Martin bize her şeyi söylüyor

Quarth ölümsüzlerinden yardım istiyor ve onlarda ona geleceği gösteriyor. Hatta dalga geçiyorlar.
dany: ‘‘Bana yardım edin.Bana gösterin’’. Ona…yardım edin… diye alay etti fısıltılar. …Ona gösterin…

Tas canavar bence bir benzetme. Nasıl yazar Jon’u bir ‘‘mavi çiçeğe’’ benzetmiş ise ‘‘taş canavar’’ da başka birinin yerini tutuyor

taş canavar tyrion olabilir mi? gerçi tyrion sadece taşıyıcı, o taşlaşmıyor ama aklıma o geldi, ya da hastalığa yakalanan başka biri olacak belki. qarth ölümsüzleri yine de bunca şeyi gösteriyor, alay etse de göstermiş olmaları ilginç geliyor bana hala.

Bir ödül galiba bu. O kadar tehlikeli bir bulmacadan çıkmışsın. Dany’in bedenini almadan önce ona bir ödül vermek istediler yada onu geleceği gösterip bedenini çalmak istediler. Ama şunu biliyorum ki dany çok kötü bir şey yaptı geleceği görmekle. Çok bilge ama yaşlı bir adamın dediği gibi ‘‘bazı kapılar kapalı kalmalıdır’’

Taş Canavarı Rickon Stark Olabilir , Rickon Bizzat Acımasız Ve Sert Biri.

Rickon acımasız değil. Kızgın biri ve sertte değil

Kehanetlerin açıklaması na dair bir yazı.

Kırmızı kılıç, Azor Ahai’nin taşıdığına inanılan Işık Getiren olabilir. Ancak Azor Ahai kehanetinde gölgesiz olma gibi bir özellikten bahsedilmiyor. Mavi gözlü olması ilk olarak Akgezenlerin Liderini akla getiriyor. Kim bilir belki de Akgezenlerin Işık Getiren’i ele geçirmesinin tehlikeleri anlatılmıştır burada Daenerys’e.

Kehanetleri okuyunca düşündüm de. Dizi oyuncuları bu sezon muhteşem,tv tarihinin en güzel yapımı falan diye abartıyorlar. Böyle olması için izleyiciyi dumur edecek şeyler olması gerekiyor bence. Yani winterfell savaşı yapılırken bir anda arkadan taştan ejderha gelse ya da Tyrion’un da targaryen çıkması falan anca bu derece şaşırtabilir.Demek istediğim Jonun dirilmesinden falan da üst seviye bir olay olacak gibi geliyor.

Sana nedenini söyleyeyim o zaman. Deminden beri yorumları okuya okuya geliyorum. Artık dayanamadım ve hemen üye olup bu yorumu yazmaya koyuldum. Bir allahın kulu da yazmamış ki Dany ile Jon Snow evlenecek. Evet, yanlış duymadınız. Dany ile Jon Snow evlenecek. Zaten kitabın o bahsi geçen bölümünü herkes dikkatli bir şekilde okusaydı, evleneceklerini anlarlardı. işte, kilit cümle bu: “Buzdan bir duvarın üstündeki çatlakta mavi bir çiçek büyüdü ve havayı tatlı kokularla doldurdu. …ejderhaların anası… alevlerin gelini…”

[quote=“KingWhoBoreSword, post:3, topic:5674”]

Oyuncunun ejderhasi aegon.
Oyuncu ise Varys

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Burada çok ilginç bir detay var aslında 202’de bir kapının arkasından ahenksiz bir boru sesi geliyor ve Drogon delirip kuyruğunu sallamaya başlıyor. Bu ahenksiz boru tanımı victarion POV unda Euron un cehennem borusu tasvirinde de kullanılmıştı. Acaba o borunun gerçek olduğu anlamını taşıyor olabilir mi bu?

Ayrıca burada Dany’nin Nissa Nissa (yanlış yazmış olabilirim) olacağına dair küçük bir gönderme var; üç ateş yakmalısın, biri hayat için, biri ölüm için, biri aşk için. Biz hayat için olan ateşi gördük zaten ejderhaların doğduğu ateşti. Birini öldürmek veya öldürdükten sonra yakmak için yakacağı ateş ise ikinci ateşi simgeliyor. Aşk için olan ateş ise Işıkgetiren’i doğuracak ateş. Nissa Nissa da kocasına duyduğu sevgi sayesinde kılıcı üzerinde bir ateş yakmıştı

Ayrıca ekleyeyim; üç at sürmelisin, biri yatağa, biri azaba, biri aşka. Bunların ilki Vaes Dothrak a sürdüğü attı. Diğeri muhtemel olarak Mereen e veya yeniden kaçırıldığı için Dothraklara sürdüğü at olacak. Son at ise Westeros taki aşkına sürdüğü at olacak. Üç ihanet göreceksin; biri kanda, biri altında, biri aşkta. Kandaki Mirri Maaz Duur, altındaki Jorah ve aşktaki ise kalbine ışıkgetireni saplayacak olan aşkı(Jön Snow olabilir).

$urada bu üç ates, üç at, üç ihanet ile ilgili bir açiklama var.

Buna ek olarak; Nissa Nissa, kiliç olayi tekrarlanacak diye de bir sey yok. Bunlar ilk Azor Ahai’nin hikayesi, yani daha dogrusu adamin Azor Ahai’ye dönüsme hikayesi.
Yeni Azor Ahai ile ilgili kehanet su :

Kırmızı yıldız kanadığında ve karanlık çöktüğünde, Azor Ahai küllerin ve tuzun içinden yeniden doğacak ve taştaki ejderhaları uyandıracak

Yani eger bu kehanet dogruysa, iste bu yazilanlar yeni Azor Ahai’nin Azor Ahai’ye dönüsme hikayesi olacak.
Ve kehaneti yüzde yüz karsilayan karakter, Daenerys. Su an’a kadar, Azor Ahai veya Vadedilmis Prens ile ilgili ne söylendiyse, yolun sonu hep Dany’ye variyor.

Martin gibi şaşırtmayı seven bir yazarda bu derece emin olmayı sizin kadar akıllı mantıklı düşünen birine yakıştıramadım % 99 deseydiniz lafım olmazdı

Daenerys doğduğu zaman kanayan yıldız yoktu. Gece de çökmedi.

Şimdi ejderha doğurması konusunda işte metafor birnevi tekrar doğdu yani :slight_smile: ya da gece çökmesi hakkında ötekilerim ortaya çıktığına kanıt gösterebilirsin. Ancak bunlar sadece yorum olur kesinlik arz etmez bana kalırsa. Ayrıca o üstadın Samwell Aemon böyle düşünüyor dediği zaman kehanetler hakkında söylediği şeyi hatırla.

Birde bunun haricinde de ben pek olduğunu düşünmüyorum. Çünkü metafordaki şeyler arasında zaman farkı var. Mesela Ejder doğduğu zaman hem kül ve tuz olsa, hem gece çökse hem kanayan yıldız çıksa mantıklı olabilirdi. Ancak aynı anda olmadı bunlar. Aynı zamanda burada reborn tabiri kullanılmış. Evren’de reenkarnasyondan bahsedilmedi hiç. Bu yeniden dirilmeyi kast ediyor olabilir.

Dany Azor Ahai’dir diye iddia etmiyorum, onu belirteyim önce. Öyle bir düsüncem var, hatta evet Azor Ahai adaylari listemde Dany ilk sirada yer aliyor, ama Martin sonuçta! Sadece, kehaneti yüzde yüz karsiliyor diyorum, o kadar. Ama sizi memnun edecekse, tamam, %99 diyelim :smile:

@Symmachus
Daenerys’in dogdugu zamandan bahsetmiyorum. Ejderhalarin dogdugu geceden bahsediyorum (ki kanayan yildiz da tam o zaman belirdi); Dany de orada yeniden dogmus kabul ediliyor.

Yeniden dogma konusuna biraz açalim… Simdi ilk Azor Ahai kimdi? Dogdugu andan beri adamin adi Azor Ahai miydi? Hayir. Dolayisiyla “Azor Ahai” ismini daha çok bir ünvan gibi düsünelim. Adamin adinin Yin Tar oldugu söyleniyor. Simdi Yin Tar’in Azor Ahai’ye dönüsmesi durumu yasandi tüm o Nissa Nissa olayi ile birlikte. Yani olaya su sekilde bakabiliriz : Yin Tar, Azor Ahai olarak yeniden dogdu. Ölmedi, dirilmedi, ama yeniden dogmus kabul edebiliriz.
Yani bu yeniden dogma meselesini ben bu sekilde yorumluyorum. Illa bir ölüm, bir dirilme falan beklemiyorum ben.
Eger yeni Azor Ahai Dany ise, iste bu “dönüsme” o gece gerçeklesti, kehanetin söylediklerine bakarsak.

Ek olarak, viki’deki “Rüyalar ve Kehanetler” sayfasindan sunu da ekleyeyim :

Kırmızı yıldız tam olarak ölümüne ağladığı (tuz) Drogo’nun cenaze ateşi (duman) yakıldığında gökyüzünde belirtmiştir. Daenerys, bu ateşin içine girip sağ çıkmasıyla, yeniden doğmuş kabul edilmektedir. Ve yine bu ateşin içinde Daenerys’in sahip olduğu taşlaşmış ejderha yumurtalarından ejderhalar doğmuştur (taştan ejderhalar). Ayrıca bu bakış açısına göre Daenerys’in Işıkgetireni ejderhalarıdır; karanlık’a karşı nihai bir silah.

Edit : Gerçi bu açiklamin tuz kisminda bir yanlislik var, orayi düzeltmek gerek. Tuz daha çok Dany’nin cenaze atesinin içine yürürken vücudundan bosalan terdir. Ki Martin kitapta bunu belirtmis. Ter, daha mantikli yani.

Ben bunu mesajımda belirttim zaten. Yani onu yeniden doğma olarak yorumlarsak bile karanlık çökmesi gibi bir durum yok ortada. Uzun gece de.

Ama bak şöyle söyleyim, bence Azor Ahai diye birisi olmayacak yani bizim düşündüğümüz gibi.

Şimdi bir defa neler olacağını anlamak için aynı zamanda Martin’in yaşamına ve onun görüşlerine bakmak lazım. Martin Agnostik bir insan. Yani dinleri saçma buluyor genel olarak. Kendi evrenindeki din meselesi de daha çok bir takım mistik olayların Farklı kültürlerce Farklı yorumlanması. Yani böyle kehanetler falan çok daha Farklı şeyleri anlatıyor ya da kast ediyor olabilir. Adaylar bu kadar belliyken birini seçmek gibi bir şey yapmayadabilir.

Mesela bence Lightbringer gece gözcüleri olabilir.

Ben karanlıktaki kılıcım.
Şafağı getiren ışığım.

O Azor Ahai doğumu da şöyle olabilir
Kül=Westeros
Tuz=Demirdoğumlular

Kehanette “Kirmizi yildiz kanadiginda ve karanlik çöktügünde” diyor. Yani ayni anda gerçeklesen iki olay. Ve tabi devami da var, ve yine hepsi tek seferde gerçeklesen olaylar.
Karanligin çökmesini Ötekilere, Uzun Gece’ye bagliyorsunuz. Peki ya Kanayan yildiz? Bu durumda onu da baglamamiz gerekir, ve tabi devamini da. Yani Ötekiler geldiginde, karanlik çöktügünde, Dany’nin o gece yasadiklari tekrar yasanmali, tastan ejderhalar uyanmali gibi bir sonuç çikar ortaya.

Bence de Azor Ahai çogunlugun düsündügü gibi biri olmayacak. Bu konuda hemfikiriz ama gerisi için farkli düsünüyoruz.
Azor Ahai deyince, insanlarin gözünde dogal olarak elinde alev almis bir kiliçla savasan bir kahraman imaji olusuyor. Ilk Azor Ahai’nin etkisi. Ama hep diyorum, yeni Azor Ahai’nin hikayesi de, yapacaklari da, sahip oldugu güç de farkli olacaktir.
Yukarida söyledim, benim en büyük Azor Ahai adayim Daenerys, ve "Lightbringer"in ejderhalar oldugunu düsünüyorum. Daenerys, Azor Ahai olarak, insanliga umut ve güç getirecek kisidir.

Lightbringer bir silahtir, Ötekileri yok edebilecek güce, büyüye sahip bir silah; dolayisiyla Gece Gözcüleri olamaz, bir insan olamaz. Ejderha olabilir; ejderhalar ates üfleyen büyülü yaratiklardir, silahtir, ölüm makinesidir.

Kül, yani daha dogrusu duman ve tuza gelirsek… Bunlar Westeros, ve Demirdogumlulari da simgeleyemez. Tuz ve duman, Azor Ahai olacak kisinin, Azor Ahai’ye dönüsme sirasinda ortamda olacak seylerdir. Bir büyünün tamamlanmasi için gereken malzeme gibi düsünün.

Ama bak gecenin çkmesi sadece ötekilerin ortaya çıkmasıyla nitelendirilemez bence. Çünkü uzun gece, bitmeyen kış ayrı bir şey. Ayrıca Daenerys o olayı yaşamadan çok önce ötekiler ortaya çıktı. Yani teorinin gece kısmı eksik. Ve evet farzı misal Jon dirildiğinde sur düştüğünde ve gerçek istila başladığında bu şeyler tekrarlanabilir. Kesin olacak diye bir şey söylemiyorum. Sadece örnek.

O Demirdoğumlu meselesi örnekti sadece. İlla bir materyali simgelemek zorunda olmadığını belirtmek için kullandım. Ama olabilir bence. Kaostan düzen doğar. Yani böyle bir ortamda o ruhun doğması için gereken şeyler oluşmuştur.

Şimdi gelelim asıl önemli meseleye, aalında burası önemli buraya dikkat.

Martin pasifist bir insan. Büyük ölçüde savaş karşıtı. Sadece gerekli gördüğü durumlarda savaşın olması gerektiğini düşünen biri. Yani taht kavgaları ve onlarda ölenlerin boş yere olduğunu düşünüyor. Yani seri sonunun asıl olayı tahtın gerçek varise gitmesi değil, sistemin değişmesi ve feodal düzenin yıkılması.

Bunu yapabilecek farkındalığa sahip olan bir karakter değil Dany. Şimdiye kadar gördüğüm kadarıyla karakter gelişimi o yönde de ilerlemiyor. Eğer Dany tahta geçerse bu sistem devam edeceği için ileride tekrar savaşlar çıkacaktır. Evet iyi niyetli ama tam bir elitist. Ancak Jon gerçekten bu devrimi yapabilecek fikirsel altyapıya sahip. Kendisi yabanilerin liderlik kültüründen etkilendi bu adamlar gerçekten özgür diye düşündü. Kendisi piç olarak doğdu ve bunun ağırlığı ile yüzleşti. Şurdayken gerçek tehlikeler varken insanlararası savaşların anlamsızlığını kavradı. Şimdiye kadar kim diyarın Ayrıca yabanileri de kapsadığını düşünüp böylesine radikal adımlar attı? Adam bir erkek fahişesini kahyası yapmaktan bile gocunmadı. Mesela bu kafaya yaklaşan karakterlerden biri de Jamie.

Daenerys başta gerçekten çok iyiydi. Köleleri özgür bırakan müthiş bir kalbe sahip bir kız. Ama bu yeterli değil işte büyük bir felakete yol açtı geldiği yerlerde. Şöyle önemli bir düşünce var tarihte, kral kendisi kötü olduğu içi mü kötü yoksa kral olduğu için mi? Kral olduğu için. Ne olursa olsun o sistem kötüdür.

Ayrıca o Kılıç ejderha meselesi de pek doğru değil bence. Çünkü Dany onların anası. Kullanıcısı değil. Ejderhayı sürücüsü olmadan süremezsin ve ejderha sürücüye itaat eder sadece.

Ayrıca daha Melisin Jon’un yüzünü görmesini ve Jon’un son riyasınu da işin içine katmadım.

Onun zaten bir şarkısı var, buz ve ateşin şarkısı onunki. Vaadedilmiş prens.

Evet Aegon değil bu ama Jon muhtemelen. Buz ve Ateş. Daha iyi uyan kim var?

Ayrıca buzdan zırh ve ateşten Kılıç da görüyor Jon. Ne iş?

öncelikle @Starkgaryen % 100 dedin mi kesin hatasız demektir Dna testlerinde bile kesin sonuç daima % 99,99 dur ama sen hata payı bırakmamışsın bunu demek istedim
beni memnun etmene gerek yok neyse gelelim diğer konulara
Kırmızı yıldız kanayan yıldız mı emin miyiz ? çünkü bir benzeri yada aynısı Reagarın oğlu Aegon doğduğunda da görülmedi mi ?
Ejderhalar ışık getiren diyorsunuz ok olabilir fakat Buz ejderhalarıda var Yaşlı dadının hikayelerinde falan geçti. Dahası deniz ejderhalarıda varmış bunlar hangi kesede
İkinci bir nokta Dany henüz ejderhalarınn birini bile kontrol edemiyor 3 ünü nasıl kontrol edecek sürücüler bulursa diğer 2 kisinide kontrol eden o mu olacak ?
Tüm ve asıl olayların merkezinde meşru (bu kısımdan emin değiliz) bir varis varken Dany nasıl olacakta dahil olacak bu olaya ben Dany nin yerinde olsan önce tahtım sonra orası derim bir 5 10 sene rahat umursamam. Böyle bir durumda o nasıl bu olaylara dahil olacakta savaşta lider olacak ki gerçek savaş liderliğini de görmedik henüz hem planlar oyunlar ile kazandı