Martin'in Fox Theater Söyleşisi

Burada GRRM’in bir söyleşisi yayımlandı. Tamamıyla çevirmeyi düşünmüyorum, sadece maddeler halinde yazan kısımları çevireceğim. Nitekim zaten bizi ilgilendiren asıl kısımlar da orası.

Evet, Martin’in katıldığı söyleşideki sözlerinden aktarılanlar.

• Hayranlar, yıllardır Aegon’un Fethi sırasında Visenya Targaryen tarafından kullanılan Valyrian çeliği kılıcı olan Kara Kız Kardeş’e ne olduğunu merak ettiler. Sonunda Brynden Rivers’a, yani Bloodraven’e geçti. Martin, Bloodraven’in Duvar’a gittiğinde Karanlık Kardeşi aldığını ve sonunda Gece Nöbetinin Lord Komutanı ve daha sonra Üç Gözlü Kuzgun / Karga olduğunu açıkladı. Bildiğimiz kadarıyla, kılıç hala mağarada.

• Martin, Davos Seaworth’u Stannis’in gözünden hikayeyi anlatmak istemediği için yaratmış. İlk önce ölü üstadımız Cressen vardı, o ölünce bayrağı Davos üstlendi.

• Martin, birkaç soruya cevap vermedi. Örneğin, kayıp Clegene kız kardeş konusuna yahut “kırmızı kuyruklu yıldızın” bir daha geri dönüp dönmeyeceğine.

• Martin, karakterlerinin kullanılarak hayran kurgular yazılmasına onay vermediğini belirtti. “Eğer bunu yapmak istiyorsanız bana para dolu bir Tesla gönderin.”

GoT ve ASOIAF hakkında da dikkat çekici bir açıklama yapmış.

• Martin, dizinin; romanlar hakkında beklenilmesi gereken şeyler hakkında bir taslak olduğunu düşünmüyor. Dizide ölen bazı karakterlerin kitaplarda hala hayatta olduğunu söyledi ama elbette ki hangileri olduğunu söylemedi. (Ben buradan dizi ile kitabın aynı olmadığı gerçeğini çıkardım. Zaten gelinen son noktada nasıl olabilir ki?)

• Kan ve Ateş 2’nin ne zaman çıkacağı hakkında net bir tarih vermedi, “Yıllar sonra.” diyerek oldukça ucu açık bir zaman dilimi sundu. İlk kitabın da planlandığından daha erken yayımlandığını çünkü GoT yan dizileri için kullanılmak istenildiğini belirtmişler. (Hmmm önümüzde Uzun Gece ve olası bir Valyria İmparatorluğu dizisi var. Eğer 3. için yakın zamanda bir şey düşünmüyorlar ise 2. dizi için olabilir mi? Yoksa 1. dizide de Valyria’yı görecek miyiz? :slight_smile: )

Biraz kitap dışına çıkıp, Martin’in kendisine odaklanıyor ve yazıyı bitiriyoruz.

• Martin çok yaşlı olduğunu ve bu yüzden hala mesaj göndermek için kuzgun kullandığını söyledi.
  • En sevdiği renk “mor”
  • Eğer Martin’in çocuğu olsaydı; kızına ya da oğluna ne isim koyardı? sorusuna verdiği cevap; “Bilmiyorum… Muhtemelen Daenerys değil.”
  • Martin, beklenmedik şekillerde gerçekleşen rüyalar ve kehanetler hakkında yazılar yazmaktan hoşlanıyor. Hiçbir şey ifade etmeyen, ancak insanların kendilerini çözmeye çalıştıkları için işkence eden rüyalar hakkında bir kitap yazmayı tercih ediyor.
7 Likes

Benim en ilgimi çekenlerin başında bu geliyor. Uzun süredir Sandor’un kız kardeşinin ölümünden sorumlu olanın Dağ olduğu düşünülüyor, buna açık seçik bir cevap verilmemesi hatta doğrudan hiç cevap verilmemesi, bir nevi hayranların görüşünü doğrular mahiyette gibi. Sonuçta onun var oluşu ya da yok oluşu hikayede önemli bir yere sahip değilse; basit bir ölüm ise açıkça cevap vermesini bekleriz, değil mi?

Diğer yandan Kırmızı Kuyruklu Yıldız/ların geri döneceğine dair işaret olduğunu uzun zamandır düşünmüşümdür. Aemon’un ölmeden önce buna dair rüya gördüğünü söylemişti ve aynı rüyada ejderhalar da vardı. Dönmeyecek ise dönmeyecektir, açıkça söylenir ama bunun yerine cevaptan kaçındığına göre düşündüğüm gibi “kuyruklu yıldızı” yeniden göreceğiz.

Ne paragöz adam be. Birde ne olmuş yani? Yazsınlar :smile: Tamam çoğu çok saçma, insanın zoruna gider ama “Home” isimli bir fanfic var mesela, o bir harika!

Clegane kız kardeş konusu ne ki??

“Kırmızı kuyruklu yıldız yeniden görünecek” dese “AA Dany değil”, hatta bir şekilde “AA Jon” anlamına gelir. “Yeniden görünmeyecek” dese, “AA Dany” demek gibi olur. Cevap vermemesi normal :grin:

Tyrion’un ilk aşkı, aslında fahişe olmayan ve Tyrion’u kızdan soğutmak için Tywin’in emriyle Lannister ordusunun tecavüzüne uğrayıp fahişe iftirası atılan o kızı sormamışlar.

Bu konu benim serideki en çok merak ettiğim detay. Bu konuda favori karakterlerinin evlenmesini isteyen liseli fangirl gibiyim. Bu olayın aydınlanmasını çok istiyorum.

Bravos’ta bir fahişe vardı, müşterileriyle evlenmeden önce sembolik bir nikah töreni yapıyordu. (bkz. muta nihakı ) Hani Tyrion ile de birlikte olmadan önce bir rahip bulup aynısını yapmışlardı.

Samwell ve Arya bu kadının şöhretini duymuştu. Bu kadının altın rengi saçlı güzeller güzeli bir kızı vardı. Bu kadın o kadın, kızı ise Tyrion’un kızı olabilir mi ? Senelerdir forumdayım fakat bu konunuya rastlamadım. Varsa link atın. Yoksa bu konuyu mıncıklamanızı rica ediyorum sayın teorisyen @YeniAy_Ottoman . GRRM muta nikahı yapan bu kadını durduk yere yazmış olamaz.

Bundan daha az merak ettiğim ama merak ettiğim bir başka detay, Tyrion’un kayıp maceracı amcası Gerion Lannister’ın izine rastlamış olması. Lannister hanesnin gururu olan Şanlı kükreyiş kılıcı ile maceraya atılıp geri dönmeyen, Tyrion’a sevgi gösteren sayılı insanlardan olan güzel insan Gerion’un izine bir paralı asker listesinde rastlıyor. Meereen deydi yanlış hatırlamıyorsam. Tyrion Dany’nin feth ettiği şehrin kuşatmasına düşman tarafında katılıyordu. Orada tesadüfen bir paralı asker grubunun listesi eline geçiyor geçmişte orada vazife yapmış askerlerin listesi. İsmi Lannister hanesinde kullanılan isimlere çok benzeyen birine denk geliyor ve zamanında bizim aileden biri buralara uğramış birileri olmalı diye düşünüyor.

O kadın konusu genelde çok tartışılan bir mesele. Öyle olma ihtimali gayet yüksek ama bu konuda kesin bir şey yok. Gerion meselesi ise ayrı bir konu. Euron’la bağlantıda olduğunu iddia eden birileri vardı sanki ama yanlış hatırlıyor olabilirim. Tekrardan o konuyu görürsem iyice anlamaya çalışırım meseleyi.

O konuyu buldum şimdi diriltiyorum.

Martin kendisi bile Clegane’ lerin bacısını düşümemiştir, ondan cevap yoktur. Seride yan karakter bile olmayan bi tip için tarih mi yazacak :slight_smile: Kuyrukluyıldız için de kızdırmayın westerosa çarptırır seriyi bitiririm diyodu bi ara. Martin her konuyu, her karakteri yazmadı bence, kafasında yok o kadar ayrıntılı işler. Bahsedip geçti sadece Mountain’ i tanımlarken kullanıp.

2 Likes

Cleganelerin geçmişi hakkında pek fazla şey bilmiyoruz.Cleganeleri geçtim Sandor hakkındaki bilgilerimiz bile kısıtlı.onu hep Sansa’nın,Arya’nın,Tyrion’un,Jaime’nin gözünden gördük.Adam neler yaşamış,aklından neler geçiyordu,Sansa’ya neden taktı,Ned Stark’ı sevmemesine rağmen kızlarına neden yardım etti,Gregor’a karşı duyduğu ölümcül nefretin sebebi sadece yüzündeki yara mı,Annesiyle ilişkisi nasıldı vb…soruların cevaplarını net olarak bilmiyoruz.Açıkçası diğer cafcaflı karekterler ve haneler dururken de Sandor’u sevenler dışında kimseninde merak ettiğini sanmıyor.büyük olasıkla Martın’e soruyu yönelten kişide Sandor hayranıdır.Tabii buradaki asıl önemli olan husus okuyucuların populist bakış açısından çok ,Martin’in bu karekter için ne dusundugudur.Martin,Sandor’u hikaye ye tekrar dahil etmeyi düşünüyorsa karekter hakkında daha fazla bilgi verecektir bu sebeple kızkardeş mevzusunu kitabına saklıyor olabilir.Sandor’un hayatındaki en önemli kırılmalardan biride kızkardeşinin ölümüdür ( Ben öyle düşünüyorum) hatta Sansa’ya takmasının sebebi bile bu olabilir.Seninde dedigin gibi önemsiz bir ayrıntı olsa söylerdi.demek ki değil.

hehhee ben de bunu okuyorum, kızın dili çok hoşuma gitti. :slight_smile: https://archiveofourown.org/works/6867823

Şimdi Sandor’un ağabeyinden nefret ettiğini biliyoruz, bunun sebebi olarak yüzünü yakması olduğunu düşündük ama öldürmek isteyecek kadar kin duyması, sadece yüz meselesi olamaz. Bir de 3. bir kardeş vardı ama şüpheli bir şekilde ölmüş. İşte bu kızı Dağ öldürdü, Sandor da bu yüzden kin duyuyor ve onu öldürmek istiyor diye konuşuluyor.

Hmm evet, doğru.

Bu konunun tartışıldığı bir başlık vardı, diye hatırlıyorum. Şahsen ben Denizcinin Karısının, Tyrion’un karısı olduğunu ve o güzelliğin de kızı olduğunu düşünüyorum, tip uyuyor, yaş uyuyor.

Cidden mi? Nerede? Gözümden kaçmış. Ben Gerion’un ortaya çıkacağını umuyorum, Tyrion seviyor ise ben de severim bu emmiyi hatta şimdiden ısındım. Ben ona kafamda güzel bir hikaye yazmıştım.

Gerion, Reyne Hanesine üye olan bir kıza aşıktır, evlenmek istiyordur ama daha konuyu ailesine açmamıştır. Bu konuyu ailesine açma fırsatı kolladığı sırada Castamere vakası gerçekleşir. Zavallı Gerion sevdiği kızı kurtarmak için yetişmeye çalışır ama çok geçtir, artık kalenin koridorlarından yağmur yağıyordur; kız ailesiyle beraber ve karnındaki bebeğiyle beraber ölür. Gerion yıllarca bunun acısını çeker; evlenmemesinin ve sürekli şakalar yapmasının altında yatan sebep bu acıdır, acısını şakalarla maskelemeye çalışır(yani bir nevi jaime gibi maske takar, o da kibir ve dalga geçerek yapıyordu) ve bir yandan da abisine bilenmiştir(bu yüzden ilişkileri hiç iyi olmadığı, fırtınalı olduğu yazıyor kitaplarda falan :d ). İsyan olur, yıllar geçer ve bir gün konu açılır ve Tywin’in aslında kız meselesini bildiği ortaya çıkar, bebeği bilmiyordur ama bilse de bir fark olmayacağını söyler. Gerion çıldırmıştır, sonunda pılını pırtını toparlayıp kılıcı bulacağım bahanesiyle Essos’a açılır, arka planda ise abisine ve tahta karşı planlar içerisinde yer almaya niyetlidir(Gerion aslen Rhaegar’ın arkadaşlarındandır ve Targ destekçisidir, abisine bu yüzden de kıldır. Hatta aslen Jon’un kimliğini bilen biridir, çünkü Dayne hanesi ve prensin hayatta kalan dostlarıyla kumpaslar hazırlıyordur, yeğenlerinin iş pişirdiğini de bu uçurmuştur falan), yani Tyrion aslen 2. Gerion vakasına dönüşmüştür. Amca yeğen Essos’ta Meeren savaşında karşılaşır. Bence yakışır Gerion’a böyle bir hikaye. :smiley:

Ben yukarıda (duyguya dediğim) şeye inanıyorum aslında, çünkü bir yüz yaktı diye öldürmek istemesi mantıklı değil. Tamam nefret edersin, ayağını kaydırırsın anlarım da öldürmek ne ya

1 Like

Tyrion ikinci oğullara (paralı asker grubu) katılırken;

…Zeki Kasporio için on bin ejderha. Gerçek adının Tybero Istarion olduğu anlaşılan Hokka için de aynı not hazırlanmıştı. “Tybero?” dedi Tyrion. “Kulağa bir Lannister ismi gibi geliyor. Yoksa uzun zamandır kayıp olan bir kuzen misin?”
“Belki de. Ben de borçlarımı mutlaka öderim. Bir veznedardan beklenen şey budur. İmzala.”

Hmm. Fakat bu Gerion değilmiş, onla bağlantısı nedir? Onu çözemedim?

Hokka aslında Tybero Istarion, Tybero Istarion aslında Gerion Lannister. Bir dönem ikinci oğullara katılmış olabilir. Teori bu. Evet çok zorlama ama olmasını istiyorum. Ayrıca bu gereksiz ayrıntıya niye girmiş olabilir ki. Kritik bir povda savaşın hararetli bir anında paralı asker listesinde akrabasını bulması bence garip. Tyrion’u babası, kardeşi bile sevmezken, çevresinde hiç bir suçu olmamasına rağmen ondan nefret edilirken onu karşılıksız seven iki karakter var, Gerion ve Tysha önümüzdeki kitapta karşısına çıkabilir. İnş çıkar. Zaten Martin Kış Rüzgarları kitabında Tyrion üzerine yoğunlaşacağını söylemişti. Onun sözlerinden oluşan ayrı bir kitap bile yazdı. Kendisi de Tyrion’u seviyor. Bence artık Tyrion’un mutlu olma zamanı geldi.

1 Like

Tyrion onun 1 numarası, bu doğru ama Gerion’un o kişi olduğunu sanmam. Sonuçta salak değil bu adam, amcasını tanımaması için bir sebep yok. O bahsettiğin ayrıntı niye eklenmiş olabilir? Bir ihtimal belki Essos’ta paralı askerler arasında amcasına rast geleceğine dair bir foreshadowingtir? “UZUN ZAMANDIR KAYIP OLAN bir kuzen misin?” Böyle bir kuzen yok ama böyle bir amca var. :wink: Ben Tyrion’un karşılaşırsa amcası ile savaşta karşılaşacağını düşünmüşümdür. Güzel bir buluşma yeri olur. :slight_smile:

1 Like

Kanayan yıldız :grin:

Jon dirilince tekrar çıkacağını düşünüyordum bu da onu doğrulamış oldu.

Duygu’nun söylediği de olabilir, aslında. Yine de “kanayan yıldız” bizim gökyüzünde gördüğümüz yıldız da olmayabilir, sonuçta çok fazla yoruma açık şeyler bunlar. Misal Jon ölürken ölen şövalyenin üzerindeki yıldızda da kan vardı.

Ben de moru severim. Özellikle MOR DÜĞÜN’den sonra biraz daha çekici bi renk oldu.

2 Likes

Çeviren elleriniz dert gormesin tek umursadığım birinci madde darksister ı yeniden görücez demistim öyle hikayesi olan bir kılıcı harcamaz biliyodum ve şimdide diyorum ki arya onunla yargı dağatacak demedi demeyin umarım sevmediğim tüm karekterler bu kılıcla ölür :slight_smile:

Bu arada Braavos’un gayriresmi renkleri de mor sanırım; Arya’nın geldiği tekne mor idi ve Tycho da mor giyiniyordu. Braavos onun en sevdiği yer malum :slight_smile:

@Turan ben de öyle umarım :slight_smile:

1 Like

Ve sadece Braavos lordlarının ve asilzadelerin kullandığı Mor liman da var. Bence de renkleri mor.

Hayalimdeki şey mor zemin üzerinde gri titan

Mor Roma devrinde üst düzey soyluların kullandığı renk. Sebebi de yapımı en zor renk olması. Dolayısıyla genel
olarak en üst düzey otoriteyi, hükümranlık anlayışını, adaleti falan simgeler.