Myr, Lys ve Tyrosh Hakkında Bilgiler

 • Myr, Lys ve Tyrosh arasındaki savaşların içine sıklıkla Westeros kral ve şövalyeleri karışmıştır.

 • Tyrosh Basamak Taşlarının en kuzey ve doğusunda, Dorne’un Kırık Kolu’ndan geriye kalan ada zincirinde yer alır. Myr, Myrth Denizi adiyla bilinen bir körfez ile Valyria ejderha yolunun birleştiği ana karada yer alır. Lys ise Yaz Denizi’ndeki bir takımadanin üstünde bulunur.

 • Bu üç şehir de İhtilaflı Topraklar adı verilen bir bölgede hak iddia ederler. Bu sebeple bu üç şehrin sınırları tam olarak cizilememis ve bu topraklar için sayısız savaş yaşanmıştır.

 • Bu üç şehir birbirlerine diğer Özgür Sehirlerden daha fazla benzerler. Üçü de yüksek duvarlarla korunur, sıklıkla paralı asker tutulur, zenginlik doğumdan önce gelir ve ticaret savaştan daha onurlu kabul edilir.

 • Myr ve Lys şehrin en zengin ve en asilleri arasından seçilen meclis ile, Tyrosh ise benzeri bir meclis tarafından seçilen bir hükümdar ile yönetilir. Her üç şehir de köle şehridir ve köle sayısı özgür insan sayısının üç katıdır. Güçlerini limandan alırlar ve tıpkı Valyria gibi belirli bir dini inanç yoktur.

 • Birbirlerine olan ve derinlere uzanan düşmanlıkları yüzünden sıklıkla savaş çıkar. Bu savaşlar Westeroslularin işine gelir. Böylece bu üç şehir birleşip aşırı güçlü olamazlar.

 • Myr, Lys ve Tyrosh birleşerek Sınır Savaşı’nda Volantis’e karşı zafer kazandiklarinda birbirlerine sonsuz dostluk sözü verdiler ve Westeroslularin “Üç Kız Evlat Krallığı” adını verdiği üçlü yönetim kurdular. Bu yönetim Basamak Taşı’ndaki korsanları temizlemeye başladı ve başlangıçta herkes bundan memnundu. Fakat sonra bu yönetim çok yüksek miktarda geçiş ücreti talep etmeye başladı. (Lys güzel bakireleri ve yakışıklı oğlanları talep edecek kadar ileri gitti.)

 • Bir süre boyunca bu yönetim Corlys Velaryon (hayatımın aşkı) ve Daemon Targaryen tarafından bastırıldı. Ejderhalarin Dansı ile onların dikkati dagilinca bu yönetim yine güçlendi. Bir süre sonra Kara Kuğu adında bir metrese (kendisi Lord Swann’in yegeniydi ve Lys’in gayriresmi yoneticisiydi) duyulan aşk icin Lys amirallerinden birinin öldürülmesiyle ittifak çatladı. Braavos, Pentos ve Lorath birleşerek bu üçlü yonetimin sonunu getirdi.

 • Özgür Sehirlerin en güzeli olan Lys, dünyanın en sağlıklı iklimine sahiptir. Balık dolu güzel bir deniz ve palmiye ile meyve ağaçlarıyla dolu olan verimli bir adanın üzerine kuruludur. Valyria ejder lordları tarafından inziva yeri olarak kurulmuştur.

 • Lys yastikhaneleri dünyaca ünlüdür ve buradaki gün batımı dünyanın en güzelidir. Lys halkı da yoğun Valyria kanı taşıdıkları için güzeldir.

 • Tyrosh ise erimiş ejderha taşından yapılmış iç duvarlara sahiptir. Askeri karakol olarak kurulmuştur. Bu karakol Basamak Taşlarından geçen gemileri kontrol ediyordu.

 • Ama sonra bir deniz salyangozu türü keşfedildi. Bu salyangozdan eşsiz renkte boyalar üretmeye başladılar. Bu boya insanlarin ilgisini çekti ve Tyrosh güçlü bir şehre dönüştü. Bu sebeple Tyrosh halkı arasında saçlarını çılgın renklere boyamak bir tür moda oldu.

 • Myr’in kuruluşu belirsizdir. Bazı üstatlar dış görünüş sebebiyle Rhoynarlar ile akraba olduklarına inanir. Bu kesin değildir. Bilinen şeylerden biri Myr’in üzerine kurulu olduğu antik şehir Şafak Çağı ve Uzun Gece zamanında yaşamış ve yok olmuş bir halk tarafından kurulmuştu. Ama sonra bu antik şehir üzerine kurulmuş Andal kasabası Valyriali maceraperestler tarafından işgal edilmiş ve Myr bu kasabanin üstüne kurulmuştur.

 • Myr’in hayat damarı ticarettir. Pek çoğu kole olan Myr zanaatkarlari dünyaca ünlüdür. Myr dantelleri ve kilimleri ağırlığınca altın değerindedir ve Myr lenslerinin eşi yoktur. (Kitap okumayı çok seven Rodrik Harlaw bunlardan sık kullaniyordu.)

 • Myr, Lys ve Tyrosh köle ticaretinde aktif yer alırlar. Tyrosh yabani köleler için Sur’un Ötesine gidecek kadar cüretkar davranirlar. (Zavallı Çetinocak halkının başına gelen felaketlerden biri buydu.) Lys ise yastık köleleri arayışındaki oburluklari ile tanınır.

 • Lys halkı daha güzel fahişeler üretmek için güzelliği güzellik ile ciftlestiren başarılı köle yetistiricileridir. Sıradan halk bile Valyria görünümünü taşır. Bu sebeple Targaryen kralları eş ve metres arayışlarında gözlerini Lys’e çevirmislerdir. Bu duruma uygun olarak Lys paralarıni süsleyen ve çıplak kadın figürlü olan bir aşk tanrıçasina taparlar.

 • Viserys 2 Targaryen’in eşi Larra Rogare bu muhteşem Lys guzelliginin bir örneğiydi. Babası bu evlilik sonucunda oldukça zenginlesmisti. Ama önce Larra’nin babası Lysandro’nun sonra da Dorne Prensesi’nin kocası olan Lysandro’nun erkek kardesinin ölümünden sonra Rogare Hanesi’nin düşüşü gerçekleşmiştir.

 • Lys, Myr ve Tyrosh arası mücadeleler genellikle denizde gerceklesmistir. Çatışmaların çoğu ticaret gemilerinin çatışmalarıdır ve bu çatışmalara katılan gemilere düşman gemisi yağmalama hakkı verilir. Bu savaslardan ticaret gemileri etkilenir, bu üç şehrin kendisi tehdit edilmez.

 • Daha seyrek de olsa karada yaşanan savaşlar bir zamanlar verimli olan, fakat savaşlar sebebiyle artık kemik ve küller ile kaplı çorak topraklar olan İhtilaflı Topraklarda gerçekleşir. Bur savaşlarda da paralı askerler savaşır, şehir halkları tehlikeye atılmaz.

 • Bu savaşların sıklığı Kan Yuzyili’ndan itibaren özgür birliklerin kurulmasını sağlamıştır. Bunların en eskisi İkinci Oğullardır. Pek çok Westeroslu bu birliğe katılmıştır. Kendi birliğini kurmadan önce Oberyn Martell ve Gezgin Kurt Rodrik Stark bunlardan bazılarıdır. Ama bunların en ünlüsü Altın Murettebat’in kurucusu Acıçelik’tir. (Oberyn’in kurduğunu merak ediyorum. Teorilere göre bu birlik Cesur Dostlar.)

 • Diğer özgür birlikler Parlak Sancaklar, Fırtına Kargaları, Uzun Mızraklar ve Kedi Birliği’dir. Bunlara ek olarak Ejderhalarin Dansı sonucu kurulan Fırtına Kesiciler veya Torrhen Stark’in diz çöküşünü kabul etmeye Kuzeyli vahşi adam ve kadınlar tarafından kurulan Gül Birliği de vardır. (Bu Gül Birliği Robb kendini kral ilan ettiginde nerelerdeydi?)

 • Bu özgür birlikler bu üç şehir tarafından kiralanmadiklarinda kendi fetihlerini yaparlar veya kılıçlarını Yedi Krallik’a satarlar.

 • Bu üç şehrin savaşı yuzunden sadece özgür birlikler değil, bir nevi paralı donanmalar olan korsan donanmalari Basamak Taşlarında ikamet etmeye başlamıştır.

 • Bu ikametgah sebebiyle Yaz Adalarının kuğu gemileri Basamak Taşlarından uzak durur. Onun yerine derin denizlere yelken açmayı tercih ederler. Zamanla bu donanmalar Tyrosh, Volantis veya Braavos tarafından temizlense de her zaman geri dönerler.

 • Zamanla bu korsan donanmalari Yedi Krallik’tan kraliyet donanması gönderilecek kadar sorun çıkarıyordu. Lord Alyn Velaryon bu korsan donanmalar ile ilgilenmek zorunda kalmıştır. Bu korsanların ticareti baltalamasi sebebiyle Daeron 1 kardeşini Braavos Deniz Lordu ile evlendirmeyi düşünmüştür. Bu hamlenin sonucu olarak diğer Özgür Sehirler Dornelularin direnişini desteklemeye başlamıştır.

Dipnot: Bu üç sehirin köle ticaretine olan ilgisi kitapta çok fazla vurgulanmış ve bu Daenerys’in onların tepesine binmesi ile sonuçlanabilir. Altın Mürettebat, Aegon’un safına geçmeden önce Myr ile kontrat yapmıştır. Myr, Aegon’a karşı durabilir ve Lys ile Tyrosh Aegon’u destekleyebilir. Bu üç şehrin işin içine girmesi ile sadece Ejderhaların Dansı 2 değil, Kan Yuzyili 2 de yaşanabilir.

//Buz ve Ateşin Dünyası sayfa 261-265 kaynak olarak kullanılmıştır.


Tyrosh


Myr


Lys

6 Beğeni

Çok insanlık dışı bir şey. Köle yaptıkları yetmiyor, bir de hayvan muamelesi çekiyorlar. Mide bulandırıcı. Bu yönü olmasa Lys gerçekten güzel bir yere benziyor.

Gül Birliği, 300 sene önce meydana geldi ama o zamandan beri de ismini duyan yok, onları gören de yok. Yani seride bir iki cümle ile yer alıyor. Hala mevcutlar mı muamma yani.

Kadınlar da varmış? Bu kısmı bilmiyordum, güzel oldu bu.

Teşekkür ederiz. :slight_smile:

1 Beğeni

Eğer asil olacaksan yaşanacak en iyi yer Lys. Yoksa Yaz Adaları.

Evet, yaz adaları da güzeldi sanırım. Çok soğuk ama ben kuzeyde takılmaya devam edeyim. Coğrafya önemli, bahar çocuğuyum ama gel gör ki sistemin rezalet olduğu yerlerde yaşamak, insan kalmak güç. Özgür Şehirler “özgürlük” yönünden korkunçlar; Westeros ise sosyal konum vb. konularda korkunç. Özgür olmak daha ağır basıyor. :smiley:

1 Beğeni

Lordlarını sevmem ama savaş olmasaymış Nehir Toprakları cidden yaşanılacak yermiş. Tabiatı yeter.

2 Beğeni

Sanırım Menzil daha güzel, tarıma da elverişli bir bölge olduğu için mevsim de coğrafya da daha uygun nehir topraklarından gibi.

2 Beğeni

İlginç bu andallarda kavimler göçü deki her yere göç eden germen halkları gibi zamanında ne olmuşsa westoroslada yetinmeyip başka yerlerde yerleşmişler fakat nereye giderlerse gitsinler valyrialılar onların belası olmuş.Keşke Martin şunların tarihini uzun ve detaylıca anlatan bi kitap çıkarsa.

Cidden öyle. Çayır topraklari tarihinde bile var Andallar.

Edit çılgınlığı tuttu beni. Bunu yeni yaptım.

2 Beğeni

@QueenTargaryen

Bu üç şehir Daemon Targaryen’in başını az agritmadi.

Daemon Blackfyre ile karistirmam shdbbdnd

O Daemon Blackfyre. Daemon Targaryen Rhaenyra’nın kocası.

@ElissaFarman Daemon Blackfyre ile karıştırdım, sorry babe :kissing_heart:

1 Beğeni