Muhteşem bir serinin sonunun çöp olması

GRRM abi böyle saçma bir sonu niye hazırladın

Jonu kral Yap işte zaten 5 kitaptır ipuçlarını veriyorsun

Bran niye kral oluyor. Kitapta hiç ipucu işaret falan da yok

GRRM buraya girse de cevap yazda keşke :grin::grin::grin::grin:

1 Like

Görse azarlar işi gücü kendini eleştireni azarlamak zaten

Grrm sana özelden serinin sonunu mu anlattı, ya da bir yerden son kitabı mı buldun :grin:

Dizi sonu yüzünden böyle düşündüğü aşikar.

Benim arzum da Jon, kral olsun; Arya ile evlensin şeklinde ama bu olmadığı zaman da çıkıp bu serinin sonu “çöp” demem, arkadaşlar. Sadece benim arzu ettiğim gibi olmadığı için sonu beğenmemiş olurum.

Daha önce de söylemiştim; herkesin beklentisi farklı; kimi ben gibi Jonarya ister sonda, kimi Jonaerys ister; kimi çıkar Jon kral olsun kimi Dany kraliçe olarak otursun tahta ister. Kimi taht yok olsun, krallık yeniden 7’ye bölünsün ister… Birini tatmin eden son bir diğerini etmez. Lakin bu, serinin “çöp” bir sona sahip olduğunu da göstermez.

Çöp son, dizinin sonu gibi olur; özensiz, dikkatsiz, mantıksız, oldu bittiye getirilmiş yüzeysel salak saçma acemice iş yapılması halinde en harika konusu olan hikaye bile çöpe dönüşür. Böyle bir senaryoyu değil 1 senede 2 sene de de hatta 3 senede de çeksen sonuç değişmez, temel bozuk zira.

Kitap serisi ise gayet mantıklı, özenilerek yani her zamanki gibi uygun şekilde ilerliyor… Zaten GRRM’in bunca zaman kitabı çıkarmama sebeplerinden biri de sadece tembelliği değil, ayrıca güzel bir iş çıkarma arzusu. Malum çok karmaşık ve derin; geniş bir hikaye örgüsü var ve bunu toparlamak zaman alıyor, bilhassa o yaştaki biri için.

Dizi sonu ile kitap sonunun da birebir aynı bitmeyeceği aşikar, istese bile yapamaz zaten. Mümkün değil. Lakin evet, Jon kral olmayacak ise olmayacak; Dany ölecek ise ölecek ya da ne bileyim Bran mı kral olacakmış; o olur o halde… Bu konuda bir şey diyemem. Derim de diyemem, mızıkçılık yapmak istemiyorum. :smiley:

Yani şahsi fikrim bence de Bran’ın tam olarak kral olacağına dair bir işaret söz konusu yok; en azından 7 krallığın ama Bran başlığında yazdığım gibi Kuzey ya da Çocukların kralı yahut lordu olabilir işte. Kuzey bağımsız takılacağı tutabilir seri sonunda ya da Diyar yeniden 7 krallığa ayrılır… bilemiyorum. Yalnız inşallah Isaaq’e yalan söyletmiştir DD de cidden bu tipi görmeyiz seri sonunda… 7 kitap boyunca çocuk kral/lordların Diyarı ve haneyi nasıl mahvettiğini göster ve sonra 10-11 yaşındaki bir çocuğu kral/lord yap? Niye? Yeşilgören diye mi? :stuck_out_tongue:

1 Like

Serinin kötüye gittiği son iki sezondur belliydi. 6. sezonla 7’yi karşılaştırın dediğimi anlarsınız.Bariz bir bozulma vardı.Suçu son sezona atmak o yüzden saçma bence.

Son sezonda her şey tavan olduğu için önceki sezonlar da ona yüklendi bence

Ben çöp olduğunu düşünmüyorum eğer dizi finalinde yaşananlar düşündüğüm şeyler ise seri sonu biraz beklediğim sona benzedi diyebilirim.

Ya dizi sonu ve seri sonu BENZER olacaktır illa ki ama AYNI OLMAYACAK. Bunu biliyoruz çünkü başka türlüsü istenilse de olunamaz. Dizide olmayan karakterleri ve hikayelere etkileri dahi hesaplansa sonucun çok farklı olacağı aşikar. Şunu söyleyebilirim dizide gördüğümüz son olmayacak hatta son yıllardır gördüğümüz bölümlerde yaşanmışlıklar da olmayacak… En fazla işte Hodor ve Sheeren meseleleri vs. gördüğümüz gibi olabilir ki DD’nin aklından çıkamayacak ters düz olaylar onlar da. Siz bu şekilde bile yaklaşsak ne GRRM’e ait ne değil belli olur aslında, bu tiplerde yaratıcılık ve kurgu sıfır olduğu için. :smiley:

Valla dizi sonuna en ufak bir şekilde benzese bana göre de çöp olur. Seriye aşığım tamamına çöp demem tabi ki ama sonunu beğenmem. Çünkü Bran’in kral olması fikri bana göre tamamen saçmalık. Jon olmadığı için demiyorum bunu. Başka bir karakter kral olsa buna tepki göstermezdim. Grrm fantastik unsurları işlese de gerçekçilik hep en üst düzeydeydi seride. Bran tanrı konumunda ve onun kral olmasının Martin’in gerçekçi kalemiyle ilgisi yok. Normal hayatta ülkelerimizi normal insanlar yönetiyor. Bu şekilde bir son Martin’e uymaz ve bana göre hayalkırıklığı olur. Keza kuzey bağımsız olurken diğerlerinin krallığa bağlı kalması da kitapta olacaksa bu da tamamen saçmalık. Arya’nın keşfe çıkması, Jon’un sürülmesi falan nasıl işlenirse işlensin beni tatmin etmez.

Ya benim fikrime göre kral olan eleman Bran değil zaten. Bir ara aslında gerçek Brynden ölü de bu Children of the Forest onun bedenini mi kullanıyor diye bir soru sormuştum. Uzun zamandır CotF’ın insanlık karşıtı bir grup olduğundan şüpheleniyorum. Brandon’da da buna benzer bir durum yaşanmış olabilir diyorum eğer durum bu değilse ben de çöp derim muhtemelen. Bu sadece bir fikir ama buna işaret eden bazı şeyler de var. Mesela Meera’nın Bran ile Kışyarı’na döndükten sonra gerçek Bran o mağarada öldü demesi vs.

1 Like

Bran’ın ilahımsı bir konumda olduğu sözü bana çok saçma geliyor ya, her şey bilen veya her şeye gücü yeten bir tüp yok karşımızda. Dizide bile öyle… Yani en basitinden Drogon’u nereye gittiğini bulamıyordu…Dany’nin KL’yi küle çevireceğini biliyor muydu? Biliyordu ise bu onu şeytan yapar, Dany’den daha kötü biri olur hatta Cersei’den de… NK resmen yeryüzünü bundan kurtarmaya gelmiş kahraman rolünde olur.

Bran’ın 7 Krallığın kralı olması gerçekten mantık dışı… Millet 300 senedir ne için savaş verdi? Bir anda niye kabul etsinler sakat 10 yaşındaki bir bebeyi kral? Kuzey bağımsız kalsa ve Bran oranın kralı olsa; söylediğin gibi başta Dorne ve Demiradalar olmak üzere neden diğerleri bunu kabul etsin? Benim için Bran’ın “kral” olma meselesi en fazla Ormanın Çocuklarının kralı olması gibi bir şey ile mümkün olabilir ki bütün POV’larını okudum; Robb’un varisi vurgusu çok yapıldı ve doğal olarak Lordluk, üstüne prens Bran muhabbeti… Tamam, Bran teknik olarak Robb’un varisi idi Jon’u meşru kılana kadar; şimdi de Jon’un varisi oldu.

“taht” vurgusu ise BR’nin mağarasına gittiğinde yapıldı… BR, taht gibi bir şeyde oturuyordu; Büvet ağacının köklerinden yapılma ve aynısını Bran için de yapıp oturdular. Hatta şarkıcılarla dolu bir oda buldu. Bran Stark'ın Hikaye Gidişatı

Önlerinde, siyah elbise giymiş beyaz bir lord vardı. Köklerden oluşan bir düğümün içinde hayal gibi oturuyordu. Büvet ağaçlarından dokunmuş bir taht, kralın kurumuş bacaklarına, çocuğuna sarılan bir anne misali dallarıyla sarılıyordu.

Bu Çocuklar ölü bile değil tam manasıyla.

Uçurumun üstünde uzanan ince taş köprüyü bile geçti ve köprünün diğer ucunda daha fazla geçit, daha fazla oda keşfetti. Odalardan biri şarkıcılarla doluydu. Şarkıcılar, tıpkı Brynden gibi, tahtlarda oturuyordu. Birbirlerine dolanmış büvet ağacı kökleri, şarkıcıların altından ve içinden geçiyor, bedenlerini sarıyordu. Şarkıcıların çoğu ölü görünüyordu ama Bran onların önünden geçerken şarkıcıların gözleri açıldı ve Bran’ın elindeki meşale ışığını takip etti. Bir şarkıcı, konuşmaya çalışıyormuş gibi ağzını açıp kapattı.

BR, yeşil görenlerin sıhaatli olmadığı ve diğerlerinden daha kısa süre yaşadığını söyledi ama büet ağacı ile karıştıklarında da ömürleri uzarmış, şu yukarıda alıntı yaptığım durumdaki gibi yani; BR gibi işte.

Bir gün onun gibi olacağım. Bu düşünce Bran’ı dehşete düşürüyordu. İşe yaramaz bacaklarıyla kırık bir çocuk olmak yeterince kötüydü. Bedeninin geri kalanını da kaybetmek ve bütün hayatını bedeninin içinde ve çevresinde büyüyen bir büvet ağacıyla geçirmekle mi lanetlenmişti? Lord Brynden hayat gücünü ağaçtan alıyordu. Bunu Yaprak söylemişti. Lord yemiyordu, içmiyordu. Uyuyordu, rüya görüyordu, izliyordu. Ben bir şövalye olacaktım, diye hatırladı Bran. Eskiden koşardım, tırmanırdım, dövüşürdüm. Bütün bunlar bin yıl önce olmuş gibi görünüyordu.

Bran şimdi neydi? Kırık çocuk Bran, Stark Hanedanı’ndan Brandon, kayıp bir krallığın prensi, yanmış bir kalenin lordu, harabelerin veliahtı. Bran, üç gözlü karganın bir afsuncu olacağını düşünmüştü, Bran’ın kırık bacaklarını tamir edebilecek bilge ve yaşlı bir büyücü. Ama aptalca bir çocuk rüyasıydı bu, Bran şimdi anlıyordu. Bu çeşit masallar için fazlasıyla büyüğüm, dedi kendine. Binlerce göz, yüzlerce deri, kadim ağaçların kökleri kadar derin bir bilgelik. Bu, bir şövalye olmak kadar iyiydi. Neredeyse o kadar iyi.

Jon… Kral olmaz ise sürgün mü yer? Bence yemez. Belki kendi isteği ile bir köşeye çekilip huzurlu bir hayat seçer, belki gerçekten kral olur… belki Arya ile uzaklara gitmek ister… Arya’nın da durduk yere “ben gideyim de Amerikayı keşfedeyim” diyeceğine ihtimal vermem; Elisa değil o. Denizcilik bir tutkudur ve doğuştan gelir, sonradan ortaya çıkmaz. Arya’nın hayali hep başka şeylerdi.

Özetle dizi ve kitao birebir olmaz ama cidden Jon-Arya meselesi salla kenara, öyle ya da böyle bir yere çekildiklerini düşünelim; sorun yok orada… Lakin Bran’ın 7 krallığın kralı meselesi harbiden kabul edilebilecek bir son değil.

Bir youtuber bu konuda bir yorum yapmış, video çekmiş; Grrm, bir insanın kral olmasını reddediyor, Bran gibi ilahımsı tiplerin kral olmasını savunuyor tarzı bir yorumlamaya gitmiş. Yani şimdi inançlı bir kişiyim ama ben bile böyle bir olayı asla savunmam ki GRRM gibi bir adamın (ateist ya da agnostik neyse) böyle bir görüşe sahip olduğunu iddia etmek… bilemiyorum neresi mantıklı? Bir yaratıcının olduğuna inanmayan yahut var mı yok mu emin olmayan ama umursamayan biri çıkacak bir insanın değil ilahımsı kabul edilen bir çocuğun kral olmasını savunacak, kitabı böyle işleyecek öyle mi? Böyle ise Martin’e altında yatan psikolojiyi sormak isterdim :smiley:

Dizinin sonu saçmalık komedi ve rezaletten başka bir şey değil.Senaristler umarım aç kalıp per perişan olurlar.

Serinin sonu bu şekilde kötü olmaz diyorum.5 kitap boyunca sağlam bir şekilde ilerleyen hayli kaliteli bir seri.Martin izleyici tepkilerine göre sonu değiştirebilir.Adam buruk bir son olacağını söylemişti.

Dizi kısmı gerçekten çöp oldu :frowning: Umarım kitaplar böyle olmaz

Olmaz olmaz, içini ferah tut. En fazla arzu ettiğimiz son olmaz ama illa ki birilerinin sevmediği bir son olacak :slight_smile:

1 Like

Değişmez bence ve değişmemeli. Birileri beğenmedi diye hikaye değiştirilmez (Ben beğenmezsem durum farklı tabii) ki kendisi de bu yönde bir şeyler demişti.

Evet, değiştirmez. Sonuçta hikaye onun ve o arzu ettiği şekilde bitirmek isteyecek; kendi tatmin olduğu şekilde. Hem hangi okuyucu tepkisi? Herkesin her sona tepkisi farklı olacak. :slight_smile:

Cotf bence de insanlık karşıtı. Zaten insanlara karşı olsun diye yaratmışlardı ötekileri. Gerçi dizi böyle işledi ama bu kısım Martin’dendir. Kitapta da Ötekiler Cotf tarafından yaratılmış olacak muhtemelen.

Tam manasıyla ilah değil ama dizide gösterilen tip bayağı ilahımsı. Kitapta henüz tam göremedik gücünün sınırlarını ama normal insan olmayacağı kesin. Hiçbir insan geçmişe gidip bakamıyor ilah değilse de insan üstü bir varlık. Dizi zaten nasıl işleyeceğini bilemedi Bran’i. Bran tüm bunları biliyorsa herkesi manipüle ediyordu ve en kötü insan o. Biliyor muydu diye sorarsan bence biliyordu. Çünkü görüleri var hatırlarsan Drogon’un King’s Landing üzerinde uçarken, bazı yerlerin alev aldığı görünüyordu. Hatta tıpatıp aynı görüntü 8×5’te de verildi. Kral olacağını da biliyordu. Bu da gösterildi. Brandon işlemesi çok zor bir karakter. Martin bile en çok o POV’da zorlandığını söylemişti. DD gibi iki yeteneksiz de pek tabi ki bu zor karakteri işleyemedi. Şu an ne olduğu belli değil. İyi mi kötü mü, ne işe yaradı hiçbir sorunun cevabı yok.

İnsanların birini kral kabul etmeleri için o kişinin arkasında ciddi bir askeri gücün varlığı gerekir. Dizideki Bran’in 1 tane bile askeri yoktu. Kitap Bran’in olacak mı tartışılır. Üstelik dediğin gibi sakat birini kabul etmeleri çok zor. Bir ihtimal ötekilerle olan savaşta insanlığı kurtarırsa saygıdan dolayı kabul edebilirler. Kuzeyin bağımsızlığı tamamen fan servis. 2 kraliçeyi son bölümde öldürdük bari bir kraliçe olsun da cinsiyetçi demesinler diye yapılmış. Kitapta ya herkes bağımsız olur ya herkes krallığa bağlı kalır. Aksi mümkün değil, mantıksız ve saçma.

Evet, o yazını okudum. Dediğin gibi cotf’nin kralı olabilir. Bran’in hikayesinde varis muhabbeti var ama karakter bir yönetici olsun diye geliştirilmiyor. Aslında parlak bir çocuk ama daha 2. Kitapta Winterfell düştüğü için bu yönde bir hikaye yazılmıyor ona. Mesela Dany ve Jon’un karakter gelişimleri yöneticilik üzerine. Ya da Sansa taht oyunlarını öğrenerek bir nevi yöneticilik üzerinde geliştiriliyor ama Bran’in hikayesinin kral olmayla bir ilgisi yok. Üstelik Martin’in foreshadowing delisi olduğunu bildiğimiz halde Bran’in kral olmasıyla ilgili bir foreshadowing yok.

Foreshadowing yok dedim ama bu olabilir mi :slightly_smiling_face:

Benim tepkim zaten sürgün edilmesineydi daha çok. Yoksa Jon’un kral olamaması hep ihtimal verdiğim bir şeydi. Dizide de kendi yabanılları seçseydi tamamdı ama sürgün olabilecek en saçma şey. Kitap Jon da boynunu büküp beni sürgün ettiler hadi kuzu kuzu gideyim diyecek biri değil. Hele de dirilince daha karanlık olacağını düşündüğümüz karakter ancak kendi seçimiyle bir şey yapar. Arya ailesine çok düşkün biri niye terketsin sonsuza kadar? Savaşçı olmayı hep istedi ama denizci olmak ya da kaşif olmakla ilgili bir tutkusu yoktu dediğin gibi. Son kitapta böyle bir şey peydah olursa saçma olur.

Martin’in bir ropörtajı var biliyorsundur. Aragorn’un kral olmasının kimseyi sonsuza dek mutlu yapmayacağını, doğru kral geçince tüm sorunların çözülmeyeceğini söylemişti. Hatta "Aragorn’un vergi politikası ne?"diye sormuş ve Tolkien’i eleştirmişti. Zaten onu okuduktan sonra Aragornla paralel hikayesi olan Jon’un kral olacağına inancım biraz azalmıştı. Acaba her şeyi bilen bilge birinin kral olması daha mı iyi gözüktü gözüne? Sanki Bran Harvard’da ekonomi okudu :joy: Böyle bir şey düşünüyorsa yanlış düşünüyor çünkü dizideki son başlangıçtan daha kötüydü. Güçlü bir merkezi otorite her zaman daha sağlıklıdır. Dizinin sonraki sezonu çekilse Menzil lordlarının Bronn’u, Fırtına lordlarının Gendry’i öldürdüğünü, Dorne ve demiradaların bağımsızlık ilan ettiğini, verimsiz toprakları olan Dorne’un Kl’e fetih için yürüdüğünü, Demir adaların da kuzeyi yağmaladığını görürdük. Öyle bir pozisyonda ki diyar Cersei zamanı bile daha az ipin ucundaydı. Ciddiye alınmayan bir kral var, kralın 1 tane askeri bile yok. Yaşadığı şehir zaten yakılıp yıkılmış. Kim niye ciddiye alsın Bran’i? Tolkien’in Orta Dünya’yı bıraktığı hal bundan çok daha iyiydi kusura bakma Martin.

Aynen bu ne perhiz bu ne lahana turşusu? Bunu anlamıyorum işte ateist bir adam neden tanrıyla iç içe olan birini kral yapar? O zaman savunduğun şeyin tersini yazıyorsun. Ben de müslümanım ama savunmam bunu. Hayır sen Aragorn’un vergi politikasını falan sorgulayarak onun tahta geçmesini eleştiriyorsun, bulduğun kişi Bran mi :joy:. Tolkien de Gandalf’ı kral yapsaymış o zaman tüh :joy:.

Orada da değildi aslında; yani geçmişi görebilmenin ve gelecekten parçalara sahip olmanın insanı ilah yapamayacağı ortada… Yahut ilahımsı. İnsanların “ilah” algısı sakat, bilhassa Müslüman olmayan toplumlarda; muazzam güçlerin var, hemen tapınmaya başlasınlar sana… Drogon’u niye bulamadı? Bacaklarını neden iyileştiremiyor? Çocuk niye sahip olamıyor? Sam söyleyene kadar Jon’un meşru doğumlu olduğunu nasıl bilemiyor? Başka bir beden bulsun ve içine girsin? NK’nin bedenine girseydi ya da başka birinin bedenine girerek öldürmeye yahut kendini korumaya çalışsa idi Hodor gibi… Geçmişe gidiyorsun madem babana her şeyi anlat da tarihi sıfırla, bütün ailen yaşasın sen de yaşa; sakat olma… BR kendi benliğini korumayı başarmış, kişiliğini… BR olmayı sürdürmüş bu mal niye süzme haline gelmiş? Yani say say bitmez. Bran’ın kitap olsun dizi olsun tüm güçleri abartılıyor.

Bir ejderhanın gölgesinin şehrin üzerinden uçtuğunu gördü, kehanetvari bir görü o; ne manaya geldiğini bilemez. Lakin biliyor muydu bilmiyor muydu işte onu da bilemiyorum. Yani bir bakıyorsun “Benden lord mord olmaz, ben Bran bile değilim… Geçmişte yaşıyorum sürekli.” diyor ama sonra KL şehrine gelip kral olması teklif edilince “Bunun için buradaydım zaten” diyor. A derken B diyor; C yaparken bir anda Ç yapmaya başlıyor; DD içine etti bu karakterin de bakma.

Ejderha sahnesi, GRRM’in yazdığı senaryodan olduğu için kitapta da olacaktır muhtemelen. :stuck_out_tongue:

Martin’in işlemesi zor demesinin sebebi 9-10 yaşındaki bir çocuğun zihnine bürünüp yazmakta zorlanması ve onun sahnelerini fantastik ögeler içermesi; fantastik kısımların çok aşırıya kaçmaması için uğraşması gerekiyormuş. Bunlar olunca da yazması güç karakter haline geliyor, bu yüzden en az karakter povlarından biri. Rickon’un POV sahibi olmama sebebi de aynı mantık, 9-10 yaşında zorlanınca 3-4 yaş için hayli hayli imkansız geldi adama. :slight_smile:

Lakin söylediğin gibi DD özünde bu karakterin ne halta yaradığını kendi de bilmiyor olsa gerek ki öyle mal mal oturmak dışında bir işe yaramadı; bu yüzden Isaaq’in açıklamasını da çok kaile almıyorum; DD çok biliyordu ise karakterin geleceğini, ona göre adam gibi işlerdi demi?

Ötekiler ile savaşı nasıl yapacak? Sakat bebenin teki. :smiley: Haydi faydası oldu diyelim, dizide Kuzey çok kaile aldı Dany’nin kendi tarafında savaşmasını sanki… Gerçi öyle ya da böyle Jon yüzünden savaşma sözünü yanında, yerine getirdi ama sevemediler bir türlü, mantıken tanımıyorlar neyse.

Özetle kim ne derse desin Bran, 7 Krallığın başına asla ama asla geçemez, çok uçuk tinfoil dedikleri bir durum olur. Kuzey olabilir, 7 ayrı parçaya bölünür ise… Yine tek başına bağımsız kalması bana imkansız gelmiyor elbette, yine de sıkıntılı bir durum.

Bran’ın liderlik özelliği yok, olsaydı görürdük. Arya’da bile 9-10-11 yaşlarında gördük… Varsa küçük yaşlarda ortaya çıkıyor. Genelde de küçük erkekler abilerini takip etmesi için yetiştiriliyor, liderlik etmesi için değil. Özetle gerçekten POV’un hiçbir yerinde karakteri o yönde bir ilerleme göstermiyor ama ilk kitaptan itibaren sürekli Çocuklar, Büvet Ağacı ve Yeşil Gören üzerinde sürüsüne bereket işaret, gelişim ve yönlendirme var. Bran’ın yegane geleceği bu yeşil gören meselesi.

Eğer sürekli olarak Bran’a “Abinin varisi sensin.” sözünü foreshadowing kabul edersen, kral olma foreshadowingi bu işte. Lakin foreshadowing de böyle olmaz aslında ama neyse :stuck_out_tongue: Fakat işte o BR’nin ve diğer Şarkıcıların gibi Bran’a da taht yapmaları Büvet Ağacından; onu kabul edebiliriz ama Çocuklarla bağlantılı olduğu için ve BR’nin hükümdarlık alanı da orası olduğu için Çocukların kralı olur işte dedim.

BR’ye göre yeşil görenler “denge” gerektiği için sağlıksız kişilikler, dünyada çok uzun süre yaşamazlar, ölürlermiş. Yani atıyorum 80 yıl yaşama imkanın varken 50 yıl anca yaşıyorsun gibi gibi. Lakin ağaçla bütünleşince ömrü uzuyor vs. dedi. O diğer çocukları da gördük ağaçla bütünleşmiş ve dikkat edersen Ölümsüzler Sarayındaki tiplere benziyorlar artık. Oradan da nereye hükmediyorsa etsin Bran :smiley: Öleceğine dair işaret bile var Bran’ın bu söz dışında “tatlı” kavramı olayı. Bu yüzden Isaaq’in açıklaması şaşırttı. He BR de çok yaşıyor denemez misal, bu bir çeşit ölüm denebilir.

Yok ya sürgün yemez, kim edecek Allah aşkına? :smiley: En fazla kendi isteği ile kenara çekilir, huzur ister. Özetle saçma sapan şekilde sonlar beklemiyorum. Benim kabul edemeyeceğim ve dediim gibi çok saçma laaa diyeceğim tek şey Bran’ın 7 krallığın başına geçmesi.

Söyleşiyi izlemedim ya da okumadım ama duydum; Aragon kral oldu ve sonsuza kadar mutlu mesut yaşadı mı? diye sordu. Yani o krallıkta hiç sorun çıkmadı mı? Hayatta kalan orklar ne yaptı? Sessizce yaşayıp öldü mü? demiş. Bu kısma tepki vermiş. Yoksa Aragorn’un kral olmasına değil tepki, sorunsuz bir hükümdarlık sürmesinde… İyi Kral, Martin’in en sevdiği Targ kralı ama onun hükümdarlığını sıkıcı buluyor çünkü diğerlerine nazaran çok daha az sorunlu ve tıkırında ilerleyen bir dönem, buna rağmen onları bile mutlu mesut yaşatmıyor çocuklarıyla vb. şeylerle sıkıntı sorun yazmış.

1 Like

Arkadaşlar sonu sevmeyebilirsiniz, nefret edebilirsiniz, ama çöp edilmesi kısmı doğru değil. Dizideki gidiş yolunu kitap için referans almayın. Hiçbir olay o şekilde özensiz, tutarsız ve kendi içinde bu kadar çelişmez. Bu bir kitap serisi dizi gibi bir sezonu 6 bölümde anlatmıyor. Yazılmamış en az 3000 sayfa var olayların işlenişi daha ayrıntılı olacaktır. Ben bu sonu sevmesem de iyi işlendiği takdirde dizideki gibi birsey yaşayacağımı sanmıyorum. Ben sonuca bakarım diyorsanız bu kitabın sonu sizi üzecektir.

1 Like