Moqorro'nun Tyrion Kehaneti

Bence albinoluğunuda babasından alıyor

Melisandre albino mu? Gözlerini diyorsun sanırım? Albino olsa tamamen onun gibi görünmez miydi? Gerçi saçlarını boyuyor olabilir de teni çok mu beyazdı? Hatırlayamadım.

Cressen bölmünde bahsediyordu teni bembeyaz beneksiz pürüzsüzdü saçları ise normal kızıl saçlardan farklıydı

Saçları, sıradan kızıl saçlar gibi turuncuya ya da çilek rengine çalmıyordu. Koyu kırmızı bakır rengi saçları meşalelerin alevinde yanıyordu. Gözleri bile kırmızıydı… ama pürüzsüz teni bembeyazdı, lekesizdi, mum kadar solgundu. Ceylan gibiydi. Zarif, şövalyelerin çoğundan daha uzun, iri göğüslü, ince belliydi. Yüzü kalp şeklindeydi. Kadının gözleriyle bir kez buluşan erkek gözleri kolay kolay başka tarafa bakamazdı, bir üstadın gözleri bile. Hemen herkes onun güzel olduğunu söylüyordu. Güzel değildi, kırmızıydı, korkunçtu ve kırmızıydı.

Evet, bembeyaz ve solgun ifadelerinin yanı doğal kızılların dışında bir renk tonu söylüyor; sanırım saçları gerçekten boya? Eğer doğru ise bu durumda babasını da hiç tanımamış demektir, zira onu alevlerin arasında gördüğü halde tanımadı. Bu durumda çok da yaşlı sayılmasa da babasından sonra en yaşlı ejderha kanı olur.

Ama hirlamak böyle bir ruh haline, bir duruma uygun degil ki.
Hirlamak; di$ göstermek, saldirmadan önce tehditkar sesler çikarmak… Veya, olusacak olasi durumu düsünülürse, “siddetle”, sert bir sekilde bunu önlemeye çalismak, engel olmak.
Kafa karisikligi, iki arada bir derede kalma durumu, taraf seçmek zorunda olunca yasanan tereddüt… Bu durum, ruh hali neden “hirlayan” diyerek anlatilsin ki?
Öte yandan, hani ben diyorum ya, “bir tarafa hirlayabilir” diye, aslinda bundan da emin degilim sahsen, sadece ihtimali degerlendiriyorum. Yani Tyrion’un Dany veya Aegon’un tarafini seçmesi halinde, karsi tarafa neden ve nasil hirlayacak bir durumda kalacagini, olayin nasil o noktaya gelebilecegin de kestiremiyorum su an.
O yüzden, daha olasi gelen ihtimal, diger söyledigim. Yani tarafa seçme durumu olmayacagi, Dany ve Aegon’un çatisacagi/atisacagi bir ortam olacagi ve Tyrion’un bu gerginligin ortasinda kalacagi, onun da gerilecegi ve iki tarafa da hirlayacagi. Ama tehditkar bir sekilde degil tabi, daha çok “Siz ne yapiyorsunuz?!! Kendinize gelin” gibisinden.
Büyük gölge belirtisi de var, ki bundan da Tyrion’un yasanacak durumun gidisati üzerinde etkili bir rol oynayacagi anlasiliyor.
Ama iste kötü anlamda olacagini sanmiyorum, yani kendi çikarlari dogrultusunda harekete edecegini veya bir tarafi destekleyip öbür tarafi neredeyse düsmanca davranacagini.
Tyrion, Aegon’un kötü olmasini istemiyordu sanirim, hatta Volantis’de R’hllor’cular milleti Dany’yi desteklemeye davet ettiginde yanilmiyorsam Aegon için üzülüyordu. Bir sempati var yani Aegon’un ona arada sirada ters davranmis, küçük görmüs olmasina ragmen.
Dany konusunda ise; Tyrion daha simdiden, daha Dany’yi tanimadan ona büyük bir saygi duyuyor. Dany’nin nasil biri oldugunu Aegon’a uzun uzun anlattigi kisimda görüyoruz bunu. Birde üzerine Dany ile tanistiktan sonra ona da sempati duymasi, pesinden gidilecek biri oldugunu görmesi (ki böyle olma sansi yüksek), eklenince…
Yakinlik kurdugu, sempati duydugu iki kisinin çatismasi onu rahatsiz edebilir, buna kizabilir. Ve Tyrion kizar yani, dürüstçe çatir çatir söyler de aklindan geçeni, bunu yapabilen bir karakter.

Yasli ejderha Varys olabilir mi diyorsun? Hani Blackfyre kani tasidigi teorisi dogruysa? Mantikli. Olabilir.
Jon konusunda… Tyrion onun da dahil oldugu bir durumda arada kalmislik hissederse, bu en fazla dizide oldugu gibi olur. Hani dizide Dany ve Jon arasinda olusan gerginligi yok etmek için çabalamisti, inatlarini kirmak için ugrasmisti ve basarili olmustu ya? Ben en fazla böyle bir sey bekliyorum.

Quaithe’nin Targ olma olasiligi. Begendigim teorilerden biri. Olabilir.

Ama dedim ya, Casterly Kayasini da hesaba katmak gerek burada.
Yanilmiyorsam, Kayanin tasvirlere en uygun çizimi söyle :

Dik ve kayalik yamaçlar. Filleri o tepeye çikarmak kolay degil.
Ciksalar bile, korunmasiz olmazlar diyorsun, dogru. Zirh gibi bir seyler olur hayvanlarin ama fark da yaratmaz yani. Ben olsam mesela, dökerim siperden kizgin yagi, zifti, sonra yanan bir ok firlatirim… Hop kizarmis fil.

Simdiye kadar hiç düsmemis bir kaleden bahsediyoruz. Buna son verecek çare’nin filler oldugunu sanmiyorum ben.

Shira kendi yüzünü falan güzelleştirmek için büyü yapan kadının kızı değil mi bence saça takmamak lazım

Yani içinde bulunduğu duruma karşı rahatsızlığını ifade eden manasında bir hırlamak… Zaten söylemişsin demek istediğimi. Haklı isek zavallı Tyrion, onun bakış açısı ile, çocukların arasında kalacak. :smiley:

Sevdiği iki tarafın çatışması karşısında hırlaması ve olayları yatıştırma çabası sence kehanet ile haber edilecek kadar önemli bir durum olabilir mi? Yani kehanetler, genelde, kişinin kendisini etkileyen ciddi durumları haber ediyormuş izlenimi aldım bunca zaman. Yani tahmin ettiğimiz bu durumda hemen hemen herkesin içine düşebileceği olağan şeyler.

Varys’in Targ Piçi olma olasılığı daha yüksek. Quaithe’nin yüzü görünmüyordu ama saçları ve gözlerinin tariflerini biliyor muyuz? Sonuçta bahsettiğimiz kadın Targ saçları ve gözleri olan biri; haydi saç rengi değişir de göz rengi değişmez. Hatta Melisandre’nin bunun kızı olabileceği falan da söyleniyor. Yukarıda arkadaş Melisandre’nin albino kadar beyaz tenli olduğunu ve saçlarının doğal kızıllardan farklı olduğuna parmak bastı, Cressen bölümüne baktığımda gerçekten dikkat çekici şeyler; Mel’in ve shiera seastar’on fiziksel özellikleri aynı betimlendi diye izlemiş miydim okumuş muydum yıllar evvel. O yüzden aynı kişi dahi olabileceği söylenmişti ama Kan Kuzgun’u görüp de tanımama olasılığı olmadığı için en fazla çıkar ise kızı çıkar diye düşündüm.

O ne be? :scream:

Bırak fili, bir adet insan çıkamaz buraya. Nasıl insan yaşıyor burada, eğer doğru ise? Bu durumda ejderhalar bile tek başına burayı almayı yetmez, sebep? Madenler üstüne kurulu; illa Castamere gibi aşağıya inen bir nevi doğal sığınak vazifesi olacak yerler vardır. Ejderha yakar yakar ama taşları yakar… Tyrion’un şu denizin altındaki açıklıktan sokma planı dışında hiçbir şekilde alınamaz orası öyle ise.

Hatta şu an tamamıyla 2. Oğulları bu iş için %100 kullanacağına ikna dahi oldum; 500 gibi komik bir rakamdan oluştukları için ne olur bunlarla? demiştim ama Tyrion, toprakları fethetmek değil Kaya’yı ele geçirmek istiyor. Gizlice buradan sokup alabilir.

Niye?

Ananesi büyücü annesi icinde buyuculuk soz ediliyordu büyücülük bunlarda anne meslegi :grin::grin::grin:boynunda yakut gibi birşey taşıyor ve aynısını mance e takarak onun şeklini değiştirdi yani o kadar yaşlı ise kendi şeklinde değiştirmiştir . Sac falan basit şeyler bunlar mel için :grin::grin::grin:

Fakat Kan Kuzgun’u görüyor ve “düşman mı?” diyor, tanımıyor demek ki. Yani onun kardeşi olamaz, olsa olsa en fazla kızı çıkabilir.

Aslında Hırlamanın TDK’da üçüncü anlamı kızarak ters konuşmak demek Demek ki Tyrion Bir Ejderhaya Kızacak Ve Ona Karşı Ters konuşucak ve bu ejderhanın kalbinde Büyük bir Yara bırakacak

Yani evet, çünkü o çatisma sürerse, savasa kadar gidebilir, ve yeni bir Ejderhalarin Dansi olur (tabi ayni büyüklükte degil ama olsun). Dorne, Aegon’un yaninda yer alir. 7 Krallik tarihine girebilecek bir çatisma olur. Buna birde o süreç devam ederken, Aegon’un olasi gerçek kimliginin bir sekilde ortaya çiktigini düsün. Olaylar olaylar!
Bence gayet önemli, karmasik bir mesele. Basit bir çatismayla baslayip büyük bir olay haline gelme potansiyeline sahip.

:joy:
Inanilmaz degil mi?

Kalenin dogal savunma duvarlari var (kayaliklar), birde bunun üzerine ek koruma saglayan duvarlar, gözetleme kuleleri falan insa edilmis.
Kaya, Sur’dan veya Hightower kalesinden üç kat daha yüksek.
Kale resmen en alttaki magaralardan baslayip zirveye kadar ulasiyor, yani tüneller falan var.
Muzzam bir kale.
Ejderhalar büyük zarar verir, biliyorsun ejderha atesi ta$i eritiyor, ama yine yeterli olmaz. O yüzden evet, dizide Tyrion’un plani en iyi plandi. Tabi dizinin daha basit bir sekilde ilerledigini de hesaba katalim. Kitapta böyle bir sey yapilsa, o magaralara yasklasmak, görünmeden girmek daha zor olacaktir.

Tyrion Ikinci Ogullarla o kaleyi alsa bile, Theon’un Winterfell’i aldiginda düstügü durumda bulabilir kendini bence, o da var.

Evet ama bunu Tyrion üzerinde etkisi ne olur? Tamam, bir sürü olay olabilir iki ya da üç karakter arasındaki savaşta… Misal Ejderhaların Dansı meselesinde her ne kadar Kuzey, hatunun tarafında yer aldığını duyurmuş olsa da -bildiğim kadarıyla- ordu vs. göndermedi? Yani etkin olarak bir şey yapmadı savaşta… 5 Kral’ın Savaşında ise Vadi, taraf tutmadan savaşın dışında kalabildi.

Tyrion, Kaya’yı ele geçirmeyi başarır ise topraklarını bu kuzenler arasındaki olası savaştan uzak tutmayı başarabilir. Şu anki amacını göz önünde tutarak yorum yapıyorum; çünkü ileride ana amacının vs. nasıl değişeceğini %100 bilmiyoruz… Şu anki amacı da Kaya + intikam ve bulursa eski karısı… Hatta düşünsene; Dany gelir gelmez Aegon ile arasında-senin söylediğin gibi- soğuk rüzgarlar esmeye başlıyor ve çatışma kısa sürede patlak veriyor; bildiğin 2. iç savaş… İç savaş sırasında da Dany’nin Tyrion’un Kaya’yı almasına yardım etmek ile uğraşacağından ciddi şüphem var. Sana bahsettiğim ALTIN İHANETİ tam da bu sırada Ben Plumm’dan gelebilir işte. Tyrion, mevcut olan durumdan rahatsız olur, olayların tam merkezindedir zaten; Kaya’yı almak için kendi planını devreye sokar ve puffff… Olmaz değil. Hatta bence yazarın tarzına da uygun. :slight_smile:

Dolunayın olmadığı bir gecede sessizce yaklaşmak, genel olarak böyle yerlere sızmanın başat şeklidir. Zaten kimse oradan içeri giriş olduğunu bilmiyor. Bilmem kaç kilometre yukarıdan dan gece zifiri karanlığında aşağısını göremez kimse bence. :smiley:

Ben biraz ironi yapıyorum bu konuda; Tywin Lannister bile Kaya’nın nasıl alınacağını bilmiyor ama Tyrion, biliyor. (Resmen yıllar evvel kendine kapı açmış, bugünleri görür gibi. :smiley: Gerçi o, hayat kadınlarını sokmak için açtı ama olsun. :stuck_out_tongue: )

Kendini Theon’un durumunda bulacağını sanmam. Zira her şeyden önce Tyrion bir Lannister ve hane halkını -doğal olarak- çok iyi tanıyor. Ayrıca bu adamların Stark Hanesi gibi direniş göstereceğine inanmıyorum. Kaleyi ablasının ve babasının adamlarından temizledikten sonra kalan insanlar zaten itaat edecektir, onlar için büyük bir değişim olmayacak. Fakat Edmure Tully de orada olacak, acaba Tyrion, bu adamı nasıl kullanır?

Belkide hülagu han’ın alamut kalesini patlattığı gibi altına çılgın ateş yerleştirip patlatırlar. O kalede buna benziyor

Çılgın Ateş de zaten köşe başı her yerde satılıyor. :smiley:

Ayrıca Tyrion’un bu kalenin yerle bir edilmesinden hoşlanacağını sanmıyorum. :slight_smile:

Parayı verirsen elbet herkese verirler.

Cersinin castelry kayasına gitme durumu vardı (gitmezde) cersi kalede olursa. Triyon patlatır. Çok güzel bir sahne olmazmiydi

Kim veriyor? Ateş kahinleri mi? Onlar Kızıl Kale’de sadece kraliyete çalışıyorlar. Dany ve ekibi nasıl alacak onu? Varys aracılığı ile olabilir belki ama Dany, koca bir kaleyi içindeki masum insanlarla yok edecek biri değil. Tyrion da ona karşı cephe alır zaten.

Cersei’nin Castery Kaya’sına gitme planı Kevan öldürülmeden önce idi, şu aşamada asla gitmez.

Bir lonca teşkilatı gibi birşey vardı. ayrıca dany karaya çıkınca kendi kraliçelerine o kadarda baglanmaları beklenmez bu adamların niye kraliçeyi umursasınlar

Simyacılar Loncası Adı söylim ve dediklerine katılıyorum ayrıca Danny’nin ejderYalarının enerjisi sayesinde çılgın ateş üretimi arttı

Biraz geç cevap yazıyorum. Banılmışdım yine daha sonra hiç hevesim olmadı yazmaya:D Kusura bakma.
90% ölümle sonuçlanıyor sözünü Ejderhlarla Dansdaki olaylara ithafen söylemedim. Ejderhaların karakterlerine dayanarak söyledim. Ben kesinlikle Valyrialıların ilk çağlarda büyüye vakıf olmadıklarını ve biolojik olarak da her hangi bir üstün özelliklerinin var olmadığını savunuyorum. Bu durum Ejderhalara “egemen” olmaya çalışanların 90% belki de daha fazlası ölüyor. Daha sonra büyüye vakıf oldukdan sonra ölüm tehlikesi azaldı ama bu seferde büyüye sahip olanlar olmayanları ejderhalarla bağ kurmaması için engeller oluşturdu. Bu yüzden her zaman ejderhabinicisi olmak çok zor oldu.

Büyüler de diğer her şey gibi zamanla öyrenilebilir şeyler. Ama o kadar çabuk öyrenilebilir şeyler değil tabi ki. Tabi Valyria da bi gecede yükselmedi. 5000 yıllık bir geçmişden bahs ediyoruz. Bu 5000 yıl boyunca medeniyyet yavaş yavaş yükseldi. Andalların Westerosa geliş tarihini ve Valyrianın yükselmeye başlama tarhini baz alırsak bu dönemin en az 1000 yıl sürdüğünü söyleye biliriz. 1000 yıl bir medeniyyetin büyüde ustalaşması için yeterli bir süre. Ayrıca Şafak imparatoluğunun Uzun geceden önce yok olduğunu düşünürsek Valyriayla arasına 2000 seneye yakın bir zaman dilimi giriyor. Yani Valyriada çobanlar bile yokken Şafak imparatorluğu yitip gitmiş.

Ben Valyriada sadece 40 küsür ailenin ejderhalara sahip olduğunu biliyordum. Zaten gücün büyük kısmı da 40 küsür ailede toplanmış. Targaryenlerin bu yüksek aristokrasi topluluğuna dahil olduğunu biliyoruz ama Valeryonlar hakkında böyle bir bilgi yok. Muhtamelen Valeryonlar Valyriada mülk sahibi bir aileydi ve ya sürgün yemiş küçük bir Lordun soyundan geliyolardır. Bu yüzden önceden ejderhalara sahip olduklarını sanmıyorum ama uzak geçmişte ejderlordlarıyla evlilik yapmış olmaları muhtamel.

Öncelikle şunu söyleyeyim bu meseleyi değerlendirirken bu tanımların rastgele yapılmadığını ve zıtlık içerdiklerini unutmamak lazım. Yani ne olduklarını düşünürken zıtlarını da düşünmek ve anlamlı olup olmadığına bakmak gerekir. Mesela Jon siyah saçlı olduğu için bu elemana siyah olan budur deniliyor iyide bunun karşılığında beyaz olan ne? Yani Daenerys’in beyaz saçlı olması ayırt edilebilecek bir özellik değil ki Aegon da beyaz saçlı veya Brynden da. Aynı zamanda serinin şu zıtlık olayını çok iyi kullandığını düşününce bunların sadece tanımdan da öte ilerleyen zamanlarda diyarın yörüngesini değiştirecek önemli seçimlerin belirtisi olduğu düşüncesindeyim. Yani bu 6 ejder diyarda ağırlığını hissettirecek ve bunların arasından hangi üçünün olacağı konusunda Tyrion’un önemli bir katkısı olacak. Her neyse gelelim hangi ejderha kim meselesine

Gerçek Ejderha Jon Snow
Sahte Ejderha Aegon

Şimdi sahte olanı açıklamaya muhtemelen gerek yok. Bu iki karakterin ortak özellikler Targaryenler düştükten yıllar sonra ortaya çıkmaları ve ikisinin de asıl olarak Rheagar’ın oğlu olduğunun iddia edilmesi. Her ikisi konusunda da kesin bir şey yok. Bu durum gerçeklik meselesinde çok ciddi bir gerilim yaratacaktır.

Aydınlık Daenerys
Karanlık Bilinmeyen Targaryen

Dikkate alınması gereken şey şu ki Dark sözcüğünün karşılığı olarak her ne kadar kara sözcüğü kullanılsa da Dark sözcüğü biraz daha geniş anlamlı. Yani kötücül, bilinmeyen tarzı anlamlara gelmekte. Yani rengin kast edilmesi gibi bir olasılığı görmüyorum. Zaten şu Rhollor sempatizanlarındaki Dark Light karşıtlığı da düşünülecek olunduğunda burada bariz bir şekilde ötekine hizmet eden ve aydınlık tarafta olan tarzı bir ayrım var. Daenerys’in bulunduğu tarafın asıl olarak ne olduğu belli. Ancak bunun karşısına zıttı olarak kimi koyabiliriz? Geçmişten gelen kötücül bir Targaryen? Eğer benim teorim doğruysa Rheagar? Bilemiyoruz.

Yaşlı Ejderha Brynden Rivers
Genç Ejderha Sheera Sester(muhtemelen doğru yazılışı bu değil ama üşendim şimdi :frowning: )

Quaithe denen kişinin asıl olarak Sheera olduğunu iddia edenler var. Şimdi diyeceksiniz bu kadın da yaşlı değil mi? Mesele şu ki bu kadının asıl olarak sürekli genç kalmak için büyü yaptığı söyleniyor. Brynden ve Sheera eski zamanlarda epey yakınlarmış. Her ne kadar Brynden devamlı evlenme teklifi edip dursa da Sheera asla kabul etmemiş. Eğer Quaithe gerçekten Sheeraysa burada ilginç bazı şeyler var demektir. Birisi Doğuda öbürü Batıda. İkisi de büyü konusunda master yapmış. Brynden muhtemelen o soğuk ve karanlık güçlere daha fazla yakınken Sheera da muhtemelen o sıcakla ilgili şeylere daha yakın. Aynı zamanda alev gençliğin, canlılığın sembolüyken buz ise soğuğun, yaşlılığın sembolü olarak kullanılır. Brynden’ın yaptığı şey kendisini daha da yaşlandırırken Sheera’nınki daha da gençleştiriyor olabilir.

Üstteki örneğe benzer şekilde gerçeklik ve sahtelik, parlak ve karanlık… Bunları da bu zıtlık içinde değerlendirebilirsiniz.

Jon Snow’un Dirilteceği Ejderler Hakkında(Kayıp Ejderler)
Bebek Maegor'a ne oldu?