Metro 2034

Metro 2033’ün devam kitabıdır…

Arka Kapak

Moskova metrosu’ndaki sırrı keşfetmeye hazır mısınız? Moskova metrosu’nun renkli haritalarıyla…

Yıl 2034…Nükleer kıyamet sonrası enkaz haline gelen dünyada insan soyu neredeyse tükenmiş, radyasyon yüzünden kentler yaşanamaz halde. O gün Moskova Metrosu’nda yolculuk edenler hayatta kaldı. Dünyanın en büyük nükleer sığınağı olan Metro, insanoğlunun son kalesi.
WDNKh istasyonunda yaşananların üzerinden bir yıl geçti.

Metro’nun öbür yakasındaki Sevastopolskaya İstasyonu yardım bekliyor. Oraya giden kervanlara ne olduğunu kimse bilmiyor. Yardıma gönderilen, genç Ahmet, kimliğini bilmeyen acımasız avcı Hunter, ölümsüzlüğü hikâyesinde arayan ihtiyar tarihçi Homer’den oluşan küçük bir birlik. Ve onlara yolda katılan Saşa… Metro, onların kaderini bir araya getirdi.

Onlar insanlığı kurtarabilecek mi?

Yolculuk devam ediyor. Metro 2033’ün beklenen devam kitabı.

Moskova Metrosu, romanda anlatıldığı gibi labirente benzer, büyüklüğü ve hatları tam olarak bilinmeyen bir gizemdir. Metroda, devlet ve gizli servislere ait yüzden fazla gizli yeraltı sığınağı bulunur. Sovyetler Birliği döneminde liderleri korumak ya da ülkeden kaçırmak için yapıldığı söylenen Metro-2, Moskova Metrosu’nun bir parçası ve en ünlü efsanelerinden biridir. Esin kaynağı olduğu çok sayıda şehir efsanesi vardır.

1979 Moskova doğumlu Dmitry Glukhovsky, 14-15 yaşlarında kafasında salt bir fikir olarak oluşturdu Metro 2033’ü. Gazeteci olarak Fas’tan Guatemala’ya, İzlanda’dan Japonya’ya kadar neredeyse bütün dünyayı dolaştı. Çernobil’deki bozulan nükleer reaktörü filme almak için bölgeye gitti. Kuzey Kutbu’ndan dünyada ilk kez canlı yayını gerçekleştirdi. Anadili Rusça’ya ek olarak İngilizce, Fransızca, Almanca, İbranice ve İspanyolca da bilmektedir. Metro-2033 kitabı ile 2007 yılında, Kopenhag’daki EuroCon yarışmasında, Avrupa Bilim Kurgu Topluluğu (the European Science Fiction Society) tarafından Teşvik Ödülü’ne değer görüldü. Bu kitaptan uyarlanan aynı adlı bir video oyunu da bulunmaktadır.

2033’ten sonra çok büyük hezimete uğradım. Aldım okudum ve bıraktım.

Yazarlar bütün avcıların adını “Hunter” koymayı kesmeli :S

Tamam. :S :stuck_out_tongue:
Hunter genel itibari ile avcı değil yalnız. Orada öyle yazar ama değil. Daha derin onun mevzusu.

Açıklasanız da bilsek Mr. MARTELL :S

Sana açıklama yapmak zorunda değilim. Hele sabahın köründe hiç değilim. Haddini bil. Birde bıyık bırakmış terbiyesiz. :S

Hormonal bozukluklarımla dalga geçmeyin lütfen!!

Bende aldım ama okumak daha kısmet olmadı.

Neden ?

Cidden seriyi devamında bozdular ise söylersen iyi olur, hiç başlamayalım?

Ser Robert Strong ve diğerleri için cevabım.

Şöyle ki bir kere yazı boyutu 5.sınıf için. Çok büyük ve göz yoruyor. İkincisi ise birden çok karakterin bakış açısı ile yazılıyor ama bir bütün oluşturamıyor olması. Çok kopukluk oluşuyor. Üçüncüsü olay olarak Metro 2033’ün yanına yaklaşamaz. Neden derseniz 400 sayfa galiba neredeyse 100 sayfası boş. Dediğim gibi yaklaşık 4 kişinin gözünden anlatılıyor ve hangisi ne yaptı vs. yok . Kafada onlarca soru kalıyor. Buz ve ateşin şarkısındaki gibi bölümler değil. Bildiğin yeni paragraf açıp farklı bir kişiyi anlatıyor.

Metro 2033’ün kitabını da oyununu da çok övmüşlerdi sanırım devamında bozmuş bunu dikkate almak gerek bilgiler için sağol.

Önemli değil. Oyun hakkında ise şunu söyleyeyim (oynamadım ama) Vuruş hissi yokmuş. Yani normalde güzel hani oyun içi videoları falan izledim ama vuruş hissi çok kötü diyen var haberiniz olsun.

@Myrcella Öyle hormon olmaz anacım. Git Eğitim ve Araştırma hastanesine kapıdan girdiğin anda seni hormon testine alırlar.

Dediklerinden sonra hayal kırıklığına uğradım şimdi 2033 gibi bir kitap bekliyordum.