Mevsimler

Bu dunyadaki mevsimlerin garip durumunun aciklamasi yok hic bir yerde. Bazi teoriler uretilmeye calisilmis ama yazar buyu kardesim die kestirip atmis. kitabin sonunda soylucem demis.

Sahsen bunun bilimsel aciklamasi kurulabilir diye dusunuyorum. Hep aklimda yorungesinde yavas donen bir gezegen yada yorungesi asiri genis bir gezegen vardi. Kendi etrafindan donus ekseni, yorunge duzlemine acisi cok dusuk bir gezegen.

Aradaki mesafelere göre bir taraf aşırı kuzeyi bir taraf aşırı güneyi yaşıyor ya orası çok ilginç.
Skagos ve diğer kıtaları da görmek isterim aslında.

Sanirim tum haritalarda gordugumuz kitalar sadece bu dunyanin kuzey yarim kuresi. Kure oldugunu varsayarsak tabi. Birde su jenerik var. ortasinda kucuk bir gunes olan ice donuk bir dunya da olabilir. Kis-gece zamani da gercekten o gunesin etrafinda jenerikteki gibi donen engeller-paneller olabilir.

Satürn gibi mi diyorsun?

Mesela buyuk bir gezegen ama ici bos. insanlar gezegenin ustunde degilde ic tarafindaki yuzeyde yasiyorlar. ortada da jenerikteki gibi gir gunes var. Gunesin onune engeller gelince kis oluyor. Hatta bu engelleri gunesin etrafinda donen ejderhalar yapip daha da ucabilirim :slight_smile: Bu yapinin adi astronomide Dyson kuresi olarak bilinir

hiç jeneriğe bu açıdan bakmamıştım mantıklı gibi geliyor. aslında jenerikte anlatılan olaylardan bir yazı oluşturulsa çok güzel olur.

böyle mi bahsettiğin dyson küresi.

bir suru tipi var bunun. ama temel olarak buna benzer diyebilirim. uzay yolunun bir bolumunde vardi, birde okudugum baska bi fantastik kitapta. o dizinin 2. sezon ilk bolumlerde gorulen kuyruklu yildizin da bunla ilgili oldugunu dusunuyorum. gupegunduz gorunen kipkirmizi bi cisim cok garip zaten.

Bende merak ediyorum varsa bilgi öğrenelim

tamamen teori, mevsimler hakkinda bilgi yok

Katılıyorum benzer fikirler bende de oluşmaya başlamıştı.Madem hayal ürünü bir dünya kurulmuş böyle şeyler de olabilir.Benim başka fikirlerim de var.Belkide ejderhalar bu dünyanın ortasındaki küreden gerçekten gelmiştir.Ve kuzey güney yarımküre olayına gelince bence de bu dünyada bizim gördüğümüz yerler daha çok kuzey yarım kürede kalan yerler gibi.Dikkat ederseniz güneye doğru gidildikçe sıcaklık artıyor iklim sıcaklaşıyor.Böyle bir şey coğrafyada sadece kuzuy yarım kürede gözlenebilir.Tabi Martin bu dünyaya has bir coğrafya üretirse boşa konuşmuş olurum :smiley:

Bende onun gibi birsey dusunuyorum. olum kapisi serisinden hatirliyorum. hemen hemen ayni sey

ama ejderhaların essos’un 14 Ateş madenlerinden geldiği biliniyor. Aşağıdaki konuda bu bilgi var. Ondan önce gelmişlerse bilemem :smiley:
http://forum.gameofthronestr.com/konu-valyrian-medeniyeti.html

Ben de daha daha daha çok önce diyorum :slight_smile:

Arkadaşlar jeneriği tekrar izledim.Sadece ejderhaları değil Targaryen’lara nasıl isyan edildiği ve şimdiki kralın kim olduğu hayvanların betimlemesiyle bir bir anlatılmış :slight_smile:

yumurtasını buldukları yazıyor. yumurtaları dünyaya bırakmış olabilirler.

bu nası ldünya

Bu ejderhalarin, buyunun, mevsimlerin birbiriyle derinden baglantili oldugunu dusunuyorum.

Valyrianlarin ejderhalari orda bulmalari kokenlerinin orasi oldugunu gostermez

Yazarımız GRRM yarattığı bu dünyanın gerçek Dünya’mızdan birazcık büyük olduğunu söylemiş.
Sunset Sea’nın diğer tarafında kalan kısmı Bran Stark’ın keşfedeceği teorileri dönüp duruyor yabancı forumlarda.
Bazıları Günbatımı Denizi Ötesindeki Kral Bran Stark falan diyor.
Euron Greyjoy Günbatımı Denizinin oralara gittiğini falan iddia ediyormuş ama bazıları salladığını düşünüyor.
Bazıları Maskeli kadın Qaithe’nin kehanetine göre, Dany’nin Westeros’dan Batı’ya yelken açacağını söylüyor.

qaithe

kehanetinde doguya giderek batiyi fethetmekden bahsetmisti sanirim. ayrica bi yerden sonra dany ejderhalari nasil yetistirecegini bilemiyo. ejderhalarla ilgili bilgi de asshaide var son kitaplarda essosun dogusunu, asshaiyi gorebiliriz sonra ver elini westeros

grrm düntanın yuvarlak olduğunu ve essos ile westerosun kuzey yarı kürede olduğunu söylemiş

evet aslında herkes hatta daenrys bile westeros’u fethetmek istediğini sanıyor ama daha batıyı tam olarak bilmiyoruz. Belki de westeros’tan vazgeçip o kısımlara açılacak. Hiç işgal edilmeyen yerleri edecek. çok heyecanlı :smiley: