Melekler ve Şeytanlar / Angels and Demons

#1

İlk önce kitabını okumuştum ve 2 günde bitirmiştim. Çok felsefik ve sırlarla dolu , anlaşılması güç bir kitap bence. Film uyarlaması güzel olmuş.

Robert Langdon Mayıs 2009 da beyazperdede

Film, ülkemizde de “The Da Vinci Code (Da Vinci Şifresi)” ile ün kazanan Dan Brown’un kaleminden çıkmış, Vatikan Şehri’nde geçen, kalınlığıyla ters orantılı bir hızla okunacak kadar sürükleyici “Angels and Demons” (Melekler ve Şeytanlar)'ın beyazperdeye aktarılmış hali. Kitaplarında sürekli Anti-Hrisyanlık konularını işleyen Brown, çoğu okuyucu tarafından Yahudi sanıldı. Fakat Brown, dinine bağlı bir Hristiyan olduğunu vurguladı.

Melekler ve Şeytanlar 2009’da gösterime girecek. Başrolünü “Robert Langdon” rolüyle Tom Hanks ve “Victoria” rolüyle Gisele Bündchen paylaşıyorlar. Ancak kadronun çekimlerini yavaşlatacak pürüzler Vatikan Yönetimi’nden çıkmaya başladı bile. Santa Maria del Popolo ve Santa Maria Della Vittoria Kiliseleri’ndeki iç çekimler yapma isteği reddedildi. Bunun üzerine filmin yönetmeni Ron Howard dış çekimler bittikten sonra iç çekimler için Caserta’ya hareket edecek. Kraliyet Sarayı’nı 3 günlüğüne kiralayan Howard iç mekan çekimlerini burada tamamlamaya çalışacak. Vatikan, "Da Vinci Şifresi"ni de çok eleştirmişti. Umarım Ron Howard kitabın hakkını verebilir. Zira, Da Vinci Şifresi filminin çok yavan kaçtığını söyleyebilirim.

Langdon, bu sefer İsviçre’deki Avrupa Atomik Araştırma Merkezi’nde bir cinayete kurban giden ünlü bir profesörün katilini aramak için bir sürü koşuşturma yaşamıştır. Kurbanın göğsüne her iki taraftan da okunabilen bir yazı dağlanmıştır. Bu yazı Eski Avrupa’nın karanlık devirlerinde ortaya çıkmış Illuminati grubunun işaretidir. Langdon öldürülen profesörün kızı Vittoria ile çalışmaya başlar. Ölen profesörün icadı olan patlayıcı madde de çalınmıştır. Daha sonra bu maddenin Hristiyan karşıtı Illuminati grubu tarafından Vatikan’ın derinliklerine yerleştirdiği haberi alınır. Ve 5 saat içinde Vatikan’ın yok olacağı bilgisi ellerine geçer.
Aynı zamanda Papalık seçimi için Avrupa’nın dört bir yanından gelen 4 kardinal Illuminati tarafından kaçırılmıştır. Saat 20:00’den itibaren her kardinalin 4 farklı tarihi mekan önünde öldürüleceğini anlayan Langdon bu tarihi mekanları bulmaya çalışır.

#2

Kitabı hakikaten çok güzeldi. Filminden aynı tadı alamadım.

#3

okuduğum en iyi ikinci kitapdı(fantastikler hariç)

#4

Kitabını okumuştum ama yarıda bıraktım ağır geldiği için sıkılmıştım ama şimdi keşke okusaymışım diyorum.

#5

Türk versiyonları için bkz : 1-Kavim 2-Bab-ı Esrar. İkisi de Ahmet Ümit’in.