Nazım - Fazıl Say

albüm-incelemeleri

Kültür Bakanlığı’nın desteğiyle gerçekleştirilen, besteleri Fazıl Say’ın yazdığı muhteşem bir yapıt. Şiirler bazen koroyla, bazen Güvenç Dağüstün ve Sertap Erener-Zuhal Olcay gibi vokallerler, bazense Genco Erkal gibi bir tiyatro duayeniyle dillendiriliyor. Yapıtın albümünde bayan vokal Sertap Erener, DVD kayıtında ise Zuhal Olcay’dır.
Fırsat bulabilirseniz oratoryonun video gösterimini bulmanızı öneririm. Çünkü karşınızda 200 kişilik dev bir koro-orkestra var. Güvenç Dağüstün ve Zuhal Olcay sadece ses çıkaran mumyalar gibi tamamen konsantre olmuş haldeler. Hele kamera orkestradaki bazı müzisyenlere odaklandığında şefe dikilmiş ve “Bunun çıkışı da var” bakışları sizi mest eder. Ben bu yapıttan sonra klasik müzik eserleri izlemeye başladım açıkçası. Çünkü Şef İbrahim Yazıcı’nın ve Fazıl Say’ın (şefin rolunu çaldığı da oluyor) orkestrayı yönetimi sizi ayrıca gaza getiriyor.
Genco Erkal’a ayrı bir başlık açmak gerekir diye düşünüyorum. Yapıttaki tek tiyatrocu. Diğer sanatçılar ezgi eşliğinde melodiyle seslendirirken şiirleri, Genco Erkal şiirleri oynuyor. Genco Erkal şiirleri okurken ses tonu ve hareketleriyle resmen sizi şiirin içine çekiyor.Hele ki “Vatan Haini” şiirinde tam bir Amerikan düşmanı olarak çıkıyorsunuz. Kendinizi Kahrolsun Amerikan Emperyalizmi diye bağırmamak içi zor tutuyorsunuz. Arkadaki muhteşem fon müziği de Erkal’a yardım ediyor. Ayrıca Kız Çocuğu şiiri’nin büyük çoğunluğunun çocuklar tarafından okunması-çalınması, çok iyi düşünülmüş bir artıdır.

Üç selvi- Koro- Güvenç Dağüstün
Açların gözbebekleri -Koro
Kerem gibi - Genco Erkal
Dizboyu karlı bir gece - Genco Erkal
Bugün Pazar - Güvenç Dağüstün
Ben içeri düştüğümden beri - Genco Erkal
Yatar Bursa kalesinde-Koro
Hapisten çıktıktan sonra - Genco Erkal
Kız çocuğu -Çocuklar
Hiroşima –Zuhal Olcay
Nereden gelip nereye gidiyoruz - Genco Erkal
Vatan haini- Genco Erkal