Meereen Savaşı ve Köle Ordusu

Selamlar,

Bugün bir konuyu tartışmaya açmak istiyorum, aslında son dönemlerde düşen yorum - üslup seviyesinden sonra cidden çekiniyorum ama… neyse. Umarım başta yeni üyeler olmak üzere, herkes tartışma ortamını geliştiren seviyeli ve saygılı yorumlar yapar; argümanınız “salak da o yüzden, koyun bile güdemiyor da o yüzden” gibi beş para etmez yorumlardan ibaret olacaksa hiç yazmayın, şimdiden söylemesi…

Daha önce de söylediğim gibi, yorum ve tarzınız ile kendinizi forumda istenmeyen üye haline getirmeyin… 10 yaşında dahi olsanız sizden olgun ve seviyeli yorumlar talep ediyoruz, zira buradaki insanların olduğu şey bu.

Konuya girelim.

Kış Rüzgarları ile beraber beklenen savaşlardan biri de Meereen Savaşı. GRRM bununla ilgili iki POV yayımladı: Selmy ve Tyrion (Okumayanlar için buradan ulaşabilirsiniz. 6. Kitaptan (Kış Rüzgarları) Yayımlanan Tüm Povlar )

Bilen bilir, bilmeyen için de… GRRM, karakterinin kalbinin ikiye bölündüğü anları yazmayı çok sevdiğini söylemişti, adamın yazma felsefesi bu. İçine düştüğü çelişkili haller, ahlaki olarak kaldığı ikilemler; aileye yardım etmek ve etmemek konusunda kaldığı sıkıntılı durumlar gibi…

Bana göre Meereen Savaşı, Dany için bu anlardan biri hatta gerçek anlamda bu anlamda bir an… Neden?

Ejderhalarının doğumundan sonra, ordu bulmak için Astapor’a yolu düştü; kölelerin çektiği acıları gördü ve insanların köle olmaması gerektiğini, herkesin özgür bir seçim hakkı olması gerektiğini savundu ve bunun için Astapor, Yunkai ve Meereen’i ele geçirdi ama Dany, bocaladı ve kendini bir çukurun içinde buldu; Meereen bataklık gibi onu içine çekiyor.

Aslında GRRM’in tam ifadesi ile Dany’nin Essos mücadelesi, Bush’un Irak felaketi ile aynı. İkisi de askeri açıdan bir felaket ve bir bataklık.

Dany, geri döndüğü zaman kuşatma altında, savaşan bir Meeren bulacak. Doğal olarak kendi tarafını korumak ve kurtarmak için düşman ordusunu yakıp yok edecek. Dany açısından sıkıntı şu ki düşman ordusunun en az %80-90’nı kölelerden oluşmakta, yani en başından beri özgürleştirmek için çabaladığı insanları öldürecek, öldürmek de zorunda yoksa bu bataklık onu yutup yok edecek.

Yani görünüşe göre “köle özgürleştirme” operasyonu, “hayatta kalma” operasyonuna dönüştü, dönüşmek zorunda kaldı.

Üslupten anladığınız üzere benim bu konuda çok da eleştirel olduğum söylenemez; Dany, kurtulmak için bunu yapmak zorunda ama kendini bu duruma kendisi soktu, bu noktadan eleştirebilirim.

Genel olarak bu savaş ve köleleri özgürleştirme operasonunun sonuçları vs. konusunda sizin fikrinizi almak istiyorum.

9 Beğeni

Volantis’in kaybetmesi halinde Özgür Şehirler’in sallanacağını düşünüyorum.
Köleleri özgürleştirse bile ancak birkaç şehir ile sınırlı kalır, tüm Essos’u değiştiremez.
Ama benim asıl merak ettiğim kanlı ishalin nereye kadar gideceği. :thinking:

Bence Dany köle-özgür demeden yakacak. Geek teoride bahsettiği gibi ejderhanın yediği kızın adını hatırlayamaması Dany’nin iç sesinde sonuca vardığını gösteriyo. Bi çok sembolik anlam var. Hizdahr yerine Daario’yu seçmesi gibi. Ejderha yönü aģır basmaya başladı seçim yaptı yani.
Bu savaş kişiliği için de dönüm noktası olabilir. Savaşın devamını da Barristan’ın gözünden okursak Dany’nin savaş suçu işlediğini göreceğiz bence. Barristan’ın yaptıklarını onaylamaması ve ilerde bu savaşında sayesinde Aegon’un tarafına geçebileceğini düşünüyorum. Yani Dany bu savaşla beraber delirmeye başlayacak. Böylelikle dizideki Dany karakterinin zıttına altı dolmaya başlayacak. Dizide gördüğümüz gibi Dany yavaş yavaş yalnızlaşacak. Dizide bunu Dickon’u yakmasıyla vermişlerdi ama herhâlde kimse “Aman bu Dany ne kadar gaddar. Tam bir Hitler bu kadın.” Dememiştir ki bence hakketti de Dickon. Bence olacaklar şunlar kısaca:
*Dany artık eskisi kadar köleleri önemsemeyecek.
*Delirmeye başlayacak başkalarının gözünde.
*Barristan’ın taraf değişikliğinin temeli burdan başlayacak. Barristan zaten alışık buna :confused: yani yalnızlaşmaya başlayacak
*Olası bir kings landing faciasında karakterimizi daha iyi anlayabileceğiz. Nasıl oldu da bu kadın bu hâle geldi. Hikaye dediğim gibi olursa on numara karakter gelişimi olur. Adım adım
*Olumlu olan Westeros’a artık yelken açabilecek olması
Savaş özelinde ejderhaların nasıl davranacağını merak ediyorum. Barristan’ın korktuğu gibi taraf tutmadan mı saldıracaklar yoksa başka türlü mü? Belki de Dany diğer ejderhaları kontrol edememesinden dolayı ejderhaları paylaşmak konusunda daha olumlu davranabilir. Yani herkesi yakan ejderhalar yerine kendi müttefiklerinden birine bağlanmasına izin verebilir böylelikle ejderhaların dansının da önü açılır.

1 Beğeni

Dothrakilerin yok olmasıyla başlayacak bence. Dizide gösterilen sahne kitapta da işlenir. Sonuçta belki de en büyük khalasar ordusu Dany’nin elinde kalır. Meereen Savaşı’nda paralı askerler var yalnız. Köle orduları da olsa da çoğunluğu paralı asker grupları. Demir Donanma Dany’den daha önce saldırıya geçebilir

Kendisi savaşa geldiğinde muhtemelen kalan Yunkai askerlerini imha edecek . Barristan saldırdığında ordu zaten çatırdamaya başlamıştı. Dothrakileri alıp gelmesi vs sürer bu açıdan kendisi geldiğinde savaşın orta - son kısımları arasında bir yerde olacak. O noktaya gelinceye kadar Yunkai ordusu çoktan dağılır. Kendisi de Ghis lejyonlarını imha eder .
Kölelerin savaşmak için bir nedeni yok ve Barristan’ın saldırısı onları sert bir şekilde vurdu. Dağılırlar kısa sürede.
Köle özgürleştirme olayı Dany’den bağımsız hale gelebilir. Meerende yenilirlerse Özgür Şehirlerdeki efendiler tutunamazlar. Halk onları ezebilir bu noktada ki bende olayın o noktaya gitmesini bekliyorum.

İyi de bu savaşı elbette ki Daenerys kazanacak ama bu savaşı kazandıktan hemen sonra Westeros’a gitmesi köleler için yaptığı onca şeyin yıkılması olacak. Kendisi ayrıldıktan bir süre sonra yine köle efendileri eski düzenlerine devam ederler. Meereen’da kalma sebebi insanlardan tekrardan köleleştirilmesini önlemekti ama Daenerys oradan ayrıldığı anda bu yine olacak. Köleliğin ortadan kalkmasını istiyorsa hiçbir zaman Westeros’a gitmemeli. Biliyoruz ki GRRM, Daenerys’i Westeros’a gönderecek o zaman Daenerys’in onca zaman Meereen’de kalmasının bir anlamı olmuyor. Bu konuyu kafamda bir türlü oturtamıyorum.

2 Beğeni