Melez Targaryen Çocukların Görünümü

GRRM’in 2016 Balticon söyleşisinde, onunla konuşan biri bu durumu anlatmış ve GRRM oldukça ilginç bulup, oldukça fazla şey bildiğini ifade etmiş arkadaşa. Ben de nedir bu kuram(ama kuram yerine tartışma başlığına açmak daha doğru geldi, sonuçta belli bir yere de bağlanmıyor) diye merak edip, baktım. İlgi çekici olduğunu söyleyebilirim. Aslında asoiaf için ne ifade eder, ne kadar önemli bilinmez ama yine de yazalım. Targaryen + non-Targaryen children always favor the non-Targ parent? - General (ASoIaF) - A Forum of Ice and Fire - A Song of Ice and Fire & Game of Thrones konu burada, okumak isteyen olursa. Ben olabildiğince basit ve kısa tutmak istiyorum.

İDDİA: Targaryen bir ebeveyn ile Targ olmayan bir ebeveynin ilk çocukları, Targ olmayan ebeveyne çekiyor ama karakter yapısı Targ ebeveyne benziyor. (Bu son kısım çok şart değil, daha çok görünüm üzerinde durulmuş.)

• Bunun sanırım bir tek Aegon 2 ve Rhaenyra Targaryen istisnası var ve Bloodraven(ki onun durumunun özel olduğunu düşünüp, haklı bir istisna olarak köşede tutabiliriz.). Kalanı görünüşte bu kurala uyuyor gibi. Aslında benzer bir konuyu @argos açmıştı: Jon Snow'un saçları farklı saç rengi olan melez Targların (varislerinin) tahta geçemediğini ifade etmişti.

GRRM’e bunu sorduğunda “evet” ifadesini bir şekilde almayı başarmış. Biliyorsunuz, bu evrende DNA testi yapmak mümkün değil, haliyle hanelerin karakteristik renkleri meselesi çocukların kimliğini belirlemede yardımcı olabiliyor. Ned, çocukların Robert’tan olmadığını bu şekilde anlamıştı; Baratheon Hanesi ne şartlarda olursa olsun her daim baskın geliyor ve çocuklar kömür karası doğuyor.

1. Targaryenler için de durum benzer ama ters mantık işliyor. Doğan ilk melez çocuklar, Targ olmayan ebeveynlere benziyor. Belki Targ olmayan anne, daha etkili olabilir, diye düşünüyor kuramın sahibi.

2. İlk çocuktan sonra doğanlar da Targ görünümüne sahip oluyor.

Çocuk Listesi

Jon Snow: Rhaegar ve Lyanna’nın oğlu. Görüntü anneye çekmiş ama karakter babaya.

Elia’nın kızı Rhaenys: Rhaegar ile ilk çocukları ve görünüş anneye benziyor.

Aegon(Genç Griff?) Targaryen: Rhaegar’ın Elia’dan ikinci çocuğu, babaya benziyor. Öldüğü söylenen çocuğa bakma cesareti gösterenler; çocuğun saçlarının Valyrialı rengine sahip olduğunu belirtmişti.(Zaten GRRM de kızın anneye, oğlanın babaya benzediğini söylemiş.)

Küçük Duncan Targaryen: Aegon 4 ve Betha Blackwood’un ilk doğan çocuğu, anne tarafına çekmiş.

Prens Baelor “Breakspear”: Martell anne, ilk doğan. Anneye benziyor.

Aegor Rivers “Acıçelik”: Değersiz Aegon ve Targ olmayan annenin ilk doğanı, anne tarafına çekmiş.

Nettles: İlk doğan, anne tarafına çekmiş.

Prince Valarr: Prens Baelor ve Dondarion anneden doğma, ilk çocuk. Annenin gözlerine ve Martel-Targ karışımı babaya benziyor. Melezin de melezi yani.

Jacaerys, Lucerys and Joffery Velaryon: Sözde ebeveynleri Valeryon ve Targ ama Valyria görünümlü iki ebeveynden ziyade kahverengi saçları ile öne çıkıyorlar ki Harwing Strong’un bebeleri olduğu söylentisi konuşuluyordu(muhtemelen doğru). Buradaki istisna 2. ve 3. çocukların da babaya çekmesi. Lakin dikkat edilir ise Targ olmayan anne ve Targ babada genelde daha baskın bu gidişat, Targ anne ve Targ olmayan baba için galiba daha çok baba tarafına çekme eğilimi var.

Rhaenys, Aemon’un Kızı: Saçlar ağırlıkta siyah, annesi bir Baratheon ama o da sanırım Targ melezi idi.

Sonrasında bahsettiğim iki üç istisnadan bahsetmiş ama onlara değinme gereği duymuyorum.

Garipmiş :thinking::thinking::thinking::thinking::thinking::thinking::thinking::thinking::thinking::thinking::thinking:

İlginç bir mantık kullanmış Martin :thinking:

Bu iki istisnada da şöyle bir duru var:

Rheanyrea’nın anası yarı Targaryen.

Bloodravenise aslında albino. Saçlarındaki beyazlık Targaryen tipinden kaynaklı olmayabilir.

Ama asıl önemli olan kısım karakterin benzeme mevzusu. Ben hep Jon’un karakter açısından bir Targaryen olduğunu düşünüyor öyle de umuyordum. Umduğum çıkacak gibi dsasf

Diğerleri için bir yorum yapamam, çok bilmiyorum “karakter” olarak uyumlu mu diye… Misal Acıcelik, babası gibi mi? İkisi arasında devasa fark var gibi ama Jon için bu durum geçerli görünüyor çünkü gerçekten de babası hakkında anlatılan karakterler özelliklerini Jon’da görmek mümkün.

Olay babası gibi olmaktan daha ziyade hane karakteri meselesi anladığım kadarıyla.

Tabi her insan farklı ama gene de ailelere atfedilen bazı genel özellikler var, Baratheonların fevri olması, Lannisterların kibirli olması gibi.

Aşağı yukarı öyle ama o konu üzerinde pek durmamış, daha çok renkleri üzerinde durmuş çünkü diğer karakterlerin kişiliklerine çok vakıf değiliz mukayese etmek için baba-çocuğu. Bir tek Jon’u ve Rhaegar’ı biliyoruz işte.