Martell Hanesi


#1

Boyun Eğmez, Eğilmez, Kırılmaz (Unbowed, Unbent, Unbroken)

Rhoyne kraliçesi savaşçı Nymeria, on bin gemisi Yedi Krallık’ın en güney ucu olan Dorne’a çıkardı ve Lord Mors Martell ile evlendi. Lord Mors, Nymeria’nın yardımıyla bütün düşmanlarını alt ederek bütün Dorne’u hakimiyetine aldı. Rhoyne etkisi bugün dahi güçlüdür. Bu nedenle Dorne’lu hükümdarlar “Kral” yerine “Prens” unvanını benimser. Dorne yasalarına göre unvan en büyük erkek çocuğa değil, yaşayan en büyük çocuğa geçer. Bütün Yedi Krallık içinden sadece Dorne, Ejderha Aegon tarafından hiçbir zaman fethedilemedi. İki yüzyıl sonra kılıç değil, evlilik ve anlaşma yoluyla kalıcı olarak krallığa katıldı. Barışçı Kral Π. Daeron savaşçıların yapamadığını Dorne Prensesi Myriah’la evlenerek ve kendi kız kardeşini hükmeden Dorne Prensi’yle evlendirerek başardı. Martell Hanedanı’nın arması, altın mızrak saplanmış kızıl güneştir.


#2

arması çok kötü :frowning:


#3

Vee 2. en gizemli bulduğum aile.Geçmişi oldukça ilgi çekici diye duyumlar aldım.


#4

targaryenlerle alakali kötü anilari yok onlariin garezi baratheon stark ve lannisterlara


#5

Martell hanesinin Targaryenlere herhangi bir düşmanlığı olmamakla beraber, Targaryenlere karşı yapılan harekette isyancı Baratheon, Stark ve Lannister hanelerini, öldürülen Martell üyelerinin her birinden sorumlu tutar. Özellikle Martell hanesi lideri Doran Martell’in kız kardeşi aynı zamanda da Rhaegar Targaryen’in eşi Elia Martell ve çocuklarının Tywin Lannister’in emri ile infazı “kan davası” anlayışının yaygın olduğu Dorne çöllerinde, bu üç haneye karşı kin ve nefretin çok derin olmasını garantilemiştir. Batı komşusu Tyrell Hanesi ile sürekli bir savaşta olması ve müttefik sayılabilecek tek hane; Targaryenlerin şimdilik ortalarda olamamasına rağmen hala varlığını sürdürmektedir. Kısacası herkese düşman, Martell hanesi düsturunu* hakkıyla** taşımaktadır.

*“Unbowed, Unbent, Unbroken”.
**Martell milliyetçisi oldum resmen. Forumda propaganda yaptım adminlere duyurulur. :slight_smile:


#6

robert in nışanlısı Lyanna STARK veliaht Rhaegar Targaryen tarafından kaçırılınca kızın abisi Brandon STARK Kral Topraklarına gider ve Rhaegarı tehdit eder. Ama Rhaegar orda yoktur ve babası Aerys II bunları komplo hazırlıyorlar diye tutuklatır. Sonra babalarını hesap vermesi için çağırır. Brandon un babası Rickon STARK Kral topraklarına gider ve dövüş ile yargılanma talep eder. Brandon adına kendisinin savaşacağını söyler. Aerys te (burayı çok severim) Targaryen hanesi adına '‘ateş’'in dövüşeceğini söyler ve rickon u yakar. Sonra Stark, Baratheon, Arynn(jon Arryn robert in arkadaşı) ve Tully(Catelyn Eddard ile evli olduğu için) isyan eder.


#7

[quote=“Rhaegar_Targaryen, post:6, topic:100”]

Brandon un babası Rickon STARK Kral topraklarına gider ve dövüş ile yargılanma talep eder. Brandon adına kendisinin savaşacağını söyler. Aerys te (burayı çok severim) Targaryen hanesi adına '‘ateş’'in dövüşeceğini söyler ve rickon u yakar. [/quote]

Rickon değilde Rickard Stark’tı sanırım babaları. hatta Rickard ateşe verilince, Brandon’a da babasını rakibi “ateş’e” karşı savunması için Aerys tarafından bir kılıç verilir. Brandon’un boğazınada bir ilmik geçirilir. Önünde duran Kılıcı alıp babasının iplerini kesmek için Brandon’un kılıca erişmesi gerekmektedir. Ancak kılıca uzandıkça boğazındaki ip sıkılaştıkça sıkılaşır ve onu boğmaya başlar. Brandon babası Rickard için kendini feda eder ve kılıcı alır ancak babası çoktan kendi zırhı içinde yanarak can vermiştir. İzleyen kalabalık bu iki Stark’ın infazı üzerine dehşete düşer. Kalabalığın arasında bulunan Jaime Lannister “deli” Kral Aerys’in sonunu getireceğine işte orada, o anda yemin eder.


#8

Sonradan Lannister’lara katılmasalardı savaş Stannisin olucaktı :[

Pardon yukardakiler Tyrellerdi


#9

Bu haneyi merak ediyoruz.Sarışınlar mı, esmerler mi, savaşçılar mı, barışcıllar mı vs.


#10

Evet bilmiyoruz ama çok kuvvetliler.Düşünsene eskiden 10 bin gemileri varmış


#11

khaleesi westeros’a geldiğinde onu destekleyecek bir hane heralde.


#12

martel + targeryan

Aegon westerosa geliyor gumbur gumbur. Martel evinin su anki lideri Oberyn Martelin yegeni. Oberyn Martelin en buyuk amaci kizkardesi Elia Martelin oldurulmesinin intikamini almak. Bunu basarmak icinde yapacagi en iyi sey Dorne ordusunu Aegon’a vermek olacaktir. Aegonun krallik uzerindeki iddiasi ejderhalarin annesi Daenerys dende guclu. Ayrica Daenerys eger yasasaydi onunla evlenebilirdim demis Aegon icin. yasadigindan haberi yok.


#13

İlginç bir spoiler verdin yafes.

Aegon’un yaşadığını mı söylüyorsun şimdi sen?


#14

Çok ağır spoiler.

Evet, Aegon sonradan piyasaya çıkacak. Varys tarafından korunuyor çocukluğundan beri. Golden Company adında bir topluluğun da desteği var bu durumda sanırım. Zamanı geldiğinde Aegon Demir Taht için ortaya çıkacak.


#15

Peki Aegon kimin çocukları onuda tam olarak açıklayabilir miin?


#16

bu hangi aegon onuda yazın bare kafam karıştı


#17

Dany’nin kardeşi olan Aegon. Varys katliamdan önce kaçırmış Aeogon’u ve bu günleri düşünerek gizlice yetiştirmiş.


#18

burda bahsettigim Aegon Rhaegarin oglu kesinlikle. Hatta dogdudu gun, bir kuyruklu yildiz da gorundugu icin babasi onun meshur Vadedilmis Prens oldugunu dusunuyormus. Eger tahta gecerse Aegon VI olacak.
biraz ileri zamana ait spoiler oldugu icin ozur dilerim bu arada. onceden yazmam gerekirdi


#19

O zaman işler beklediğimden daha fazla karışıcak.


#20

Deanersy ye yardım etcekler sanırım ilerleyen bölümlerde.