Mantikor


Mantikor, insana benzer kafa yapısı, aslan gövdesi ve akrep kuyruğuna sahip olan efsanevi bir yaratıktır.Bu efsanevi Mantikor Valyria heykelciliğinde yaygın olarak görülmektedir.Aynı zamanda Lorch Hanesinin armasında Mantikor bulunmaktadır.


Ayrıca Doğuda bulunan bir kutuya sığabilecek büyüklükte olan siyah ve yeşil renkli küçük bir böceğe de Mantikor denilmektedir.Belirli belirsiz insana benzeyen kötü görünümlü kafaları vardır.Söylentilere göre Jade Denizindeki adalarda yaşıyorlar. İnsanların hemen kalbine kadar ulaşan ölümcül zehirleri vardır.Simyagerler ve üstatlar tarafından kullanılmaya başlandığından beri Mantikor zehiri çok aranan bir şey olmaya başladı.Yaşanyan örnekleri Essos’ta vardır ve Vaes Dothrak tezgahlarında bulunabilmektedir.

Kralların Çarpışması

Qarth’ta bir Sorrowful adam Mantikor zehiri kullanarak Daenerys Targaryen’i öldürmeye çalışmıştır.Sorrowful adam, Arstan tarafından bertaraf edilmiştir.

Kargaların Şöleni

Qyburn, Oberyn Martell’in Gregor Cleagane’e karşı kullandığı mızrak Mantikor zehiri ile kaplı olduğunu iddia etmiştir.Hemen kalbe ulaşarak çabuk ölmesi yerine zehir Clegane’i acı çekerek ve yavaşça ölmeye bırakıyordu.

Kitapta ne yazık ki tanımlanmıyor vücudu ama bildiğin böcük bu xD
Bunların zehirleri çok yardımcı olabilir… hihihihi