Metal: A Headbanger's Journey (2005)

Metal: A Headbanger’s Journey / Bir Metalcinin Yolculuğu

Olaylara ve uç eğilimlere tarafsız bakılmış, Sam Dunn tarafından çekilmiş sosyolojik bir belgelsedir. Metal Müziğin tarihi etkileşimini tarafsızca aktaran temasıyla; ebeveynleri korkutan aşırılıkları içeren bu müziğin üreticileri tarafından bunların ne anlama geldiğini burada görebilirsiniz. Metal Müzik kültürünün, satanizm, ateizm ve anarşiden karalara bürünmekten ibaret olmadığını ve bunlarla beslenmediğini gösteren; böyle olduklarını düşünen veya böyle görmek isteyen kesimlere verilmiş bir cevap olarak da kabul gören bir yapıttır. Akademik ve bilimsel çevrilip türünün başka bir örneği yoktur. Ve unutmadan, bu sadece Metal Müzik severlere yapılmamıştır, bahsi geçtiği gibi sosyolojik bir temadır, izlemeyenler şuan kaçırmamalılar… (Hasan Kaplan)

*Bu müziği ya hissedersiniz ya da hissetmezsiniz, bu müzik size herşeyi ele geçiren güç hissini vermiyorsa, saçlarınızı diken diken etmiyorsa, bunları hiç anlamayabilirsiniz, öyle olsun, anlamayın. Çünkü etrafımda ki 40.000 kişiye bakıyorum da, sizsizde idare ediyoruz! (Sam Dunn)

Heavy Metal’e yön veren isimlerden, Ozzy Osbourne ile Alice Cooper ve Iron Maiden Grubu

[video=youtube]http://www.youtube.com/watch?v=xGBYYPOHTR0[/video]
Belgeselin tamamı ve Türkçe altyazılı

Seneler önce izlemiştim… Gorgoroth’un adını hatırlamadığım vokalisti ve kurucu üyesi olan ucube herifin sadece “Satan” sözcüğünden oluşan röportajı garipti.

Bu belgesel ve bunun yapımcısının çektiği Global Metal(di galiba tam hatırlamıyorum) isimli belgesel Heavy Metal felsefesini ve HM’nin amacını tam anlamıyla gözler önüne seren muhteşem
bir yapımdı. Yani 80’li yıllardan kalma grupları severim ben Judas Priest olsun, Saxon ve Running Wild olsun hepsine aşığım. Zamanında meyda tarafından verilen rahatsızlıkları şu belgeselle çok güzel dışarı vurmayı başarabilmiş onların adına yapımcı.

Keşke araya şu Mayhem, Gorgoroth gibi ucubeleri karıştırmasaydı da saf Heavy Metal yapan adamları konu alsaydı. Ama böylesi de iyi. Heavy Metal seven arkadaşlara izlemelerini tavsiye ederim… Madem yeri gelmiş bende bir parça paylaşayım kulaklarımızın pası silinsin. :stuck_out_tongue:

yorumunda tereddüt ettiğin şeyler doğru, bende ilk çıktığında seyretmiştim belgeseli ve aynı senin gibi Gorgorth solistinin cevabı 10 saniye bekletip aniden yavaşça “Seytan” demesi beni benden almıştı =) yalnız bu Mayhem gibi Norveç Black Metali de Heavy Metal kültürünün alt öğelerinden olduğu için mecburen yer vermek zorunda yalnız o kısım çok tartışmalı konudur…

Euronymos’un öldürülmesinin etkisi vardır bence.

ya Varg Vikernes’ın yaptıkları? =) ama buna rağmen Black Metalin bir yerinin olması gerektiğini düşünüyorum tabi bu şekildeki olaylarla değil…
senin tarz da tam NWOBHM ve Power karışımı birşey…

Black Metalden hiç haz etmem ama izlediğimde o herifin bekleyip sadece şeytan demesi ve önünde ne varsa onu içmesi harbi artist bişeydi.

işte blackmetalden korku hissiyatı ve dışarda tutulması gerektiği düşüncesi yaygın aslında şans verilebilir orda da enstrümanlar melodiler var

Ya zaten benim Black Metali sevmeme sebebim müziği değil, liriksel temasıdır. Bu Black Metal liriksel olarak Heavy Metal felsefesine uymuyor bana göre, köklerine bağlılığını yitirmiş bir müzik gibi. Heavy Metal isyandır, toplumun çürümüşlüklerine, endüstriyelleşmeye, savaşlara, katliamlara falana filana. Bunu alt türlerden Thrash Metal çok güzel devam ettirdi, Power Metal epik efsanelerdeki ve geçmişteki ders alınması gereken şeyleri yazarak misyonunu devam ettirdi, Death biraz insanı biraz kendi iç dünyası ve bünyesiyle başbaşa bırakarak düşünmesini sağladı ama sıra Black denen alt türe gelince bakıyorum. Liriksel olarak anlatılan şey beni rahatsız ediyor, bir tepki değil tamamen aşırıya kaçan fantaziler görüyorum.

Bir Immortal grubu var mesela, bir tek onun liriksel temasını severim. Şu yukardaki Gorgoroth gibi insanlık düşmanı grupların konser ve kliplerini izlemek bile sevmememe yetiyor. Misantropi düşüncesini aslında sevmişimdir ama Heavy Metal’in altında yeri yoktur bana göre. Tanrıya inanmayan bir insan olarak, yaratıcıya inanmadığını haykıran grupları da bir nebze anlıyorumda insanlık düşmanı grupların özüne bağlılıkları olduğunu düşünemiyorum, işte bu yüzden beni çekmiyor. Severek Black dinleyen arkadaşlarım var, çokta iyi anlaşırız zaten…

Arada fazla uçurum yok tabi, ben sadece sözlere biraz fazla önem veriyorum. :slight_smile:

doğru konuşuyorsun ama geneli açıklıyorsun çünkü bunları tek tek ele almak gerekiyor, şu var heavy metal öncü grublarının birçoğu satanik ve aykırı fantezik lirikler kullanmıştır zaten bunun süreçleri 10 yıllar almıştır yani durum çok daha karmaşık, sadece 2 örnek vereyim black sabbath ve slayer…
death metal satanik liriklerden daha da öteye geçmiştir aslında yani death’in blackmetalden daha kolay kabul göreceğini hiç sanmıyorum açıkçası ama onunda kendi arasında türleri var…
black metal normalde heavy metalin alt türüdür lirikleriyle enstrumanlarıyla fakat teknik olarak thrashmetalden beslenmiştir, liriklerdeki kabul görmeyen kesimler daha çok norveç black metalinden çıkar, norveci ayrı tartışmak gerekir, şuan türk black metal yapan grublarda mevcuttur yani bu çok dallanıp budaklanan bir türdür iyi ayırt etmek lazım, kabul görmesinin en büyük nedeni thrashmetalden beslenmesi ve buna ihanet etmemesinden kaynaklıdır, müzikal anlamda şans veriniz derim =)

Müzikal anlamda İtalya’dan çıkan Black gruplarının fena olduğunu söyleyemem. Gayet güzeller…

Slayer’a gelirsek aslında onların verdiği tanrısallık karşıtlığı tepkisi de bir isyandır. Yadırgayamıyorum Slayer’ı işte. :smiley: Birde bunun yanında savaşlara ve dünyada dökülen kana ithafen yazdıkları güzel sözler var. Özellikle son albümlerinde kana bulanmış bir haritayı kapak yapmaları çok hoşuma gitmişti. Ben zaten bu işi kararında yapan ve sapkınlık derecesine gitmeyen isimlere birşey demiyorum. Venom’da aynıdır mesela, ama ben Venom’u çok severim.

Gorgoroth gibi sapkınlık derecesine götüren sağlıksız gruplar var. Tek olumsuz yanı malesef burada benim için. :frowning:

hah şimdi tamamen aynı frekansa geldik, Slayer tam bir thrash grubu ve bana olayların ne derece karmaşık olduğunu açıklattırma fırsatı sağladın Slayer üzerinden:
Slayer 'in grub üyeleri bile her biri farklıdır, solist hristiyan gitaristlerden biri Deist diğeri satanist eğilimli, davuldaki de tamamen inançasız yani o derece karmaşıtır =)) öyle olunca Slayer sadece thrash i yansıtmıyor liriklerde, bir parçasında TANRI SİZDEN NEFRET EDİYOR diye böğürüyor ee ne oldu grub tanrının varlığını kabul etti ama aslında her biri etmedi =)) başka bir parçasa CEHENNEM BEKLİYOR diye bağırıyor bu kez de dinlerin varlığını kanıtlamış gibi oluyor grub =))
yani dümdüz yorum yapılamıyor bu türlerde ben mesela inançlı birisiyim fakat black metalde Darkthrone grubu genel olarak en fazla dinlediklerimin arasındadır…

Slayer hakkında öyle düşünmememin sebebi zaten bu idi. :slight_smile: Benim tek çekincem, bazı grupların bunu sapkınlık derecesine, saplantı derecesine getirmesi.
Fikirleri ve düşünceleri kendi kişisel malzemeleri olarak kullanıyorlar adeta. Gorgoroth’un bir klibi vardı, izledim içim karardı resmen. Bilmem kaç kilo kuzu kanı kullanmışlar o konserde.

Bunların hoş karşılamıyorum sadece… Immortal ve Bathory’nin temaları cidden takdire şayan ama. Özellikle Immortal çok özgün. Dimmu Borgir’in Litvanya’da Teutonlar tarafından katledilen köylüleri anlatıldığı bir şarkı da vardı. O da liriksel olarak Heavy Metal felsefesine uyar. Bu konularda birbirimizi anlayabiliyoruz. :slight_smile:

evet, ilgi çekmek adına aşırılıklar yapan grupları kaale almamak gerek, kaç kilo kuzu kanı falan o tarz şeylere de inanasım gelmiyor ama ayinler falan yapıyorlardır zaten biliyorsun kafaları yerinde değil neler çekiyorlar…
Bathory ve Venom parçalarını daha bi özgün bulurum Immortal soundu bana çok uygun olmuyor, black metalde Darkthrone Enslaved tarzında biraz Funeral tarzında seviyorum, death metalde Death grubu dışında sadece melodik death dinliyorum Amon Amarth Dark Tranquillity vs. vs.

geçen gün tekrar izledim,dio yu görünce böyle bi kalbim sıkıştı,bi garip oldum :frowning: mekanı cennet olsun dio reyizin

Tanrı hepimizden nefret ediyor gelmiş geçmiş en sinir bozucu sözdür heralde. Takdir ettim :confused: