Melara Hetherspoon [Spoiler]

Melara Hetherspoon, Hetherspoon Hanedanının bir üyesidir.

Bağlılık: Hetherspoon Hanedanı
Doğum: 265 AL
Ölüm: 276 AL
Kitaplar: Kargalara Ziyafet (bahsedildi) Ejderhalarla Dans (bahsedildi)

Görünüş ve Karekter:
Cersei’nin tanımlamasına göre, Melara, Jeyne Farman’dan yaşca daha büyüktür. ‘‘Şişman’’ Jeyne’in aksine Melara daha ince veya zayıftır. Kız ‘‘küçük bir at kadar sağlıklıydı’’. Yıllar geçtikçe Cersei, kızın yüzünü hatırlamakta zorluklar çekmeye başladı.

Cersei, kızın cesur olduğunu düşünmektedir, kesinlikle Jeyne’den daha cesur ve muhtemelen Cersei’nin kendisinden daha cesur.

Tarih:
Cersei ile İlişkisi
Melara, Cersei’nin eşlikçisi ve çocukluk arkadaşıydı. Casterly Kayası’nda beraber büyüdüler. Yetişkin Cersei, Melara’nın arkadaşlığından keyif aldığını, daha sonra ise başka hiçbir arkadaşlıktan keyif almadığını düşünmektedir. Ta ki, Myrli Taena ile tanışana kadar. Cersei, Melara’yı yakın bir arkadaş olarak görmektedir. Kendi yaşına yakın birisi. Cersei’nin çocukluğu sırasında sadece Jaime ve Melara ona eşlik etmekteydi. Cersei bu arkadaşlık deneyimini ‘‘her zaman yalnız olan’’ oğlu Joffrey’e de kıyas etmektedir, onun tek arkadaşı Sandor Clegane’ti. Cersei aynı zamanda bu ilişkisini Robert ve ‘‘vefalı aptal’’ Eddard Stark ile kıyaslamaktadır.

Lannis Limanı
Melara, Cersei’nin valonqar kehaneti sırasında yanında bulunuyordu. Cersei, ‘‘yaşlı cadının tehditçi vıraklamalarını’’ duyan diğer tek kişinin Melara olduğunu düşünmektedir.

Cersei, on yaşındayken, babası Lord Tywin Lannister, Lannis Limanı’nda bir turnuva düzenledi. Kral II. Aerys Targaryen’in Batı Topraklarına gelişini kutlamak için düzenlensede, yeni şövalye ilan edilmiş Prens Rhaegar daha fazla gündemdeydi. Sadece on yedi yaşında olmasına rağmen, turnuvada büyük bir üstünlük sağladı, iki Lannister adamını atsız bıraktı ve Tywin’e hizmet eden bir çok iyi şövalyeyi yendi. Genna Lannister, Cersei’ye turnuvanın sonunda Prens Rhaegar ile nişanlanabilme olasılığından bahsetmiştir.

Turnuva sırasında, Melara, hizmetçi kızların Maggy hakkındaki dedikodularını öğrenmiştir. Maggy hakkında ki dedikodular; bir adamı lanetleyebileceği, aşık edebileceği, şeytanları çağırabileceği ve geleceği söyleyebileceği şeklindeydi. Görünüşe göre Melara bu dedikoduları Cersei ve Jeyne Farman’a yetiştirdi. O gece üç kız yataklarından kaçıp, büyücü kadını bulabilmek için turnuva alanından geçtiler. Kahverengi pelerinlere sarılarak ve örtünerek saklandılar. Yüzlerini sakladılar. Heyecanlı ve korkuyorlardı. Cersei korkmuştu ama, korkusunu kızlara sergilemekten çekindiği için bunu belli etmedi. Maggy’nin çadırına vardıklarında, ‘‘tüm meşaleler eriyip aktı’’. Maggy ziyaretçilerini karşılamak için gözlerini açtığında Jeyne kaçmıştı, ama Melara ve Cersei kaldılar ve geleceklerini duymak için ısrar ettiler.

Maggy, iki kızın gitmesi için ısrar ediyordu. Ancak Cersei geleceklerini duymak konusunda ısrar etmişti, Melara ise gelecekte kimle evleceklerini öğrenmek istediklerini söylerek durumu açıklığa kavuşturmuştu. Cersei, Maggy’nin kehaneti için onu tehdit etmiş, Melara ise büyücü kadına yalvarmıştı. Maggy onları ‘‘aramızda geleceği olmayanlar var’’ diyerek uyarmış, ancak dileklerini yerine getirmeyi kabul etmiştir. Ancak ilk olarak iki kızın kanına ihtiyaç duyuyordu. Melara bunu duyunca bembeyaz kesilmişti. Cersei ve Melara’nın ikiside Maggy’nin kanlarını tatmasına izin verdiler. Maggy onlara bir hançer önerdi. Cersei önerilen hançeri aldı ve başparmağını kesti. Böylece kadının ihtiyaç duyduğu kanı ona verdi. Daha sonra aynı şeyi Melara’nın başparmağı için yaptı.

Maggy ilk olarak Cersei’nin kanını tatdı. Melara sırasını beklerken, Cersei’nin üç soru sormasına izin verdi. Cersei oraya Maggy’nin cevaplarını duymak için gitmişti. İlki Cersei asla prens (Rhaegar) ile evlenmeyecek ancak kral (Robert) ile evlenecekti. İkinci olarak Cersei kraliçe olacaktı. Sadece bir başka daha genç ve güzel birisi tarafından yerinden edilecekti. Üçüncü olarak Cersei ve kralın çocukları olacaktı, ama kralın on altı tane Cersei’nin ise sadece üç tane. Üçüncü cevap aynı zamanda valonqar’un Cersei’nin boğazını bembeyaz kesilene kadar sıkacağı ve onu boğarak öldüreceği kehanetini barındırıyordu. Cersei’nin ölümünün nasıl olacağı. Cersei aşağılanmış hissetti ve orayı terk etmek istedi, ve Melara’ya onu takip etmesini söyledi.

Melara, üç soru için sıranın kendisinde olduğu konusunda ısrar etti ve gitmeyi reddetti. Cersei kızı kolundan sürükledi ancak kız kurtulmayı başardı. Melara ilk olarak eğer bir gün Jaime ile evlenip evlenmeyeceğini sordu, Maggy ise onun Jaime veya bir başka erkekle ile asla evlemeyeceğini söyledi. Solucanlar Melara’nın kızlığını alacaktı. Maggy ‘‘küçük kızı’’, ölümünün bu gece burada olduğu konusunda uyardı. O (Melara’nın ölümü) çok yakındı, ve hatta Melara onun nefesini koklayabilir. Melara diğer iki soruyu sormak için vakit bulamadı. Cersei bir iksir aldı ve Maggy’nin gözlerine doğru attı. İki kız Maggy’nin onlara bağırmasıyla çadırını terk etti. Maggy, Cersei’nin anlıyamadığı ‘‘yabancı bir dilde’’ onlara bağırmıştı. Genç Cersei kadının onları lanetlediğine inanmaktadır.

Melara, Cersei’ye kehanetler hakkında kimseye bir şey söylememeleri gerektiği konusunda ısrar ediyordu. Eğer kehanetleri unuturlarsa, unutulmuş bir kehanetin asla gerçekleşmiceklerine inanıyordu. Yıllar sonra Cersei, bu kehanet hakkında Tywin ve Jaime’ye bahsetmediğini düşünmektedir. Melara bir kehaneti hatırlamanın kötü bir rüya (kabus) gibi asla unutulup gitmeyeceği ve kötü rüyaların asla gerçekleşmediği konusunda ısrar etmiştir. Onun bu sözleri genç Cersei’ye çok bilgece gelsede, yetişkin Cersei bu sözlerin bilgeliği karşında kararsızdır.

Maggy’i ziyaretlerinin ardından, turnuvanın son ziyafetinde, Cersei ilk kehanetin gerçekleştiğini öğrenmiştir. Rhaegar ile evlenemicekti. Tywin teklif etmiş ancak Aerys bunu reddetmişti. Ziyafet sırasında Kral ve Eli arasında ‘‘soğuk bir sukunet’’ ve ‘‘soğuk bakışlar’’ olmuştu.

Ölümü ve Anısı
Uzun yıllar sonra Cersei, Maggy’nin kehanetinin gerçekleştiğinden Qyburn’e bahsetti: Melara bir kuyuda boğulmuştu. Ve bu olay kehanetten ‘‘hemen’’ sonra olmuştu. Cersei aynı olayı Taena’ya da anlatmıştır. Tüm ısrarlarına rağmen Melara sessiz kalmamıştı, boğulmadan önce ‘‘çığlık atmış ve bağırmıştı’’. Melara’nın boğulmasının ardından Cersei valonqar kelimesinin anlamını bulmaya karar vermişti. Septa Saranella ona valonqar’ın anlamının Yüksek Valyria dilinde ‘‘küçük erkek kardeş’’ anlamına geldiğini söylemişti. Bunun anlamı Cersei’nin valonqar olan kişinin Tyrion Lannister olduğunu düşünmesine yol açmıştır.

Melara’yı bir arkadaş olarak düşündükten sonra yetişkin Cersei kendisini düzeltmiştir. Melara’yı ‘‘kendisinden yüksekte fikirlere sahip küçük açgözlü entrikacı’’ olarak düşünmektedir. Aynı zamanda, Jaime dışında kimseye güvenmemesi gerektiğini de Melara’dan öğrendiğini düşünmektedir. Diğer yandan Cersei, Melara’yı onun iyiliğine karşı ihanet eden ilk kişi olarak görmektedir. Cersei ona benzer şekillerde ihanet eden diğer kadınları düşünmektedir: Senelle ve Sansa Stark. Cersei, Taena’nın ona ihanet edebileceğinden korkmaktadır. Melara gibi, Jeyne gibi, Senelle gibi, ve Sansa gibi.

Cersei, Yüce Baelor Septi’nden Kızıl Kale’ye çıplak bir şekilde yürütülmesinde, Cersei etrafında ki kalabalıkta ‘‘tanıdık yüzler’’ görmeye başlar. Diğer bir anlamda kalabalıkta Cersei hem hayatta olan hem de ölmüş olan tanıdığı insanları görür. Bir kuyunun altına oturmuş bir kız dikkatini çeker. Suyla sırılsıklam olmuş bir kız. Cersei’nin gördüğü kız ‘‘suçlayan gözlerle’’ ona bakan Melara’dır.

İmalar:
Melara’nın ölümünün bir kaza mı olduğu belli değildir. Cersei, Melara’nın çığlıklarını hatırlamaktadır, bu demektir ki, kız boğulduğu sıralarda Cersei kuyunun yakınlarında veya en azından sesini duyabilecek kadar yakındaydı. Bu nedenlerle Cersei’nin Melara’yı kuyuya ittiği düşünülmektedir. Bunun için iki nedeni vardır; birincisi Melara’nın Jaime ile evlenmeyi düşünmesi. Yetişkin Cersei bu duruma ‘‘hatta şimdi bile’’ kızgın olduğunu belirtmektedir. Bunca yıldır sinirlidir çünkü ‘‘aptal kız’’ Jaime’nin ‘‘sadece kılıçlar ve köpekler ve atlar… ve kendisi için, ikizi için.’’ yaşadığını bilmediğini düşünmektedir. İkinci neden ise Melara’nın kehanetlerin sır olarak kalması konusunda ki kendi ısrarıdır. Cersei, Melara’ya güvenmemeyi tercih etmiş olabilir. İki kişinin bir sırrı tutması için, aralarından birisinin ölmesi ve sessiz kalması gerektiğini düşünmüş olabilir.

Ek olarak, Maggy’nin Melara’ya olan kehaneti şüphe uyandırmaktadır.

Maggy ölümden kadın olarak bahsetmektedir. Melara’ya yakın duran ve nefesini koklayabileceği bir ‘‘ölüm’’. Maggy büyük olasılıkla ölümü kişileştirmiş, veya ölüme karışmış kişiden bahsediyordu. Ve orada Melara’ya yakın duran sadece iki kadın vardı, bir kocakarı ve bir genç kız. Yani Kurbağa Maggy’nin kendisi ve Cersei Lannister.

Belki Maggy kehaneti doğru çıksın diye kendi öldürmüştür :smiley: :smiley:

cidden bende öyle düşünüyorum…

Çok yanlış düşünüyorsunuz :’(
Kadının gözüne iksir fışıtmış Cersei, kadıncağız önünü göremiyo tek derdi Melara !!

bu olayi kitapta okudugum andan beri cersei oldurmustur diye dusunuyorum.

GT-S5670 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

Yalnız isim güzelmiş :smiley:

dimi? :DD