Martin'in Seride Kullanmayı Sevdiği Sayılar

Martin seride pek çok sayıyı kullanmayı seviyor ama en çok 3 ve 7’yi daha çok seviyor. Çok kullanılan başka sayılarda var.

Konuyu hazırlarken bu diğer sayılar kafamı çok karıştırdı. Karakterlerin çoğunun yaşı küçük olduğundan bu sayıların çoğu onları buldu, bu yönden hatta bu diğer sayılar yazdığım metin yada teori neyse onu zayıflattı da, İtiraf ediyorum yine de seri de 3 ve 7 sayısına bir bakalım derim ben :slight_smile:
Martin yine seride karakterlerin kaderini yine bu 2 sayıda mühürlüyor geldi bana… Nasıl mı ? Bakalım hemen

7 ile ilgili ilk aklıma gelenler

7 tanrı
7 beyaz şovalye
7 krallık
7 yumurta (Targların ejderhaların dansı sonrası kalan yumurtası 7 adetti ve Dans sırasında prenslerden biri Esos’a yollanırken gemide yanında 7 yumurta vardı. Sonrasında bu 7 yumurtaya ne olduğu belirsiz )

3 le ilgili ilk aklıma gelen sadece Ejderhanın 3 başı ama kitapta 3le ilgili çok şey vardı ama

Şuana kadar

17 Targeryan kralı olmuş
1+2 Baretheon (tahta oturan Barth+piç ) yani 3 Bartheon kralı
Bence Myrcella da tahta çıkacak o zamanda 1+3 Bartheon kralı
bu durumda 4 Bartheon kralı 2 de kendini kral ilan eden Barth.
7. ya başka biri (Aegon olabilir diyorum ) ya döngü bitişi için bir targ. lazım

Ned Stark ın ölümünden sonra 7 tane Westerosun çeşitli bölgelerden krallar çıkıyor. Bunlar ya demir tahta hiç oturmayan, demir tahtta hakkı olmayan yada kendilerini ait oldukları bölgenin kralı ilan edenler yada direk Westeros’un kralı ilan edenler

1 sur un ötesinden mance
2 robb stark
3 balon greyjoy
4 euron greyjoy
5 Aegon targeryan (büyük ihtimalle sahte olduğundan )
6 stannis baretheon
7 Renly baretheon

yani yine 7 sayısı

İsyandan sonra Targeryan hanesinde Kral/ Kraliçeler

Viserys Targeryan
Daenerys Targeryan
3. Jon olacak (inşş )

Kitapta aileler dahil olurken;

7 stark (Ned, Robb, Sansa, Arya, Brann, Rickkon, Benjen )

3 Targeryan vardı (ne zaman 7. yada 4. doğacak sayı 3 olmuş ) (Aerys II, Rhaella, Rhaegar, Rhaenys, Aegon, Viserys olmak üzere 6 Targeryan 7. Jon olacakken İsyan patlıyor. Rhaella, Viserys ve Jon kalıyor. Yani 3 sonra Daenerys’in doğumunda Rhaella ölüyor bu sefer Targeryanlar 3 te sabitleniyor. )

13 Martelle başladı kitap (Doran, Arianne, Quentyn,Trystane, Oberyn, 8 piçi ) şuan 11 martell var. 7 için 4 ölüm lazım (biri Doran o kesin ), 3 için 8 ölüm lazım ama 7 için 4 ölüm bence daha mantıklı

7 Lannester (Tywin, Jaime, Cersei, Tyrion, Joffrey, Tommen, Myrcella ) 3 ölü var şuan onlarda Cersei ve Myrcella nında öleceğini biliyoruz. Sonrasında başka Lannesterlarda dahil oldu. 7, 3 Hesabına ayrı girelim burada

Şimdide karakterlere geçelim 3 ve 7 için

Öncelikle olayların zirveye çıkacağı yıl 300 yılı

Tyrion 13 yaşında evlenir, şuanki son olaylarda 27 yaşında

Arya 12 yaşında son olaylarda (1+2)

Jaime 17 yaşında yemini bozdu, Şuan 34 yaşında tüm olayların zirveye çıktığı anda

Cersei büyük ihtimal 17 yaşının sonunda Robertla evlendi, (emin değilim kaç yaşında evlendiğinden 18 de olabilir )

Jon Snow 17 yaşında öldü.

Sansa tam olayların doruğa ulaştığı yerde 13 yaşında.

Brann 7 yaşında kırılması yani Yeşilgören yolu açıldı

Dany 13 yaşında evlendi 14 ünde (4-1=3 yada 14/2=7 ) ikinci kırılma ve 3 ejderha. Şuan 16 yaşında (1+6=7 )

Rhaegar Targaryen 24 yaşında ölmüş harf toplamı 6 yani 3 ün 2 katı (kabul bu zorlama oldu )

Lyanna Stark 16 yaşında ölüyor ve Jon u doğuruyor

Not: yaşları Vikiden aldım

Not 2 : Karakterler ile ilgili diğer sayılar 5 ve 9 du. Karakterlerin hayatında 2. derece yani geçiş dönemi olaylar bu yaşlarda yaşanmıştı. Benim tespitim tabiki abartıyor olabilirim

Not 3 : kaç gündür bunu hazırlayacağım, kafamda bu kadar düzenleye bildim. Kabul zayıf oldu anlatmak isteğimi tam anlatamıyorum ama biraz düşünür araştırırsanız gerçekten seride bu sayıların hakim olduğunu görürsünüz :slight_smile:

sizler ne düşünüyorsunuz ?

Yaşlar arası toplama çıkarma biraz Bahçeli hesabına benzemiş(kafam döndü bir süre sonra, sayılarla aram yok zaten) ama kalan kısım nispeten dikkate değer, misal Targ sayısının 3’te sürekli sabit kalmaya meyletmesi gibi, elbet tartışılır bu kısım ama yine de dikkate değer.

Misal ben de ekleyeyim; Dany, 3 kardeşin 3.cüsü. Jon da üç kardeşin 3.cüsü. Bu süreki “ejderhanın 3 başı” olma meselesi için GRRM’in kullandığı üçleme sayısı, elbet Dany’nin üçlü seri kehanetleri de var.

Yalnız yaş meselesinde hata var, Arya son kitapta 11 ve Jon da 16 yaşında. Sansa 13 demişsin, Arya 12 ise o zaman aralarında 1 yaş farkı oluyor ama aslında 2 yaş farkı var. Yalnız Jon’un 17. yaşa girmeden (o evrende yetişkinlik çağına ulaşma yaşı) ölmesi ve muhtemelen de 17. yaşına gireceği bir dönemde dirilip, Aemon’un dediği gibi “çocuğu öldürüp, erkek olarak doğacak” olması dikkate değer bir şey olabilir.

sansanın 13 olduğundan eminim Arya evet 5. kitapta 11 di burada konuşurken 12 yapınca aklımda öyle kalmış ama jon’unda 17 olduğundan emin gibiyim
Selys geldiğinde yaş muhabbeti geçiyor 17 yaşındayım diyordu

Sansa 13, bu konuda ben de eminim. Jon ve Arya arasında 5 yaş var, Jon 16 yaşında, bundan da ben çok eminim. Arya 11 yaşında.

283 doğumlu 300 de 17 oluyor
Joın ve sansanın yaşları aslında benim kafamı çok karıştırıyor bayağıdır ikisi 13 ve 17 yaşındalar

Jon 17 yaşında ise Arya 12, Sansa 14 yaşındadır bu durumda. Arya ve Sansa arasında 2 yaş, Jon ve Arya arasında 5 yaş ve Jon ile Sansa arasında da 3 yaş var.

İlk kitap başladığı zaman Jon 14 yaşındaydı, Arya ise 9 yaşındaydı. İlk kitapta geçen aşağı yukarı bir senelik zaman diliminde Arya 10, Jon ise 15 yaşına geldi. Sansa 2. kitaba geldiği zaman çiçek açtı, 12 yaşındaydı sanırım? Sonra evlendirildi ve 3. kitap sonunda kaçtı. Vadi’de şu an 13. yaşında. 6. kitabın bir yerinde kardeşleriyle birlikte 1 yaş daha büyür.

Ayrıca 300. yıla girdiğimizi sanmıyorum daha. Asıl zirve yapacak ise 300’de bu olsa olsa ww savaşı olurdu diye tahmin yürütüyorum.

“Joffrey ve Margaery yılın ilk günü evlenecekler, bu tarih aynı zamanda
yeni yüzyılın da ilk günü. Düğün töreni yeni bir dönemin şafağını
müjdeleyecek.”

George-R.-R.-Martin-Buz-ve-Ateşin-Şarkısı-_3-Kılıçların-Fırtınası

yani 300 yılına gelmişiz. Benimde 300 yılından beklentim WW savaşı ve AA nıun gelişi Jon un tam 17 yaşında 300 yılında boşuna ölmediğini düşünüyorum ,

yaş farkına gelirsek 4,5 yaşta 5 yaş fark gibi söyenir kardeşim ve benim aramda 18 ay var ama nufusa barsan 2 yaş var aramızda
yani 5 2 falan kısmı birazda hikaye
dany ve jon arasında 9 ay yada daha az var diye biliyorum ama bakarsan Dany bir yaş küçük