Moqorro'nun Tyrion Kehaneti

Hayır, kitapta koyu kumral… Siyah Piç denme sebebi kara kardeşlikten olması.

He bak bu şekilde düşünmedim; iddia sahibi makamı olarak hangisi Rhaegar’ın oğlu? Evet, çok mantıklı. :slight_smile:

Karanlık; Varys olabilir.

Şu Melisandre gerçekten bu ikisinin kızı olabilir belki? O zaman genç ejderha olmaz mı?

Her neyse işte öyle ya da böyle onun zıttının beyazlı bir unvanla anılması gibi bir eşy görülmedikçe bana göre siyahtan Jon çıkartılamaz

Zannetmiyorum. Çünkü Varys ile Daenerys tamamen farklı kulvarların insanları. Birisi ejderleriyle, ordusuyla gücünü gösterirken öbürü zekayla, sinsilikle, blöfle ya da ona benzer şeylerle bunu gösteriyor. Varys karanlık tarafta mı? Olabilir ama Daenerys’in karanlık versiyonu diyebileceğimiz bir karakter değil çok farklı. Ben oyumu Rheagar’dan yana kullanıyorum. Zaten sürekli Jorah sen aynı Rheagar gibisin deyip duruyordu. Eğer benim teorim doğruysa ve gerçekten ölmemiş ve Brynden sayesinde karanlık tarafa( hatta Coldhand bence Rheagar) bu olaya epey uyuyor. Aynı zamanda Quaithe Brynden’ın zıttıysa gerçekten ve Sheera’ysa Brynden nasıl Rheagar’ı hazırlamaya çalışıyorsa Sheera’nın da Dany’i hazırlamaya çalışması gibi bir durum ortaya çıkıyor.

Ben -belki- ‘Siyah Piç’ ismi yüzünden kara ejderha olabilir, diye düşünmüştüm. 1. kitapta da Arya POV’unda altın pelerinli bir ima yapmıştı bir kedi üzerinden; “o kara piç bu kalenin asıl kralı, sahibi” diye… Hani belki benzer bir şeydir diye ama evet, senin söylediğin de olabilir, ihtimal aynı.

Rhaegar’ın yaşadığına dair tek bir kuram var onda da sağlam deliller yok, kardeş. O kısmı unut yani, adam niye ve nasıl kötüye geçsin; kuramını hatırlıyorum tekrara gerek yok, kısaca ihtimal dahilinde bile değil. Yazar bu şekilde de olayları iyice karmaşık hale getirmez zaten, olan biteni toparlama sürecine girdi şimdi.

Varys’in ‘karanlık ejderha’ olma kuramı meselesi Ötekiler tarafında olması meselesi değil; niyetinin karanlık olması, düşman olması meselesi… Çünkü bas baya Aegon hakkında yalan söyledi ve kendisinin bir ejderha piçi olma olasılığı çok yüksek. Westeros’a gelme sebebinin Blackfyre Piçi olarak Targaryen Hanesini çökertmek olduğu söyleniyor; Deli Kral’ın paranoyasını besleyip Rhaegar’ın darbe planladığına dair şüpheleri olduğunu söylemesi ve Harrenhall Turnuvası meselesinde gazlaması vs. buna işaret olabilir. Bunun dışında bu adamın, Deli Kral’ın yeraltına çılgın ateş fıçıları koyduğunu bilmemesi ve az kalsın öleceğini bilmemesi imkansız gibi bir şey; küçük kuşları zaten bu gizli yerlerde geziyor, görmüşlerdir. Bu durumda Tywin şehre girer girmez bu Varys kesin ortalıktan kayboldu, totoşunu kurtarmak için. Yani bebeği kurtarmaya çalıştım lafları palavradan başka bir şey değil.

Melisandre konusunda bir şey demedin?

Rheagar sadece bir örnek. O olmayadabilir. Tüm adayları illa görmüş olmak zorundayız diye bir şey yok bence. Az önce de belirttiğim gibi Valyria kıyametiyle alakalı ilk ejder lordlarından birisi de olabilir

Varys konusunda karanlık derken zaten illa ötekilere geçecek anlamında söylemedim. Varys karanlık olabilir ancak Daenerys’in karanlık versiyonu denilebilecek bir adam değil. Şu somut örnekle demek istediğimi biraz daha açayım eğer Daenerys’in ejderleri ordusu değil de gizli bilgileri, ajanlık yeteneği, oraya buraya sızması gibi şeyleri olsaydı evet karşıtı olabilirdi ama durum bu şekildeyken bence zor.

Melisandre konusunda yazmıştım ancak internet yüzünden kuş olmuş her neyse tekrar etmekten zarar gelmez iyi ki de hatırlattın :smiley:

Ben Melisandre’nin büyü güçleri olayında bir Bryndendaki gizemi ve derinliği pek görmüyorum şahsen. Zaten eğer kızlarıysa bile ikisinin uzun yıllar önce yaşadığını hesaba katarsak gene de bu Melisandre’yi yaşlı yapıyor. Tabi derinlik konusunda sonradan gücü artacaktır, yaşlılık konusunda da işte Brynden’a kıyasla yaşlıdır falan diyebilirsiniz. Ancak bence kendini devamlı genç tuttuğu bilinen ve dünyanın öte yanına gidip şimdiden Daenerysle iletişim kurmaya çalışan eski sevgili daha çekici duruyor teknik olarak.

Neden Dany’nin karanlık hali olması gerektiğini düşünüyorsun ki? Yahut kulvar deyip beceriler meselesi üzerinden gidiyorsun? Bu seride böyle bir mozaik yok ki… Amaçlar, niyetler ve eylemler var… Kökleri Valiryaya dayanan insanlar hala var; al Braavos’ta Siyah İnci denen kevaşe Targ piçi vs. deniyor.(anasının anası anası anası gibi bir şeymiş galiba bu ilk Siyah İnci meselesi, o bir batılı prensin kadınıymış vs. neyse) Yahut şu Altın Mürettabat’ın mit ajanı olan tip de kök olarak Valirya… Yine de bunlardan biri olabilir mi? Olursa neden nasıl ne şekilde?

Benim karanlık ejderha adaylarım; Varys ve Karga.

Melisandre kızları ise en az 50 yaşlarında olmalı (ana babası 120 yaşlarında falan)… Gayet genç sayılır. :smiley: Lakin bizim Jon, Dany ve Aegon arasında genç değil; onlar var iken bunlardan daha genç bir ejderha beklemek zor… Bence ihtiyar ejderhalar Karga ve belki o dediğin kadın olabilir, öyle biri ise.

Bunu zaten ilk yorumumda açıklamıştım. Bunların rastgele olmadığını birbirlerinin zıtlarını temsil ettiklerini düşünüyorum.

Bunu örneklerinle biraz daha açabilir misin? İyi ve kötü arasında bir uçurum yok. Aynı şekilde yöntemler de sık sık birbirine giriyor(bkz Tywin). Ancak serinin böyle girift bir yapıya sahip olması seride iyi ve kötünün veya çeşitli yöntem farklılıklarının anlamsız olacağı gerçeğine varmaz bence.

Her yerden çıkabilir evet. Ancak bana kalırsa tahmin yürütmeye çalışırken illa olmuş olanları baz almak değil aynı zamanda serinin genel gidişatını ve Martin’in tarzını anlamaya çalışmak ve buna dayanmak gerek bence.

He şimdi anladım, ben onu farklı şekilde algıladım ilk başta… Tamam. Ben o şekilde bir zıtlık meselesi olduğunu sanmıyorum yani kişiler üzerinden bir zıtlık aramıyorum yahut yetenek üzerinden; ne varsa ejderhalar arasında var; Ejderhaların Dansı 2 gibi bir olay sanki bu.

İyi ve kötü arasında bir uçurum yok diyemeyiz. Şimdiki bilgilere bakarsak eğer; Ötekiler çok kötü, İnsanlar iyi. Jon ve Dany çok iyi ama bir Tywin onların yanında baya karanlık kalıyor. Euron hepsinden daha karanlık ve kötü bir karakter yahut Ramsey; bunlara gri demek mümkün değil. Walder Frey? İyi bir özelliğini söyle, iyilik namına sayılacak bir şey? Tamam bir sürü gri karakter var ama zift gibi karanlık karakterler de var.

Bu saatten sonra kurgunun gidişatını değiştirecek yeni bir karakter çıkar mı? Zannetmiyorum ama imkansız değil elbette. Yine de toparlanma sürecine girdiği için hikaye, şüphem var.

İyi de ben onu demek istemedim ki. Uçurum yok derken tabiki var ama serinin gri olmasından bahsettim gene. Zıt uçlar var ve bunlar da bazı karakterlerle temsil edilebilir zaman zaman.

Bence Martin’in o konuda üstüne yok. Daha surun ötesiyle ilgili her şey gizem dolu.

Kehaneti falan boşver de bence Baelish yine herkesi…

Bence bir gün biri LF’yi… Nereye kadar dört ayak üstüne düşecek? :smiley:

Konuyla ne ilgisi var :smiley:

Bence LF Sansa tarafından halledilecek. O kıza karşı gerçekten zaafı var ve boynuz kulağı geçecek. Bu seride genel olarak hata yapan affedilmiyor ve hatası sonu oluyor. Hatalar ise zaaflardan kaynaklanıyor. Petyr’ın zaafı da Sansa