Martell ailesi Aegon’a katılacak mı?

Farz edelim tamamen rasyonel. Haberi duyduğu zaman salak Quentyn dedi geçti.

Gene de

Elia’nın kanı kimlerin elinde?

Tywin Lannister, Gregor Clagane, Amory Lorch.

Eğer biraz daha giderse o ittifaka katılab herkesi suçlayabilir.

Ama herkes tamamen öldü. Elia’nın katilleri, katle göz yumanlar, hatta göz yumanla kanka olup göz yumulmasını engelleyemeyenler öldü.

Şimdi Doran biraz daha ileri gidip Allah Lannisterların birliklerini bozsun, evlerine ateş salsın moduna girmiş olabilir.

Ama aslında bu adam rasyonelse çocuklarından bile intikam almaya çalışacak kadar ileri gitmez. Evet bunların ölmesi Quentyn’i göndermesine engel olmadı ama senelerdir yapılan bir plan ve işin ucunda tahta konmak var.

Plan çöktü.

Şimdi Dany’i desteklerlerse ne olacak?

Teşekkürler deyip bir öpücük gönderecek kraliçe.

Ama gelin desteklenecek olursa, tahta martellar geçmiş olacak.

sen kimi tercih edersin?

Dipnot: işbu hesap ejderden tırsma faktörü hesaba katılmadan yapılmıştır.

Hmmmm evet, bu yönden bakarsak hemen hemen herkes öldü. Yine de Lannister Hanesini yeryüzünden silme güdüsü olduğunu düşünmeden edemem, çok kindar insanlar çünkü. Bir taşla iki kuş da isteyebilirler ama bunu Dany ve Viserys ile yapmaya çalıştılar zaten. Bu durumda Aegon’u da katmak isteyebilirler hesaba bu evlilik taht meselesinde. Şöyle de düşünebilirler “Aegon için en uygun gelin kuzeni olan kızım olabilir.”

Şimdi devreye Aegon’u sokarsan iş karışır. Aegon kendilerinden çünkü. Yeğeni o adam. Yani Jon Snow Starklar için neyse Aegon da Martellar için o. Ha Jon’un aksine Martellarla büyümedi bu büyük bir fark ama demek istediğimi anladın herhalde.

Öte yandan Arienne konusunda ısrarcı olacaklarını pek zannetmiyorum. Çünkü gene rasyonel bakarsak herkes fake bu diye üstüne giderken zaten Martellar destekleyecekken tek evlilik hakkını Martell’da harcamazlar. Boşa harcanmış olur. Doran o kadar da hırslı bir izlenim çizmedi bende. Ben bu yüzfen bit şekildr Sansa’nun öne çıkacağını düşünüyprum. Hem kuzeyin anahtarı olan hem de vafi ve nehir topraklarıyla bağa sahip genç ve soylu bir bakire. Mükemmel aday. Ashford teorisi de gerçeklrşmiş olur böylece.

Son mesele, şu intikam meselesi. Bak bu konularda fikir belirtirken geçmişteki benzrri olaylara bakıp yazarın ve dolayısıyla karakterlerin bakış açılarını anlayabilmek daha iyi.

Martellar tek diz çökmemiş aileydi. Targaryenlerin ejderlerini kestiler

Sonuç: Targaryenler devrildikten sonra hala sadık kalan tek aile

Targaryenler Stark Arryn Tully işbirliğiyle bitirildi. Üstelik Starklarla ciddi kan davası vardı

Sonuç: Öncelikli Targaryen destekçileri bu aileler olacak muhtemelen. Özellikle kan davalı Starklar

Arrynler Targaryenlerle Baratheonlardan ve Martellardan sonra en fazla evlenmiş aileydi.

Sonuç: İsyanı onlar başlattı

Yüzlerce örnek verilebilir, Baratheon, Altın Mürettebat, ancak fazla uzamasın diye kısa tutuyorum. Yani kısaca Westeros’da lordlar genelde kısa vadeli düşünüyorlar. Düşmanlıkları daha çok kişilere yönelik oluyor. Elbette Blackwood Bracken gibi yıllarca süren düşmanlıklar var ama binyıllara yayılmış husumetlerle birkaç aile bireyinin karşılıklı öldürülürmesinden ibaret husumetleri bir arada tutmamak lazım.

Neyse Aegon meselesine gelelim, eğer Martellar Aegon’un sahte olmadığından emin olursa onu desteklerler. Ama Myrcella’nım tahta geçeceğini düşünecek olursak bir şekilde devreden çıkacağını söyleyebiliriz. Ya da başka durumlar olur.

ben Doran varken dediğin şeylerin olası olduğunu ama onunda 6. kitapta öleceğini düşünüyorum
Buz ve ateşin şarkısı kitabını okurken Dorn kısmında ilginç bulduğum bir durum vardı. Dornda ne zaman Doran gibi sessiz at lordlar gittikten sonra yerine gelen Prens yada prensesler tam tersi bayağı cüretkar(asi önceki lordun tam tersi ) hareket etmişler. Arianne den de ben bunu bekliyorum açıkcası. Onu nasılsa akrabayız destekle beni ile idare edemezler bence
dahası Arianne’in yukarda bahsettiğin herkese düşmanda olabilmesi olası çocuklarına hatta torunlarına bile
konuya dönersek Doran yaşadığı sürece evet olası ama Arianne evlilik konusunda ısrarlı olacaktır ama bu evlilikte hemen kolayca olmaz. Çünkü biliyoruz ki Jon Con. ve Aegon, Dany yi bekliyor onun evlendiğini duymadan evlilik gündeme gelmez.

Geldiği zamanda evet Sansa olabilir ama ben Margeary ihtimalini de göz ardı etmiyorum.

Çünkü Tommen yok taht gitmiş elden destekleyecek biri lazım Tyrellere. Kim var Jon uzakta belki duymamış bile olacaklar ama Aegon bilinecek, İddiası daha kuvvetli , zaten isyan sırasında yardım etmişler Targlara, zenginler askeri güç var, Dorn zaten kuzen, Sansa ortada yok varsa bile ulaşmak zor

tabi tüm bu entrikalar Dany bozacak orası kesin en azından bu tarafta