Martin'in Mektubu ve Serideki Değişiklikler

ben telefonla hiç yapamıyorum sen yine iyi yapmışsın :smiley:
@YeniAy_Ottoman aralarda cevap varmı dedim senin yoruma bakıyorum ne farklı diye :smiley:

Lyanna güneyli kızlar kadar olmasada bir leydi,evet at binmeyi kılıç kullanmayı seviyor ama rickard ona asla izin vermiyor örneğin kılıç kullanması için lord rickard onun bir leydi olmasını istiyor -bence bir güney evliliğini en baştan düşündüğü için-zaten bi sansa kadar değildir ama arya kadar başkaldırdığını düşünmüyorum rhaegar şarkı söylerken ağlayan bir kız çokta erkeksi değildir bence

buraya katılmıyorum çünkü şu an için zaten beş karakterden de kim ölürse ölsün hikayede gedik oluşmayacak belki dany haricinde diğerlerininde büyük bir olayını görmedik hatırlarsan-bir tywin lannister ın ölümünün etkisini yaratmayacaklar- bu karakterler hikayenin sonunu belirleyecek o yüzden şu ana kadar karakter gelişimlerini gördük bi kitap daha görmeye devam edeceğiz zaten daha önce defalarca dediğim gibi bunlar benim yorumum ve düşüncelerim

Arya kraliçe olmak istiyor demedim sansa’nın istemesi çok kötü bir şey değildi kastettiğim

avluya bağlamamın sebebi sansa nın kraliçe olmak istemesinin kötü bir şey olmasını joffrey in gerçek yüzünü görememesi olduğunun düşünülmesi arya robb ve joffrey dövüşürken joffrey in karakterine birinci elden tanıklık ediyor ondan önce arya sansa’nıın güzelliğinden yeteneklerinden filan yakınıyor ve sansa prens hakkında konuşurken 'joffrey ziyafette de sansa yla oturmuştu zaten arya da şişman olanına kalmıştı doğal olarak’diye düşünüyor imrenme kısmını burası için söyledim
Arya daha çocuktu zaten bir erkeği erkek olarak görecek yaşta değildi :grin:

işte alıntıladığın kısımda ki tartışma olayını diyorum 'leydi yerine seni öldürmeleri gerekirdi’kısmını

'Rahibe mordane’in dikkatini bu tarafa çekmek tam da Sansa’ya göre bir hareketti’mi ne diyor ya ama aslında bağırarak dikkati çeken kendisi

burada eğer arya arkadaşını yalnız bırakacak bir karakter olsaydı sanırım onu bu kadar sevmezdik ama olaylara mantıklı bir şekilde baktığında joffrey o çocuğu Sansa’nın önünde öldürmez sadece döverdi ki cesedinin parçalanmasındansa dayak yemesi daha iyiydi Arya yaptığının sonucunu düşünmüyor ve iki masum canlının ölümüne sebep oluyor. ayrıca Sansa yalan söylemiyor sadece orta yolu bularak bilmiyorum diyor çünkü joffrey i haksız çıkarması çok zor adam hem nişanlsı hem veliaht prens, yalan söylese joffrey haklıydı derdi ama bilmiyorum diyor arya suçunu anlıyor ama artık çok geç oluyor(bide bence bu iki kızkardeşi birbirlerine karşı bu kadar kışkırtan jeyne poole:hiç sevmiyorum bu kızı) zaten dediği gibi herşey çok hızlı oluyor burada bir ihanetten bahsedemeyiz bence ikinci ihanet dediğin şeyide daha önce yüz kere konuşuldu ned zaten başını kaybedecekti diye bi de ben anlatsam yine öyle düşünmeye devam edeceksin belli ki çünkü Sansa yı sevmiyosun saygı duyuyorum yanlış anlama bende Dany yi sevmiyorum çünkü

bu Cersei’nin kendi düşüncesi çünkü birşeyleri kendine mal etmeyi seviyor Sansa ne biliyordu ki ne söylesin ned kendi söylemişti zaten sadece gitme planından bahsetti mektuptaki Sansa aynı ilk kitaptaki gibi haklısın ama sonraki kitaplarda Sansa evrim geçiriyor resmen ilk kitapta üzerinde leke olarak kalmış neyi varsa kibri olsun saflığı olsun yazar tek tek temizledi kızın üzerinden ben

hepimizinki teori Jon yapması gerekeni yapıp ölebilir de hatta ömrünü surda çürütebilirde kitabın en güzel tarafı bu değil mi zaten göründüğünden daha geniş bir dünya

Lyanna’nın Arya kadar olmadığı konusunda hemfikirim, öyle izlenim edinmedim hiç ama zaten onun hakkında da çok şey bilmiyoruz, bu da var. Lyanna’nın orada ne için ağladığından da emin değiliz. Bir şarkı dinledi diye mi yoksa Rhaegar ile olan bir şey yüzünden mi? Sonuç olarak bu kız, bu adama kaçtı ise illa ki ortada olan bariz bir şey yüzünden ağlıyor ama etrafındakiler bunu şarkıya bağlıyor çünkü genelde prensin söylediği şarkıların kadınlar üzerindeki etkisi bu.

Tatlım, bu yorumundan bu çıkıyor: sansa joffrey’le evlenmek için yanıp tutuşuyordu-ayrıca kim kraliçe olmak istemez ki Arya dahil

Anladım şimdi. Sansa’nın kraliçe olmak istemesini kötü bir şey olarak görmedim; ona bakarsak Dany de istiyor ki şu an öyle zaten. Olay başka.

Arya’nın ilk POV’unda bize yansıtılan şey; Arya’nın ablası Sansa’nın gölgesinde kalması meselesi… Dikkat eder isen iki karakter mukayesesi yapılıyor; aynı Jon’un Robb’un gölgesinde kalması gibi… Bunun da konu ile ilgisi olduğu görüşünde değilim.

Anladım, o söz için demedim ben.

Ah, evet. Doğru, Sansa’ya atıyor suçu. Jon’a laf atınca bağrınıyor, hata onun. :smiley:

Çok özür dilerim ama mantık bunun neresinde? Öldürmez ama dayak atardı. Yani bu mu? Öldürmez ama zalimlik yapmasına göz yummakta suç yok? Ölmesinden iyidir? Buna nasıl mantık diyorsunuz, rica edeceğim zalim eylemlere karşı sessiz kalınmasını mantık olarak öne sürmeyiniz. Gerçek hayatta da mı böyle tepki verirdiniz gerçekten? “Öldürmesinden iyidir, üç beş tekme tokat yer. Karışmayalım.” Böyle iseniz pes yani…Bu gerçekten asla kabul edilemez bir şey.

POV’u okuduğumuz zaman zaten ortada öldürmek falan yok. Arya, arkadaşı incinecek diye ortaya atladı ve onu korudu. Nitekim ha öldürmek için ha dayak atıp, psikopat duygularını tatmin etmek için olsun ortada bir ZORBALIK/ZALİMLİK söz konusu ve her İNSAN olan kişi ortaya atılıp buna engel olmaya çalışır/çalışmalı. Çalışmıyor ise o kişi/lerde bir sorun vardır.

Sansa bal gibi yalan söylüyor; bu kız su gibi yalan söyleyen biri. Lakin kabul da etmek gerekir ki çok berbat bir yalancı. Yine de beyanat önemlidir; beyanat şekli kraliçe ve Joff’un işine geliyordu… Şimdi orada “Arya haklı.” deseydi; Robert dönüp “çocukların yalancı!” mı diyecekti? İki kişi Joff yalan söylüyor dediği zaman o iş orada bitmiş olacaktı. Kasabın oğlu yaşayacak; Leydi öldürülmeyecekti.

Sansa her şeyi gördü ve buna rağmen “bilmiyorum, hatırlamıyorum, her şey hızlıca oldu.” dedi… Ne olduğunu biliyor isen ama bu yukarıdaki cümleyi kuruyor isen biz buna “yalan” diyoruz. Yalan tanımınız biraz ilginç.

Arya kendini sadece oğlanın kendisi ile oynamasını istediği için suçlu hissediyor. Yoksa ortada bir suç falan yok onun tarafından. Ortada arkadaşı ile oynayan bir kız var; biri geliyor ve arkadaşına saldırıyor ve haliyle o da onu korumak için saldırgana saldırıyor. Sonuç olarak bunun neresi suç, hata, günah? Aksi olaydı suç, hata, günah olurdu.

Hayır, iki kardeşi birbirine düşüren Jeyne Poole değil; o hiçbir şey yapmıyor. Ne ilgisi var? Sansa ve Arya’nın kişilik farklılıklarından kaynaklı her şey.

1. olay bir ihanettir; kendi kardeşine sırtını dönmek, onu SUÇLU konuma düşürmektir. Yaşça daha büyük olsaydı(atıyorum 17-18), daha ağır bir cezaya hükmedilmesini isteyebilirdi Cersei. Haydi çocuksu hata deyip geçelim, öngöremedi ölüm meselesini diyelim.
2. olay ihanetin dik alasıdır. Kimle ne konuştunuz bilmem ama çoğu okuyucu bu şekilde okuyor zaten olayı hatta verdiğim alıntıya bakar isen Tyrion bile ailesine ihanet etmesine şaşırıyor; hiç de öyle biri görünmüyordu, diyor. "Eddard Stark, Renly’yle birlikte bir komplo hazırlıyordu ve Stannis’e taht vadeden bir mektup yazmıştı. Her şeyi kaybedebilirdik. Kıyısından döndük. Sansa bana gelip babasının planlarını anlatmasaydı…”

Tyrion şaşırmıştı. “Gerçekten mi? Kendi kızı?”

Cersei açık seçik Ned’in Renly ile olan komplosunu vs. mektubu gelip Sansa’nın anlattığını zaten söylüyor. Nasıl ihanet değil, diyorsunuz anlayamadım?

Bu Cersei’nin kendi düşüncesi ne? Bu biraz absürt bir yorumlama özür dilerim. Şimdi kendini Robert’tan daha iyi bir hükümdar görür, bu kendi düşüncesidir. Lakin biri gelip de sana bir şey anlatıyor ve sen bu sayede totoşunu kurtarıyor isen bu senin kendi düşüncen olamaz, ne alaka ki? Kendine mal edecek olsa “sansa tüm planları anlattı” demek yerine; “adamlarım tüm planları öğrendi” derdi. Niye suçu Sansa’ya atsın?

Sansa’nın ne bilip ne bilmediğini bilemeyiz, yazar her şeyi yazıp çizmiyor. Bir başka başlıkta da arkadaşlarla bunu tartışıyoruz; örneğin Jon, Robb’un ölümünü vs. hiçbir şekilde öğrenmiyor daha doğrusu bize öğrendiğini anlatmadı yazar ama bir şekilde bizim onu görmediğimiz bir zamanda öğrenmiş. Yani olay anı yazılmamış ama bildiğini biliyoruz. Anlatabildim inşallah, biraz karşılık yazdım sanki bu kısmı. :stuck_out_tongue: Yani demek ki Sansa öğreneceğini öğrenmiş ve gelmiş anlatmış; adamları ile konuşurken duyar, mektubu görür vs. imkan, şart çok. Yazar ona bir şekilde öğrenmesi için imkan tanımış ve sonra gitmiş anlattırmış, böyle hikaye.

Mektupta yazan şeyler 1. kitaptaki Sansa idi; nitekim birebir aynı karakterde olduğunu görüyoruz. Sonraki kitaplarda kaderinden bahsetmemiş, sadece birinci kitabın konusuna değinmiş yazar. İlla ki her karakter gibi o da evrim geçirecek ki geçiriyor.

x karakterin yaptığı şeyleri eleştirip, karşı çıkınca niye “sevmiyorsun, nefret ediyorsun.” meselesine dönüyor iş anlamıyorum. Yani yanlış, hatalı, suçlu işte bu konuda; basit. Asıl sorun bir karakteri çok sevdiğin için suçunu, yanlışlarını örtbas edip, temizlemeye çalışmaktır. Ayrıca sevip sevmemek de eleştiriyi haksız ya da haklı çıkartmaz.

Ben Arya/Jon diyorum; Duygu Jon/Dany diyor; sen ve fecr Jon/Sansa diyor… Bu gidişle bu yazar bu oğlanı kimseye yar etmez ise şaşmam yani. :smiley:

Beni karistirma simdi :smile: :stuck_out_tongue:

Böyle bir karsilastirma, detayli inceleme gerekiyordu; güzel bir yazi olmus, ellerine saglik :slight_smile:

Bence ne "Arya Jon "ne "Sansa Jon " ne de "Dany Jon " olacak .
Ben "Jon ve Val "olmasını bekliyorum . :wink:

Arya jon ensest degil mi ?

Targlarda poligami yok muydu? :rofl::rofl::rofl::rofl: Jon hepsiyle evlenebilir. Arya, Sansa, Val, Dany, Cersi, Hatta Jon ilk gece hakkını bile getirebilir. Adam sonucta targ öyle kuzey ahlakı ile büyümüş falan olmaz öyle şeyler

o bitti malesef
bende istedim Jon val. Hatta bazen yazar acaba Jon için eş adayımı diyor bile düşündüm çünkü Jon nedense bana beyaz rengide çok simgeledi ve Val hep beyazlar içindeydi :stuck_out_tongue:
ama Stanis yalnızca kuzeyide değil Valla gelecekte teklif etti ve Jon hepsini ret etti, Öldürülmeden kısa bir süre öncede Stanis onu nişanlamıştı.

Onun nişanlısı dev tarafından öldürürdü yalnız.

o kısmı bilmiyorum nişanladığını okudum kim olduğuna falan bakmadım :smiley:

Ne jon danny ne jon arya ya da sansa Ötekilerin başında bir kraliçe olacaj bence jon bunla evlenecek savaş sona ericek :slight_smile:

Hatta kim bilir belki o dev adamı Val’a yavşadığı için öldürmüştür.

yavşamak ne ya daha düzgün argo olmayan kelimele pls
kast ettiğin manaya dönersek surun ötesinden biliyorsa mümkün :smiley:

O an aklıma daha uygun bir kelime gelmedi ama o kelime pek de argo sayılmaz sanki Hani günlük hayatta çok sık kullanılıyor.

Hani son kitabın sonunda bir dev bir adamı yerden yere vuruyordu ya, o İşte. Hatta Val’in ikamet ettiği yere yakın gerçekleşiyor.

Ama Val’i evlendirdikleri adam da garip Yani. Hadi Florentle falan evlendirseler neyse ama kuzey koruyucusuna denk gördükleri kızı güneyli ortalama bir şövalyeyle niçin evlendirmek istediler garip gerçekten.

ben bu hane ve soy konusuna hakim değilim ama dediğin gibi ise tuhasf cidden ama florentler ile akrabaysa aklıma o geliyor sadece

Seni karıştırmaz isem eksik olurdu. :smiley:

Teşekkür ederim. :slight_smile: :dragon_face:

Sonunda beni destekleyen biri çıktı. Eksiklik hissediyorum yeminle. :stuck_out_tongue:

O hatun da güzel, yalan yok. :smiley:

Hayır,nasıl olabilir ki? Kuzenler.

En fazla 2 tane alıyorlar :stuck_out_tongue: Müslüman olması lazım 4 tanesini almak için ama öyle bir durumda da zaten ben oğlanı kimseye bırakmam :smiley:

Kim ile nişanladı? Adayları sıraladı sadece.

Bence de ölüm sebebi o; onun kapısının orada yatıyordu. Kıza tecavüze yeltenmek için girmeye kalktı ise ondan öldürmüştür.

ismi hatırlamıyorum ama nişanladı gibi bişey geçmişti jon un son pov unda yada ondan öncekinde
@Symmachus soyunu falanda biliyor ona sor :smiley:

İşte şu arkadaş. Sadece of the King Mountain diyor hakkında. Son kısımda Selyse’nin o arkadaşın Val ile evlenmesine karar verdiği yazıyor.

Selyse çok mantıklı bir tip değil esasında. Ama gene de garip pek anlamlandıramadım.

Anladım ama onun karar vermesi, onlar arasında bir nişan/evlilik demek değil. Stannis burada son sözü söyleyecek, belki onun başka planları var? Selyse kraliçecilik oynuyor ama hepimiz biliyoruz ki sözde kraliçe kendisi.

Şimdi okudum da herhalde kızı çalmaya çalıştı; Jon demiş ya çalmak zorundasın diye… :smiley: O da hiçbir kimse cesaretimi sorgulayamadı bir kadın da sorgulayamaz… amacı buydu bence :smiley:

Ben direkt olarak kitaptaki o sahneyi hatırlıyorum. Selyse şövalyelerini teker teker birileriyle evlendirme kararı verdiğini söylemişti. Yani orada benim fikrim budur ama en doğrusunu beyim bilir tarzı bir şey söylendiğini ya da ima edildiğini hatırlamıyorum direkt kararı kendisi vermiş gibiydi.

Hah evet muhtemelen olay odur güzel ayrıntı.

Ama gene de yanarım neye yanarım bu olay slk hain vatan hainin piçi Jon devleri içeri aldı da böyle oldu diye yansıyacak :(.