Martin bize her şeyi söylüyor

Bu biraz belli belirsiz geldi bana; Tazı ile İkizlere gidip annesini bulmak istediğini söylüyordu; yaşadığını ümit ediyordu ama Tazı ters konuşup, reddetti. Arya da o gece gene kurt rüyası gördü; Kızıl Düğünden arta kalanı yemeye gelmiş Nymeria ve sürüsü; cesetler vs. yani… Betimlemelerde Arya diyordu kurt için yazar; yani Arya olan biten her şeyin gayet bilincinde hareket ediyordu. Annesinin kokusunu alınca suya dalıp onu çıkarttı hatta diğerleri onu yemesin diye hırladı vs.

Beyaz şey yüzüstü çamurda yatıyordu, cansız eti buruşmuş ve beyazlamıştı, boğazından soğuk kan sızıyordu. Kalk, diye düşündü Arya. Kalk, ye ve bizimle birlikte koş.

Elbet o tüm bunları rüya zannediyor ama aslında genel olarak şöyle bakar isek yarı rüya yarı gerçek olduğunun bilincinde gibi; çünkü ertesi sabah Tazı’ya annesini rüyasında gördüğünü ve öldüğünü bildiğini söylüyor. Ayrıca kedi meselesinde de Nazik Adam olduğunu biliyordu, demek ki rüya gibi gördüğü/kabul ettiği şeylerin gerçek olduğunun farkında.

Onlarla olacaktır büyük ihtimal; warg meselesi 2. planda kalır diye tahmin ediyorum ben de ama bu kadar işlendikten sonra da adam akıllı kullanmadan seri bitsin de istemem.

Hmm. O da olabilir, evet.

Kör Kız POV’unda. “Bunu bilmek güzel. İki etti. Üçüncü bir şey var mı?”
“Evet. Bana vuran kişinin sen olduğunu biliyorum.” Beth bastonunu çıkardı, nazik adamın parmaklarına indirdi, adamın bastonu yere düştü.
Rahip irkildi ve elini geri çekti. “Peki kör bir kız bunu nasıl bilebilir?”
Seni gördüm.
“Sana üç şey verdim. Dört şey vermek zorunda değilim.” Belki Beth yarın sabah, onu Pynto’nun Yeri’nden tapınağa kadar takip eden ve şu anda çatı kirişlerinde saklanıp onları izleyen kediyi nazik adama anlatırdı.
Belki de anlatmam.
Eğer nazik adamın sırları olabiliyorsa, kör kızın da olabilirdi.

Daha iyisi çıkana kadar bu, :smiley:

Üç Boru var, muhtemelen bir çok spekülasyon olacaktır hatta olmuştur ama Victarion’un elindeki boru olarak düşünmek daha mantılı gelecektir ama açıkçası Kış Rüzgarları ismi ve + boru resmi benim aklıma Sur ve Kış Borusunu getirir. :smiley: Hiçbir önemi olmasaydı veya bir daha görecek olmasaydık, 5. kitapta Tormund, Jon’a Melisandre’nin yaktığı borunun sahte olduğunu ve gerçeğini hiç bulamadıklarını söylemezdi. Gereksiz olurdu.

O boru olma olasılığı daha yüksek demek bana da çok doğru gelmiyor; bu boruların tahminen aynı kültür tarafından yontulduğu vs. tahmin edilir ise boruların benzer olması da mümkün. Yine de Kış Borusunu hiç görmediğimiz için kapaktaki resmin daha çok hangisine benzediğini ya da sadece Ejderha Borusuna benzediğini söylemek tam doğru gelmiyor.

Lakin 3 boruyu görebiliriz bu kitapta, yani hepsini. En basit Vic Pov’unda borunun öteceğini biliyoruz; Victarion Greyjoy Bölümü (Çeviri) - The Winds of Winter

Rüyalar bu kez daha kötüydü. Dargemileri kaynayan, kan kırmızısı bir denizde başıboş ve yanarken gördü. Kardeşini yine Demir Taht’ta görüyordu, ama Euron artık insan değildi. Daha çok bir kalamara benziyordu, babası derinlerdeki kraken olan bir canavar gibiydi. Yüzünde burulmuş dokunaçlar vardı. Arkasında bir kadın silüeti görünüyordu, uzun ve korkutucuydu, elleri soluk alevle yanıyordu. Cüceler eğlenceleri için hoplayıp zıplıyorlardı, dişi ve erkek, cinsel bir şölene hapsedilmiş, birbirlerini ısırıp parçalaıyorlardı ve Euron’la eşi gülüyor, gülüyor ve gülüyorlardı.

Cüceleri, Ormanın Çocukları olarak ifade eden de var.

Ben de Üstat için dedin sanmıştım, tamam zaten o kehaneti biliyorum, Tyrion ile ilgili; başlık açmıştım ya. :smiley:

Aynı yöntemi kullanan iki ayrı kiş/güç? Kafama yatmıyor doğrusu. Ben daha çok sanıldığı gibi bu gücün -kendi isteği dışında- böyle bir etkisi olmadığı yahut insanların vs. bunu aktaramadığını düşünüyorum. Ya da Essos’ta iken buz canavarları gibi şeyler yerine başka şeyler yaptı, kuzeye gidince ortama uygun olarak buz muhabbetine döndü.

Evet.

Yazar, ölülerin buz ile diriltildiğini söylüyor; bu, onları buz canavarı yapmaz. Beric de ateş ile diriltilmiş ama ateş canavarı değil. Bu kısmı belirtme sebebim, bu güçlerin BUZ BÜYÜSÜ kullandığını ifade etmekti; R’holler tarafının ATEŞ BÜYÜSÜ kullandığı gibi.

Allah seni… Ben Hobbit deyince elf kızdan bahsediyorsun sandım, o dizideki kıvırcık kız var ya başrol, o da hobbit’de oynadı elf kızı. :smiley:

O zaman reset çekelim ve şöyle bir soru soralım.

Buz ve Ateşin Şarkısı kimdir? Nedir? Neyi ifade ediyor? :slight_smile:

Peki, tek boynuzlu at vs. kim? Stannis’in karısının ailesinin seride bir öne çıkmışlığı var gibi bir şey, belki daha etkin görebiliriz. Seri boyunca etkisi olacak aileleri göstermiş o alevlerde galiba.

Anladim. Yani “baglanti” kendiliginden olusuyor, Arya özellikle yapmiyor ama bir kere Nymeria’nin bedenine girince, tüm kontrol onda oluyor. Sonra ise çok gerçek bir rüya gibi geliyor, hatta içten içe yasadiklarinin, gördüklerinin gerçekten oldugunu biliyor.

Ejderha borusu ve Kis borusu mu mesela? Ayni kültür tarafindan??

Bana pek Ötekileri isaret eden bir kisim gibi gelmedi.
Cücelerin Ormanin Cocuklari olma ihtimali ise… Hiç sanmiyorum.

Bilmiyorum valla. Umarim Martin tüm bunlari güzel güzel açiklar.

Bir dedigin bir degine tutmuyor gibiydi, kafam karisti o yüzden. Neyse tamam bosver.

Ben daha önce de söyledim, bunun “büyü” oldugunu düsünmüyorum. Büyü, sihir, insanlara ait, dogaüstü bir ugrastir. Burada ise büyüden öte bir sey var gibi geliyor bana; o hep bahsettigim mistik güç, ilahi güç.

Genel olarak bütün hikayeyi. Geçmisi, bugünü, gelecegi simgeliyor. Sadece bir kisiyi degil, birkaç kisiyi. Sadece bir olayi degil, birkaç olayi.
:grin:

Tek boynuzlu at deyince aklinma ilk önce Skagos geliyor tabi ki.
Hane armasi olarak ise, Lannister hanesine bagli olan Brax hanesinin armasinda tek boynuzlu at varmis.
Grazdan mo Eraz’in ise, birçok Ghiscari gibi, taktiklari rozetin/bro$un (her neyse) üzerinde tek boynuzlu at varmis. Grazdan mo Eraz kim?
Dany Yunkai’ye geldiginde, Yunkai sehri adina Dany ile görüsmeye gelen, ona altin verip yoluna devam etmesini söyleyen kisi. Ayni Grazdan, Ejderhalarin Dansi’nda Volantis’e hediyelerle gidip, Volantis’in önde gelenlerini Daenerys’e karsi birlik olmaya ikna etmeye çalisiyor ve hatta Daenerys hakkinda sahte hikayeler uyduruyor (kana susamis; ejderhalarini yeni dogmus bebeklerle besliyor; ona karsi gelen herkesi öldürüyor; her aksam baska bir erkekle birlikte oluyor; gençligini korumak için genç kizlarin kaniyla banyo yapiyor…)

Tek boynuzlu disinda…
Yilanlar; bu kolay, Oberyn’in piçleri.
Canavarlar… ???
Kuslar; aklima Baelish geldi (Alayci kus)
Ciçekler; Tyrell.

Gerçi ben sakasina hane armalari demistim, onu da belirteyim. Belki kurtlarin, aslanlarin falan bir anlami, bir göndermesi vardir ama geri kalani… :confused:
Belki de sadece benzetmedir. Bizim bulutlara bakip sekillerini bir seylere benzetmemiz gibi. Yazarin süslü anlatimidir belki de.
Mirri kara büyü yaptiginda, Dany’nin gördügü dev kurt ve yanan adam gölgeleri daha çok ilgimi çekiyor bunlardan mesela. Onda cidden bir gönderme, mesaj, isaret varmis gibi geliyor ama bunlarda böyle hissetmiyorum.

Onun gibi bir şey, evet. Kontrol her daim onda olmuyor, genelde kurtta oluyor ama annesi meselesinde ona geçmişti, diyebilirim. Çünkü düşünceler kurt/arya karışımıydı.

Aslında resmi olarak açıklanmış bir şey yok daha ama kültürel olarak aynı yerden çıkma gibi geliyor bana desem, yanlış kaçabilir. Bilemedim şimdi. Bu tamamen Kış Borusunun ne kadar zamandır var olduğu ile alakalı ama genelde bu borular ejderhalar vb. şeylerle ilgili bir şekilde ve büyü tekniği kuzey güçlerinden ziyade Valirya/R’holler tarafının güçlerine benziyor. Yani Ejderha Borusu/Kış Borusu/ Kraken Borusu… Hep boru. Sanki adamın biri her biri için bir boru yapayım demiş de sonra salmış bu boruları dört yana.

Arkasında bir kadın silüeti görünüyordu, uzun ve korkutucuydu, elleri soluk alevle yanıyordu.

Alev deyince ötekiler olamaz gibi geliyor ama kadın/korkutucu bir görüntü ve soluk alev deyince aklıma ister istemez Gece’nin Kraliçesi canlandı. Gerçi o kadının tarifi ile bu tarif hiç uyuşmuyor gibi duruyor, farkındayım. Yine de biz bir köşede tutalım şunu. :smiley:

Açıklamaz ise Yüzsüz Adam yollayalım evine, insanların kafasını karıştırıp sonra öyle bırakmaz olmaz. :smiley:

Biraz daha belirgin mi olaydık ne olaydık? :smiley: Çok genel olmuş bu yav :smiley: Tüm hikaye neden buz ve ateş? geçmiş ve gelecek ne alaka? O kişi/ler kim? Olaylar ne? :smiley:

Canavar derken ben genel olarak savaşa dahil olan bu ailelerin aramaları gibi gördüm ama belki Ötekiler vs. simgeliyordur. Canavar gibi bir şey görünce canavar diyecek sonuçta.

Kuşlar; sadece LF değil aynı zamanda Arryn Hanesi…

Ben de ilk okuduğumda hane armalarına benzettim, ondan üstünde durdum.

Mirri kara büyü yaptiginda, Dany’nin gördügü dev kurt ve yanan adam gölgeleri daha çok ilgimi çekiyor bunlardan mesela. Onda cidden bir gönderme, mesaj, isaret varmis gibi geliyor ama bunlarda böyle hissetmiyorum.

Jorah da görmüş gölgeleri, ölü doğum sonrası söylüyordu, geçen okuyunca gördüm. Sormuştun ya başlıkta; diğerleri görmüyor mu? diye…

O zaman da demiştim aklıma ölen jon ve cenazesinin ateşi geldi, başka ne manaya gelebilir; bilemiyorum.

Yok yaa ben öyle bir sey oldugunu sanmiyorum.
Kuzey de büyünün, dogaüstü güçlerin var oldugu bir bölge ayrica.
Ve her büyüyü, sihri falan Valyria veya R’hllor’a baglamak da yanlis bence.

Buz ve Ates evrenin dengesi mesela. Ying ve Yang olayi gibi.
Evrenin dengesini bozan olayda (Uzun Gece), buz ve atesin savasi söz konusu.
Gelecekte de bu buz ve atesin savasi yasanacak.
Kisilere de baglamak gerekirse… Westeros’da yaklasik 300 yillik Targaryen hükmünü bitiren olaylarin temelinde Rhaegar (ates) ve Lyanna (buz) aski vardir.
Rhaegar ve Lyanna’nin oglu, Jon, bu bakimdan hem buz, hem atestir.
Evrenin, 7 Kralligin gelecegi konusunda önemli rol oynayacak olan Daenerys karakteri atestir.
Dizideki gibi kitapta da büyük savas için güçlerini birlestirirlerse, Jon ve Dany birlikte buz ve atestir.

Ates tüketir, buz muhafaza eder; buz ve ates birlikte dengedir. Garip bir uyumdur buz ve atesin uyumu, birbirlerini tamamlarlar. Armonidir.
Karsi karsiya geldiklerinde felaketlere yol açarlar.
Birbirlerine karistiklarinda ise evreni ayakta tutabilirler.

Benim düsüncelerim bu sekilde. Buz ve atesi, hatta onlarin sarkisini tek bir kisiye, tek bir olaya baglamayi dogru bulmuyorum. Bence çok fazla anlami ve simgesi oldugu kisiler var.

Hadi yaa? Bilmiyordum bak, bakarim bir ara tam olarak ne söyledigine.
Tesekkürler.

Haklısın ama dört bir yandaki farklı kültürlerin ejderha, kış ve kraken için BORU yapması da(temel işlev aşağı yukarı aynı gibi hepsinin) garip bir tesadüf kaçıyor bana göre ki zaten tesadüfe inanmam; bu seride de böyle bir şey pek yok bence. :stuck_out_tongue:

O zaman Kış Borusu; iki iddia var; ilki bu borunun buz ejderhalarına hükmettiğini ve Sur’un da bu ejderhalardan birinin üstüne yapıldığı… İkincisi ise sadece Sur’un büyüsünü yok edip, yıkılmasını sağlayacak.

Birinci ise sihirli yaratıklara hükmetmek isteyen birilerin böyle bir şey yapması olağan. İkincisi ise neden ileride biri Sur’un yıkılması için boru yapıyor? Ve bu kim? Sonuçta Sur, tüm insanlığı WW’lere karşı koruyan bir kalkan. Orada durduğu sürece ww dibine de gelse çok korkmaya, endişe etmeye gerek yok.

Jon başlı başına buz ve ateş ise Dany ile birleşmesi buz ve ateş etkisi olmaz, bence. 2 ateş + bir buz gibi duruyor kafamda.

Aslında ben de bunu daha doğru buluyorum; şu yukarıda saydığın her şey Buz ve Ateşin Şarkısı kapsamında değerlendirilebilecek şeyler ve hiçbiri için tamamen yanlış diyemeyiz. Bu yüzden bence de daha çok bu olay ve kişilerin hepsini kapsayan bir ifade.

“Öyle olabilir,” diye karşılık verdi Mirri Maz Duur. “Ama o yaratık rahminizden çıktığında benim anlattığım gibiydi. Ölüm çadırın içindeydi Khaleesi.”
“Sadece gölgeler vardı,” diye yalanladı Sör Jorah ama Dany adamın sesindeki kararsızlığı duyabiliyordu. “Seni gördüm maegi. Seni gördüm. Yalnızdın, gölgelerle dans ediyordun.”
“Mezarların uzun gölgeleri olur Demir Lord,” dedi Mirri. “Uzun ve karanlık. Sonunda hiçbir ışık onları zaptedemez.”

Çok kayda değer bir şey söylemiyor aslında.

Borular hakkinda…

Benim düsüncemi biliyorsun, bir türlü o borularin gerçek oldugunu, yani iddia edilen seyleri gerçeklestirdiklerine inanmiyorum bir türlü.

Kis borusu, diger adiyla Joramun’un borusu.
Efsaneye göre Joramun bu boru ile topragin altindaki devleri uyandirmis.
Borunun Sur’u yiktigi, Yabanillarin sahip oldugu bir inanç.
Simdi diyelim ki efsane dogru, Joramun boruyu üfledi ve topragin altindaki devleri uyandirdi. Bu devler tam olarak ne bilemiyorum ama çok büyük bir güç olduguna kesin gözüyle bakabiliriz.
Madem Joramun bu büyük güce, bu büyülü, dogaüstü güce sahip oldu; neden ordusunun parçalanisini izledi hep? Ya da neden tarihte Joramun’un Sur’da parçalanan ordusundan bahsediliyor ama o orduda çok büyük bir güce sahip “devlerden” (artik tam olarak her neyse) bahsedilmiyor?
Diger mesele… Bu borunun Joramun’un mezarinda oldugu düsünülüyor, ariyorlar tabi ama bulamiyorlar. Hiçbir yerde bulamiyorlar (Mance’daki boru sahte, Tormund söylüyor bunu sonradan Jon’a, o boruyu bir dev’in mezarinda bulduklarini itiraf ediyor).
Neyse, diyecegim su ki… Madem öyle bir boru var, arkadas nasil kaybettiniz? Nasil ortaliktan kayboldu o boru? Birde büyük oldugu tahmin ediliyor yani; bir yerden bir yere göç ederken unuttular mi boruyu? Ek olarak, mezarlarda ariyorlar boruyu; öyle bir boruyu kim niye bir mezara gömer? Aptal olmak gerek.

Ejderha borusu…
Daha önce de söylemistim. Euron nasil olur da, kendisinden nefret eden, intikam almak isteyen kardesi Victarion’a öyle bir boru emanet edebilir?
Birde Euron’un Victarion’un yaninda gönderdigi üstadin Victarion’u iyilestirmek yerine, zehirleyerek yavas yavas öldürmeye çalistigi süphesi de var, ki üstadi da öldürdü Victarion sonunda. Diyelim ki Victarion’un süpheleri dogru, yani üstat gerçekten Euron tarafindan Victarion’u öldürmek için görevlendirildi; ortaya çikan sonuç : Euron kardesine ejderhalari kendisine baglayacagini söyleyen boruyu veriyor ve “Git bana Daenerys ve ejderhalarini getir” diye emrediyor; ama ayni Euron, kardesini zehirlemesi için bir üstat da gönderiyor (bu arada Victarion’a Meereen’e gitmesini söylemeden evvel, Euron Victarion’un güvendigi, yaninda olan adamlari da kendi tarafina çekiyor onlari lord ilan ederek, yani sanki Victarion’u yalniz ve korumasiz birakmayi hedefliyormus gibi.)
Bütün bunlari geçelim… Madem elinde öyle bir boru var, o boruyu kanla kendine de bagladin, ne diye hemen Demir Adalar’a dönüyorsun ve Kral surasinda milletin seni Kral ilan etmesi için ugrasiyorsun? Gitseydin ya Meereen’e, zaten oralardaydin, çiksaydin Dany’nin karsisina, yapabiliyorsan alsaydin o boruyla ejderhalari ve öyle gelseydin Demir Adalar’a! Millet seni ejderhanin tepesinde görürdü, “Size 7 Kralligi verecegim” derdin ve oldu bitti yani! Diz çökmeyi birak, yere uzanirlardi yaa! Hee orada akilli davrandin ve ejderhalari kendine baglamadin, bunun için Westeros’a dönmeyi mi bekledin? Farketmez, sonuç ayni, Dany ile gelecektin, “Iste Daenerys Targaryen, karim olacak, ve bunlar da onun ejderhalari. Birlikte 7 Kralligi fethedecegiz” derdin, millet senin için yerlerde sürünürdü yani, fark yok.
Yani cidden, neden Westeros’a dönmeden önce Meereen’e ugramadi bu adam? Korktu mu? Dany’nin karsisina o boruyla çikinca, aninda Dany’nin askerleri tarafindan zaptedilecegini mi düsündü? Ya da boru konusuna hiç girmeyecegini varsayalim, ki akillilik etmis olur, Dany’yi evlilige razi edemeyecegini mi düsündü? Evet, aynen öyle. Ama ya Victarion? O nasil basaracak bunu? Ne düsündü yani Euron? “Victarion Dany’nin karsisina çikacak, benim Demir Adalar Krali oldugumu ve onunla evlenmek istedigimi, iddiasinda onu destekleyecegimi söyleyecek ve Dany pilini pirtini toplayip Victarion’un pesine düsecek” mi dedi kendine? Bu kadar basit. “Ben basaramazdim ama Victarion halleder” mi dedi?
Neresinden tutarsan tut, elinde kaliyor.

Millet diyor ki, “Ama borunun sesi herkesi susturdu, acayip bir ses çikti. Üzerindeki hiyeroglifler isildadi. Boruyu üfleyen adam öldü, cigerleri yandi…”.
Büyünün git gide daha fazla karsimiza çiktigi bir evrenden bahsediyoruz.
Euron’un bir numara çevirdigini düsünmek çok mu ters olur?
Ejderha borusunu Valyria kalintilari arasinda buldugu söyleniyor ama esasinda bu boruyu, aralarinda Pyat Pree’nin de bulundugu Qarth büyücülerinden aldigina dair bir bilgi de var. Dany Ölümsüzlerin evini yaktiktan sonra, onu öldürmek için pesine düsen büyücülerin gemisini ele geçirmis Euron, büyücüleri de o sirada esir almis (Kis Rüzgarlari Aeron povunda esirlerin arasinda onlar da var), ve boruyu gemide bulmus.
Bu büyücler ve Euron arasinda da enteresan bir olay var ek olarak. Büyücüler, Euron’a ilginç bir hikaye anlatmislar ama Euron o hikayeden kimseye bahsetmiyor. Hayatta kalan büyücülerin Euron’a kara büyü ögrettigi de söyleniyor.
Neyse, diyelim ki bu bilgi dogru, boru esasinda Qarth büyücülerine ait, bu zaten o borunun geçmiste Valyrialilarin sahip oldugu söylenen borulardan biri olma ihtimalini ortadan kaldirir.
Dany Qarth’dayken böyle bir boru yoktu, demek ki sonradan yapildi. Bulunduguna inanmiyorum. Hazir büyü eski gücüne kavusmusken, Qarth büyücülerinin Dany’den intikam almak için kendilerine “büyülü bir silah” yaptiklari ihtimali bana daha olasi geliyor. Hem o adamlarin “Gidelim de Valyria kalintilarinda Ejderha borusu arayalim, belki bir tane buluruz” dediklerini sanmiyorum, saçma yani. He ellerinde zaten öyle bir boru var miydi? Ee neden kullanmadilar o zaman?
Tabi bu noktada, çok önemli bir soru çikiyor ortaya… Bu büyücüler, boruyu ne için yapti?
Eger boru gerçekten onlara aitse, olayin tüm gizemi, bu sorunun cevabinda gizli.
Bu adamlar ilk basta Dany ve ejderhalarini esir tutmak, bu sayede büyülerinin gücünü asla yitirmemeyi amaçliyorlardi. Sonra Dany Ölümsüzlerin Evini yakti (Drogon yakti) ve ondan beri bu adamlarin tek amaci Dany’yi öldürmek. Daha Dany Qath’dan ayrilmadan öyle bir girisimleri oldu ama bu plani isleme sokarken, ejderhalar konusunda hiçbir sey yapmadilar. Yani tamam, Dany’yi öldürecekler ama ya sonra? Ejderhalari nasil ele geçirecekler?
Intikam arzusuyla gözleri kararmis adeta, tek istekleri Dany’nin ölmesi. Öncelik bu artik.
Boruyu da bunu basarmak için yaptiklarini düsünebiliriz. Belki de gerçekten ejderhalari kendi taraflarina çekip Dany’ye karsi kullanmayi düsünerek yaptilar boruyu, bir tasla iki kus! Ama her ne kadar eski güçlerine kavusmus olsalar da, bu büyücüler, ejderhalari kontrol altina almayi saglayacak bir boru yapma kabiliyetine, bilgisine sahipler mi? Eski büyücüler çok güçlüymüs, ama bu “yeni nesil” hayatinin neredeyse tamamini illüzyon gösterileriyle geçirmis. Eski kitaplarinda falan mi yaziyordu “Ejderha borusu tarifi”? Öyle bir sey varsa, neden Dany Qarth’a geldiginde, güçlerine kavustuklarinda böyle bir boru yapmayi denemediler? Daha kesin bir çözüm olmaz miydi?
O boruda büyülü ve ölümcül bir seyler oldugu kesin ama ejderha kontrol etmek… Ondan emin olamiyorum iste.
Borunun üzerinde Valyria hiyeroglifleri var ve Moqorro bunlari okuyarak o borunun gerçekten de Ejderha borusu oldugunu söylüyor.
Borunun Qarth’li büyücülere ait oldugu ihtimalinden ve bu adamlarin Dany’nin ölümünü istemesinden yola çikarsak… Bu bir oyun, kandirmaca olabilir mi?
Büyücüler o boruyu tam bir Ejderha borusu gibi görünecek sekilde yapmis olabilirler mi?
Ben beklerim açikçasi.
Dany’ye saldirarak bir sey elde edemediler. Dany’yi öldürmek için yola çiktilar ama ona nasil yaklasacaklar? Dany onca seyden sonra, onlari birak huzuruna kabul etmeyi, sehirde olduklarini ögrendikleri an yakalanip esir alinmalarini veya direkt infaz edilmelerini emreder. Büyücülerin de bunu biliyor olmalari gerek.
Bu yüzden, son çare olarak, Dany’nin karsisina ölümcül bir hediye ile çikma plani yapmis olabilirler mi?
"Kadim Valyria kalintilari arasinda bulunmus, Ejderha borusu… Sizindir. Aramizdaki husumete son vermek adina, size hediyemizdir. Rahiplere, büyücülere, bilgelere sorun; hepsi size borunun gerçek oldugunu söyleyecektir."
Dany bilgiyi teyit ettirecek, tüm ejderhalari kontrol etme imkanina sahip olmak isteyecek, boruyu kanla kendine baglayacak ama üflediginde ölecegini bilmeyecek. Kimsenin de aklina gelmeyecek boruyu üfleyen kisinin ölecegi. Dany ölecek ve o 4 büyücü, tüm Qarthli büyücüler adina intikam almis olacaklar.
Gerçi borunun üzerinde “Ben ejderha bagcisiyim. Beni üfleyen hiçbir ölümlü hayatta kalamaz. Ates için kan, kan için ates” yaziyor, o da var yani. Benim Qarth’lı büyücülerin oyunu ihtimaline ters düşen kisim bu, önemli de.
Buz ve Atesin Dünyası kitabi elime bir ulassa daha net konusabilirim ama yok iste, bekliyorum hala. Bilgi kirintilarinin kirintilariyla bu kadar oluyor :smile:

Euron’u da ele almak istiyorum.
Cok gizemli bir karakter, hikayesinde çok fazla bosluk var, çeliskiler de var.
Hafiften ejderha takintisi olan bir adam Euron.
Kendisi söylüyor… Sürgün edildikten sonra, dünyanin her yerinde yagmalar yaptigi, gemisini her denizde yüzdürdügü siralarda, bir ejderha yumurtasi bulmus. Myr’li bir büyücü bulup, yumurtayi çatlatmasini istemis ama büyücünün denemeleri basariyla sonuçlanmamis. Euron sonunda öfkelenip adami öldürmüs, ejderha yumurtasini da denize atmis.
Bunlar dogruya eger, buradan, o yumurtadan ejderha çikma ihtimaline ne kadar tutundugunu, bunu ne kadar çok istedigini anlayabiliriz. Ve o zamandan beri, ejderha sahibi olmak, içinde ukde kalmis olabilir.
Bu kavusamadigi istek, kendini o boru konusunda da göstermis olabilir.
Yukarida anlattim, neresinden tutarsan tut, elinde kaliyor dedim. Bana mantikli gelmeyen çok sey var tüm bu boru hikayesinde.
O yüzden teorimi açikliyorum! :smile:

Euron tüm dünyayi dolastiktan sonra, kesfedebilecegi hiçbir sey kalmayinca evine dönmek istedi. Ama dönebilmesi için, onu sürgün etmis agabeyi Balon’u ortadan kaldirmasi gerekiyordu, ve bunu yapti. Sonrasinda Aeron bir Kral surasi düzenleme karari aldi. Euron Kral olmak istedi tabi ama bunca yildir sürgün olan bir adami kim destekler? Asha bir sorun degildi belki onun gözünde, kizin çok destekçisi var ama Euron bunu bilmiyor olabilir. Theon hiçbir sekilde sorun degil, o da kendisi gibi yillardir yoktu, hatta o düsmanin yaninda büyümüstü, kim destekler onu? Ama Victarion büyük sorun. O, Demir Donanmanin basinda olan, agabeyi Balon’a en iyi sekilde hizmet etmis, sevilen ve saygi duyulan bir adam. Esas rakip oydu, Euron onu gölgelemeliydi. Cok büyük vaatlerle, o vaatleri gerçeklestirecegine dair bir kanitla, en dogru zamanda çikmaliydi ortaya. Esir tuttugu büyücülere ait boru geldi aklina, onlarin anlattiklari hikayeler, verdikleri bilgileri düsündü, bir plan yapti ve bekledi. Kral surasi devam ederken, kargasa çikti ve tam o sirada borunun sesi duyuldu, Euron öne çikti. Boru zaten tek basina herkesi büyüledi, oldugu yere çiviledi. Sonra Euron kurguladigi hikayeyi anlatti, ejderhalardan bahsetti, ve nihayetinde eski usülü ve 7 Kralligi vaadetti. Kral seçildi. Victarion itaatkar bir adam, agabeyinden nefret etse bile, onu Krali olarak kabul etti. Ama Euron için o hala bir tehlikeli; Victarion’un varligi onu rahatsiz etti. Victarion’un güvendigi adamlari ondan aldi, uzaklastirdi. Ayni zamanda o siralarda Menzil’e yapilan saldirilar sayesinde ganimetler topladi, aldigi esirleri köle olarak satmasiyla daha da zenginlesti falan. Yanindaki adamlari ikramlarla, unvanlarla iyice kendi tarafina çekti. Sonra o adamlarin tüm bunlari birakip ejderha aramaya gitmeyeceklerini söyledi biri ona. Ama bence Euron’un zaten öyle bir niyeti yoktu. Fakat böyle söylenmesi onun isine geldi, Victarion’dan tamamen kurtulmak için bir firsat gördü. Ve böylece Ejderha borusu oldugunu söyledigi boruyu Victarion’a verdi ve onu Daenerys ve ejderhalari getirmesi için Meereen’e gönderdi. “Boru ejderhalari senin iradene baglayacak” diye yalan da söyledi. Yani Victarion’u resmen ölüme gönderdi. Victarion dönmediginde, Demir Adalilara onun basarisiz oldugunu, onun yüzünden Ejderha Borusunu kaybettiklerini söylemeyi, tüm suçu Victarion’un üzerine atmayi planliyor. Eminim sonrasinda, zaten kolayca gaza gelen Demir Adalilari, “Ejderhalar olsun veya olmasin, 7 Krallik bizim olacak” seklinde bir konusmayla gaza getirecektir ve ejderha konusu kapanacaktir.

Bu arada, enteresan olan bir baska nokta var. Euron kitapta Dany’den hiç bahsetmiyor kral surasinda. “3 ejderha var ve nerede olduklarini biliyorum” diyor sadece, ejderhalarin zaten birine, Daenerys Targaryen’a ait oldugunu söylemiyor. Bundan ilk kez Victarion’a bahsediyor, ona Meereen’e gitme emrini verdiginde. Hatta “ejderha” diye bahsediyor Dany’den ve Victarion anlamiyor önce, sonra “Dünyanin en güzel kadini” falan diyerek anlatiyor.
Bu da ilginç yani, neden herkesin önünde Dany’den bahsetmiyor? Hatta neden Dany’den hiç bahsetmedi?
Ki Kral seçilmesi ile Victarion’a Dany’den ilk kez bahsetmesi, yani Victarion’un Dany’yi ögrenmesi arasinda epey zaman var. O arada Menzil’e birçok saldiri, akin gerçeklesiyor; esir aldigi insanlari köle olarak Essos’a falan satiyor Euron.
Neden “3 ejderha var ve nerede olduklarini biliyorum” dediginde, “bu arada o ejderhalar Daenerys Targaryen’in” gibi önemli bir detayi vermiyor? Neden mecbur kaldiginda bundan bahsediyor sadece?
Birde konuya girmeden önce duygusal modda takiliyor. Yani “Küçükken rüyamda uçabildigimi görüyordum ama uyandigimda uçamazdim” diye basliyor. “Ben ejderha getirecegim diyorum, millet üzüm için bagiriyor” diyor, Victarion “Üzüm gerçektir. Karin doyurur. Tatlidir, sarap yapilir. Ejderhalar ne yapar?” deyince, “Keder” deyip ejderha yumurtasini, Myrli büyücünün yumurtayi çatlatamadigi hikayeyi anlatiyor. Victarion’a aksam gölgesi içiriyor, sonra “Bir Kral, ona vârisler verecek bir ese sahip olmalidir. Sana ihtiyacim var. Köle Körfezine gidip bana askimi getirebilir misin?” diyor. Bak bak bak! :smile: Victarion da “Senin ogullarin var” deyince, “Fahiselerden ve aglaklardan dogma piçler” argümanini sunuyor, “Tahta uygun bir vârisim olmasi için baska bir kadina ihtiyacim var. Deniz canavari, ejderhayla evlendiginde bütün dünya korksun kardesim” diyor. Victarion pek hevesli görünmeyince, “Neden bunu yapayim” diye sorunca, “Ask için. Görev için. Kralin emrettigi için” diyerek edebiyat yapiyor birde. Ve üzerine “Deniztasi tahti senin olacak, ben Demir Tahta oturur oturmaz. Benim Balon’i takip ettigim gibi sen de beni takip etmelisin…” gibisinden laflar ediyor. Victarion hala tam ikna olmayinca da, “Valyria’nin ötesine gitmeye korkuyor musun?”'a getiriyor konuyu, bir Demir Adam, daha da önemlisi, bir kaptan olan Victarion da tabi hemen gaza geliyor :smile:

Yani ilginç degil mi cidden? Niye sadece o zaman Dany’den bahsediyor? Niye daha önce “Ben Demir Tahti aldigimda, Deniztasi tahti senin olacak” demedi? Öyle bir düsüncesi varsa neden daha önce söylemiyor? Neden Victarion’u Meereen’e gitmeye ikna etmeye çalistiginda bunu yapiyor? O duygusallik, o çaresizlik, “Ask için” laflari falan hele… Euron yani ! Bir dolap çevirdigi ortada.

Yaa nihayetinde buz ve ates oluyorlar yani. 2 ates, 1 buz… Hesap yapilacak konu degil ki. Buz ve Ates iste.
Birde Jon özünde buz ve ates olsa da, öte yandan buz olmaya daha yakin. Yani “buz”'u Kuzeye, Starklara baglayabilirsek, Jon o konuda atesten çok buzdur. Bu açidan da bakabiliriz bence. Dany ve Jon’un bir araya gelisinde bir “birbirlerini tamamlama” durumu olusuyor.

Yok canim, en azindan o gölgeleri sadece Dany’nin görmedigini anliyoruz.
Hem “Sadece gölgeler vardi” demesi, dev bir kurt ve yanan adam gölgeleri görmedigi anlamina da gelmiyor, belki o da aynisini görmüstür yani. Gölgelerin seklini belirtmemis, ve o noktada niye belirtsin sonuçta, degil mi?
Benim hosuma gitti bu. O gölgeleri gören tek kisinin Dany olmasini istemiyordum. Bu onda “bazen kimsenin göremedigi seyleri görme” gibi bir kabiliyet olma ihtimali de yaratirdi ve bir Dany’ci olarak, bu bana bile fazla gelirdi. Özelliklerin, büyük veya küçük, az sayida olmasini tercih ediyorum her karakter için. Abartiyi sevmiyorum :smile:

Yine uzun yazmisim. Ama borular konusunda içimi döktüm, iyi oldu :smile:

Kış rüzgarlarının viktorian pov unda Ejderha borusunun gerçekten ejderha borusu olduğu kanıtlandı okumadığını tahmin ediyorum ayrıntıya girmemeye çalışacağım
İnsanları kontrol ettiğine katılmıyorum ben ama büyülü gücü olduğu kanıtlandı
3 boruya gelirsek ben 3 ayrı boru olduğunu düşünmüyorum bence tek boru 3 ayrı işlevi var hangisine yakınsa onu kontrol ediyor o güçte

o yumurtayı kardeşini öldürmesi için yüzsüz adamlara ödeme olarak verdiğide söyleniyor teori tabiki

boru ile sahipsiz ejderhalara sahip olacağım diye kandırdı. Dany den bahsetse insanlar ikna olmayacaktı hatta sorular şüpheler oluşacaktı bence ama Viktorian a boruyu vermesini ben garipsemiyorum
boru üfleyeni öldürüyor Euron sahibi diyorlar ama sahibi değil sahibi olsa büyü ona dokunmadan istediği gibi üfleyebilir bence. Bana göre boruyu sadece bulmuş

jon hem buz hem ateş biri diğerinden daha çok değil bunu nerden çıkardın anlamadım :smiley:

Dany ve Jon un tamamladığını düşünmüyorum birleştiklerinde 2 ateş 1 buz oluyor
yani @YeniAy_Ottoman ottomana katılıyorum

daha önce ayna örneğini vermişti hatırla bakış açısından o kurta benzetememiş olabilir
Dany nin bile görülerinde kurt olması falan ilginç değil mi ki bence gördüğüğ kurt değil kurt görünümlü ejderha yada kurt bedenli ejderhaydı :stuck_out_tongue: gölde sonuçta nasıl yorumlarsan ona gider :smiley:

Nasıl kanıtladı, spoiler versene merak ettim.

Yani büyülü güçleri ve ama çok başka şeylere yarıyorlar mı? Yoksa toptan fos mu, diyorsun?

Viki’den bu adama baktım da aksine Kışyarı’nın ve Sur Güçlerini parçaladığını yazıyor? Sonuçta bu ilk insanlar, öyle ya da böyle WW’leri dahi yenmişler; devlerle dolu bir orduyu da bir noktadan sonra yenmeyi başarmışlardır. Ben asıl Brandon’ın Kışyarı’nı hatta Sur’u da mı? inşa ederken devlerden faydalandığından bahsedilen kısma takıldım şimdi; demek arası iyiymiş, neden Starklar ile savaşsınlar? Ayrıca bu adam Gece Kralına karşı Brandon ile birlikte savaşan kişi değil mi? Bunlar da efsane olarak anlatılıyor aslında; Şafak İmp. meselesi gibi bu dönemlerde anlatılan her şeye inanmamak mı gerekiyor bu durumda? Gerçi bu dönemde bahsedilen şeyler daha net, temeli sağlam gibi.

Topraktaki Devler, bizim bildiğimiz devlerden mi farklı yoksa? Misal Hobbit filminde Toprak Yiyen dev solucana benzeyen canlılar vardı, onun gibi?

Sam’in bulduğu boru da üçlü borudan biri diye düşünülüyor ve gayet küçük; belki de bahsi geçen asıl boru bu? Fakat Sam üflemesine rağmen Sur’a bir şey olmadı. Kraken Borusu ise eğer deniz altında ses biraz farklı işler, o hayvanların duyacağı frekansta bir ses çıkarmış olabilir, sonrasında zaten Krakenler görüldü diye söylentiler çıkıyordu.

Kış Borusu isminden yola çıkarak gücü hakkında tahminde bulunabiliriz belki; Sur’u yıkan, Buz Ejderhası gibi yaratıkları uyandıran yahut Kış’ın gelmesini sağlayan? Açıkçası 1. mesele daha olasılıklı geliyor. Yeraltındaki Devler meselesi biraz abes; yani bildiğimiz dev olamaz bu durumda, farklı canavarlar olabilir belki, şu toprak yiyiciler örneğindeki gibi. Elde pek bir veri olmayınca çıkarım yapmak da zor oluyor doğrusu.

Yalnız büyülü bir boru yanlış ellerde tehlikelidir; öldükten sonra mezarına gömülmesini talep etmesi olağan. Sonuç olarak eğer Sur’u yıkacak ise; ww tehlikesine karşı Brandon ile birlikte savaştığına göre; Sur’un korunmasının önemini bildiğinden mezara gömülmesini istemiştir, Kış Topraklarında da onun mezarını şimdi kim bulacak? Kolay mı? Değil. Buna güvenmiştir.

Ejderha Borusu + Euron + Victarion meselesi gerçekten çok karışık bir mesele. Şahsen borunun gerçek olabileceği görüşünde olsam da Euron’un ona gerçek boruyu verdiğini sanmıyorum; her şeyin Victarion’u uzaklaştırmak ve ölmesini sağlamak için olduğu fikrine katılıyorum. Rahip kardeşini bile tutsak aldı ki başına bela olmasın. Yalnız 6. kitapta Vic. boruyu öttürecek 3 esir buldu; Meeren Savaşında kullanacak ejderhalara hükmetmek için. Eğer işe yaramaz ise anlarız zaten sahte mi değil mi! :stuck_out_tongue:

Fransızcaya çevrilmedi mi daha?

Bence de bütün mucizevi şeyler onun başına gelirse abartılı bir karaktere dönüşür ki dizideki Dany’e sinir kapılma sebebi de bu bir yerde; bir NK’ye dize çöktürmedi orasını burasını açıp; diye…

Aslina bakarsan, Joramun’un borusunun gerçekten var olduguna dair süphelerim var zaten.
Ejderha borusu oldugu söylenen boru ise; onun baska bir güce sahip bir boru olabilecegini düsünüyorum.

Öyle mi yaziyor??
Yanlis bilgi. Mormont, Joramun’un da yer aldigi Sur’un Ötesinde Krallari listelerken, o adamlarin hepsinin güçlerinin ya Sur’da ya da Winterfell’in gücü karsisinda kirildigini söylüyor (Krallarin Carpismasi - Jon III).

Boru tarafindan uyandirilan devler ile bildigimiz devleri bir tutmamak gerek.
Diyorlar ki, “Joramun boruyu üfledi ve topragin altindaki devler uyandi”. Yani tamam, dev ama Sur’un insasina yardim etmis devler gibi de degildir herhalde.
He bu arada, boruyu Night’s King, yani 13.lord kumandana karsi Starklarla ittifak kurdugunda kullandigi söyleniyor. Gece Nöbeti, Starklar’a karsi kullandigi inanisi da var.
Cok belirsiz, daginik, çeliskili bilgiler var yani. O yüzden hikaye gibi, efsane gibi geliyor bana.

Yine Lotr, Hobbit… Bilmiyorum ben onlari Ayçaaa, bilmiyorum :smile:
Neyse ama yukarida dedigim gibi, bildigimiz devlerden de olamaz, saçma yani.

Sam’deki boru hangi boru?
Ben Jon’un ejderhacamlarinin yaninda bulup Sam’e verdigi bir boru hatirliyorum sadece. Eski bir savas borusu, kirik, üflediginde ses bile çikmiyordu.
Baska bir boru da mi var Sam’de? Hiç ilgimi çeken bir konu olmadigi için, aklimda kalmamis olabilir :smile:

O bahsedilen devlerin tam olarak ne oldugunu ben de çözemiyorum ama esas efsane bu yani, o boru topraktaki devleri uyandiriyor.
Yabanillar borunun Sur’u yiktigina inaniyorlar ama efsanede, anlatilan hikayede öyle bir sey yok.

Aslinda bu hikayede de bir tuhaflik var biliyor musun?
Tüm bunlar, Sur’un insasi bittikten, Gece Nöbeti 13.Lord Kumandan tarafindan yönetilirken gerçeklesmis. Yani aslinda ortada net bir sekilde WW tehlikesi de yok. Night’s King’in asik oldugu kadin Öteki gibi tasvir ediliyor, ve sonradan Night’s King’in Ötekilere kurbanlar verdigi bilgisi falan da var ama net bir sekilde bir Ötekiler saldirisiyla karsi karsiya degiller.
13.Lord Kumandan kendini Kral ilan ediyor, ve Kara Kale’yi kendi kalesi gibi kullaniyor, Gece Nöbetçilerine hükmediyor, korkunç zulümler gerçeklestiriyor. 13 yil boyunca devam ediyor bu.
Joramun ve Brandon Stark (Kirici), onu devirdiklerinde, Gece Nöbetinin kurtulusu, serbest kalisi oluyor bu her seyden önce.
Tabi elbette Ötekilere kurbanlar verdigini düsünürsek, arka planda, yavas yavas Ötekilerin yeniden güç toplamasi ve dolayisiyla Sur’un Ötesinde yasayan insanlar için tehlike olusmasi durumu var. Gerçi kurbanlar verdigi sonradan ögreniliyor ama neyse, takilmayalim buna.
Yani Joramun ve Brandon, kendi halklarinin güvenligi için, Gece Nöbetini 13.Lord Kumandandan kurtarmak için birlesiyorlar, okay. Ve 13.Lord Kumandani deviriyorlar da.
Peki sonra ne oldu? Herkes kendi yoluna mi?
Joramun, halkini Sur’un güneyine geçirmek isteyen Krallar arasinda yer aliyor. Sur’un Ötesindeki ilk kral hatta.
Brandon ile bir karsilik beklemeden mi ittifak yapti? Tehlikeyi ortadan kaldirdilar ve Joramun adamlariyla birlikte, Sur’un Ötesine, tehlikeli topraklara geri mi döndü öylece?
Bu da bana tuhaf geliyor.

Cevrildi tabi ama ben Fransizca kitap okumayi sevmiyorum :smile:
Hem çok pahali be! 38-40 € (178-188 Tl) fiyat biçmisler, cimri bir insan degilim ama o kadar da para verilmez yani, hemde bildigim baska bir dilde çok daha ucuzu varken :smile:

:face_with_raised_eyebrow:
Pardon?? Saka mi yapiyorsun?
Biraz daha açar misin konuyu?
Millet Dany’ye gicik olmak için sebep ariyor. Yillardir “Ama kitapta yanmiyordu” diye agliyorlar. “Dizide yanmamasi Dany’ye fazladan ne katti? Ne kazandirdi?” diye sorunca, tik yok, kaliyorlar öyle ama yine de aglamaya, sikayete devam ediyorlar.
Sen de onlar gibi yapma Allah askina!
Orasini burasini açip diz çöktürmesi… Bu ne demek yaa?

Bugün çok mutluyum, keyfimi kaçirma be böyle seylerle! :grin: Kardesim dogum günü hediyemi verdi erkenden, hayatimda aldigim en güzel hediyelerden biri.
Oyuncular, senaristler ve GRRM tarafindan imzalanmis, 1.sezon/1.bölüm “Winter is Coming” senaryosu :heart_eyes:
Tabi orijinali degil, çogaltilmis replikalarindan biri ama olsun, nasil mutlu oldum anlatamam! Bir örnegine sahip olmak bile güzel.
Bu arada senaryoyu okudum da ve birçok farklilik var. Sahne siralamalarindan ufak tefek degisiklikler; kaldirilmis replikler, diyaloglar; kesilmis sahneler…
Yani 1.bölümün ilk orijinal versiyonu. Bazi seyleri keske degistirmeselermis dedim, bazilari için ise izledigimiz versiyondaki haliyle daha iyi oldugunu düsündüm.
Oh rahatladim! Paylasmam gerekiyor, gerçekten çok mutluyum :smile:

O konuya degindim zaten, sen benim yazdiklarimi yine tam veya dikkatle okumamissin.

Dürüst olmak gerekirse, seninle tartismayi bu yüzden sevmiyorum. Sana yazilan bir yorumun sanki sadece yarisini okuyormussun gibi hissettiriyorsun karsindaki insana.

arkadaşım madem dürüstlükten söz açıldı 3. kişilerden biri olarak sizin paragraf dediğiniz ama sayfa sayfa tartışmanıza olan eleştirimi dile getireyim bende
öncelikle konu konuyu açıyor, yazdıkça yazılıyor katılıyorum ama 3 kişiler yada ben yazdıklarınızı takip edemiyoruz, cevap vermeye okumaya kalksam olmayan düzenim hepten altüst oluyor. Sizin kendinizce bir düzeniniz vardır etkilemiyordur, ama beni etkiliyor.
2 kişi konuşurken buradaki gibi (özel olmamasını kast ediyorum ) ne konuşuyorlar diyorum alıntı alıntının öncesi bakıyorum neyi merak etmiştim onu bile unutuyorum, çok uzun olduğundan önceki de ondan uzun takip edemiyor konuya kendi adıma ben dahil olamıyorum.
Sonra yakaladığım yerden cevap verme konuya dahil olmaya çalışıyorum okumuyormusun yazdıklarımı diyorsunuz. Çoğu kişi okumuyor hatta okumaya çalışmıyor çünkü takip edemiyorlar sizi emin olun ben en azından çabalıyorum

neyse madem benle tartışmayı sevmiyorsun bende bundan sonra senin yazdıklarını okumaya çalışsam bile cevap vermemeye çalışacağım

Ne yapmamizi önerirsin? Arada sirada mola verip diger üyelerin tartismayi takip edebilmesini mi saglayalim? Ne yapabiliriz yani?
Konu konuyu açiyor, yazdikça yaziliyor, dogru ama tartisma/sohbet bu, akiyor iste; Ayça ve ben bile takip edemiyoruz bazen kendi tartismamizi ama bunu önlemek için ne yapabiliriz bilemiyorum.
“3.kisiler” demissin kendin ve tartismanin içinde olmayan diger üyeler için, ben bunu yanlis buluyorum. Bu sekilde söyleyince, biz sanki sizi di$liyormusuz gibi bir durum çikiyor ortaya, halbuki öyle bir durum kesinlikle yok ve olamaz.
Isteyen istedigi zaman tartismaya katilabilir; konustugumuz her konuya yorum yapmak gibi bir zorunluluk da yok, tek bir konuya da isteyen düsüncelerini yazabilir, engel olan yok yani.

“Yazdiklarimi dikkatle okumamissin, veya yarisini okumussun” derken, ben sana “Git tartismayi basindan sonuna kadar oku” demek istemedim. Zaten o boru konusu yeni bir konu ve ben ilk kez detayli bir sekilde düsüncelerimi yazdim. Yani eski yorumlara gitsen bile borular hakkinda çok fazla, detayli, uzun yorum bulamazsin; dedigim gibi, yeni bir konu.
Sen yorumunda bana borunun gerçek oldugunun kanitlandigini söyledin, ben de sana bu konuya yorumumda zaten degindigimi söyledim. Yani cevap yazdigin yorumumda zaten ben Moqorro’nun o borunun gerçekten Ejderha borusu oldugu söylediginden bahsettim. Ama sen buna ragmen “ejderha borusu oldugu kanitlandi, okumadigini tahmin ediyorum” gibi bir laf ediyorsun, dolayisiyla, senin benim o hemen üstteki yorumumu tamamiyla okumadan cevap yazdigin belli.

Seninle iste bu yüzden tartismayi sevmiyorum yani. Sana laf anlatmak imkansiz. Yaziyoruz yaziyoruz ama sen genelde resmen umursamiyorsun, ayni argümanlarla yeniden karsimiza çikiyorsun, haliyle insan sinirleniyor, “Bosuna yaziyorum” diye düsünüyor. Olay bu yani, yoksa benim seninle bir derdim yok, kimseyle bir derdim yok. Ben herkesle tartisirim, sohbet ederim, bu yüzden bu foruma üyeyim zaten ama iste seninle tartismak gerçekten çok zor, bir yere varilmiyor. Ve seni bu konuda elestiren tek kisi ben degilim, bunu biliyorsun.

1. kişiler derken çoğunlukla kendimi kast ettim başkası adına zaten konuşamam
    önerim yok sadece durumu kendi gözümden açıkladım eğer bir sorun varsa bunu siz çözeceksiniz. size göre yok tamam bitti konu
    sende benim yazdıklarımı okumamışsın ben dedim ki takip edemiyoruz yakalıyamıyoruz ondan okuyamıyorum hepsini dedim. Benim düzenimi sen bilmezsin bende senin düzenini bilmem yorumları nasıl okuduğumu nasıl cevap verdiğimi ben biliyorum

neyse daha fazla uzatmıyorum kapatıyorum konuyu ve senle tartışmayı sana iyi forumlar

Nasil çözebiliriz ki bunu?
Keske daha kalabalik tartismalar yapsak ama olmuyor iste, basta kimse katilmiyor, ee sonradan da takip edemiyorlar tabi. Bu durumda biz ne yapabiliriz? Yapacak bir sey yok, bizden kaynaklanan bir sorun degil ki çözümü biz bulalim. Kimseden kaynaklanan bir sorun degil, hatta bence bir sorun bile degil.

Bende diyorum ki, o boru konusu, yani seni elestirdigim konu yeni bir konuydu zaten, önceki yorumlarla alakasi yoktu. Dolayisiyla önceki yorumlari okuman bir sey degistirmezdi zaten, her seyi tek seferde, tek bir yorumda yazmistim ben. Sen de iste o yorumu yarim yamalak okuyup cevap yazmissin, tam okusaydin, borunun gerçek oldugunun kanitlanmasiyla ilgili de bir seyler yazdigimi bilir ve bana “borunun gerçek oldugu kantilandi, okumadigini tahmin ediyorum” demezdim. Ben bu noktada elestirdim seni.

Nasil arzu edersen.
Sana da iyi forumlar.

Anladım. Ben kitapta bahsedilmişse ve bu kadar adı geçmiş ise illa ki var olduğu içindir, diye düşünüyorum. Yani bazı şeyleri olduğu gibi kabullenmeye eğilimim daha fazla. :slight_smile:

İngilizce kaynakta da aynısını yazıyor. Dur bahsettiğin pov’a bakayım.

“Evet, ondan da önce Borazanlı Lord vardı ve kardeş krallar Gendel ve Gorne. Tarih, Kış Borusu’nu öttürüp devleri uyandıran Joramun’dan da bahseder. Bu adamların kuvveti Sur’da ya da Kışyarı’nda kırıldı… ama Gece Nöbetçileri o zamanki halinin gölgesi bile değil artık ve yabanıllarla savaşacak bizden başka kimse kalmadı. Kışyarı Lordu öldü. Veliahtı, Lannisterlar’la savaşmak için güneye gitti. Yabanıllar bir daha böyle fırsat yakalayamaz. Ben Mance Rayder’i iyi tanırım Jon. O bir yeminbozandır evet… ama akıllıdır ve kimse onun bir korkak olduğunu söyleyemez.

Evet, aktarmada hata var. TR çevirisi daha beter zaten; Sur’u yıkmış diyordu yanlış görmedim ise. :smiley:

Yalnız dikkatini çekerim; Sur’da ve Kışyarı’nda yıkıldı diyor. Yani Kışyarı’na kadar gitmiş mi güçleri?

Uzun Gece ve AA meselesi de böyle belli belirsiz, karışık bir efsaneler silsilesi… Lakin var olduğuna inanıyoruz değil mi? :smiley: Bana eski güçler uyanmış gibi geliyor hep.

NK’ye karşı kullanılmış olması bana daha mantıklı geliyor.

Yok, o boru. Sıradan bir boru olmadığı söyleniyor; üçlü borudan biri deniyor… O ejderhacamlarını ve boruyu oraya kim koydu ki? Benjen bir şekilde bulup, gömüp sonra yakalanmış olabilir mi ww’lere?

Daha düne kadar WW tehlikesi var iken ve savaşmışlar iken; Sur’un yapılma amacının da onlar olduğu düşünülür ise Yabanılları ta o zamandan geri tutmaya ve diyara sokmamaya çalışmaları daha tuhaf geliyor. Daha doğrusu saçma sapan bir hareket. :smiley:

Ben 60 lira bile vermem :smiley:

Onların söylediğini söyledim. :slight_smile:

Oooo şimdiden nice senelere :slight_smile:
Jon ve Arya ile ilgili farklı ve çıkartılmış sahneler var mı? Paylaş kıs onları benle; bak 25 Mart da benim doğum günüm. :smiley:

Kendi adına konuş, ben gayet iyi takip ediyorum. :smiley: :smiley: :smiley:

Şaka bir yana sakin olun. Birbirimizi kırmayalım, tatlı tatlı güzelce konuşalım. :slight_smile:

Yalnız yazılanların iyi bir şekilde okunup, öyle cevap verilmesi konusunda Duygu’ya katılıyorum. Elbette x konusu uzunca süredir konuşuluyor ise hepsinin okunmasını beklenemez ama tartışmaya yeni açılmış bir konu için bu geçerli olamaz.

Ve bizim paragraf tartışmalarımızın ve konu üstüne konu tartışmamızın bir sorun teşkil ettiğini ben de düşünmüyorum. Aksine oldukça verimli ve güzel bir ortam oluştuğu kanaatindeyim.

Bu arada Duygu, ne fark ettim bak; bizim ünlü başlıkta AA ve Uzun Gece üzerine idi ama orada o konuya azıcık değindikten sonra alakasız tüm konuları konuştuk; burada ise neredeyse konuşmamızın hepsi AA ve Uzun Gece üstüne oldu. Bir terslik var bu işte. :smiley:

Ekleme: Bunu kesin izle, sana verdiğim başlıktan daha çok ayrıntı ve iyi toparlanmış bir halde. Hatta Dany’nin çocuğu ile ilgili söylediği şey baya ilgimi çekti; acaba düşük yaptığını sanırlen yapmadı mı acep? Diye yeniden düşünmeme neden oldu.

Öyle yaziyor galiba evet :smile: Unutmazsam, ben bir ara düzeltirim vikideki sayfayi.

O benim de ilgimi çekti aslinda. Gizlice tirmanip Sur’u geçtiler desem, o kadar adam nasil geçecek? Ama daha da önemlisi, o zamanlar Sur’daki her kalede adamlar varmis, simdiki gibi degil. Görmemeleri, engel olmamalari imkansiz, dolayisiyla Yabanillar Kisyarina kadar ilerlemis olmalari da imkansiz.
Hep çeliski, hep terslik! :smile:

Kimin var olduguna? NK?
Onu diyorsan eger, evet onda sorun yok, hikayeye inaniyorum.
Ama iste o boru meselesi tam kafama yatmiyor, birde Joramun-Brandon Stark (Kirici) ittifaki… Adamlar o kadar yardim etmis, neden sonradan Sur’u geçmelerine izin vermemisler? Ya da onlar neden bunu talep etmemisler? Mantiksiz geliyor.

Boru için “Old warhorn” diyorlar. Eski yani. Birde boru tasvir edilirken, bronz ile kaplanmis oldugu söyleniyor. Asoiaf’da bronz deyince benim aklima ilk gelen Ilk Insanlar oluyor, onlar bronz kullanirmis.
Gömülü oldugu yerdeki topragin yumusak oldugu söyleniyor, birde sarili oldugu Nöbet kiyafetlerinin rengi solmamis galiba. O yüzden borunun ve tabi ejderhacamlarinin oraya yakin zaman önce gömüldügü belli.
Ve bunu yapan kisi bence de Benjen olabilir. Tabi boruyu ve ejderhacamlarini baska yerde bulmustur, ve muhtemelen devaminda Ötekiler tarafindan kapana kisildi, isinin bittigini düsündü ve bulduklarini Ilk Insanlarin Yumrugunun hemen dibine gömdü. Bence Nöbetin hem Yabanillar ile, hem de Ötekiler ile duyumlar aldiktan sonra, kalabalik bir sekilde Sur’un Ötesine gideceklerini, Ilk Insanlarin Yumrugunda duracaklarini tahmin etti. Gömdügü seyler bu noktada bir mesaj özelligi tasiyor, tabi ayni zamanda Nöbetin Ötekilere karsi etkili olan ejderhacamina (herkese yetecek kadar olmasa bile) sahip olmasini da sagliyor,

Bazi okurlar bu borunun Kis Borusu oldugunu düsünüyorlar ama bence desteksiz bir teori. Borunun o dönemdeki insanlar tarafindan bilerek kirildigi, baska borularla karistirilmamasi için, korumak amaçli böyle bir sey yapilmis olmasinin mümkün oldugunu söylüyorlar. Bana mantiksiz geliyor.
Öyle bir kirmislar ki, borudan ses çikmiyor :smile:

Zaten boru gerçekten Kis Borusu ise, geçmis olsun. Sam onu Braavos’tan Eski Sehir’e götürecek geminin kaptanina, ödeme olarak kitaplarini, çizmelerini, kiyafetlerini, hatta iç çamasirlarini ve Jon’un ona verdigi o boruyu vermis (Kargalarin Ziyafeti, Samwell IV, sayfa 225).

Aynen, o da var.
O halk nasil ve niye diger tarafta kaldi, anlamiyorum. Sonuçta o dönemde onlar Yabanillar degildi, onlar da Ilk Insanlardandi. Tehlikenin oldugu yerde ne isleri vardi? Niye güneye inmediler? Sonrada niye vebali gibi kabul edilmediler?

Sen almadin mi kitabi yani?

Tesekkürler :blush:

O kadar detayli incelemedim aslinda ama bakarim. Hatta paylasirim ilk firsatta, tamam, ufak bir dogum günü hediyesi olur :grinning:
25 Mart, aklimda.
Benim 6 Mart :smile: 88’liydin sen de degil mi? Bloguna bakmistim bir ara, orada yaziyordu galiba, öyle kalmis aklimda.

Ben gayet sakinim aslinda, ama arkadas resmen konuyu takip edemedigi için bizi suçlar gibi yazmis. Ben de ne yapabiliriz ki dedim iste.

Bizde bir terslik var :smile:
Aslinda biz özel bir baslik açmaliyiz, basligin adini da “Her telden” koyalim :smile:

Video konusunda…
Geek Teori’yi ben pek sevmiyorum aslinda biliyor musun? Hiçbir videosunu bastan sona kadar izleyemedim. Ama bunu izleyecegim dur… 17 dk, yuh…
Izledikçe yorum yapacagim.
Ilk terslik… Diyor ki, Euron, yanindaki büyücülerin verdigi “Dany Pentos’da” bilgisine ragmen, Dany’nin Köle Körfezinde oldugunu biliyor. Bu nereden çikti? Burasi çok belirsiz aslinda. “Kral surasinda Köle Körfezine degil, Pentos’a gidileceginden bahsederdi” diyor. Euron Kral surasinda gidilecek yer bilgisi vermedi ki, “3 ejderha var ve ben nerede olduklarini biliyorum” dedi sadece. Belki büyücülerden aldigi bilgiye göre aklindaki yer Pentos’du o sirada, bilemeyiz. Bu olayla, Victarion’u Meereen’e göndermesi arasinda zaman var. O süre içinde Dany’nin tam olarak nerede oldugu bilgisini almis olabilir, ki zaten o dönem, Dany hakkinda çok konusulan bir dönem (Genel olarak Kargalarin Ziyafeti kitabi). Westeros’dan tut, Asshai’ye kadar Dany’den, ejderhalarindan, fetihlerinden, kölelerin özgür birakmasindan, olayin Meereen’e kadar gittiginden bahsediliyor. Yani o sirada Dany’nin nerede oldugunu bilmek, ögrenmek çok acayip bir durum degil.
Özetle… Kral surasinda Euron’un agzindan “Pentos” veya “Köle Körfezi” lafi çikmiyor. “Ejderhalarin nerede olduklarini biliyorum” diyor. Bunu söylerken aklindaki yer Pentos da olabilir, Köle Körfezi de. Pentos ise eger, bilgiyi tabi büyücülerden almistir, ama zamanla Dany’nin Köle Körfezinde oldugunu duymustur. Köle Körfezi ise eger aklindaki, Dany hakkindaki söylenenleri duymus olmasi gayet mümkün. POV’lar kronolijik bir sekilde ilerlemiyor ama farketmez, gerçi bu her duruma uydurulabilirim ama neyse, zaten genel olarak Kargalarin Ziyafetinde hemen hemen her bölgede Dany hakkinda konusuluyor, ve belirli bir zamanda degil, kitabin geneline yayiliyor.
Dany’den bahsedilen bölümler : Prologue, 17, 19, 21, 24, 26, 29, 35, 45. (Kargalarin Ziyafeti toplam bölüm sayisi = 46)
Bunlardan en az bir tanesi Euron’un olaylarinin yasandigi zamana denk geliyordur herhalde.

Daenerys’in donanmaya ihtiyaci oldugunu bilmesi falan filan… Bu kisimda, bana kronolojideki belirsizligi teorisini destekleyecek sekilde kullandigi imaji yaratti. Karisik aslinda, tam anlamadim da ama neyse, zaten bu konuya, “Pentos-Köle Körfezi bilgileri” konusuna göre geçis yapiyor ve o yukarida yazdiklarimdan dolayi, bir anlami yok bu kismin benim için.

Qarth’lilar Dany’yi, dünyanin tepesine çikacak aygiri doguracagi için öldürmeye çalisiyormus… Ne??
Bu adamlarin Dany’ye düsman olmalarinin sebebi, Dany’nin, daha dogrusu ejderhasinin Ölümsüzlerin Evini ve Ölümsüzleri yakmis olmasi.
Dünyanin tepesine çikacak aygir da nereden çikti?
Yesil Fazilet de mi bahsediyormus bu kehanetten?
Qarthlilar da Euron’a anlatmis ve Euron benimsemis öyle mi? Sebep, Euron’un piç ogullarini degersiz görüp, “Deniz canavari ejderha ile evlendiginde, dünya korksun kardesim”. Ben böyle zorlama görmedim :smile:
Bu konudan sonrasi ise… Wuuu! Beynim yandi! Bu nedir arkadas?

Daario Dany ile ilk tanistiginda kibar sayilabilecek biriymis? Neye göre kibar olduguna karar vermis ki? Daario orada tek kelime etmiyor, 3 kisi geliyorlar Firtina Kargalari olarak ve hepsinin adina Prendhal konusuyor sadece, öteki adam da sessiz yani, oradaki sessiz kalmasinin sebebi bu. Birligin sözcüsü olmadigi için sessiz kaliyor, izliyor, belli ki gözlemliyor ve en sonunda, gitmeden önce nazikçe basiyla selam veriyor Dany’ye. Sadece buna göre mi “Daario nazik ve kibar” diyebiliriz?
Birde yanilmiyorsam zaten ayni gün, Daario Prendhal ve diger kumandanin kellesini getiriyor Dany’ye, ve orada gayet çapkin, cool, gürültülü, agzi iyi laf yapan Daario ile tanisiyoruz. Yani gerçek kisiligini hemen ayni Pov’da görüyoruz zaten.
Neyse yani "kisilik degisimi"nden yürümüs videoyu hazirlayan kisi ama burada öyle bir durum yok. Daario’nun ilk karsilasmadaki sessizliginin sebebi belli; kumandanlardan biri olarak orada ama konusmuyor, tipki diger adam gibi. Basini nazikçe egip selam vermesi ile de onun nazik ve kibar bir adam oldugunu söyleyemeyiz, abartmak olur. Benim o selamdan çikardigim anlam, Daario’nun daha o çadirdayken diger iki adami öldürüp Firtinal Kargalarini Dany’nin gücüne katma plani yaptigidir. Bir bakima Martin orada sinyali veriyor yani.
Özetle, saçma ve zorlama. Adamin hiç konusmadigi, sadece nazikçe basiyla selam verdigi bir ilk karsilasmada, karakter/kisilik tespiti yapilmis. Cok yanlis.

Öff yok yaa valla daha fazla dayanamayacagim.

Euron = Daario teorisinin yanlis oldugunu söylemiyorum, biliyorsun. Ama bu videoda genel olara öne sürülen kanitlar ya çok zorlama, ya da yanlis bilgiler, yanlis anlasilmalar ve varsayimlar üzerine kurulu.

Edit : Senaryoyu inceliyorum su an, izledigimiz bölümden gerçekten epey farkli. Kitaba daha yakin. Bugün firsat bulursam gönderirim sana tamamini.

Kışyarına kadar ilerleyen yabanıl Ozan Bael o da tek başına gitti orduyla değil. Kralın kızını hamile bıraktı Bran’ın o kanlı lapayı içtiğinde gördüğü görülerden biri de o kız hamileyken büvet ağacına dua ediyor intikamını alması için kendisine erkek bir evlat vermesini istiyor eski tanrıların duası kabul oldu demek ki oğlu Jon Stark babası Ozan Bael’i yenip öldürüyor.

Orduyla geçen iki Yabanıl Kralı var ilki Gendel ve Gorne kardeşlerin ordusu tünelleri kullanarak geçti savaşta Gendel öldü Gorne orduyu geri döndermeyi başardı ama daha sonra tünellerden tekrar gitmeye karar verdi ancak tünelleri Gendel kadar iyi bilmediği için ordusuyla birlikte tünellerde kayboldu.

Ordusuyla suru geçen ikinci Kral Raymun Kızılsakal FS 200 civarı Nedin dedesinin babası zamanında galiba geçti suru. Sur iyi korunmuyordu tırmanarak geçtiler nöbetin haberi bile olmadı. Savaşta Raymun Lord Stark’ı öldürdü ama lordun kardeşi Acımasız Artos Stark Ice’ı alıp Raymun’u ve çocuklarını öldürdü ve yabanılları kovaladı Raymun’un kardeşi ise hayatta kaldı soyu hala devam ediyor en son Selyse bunlardan birini Surun ötesindeki kral ilan ettiydi. Nöbetin Lord kumandanı savaştan sonra anca yetişebildi ve Artos Stark ona ölüleri gömme görevi verdi.

Netice de orduyla suru iki kez aşabildi Yabanıllar ikisinde de yenildiler birinde tünelleri kullandılar o zamanlar nöbet hala güçlüydü 2000 yıl önce olmalı. İkincisi 100 yıl önce suru tırmanarak geçtiler nöbet şu an ki halindeydi.

Nope o kızın o dua eden olduğunu sanmıyorum.

Kız intikam istiyorsa neden çocuk babasının başını getirince çıldırıp intihar etti? Bence tıpkı o kurban etme meselesi gibi henüz bilmediğimiz bir şey o.

Olabilir ben öyle tahmin ettim ama başka biri de olabilir. Kurban mevzusu ondan önce Davos povunda da geçtiydi Davos Kurt İninde tutukluyken kalenin kumandanı Kurt İninin tanrı korusunda eskiden insan kurban edildiğini söylüyordu Davos’ta kuzeyde insan mı kurban ediliyor diye şaşırıyordu adamda siz güneyliler kuzey hakkında hiçbir şey bilmiyorsunuz diyordu. O adam Kurt İninin yerlisiymiş binlerce yıldır sülalesi oradaymış Manderlylerden de önce birşeyler bilen bir adama benziyor.

Evet öyle bizim tek bildiğimiz insan kurban etme ritüeli olduğu. Bu görülen olay spesifik olarak neden yapıldı İşte bu tam görülmüyor.