kentlerinden biri olan Liverpool ile tekstil sanayinin önemli kentlerinden olan Manchester arasındaki bir rekabete dönüşmüştür. Ayrıca bu rekabetin geçmişinde çeşitli şiddet olayları da olmuştur. Bunun en ünlüsü ise 1996 Federasyon Kupası finalinde Manchester United futbolcusu Eric Cantona’ya bir Liverpool taraftarının tükürmesi ve ardından çıkan olaylardır. Ayrıca 2006 yılındaki bir Federasyon Kupası maçında Liverpool taraftarları tarafından saldırıya uğrayan Alan Smith’in de bacağı kırılmıştır.

MUFC’nin, Leeds United ile olan rekabeti ise Güller Savaşı’na atıf yapılarak '“Gül Rekabeti” adıyla bilinir. Bağımsız bir araştırma şirketi olan Football Fans Census’a göre Leeds ve Manchester United taraftarları İngiltere’nin en ateşli ve en kulübüne bağlı taraftarlarıdır.

Kırmızı Şeytanların Cehennemi

Takımın Efsaneleri
Eric Cantona

David Beckham

Ruud Van Nistelrooy

Ryan Giggs

Paul Scholes

Cristiano Ronaldo

0 Likes

#2

Fotoğraflardaki futbolcuların hepsini Sir Alex yetiştirdi.

0 Likes

#3

Ferguson olayına üzülmüştüm.

0 Likes

#4

Sir Alex’in yapımı. Olmasa olmazdınız. Sdhfba

0 Likes

#5

Tamamda Ferguson yıllardır ManUtd’da. Başka ne olacaktı ki :stuck_out_tongue:

0 Likes

#6

@“Sinister” haklı, 27 yıl dile kolay. Futbolcu fabrikası gibi Ferguson :smiley:

0 Likes

#7

27 yıl dediniz aklıma geldi Yılmaz Vural’ın da teknik direktörlük kariyeri 27 yıldı herhalde. Hatta az dalgasını görmedim. Agdbfbsj

0 Likes

#8

2014 Dünya Kupasından sonra, Manchester United takımının başına şuan Hollanda Milli Takımının başında bulunan Louis van Gaal geçecek. Umarım bu değişiklik Kırmızı Şeytanlara eski günlerini geri getirir.

0 Likes

#9

bir Liverpool’lu olarak diyorum ki; beter olsunlar! :DDDDD…

0 Likes

#10

Premier Lig’in şahı olmak bazen böyle yorumlara maruz kalmayı gerektiriyor demek ki :smiley:

0 Likes

#11

20 yıldır PL’ye hükmediyosunuz, lakin bize anca yetişebildiniz… :DDD Alex Ferguson’u mumla arayacaksınız mumla… :DDDD

0 Likes

#12

ManU’da sevdiğim özellik Man City yada Chelsea gibi parayı başkanlarının verip oyuncu satın alması değil.O oyuncuların hepsini kendisinin yetiştirmesidir.İngiliz liginde böyle bence 1 takım daha var o da Sunderland

0 Likes

#13

Louis van Gaal ile Ferguson’lu günlere döneceğiz umarım :smiley:

0 Likes

#14

zor… :smiley:

0 Likes

#15

Ağır bir Liverpool fan ı olmama rağmen büyük sempati beslediğim kulüp… Dünya futbol tarihinin belki de en büyük takımı…

0 Likes

#16

0 Likes

#17

Lütfen, ManU’Ya sempati duyan taraftarlarımızı kışkırtmayalım :smiley:

0 Likes

#18

Yapma abi manu bu ya :frowning:

0 Likes

#19

olm bu Fenerbahçeyle Galatasarayı aynı anda sevmek gibi bi şey… ne oran var ne orantı… hadi Chelsea flan desen neyse…

0 Likes

#20

hee o anlamda dedin senn.ya sempati beslemekten kastım zamanında büyük şeyler başarmış adamlar, hani bir de kuruluş hikayeleri fln var ya oyuncuların kaza geçirmesi fln onlardan dolayı.yoksa taraftarlığıyla uzaktan yakından ilgim yok…

0 Likes