Ned Çoktan Biliyor muydu?

asoiaf
ned-stark
lyanna-stark
tower-of-joy

Yeni özellik “İçindekiler Tablosu” eklenmiş ve bu başlıkta da uygulanmıştır. Ekranın sağ alt köşesinde çıkan İÇİNDEKİLER butonuna tıklayarak, okumayı daha kolaylaştırabilirsiniz.

Herkse selamlar, Ocak ayında Neşe Kulesi Olayının Perde Arkası Nedir? isimli bir başlık açmıştım. Genel olarak Neşe Kulesi’nde yaşanan olayların perde arkasına odaklanmıştı, orada yorumlarda da biraz üzerinde değinilmişse de bugün yine aynı konu (Lyanna-Neşe Kulesi) hakkında konuşacağız ama farklı bir tarafını ele alıyoruz.

Ben yine kendi cümlelerimle çevireceğim ama bazı kısımları atlayacağım sanırım(savaş sonrası olan şeyleri baya ayrıntı ile özetlemiş; ejderha kayası kuşatmasına kadar olan biten vs. siz zaten Rhaegar’ın ölümü sonrası olanları biliyorsunuz, benim yeniden buraya yazmam manasız kaçar.).

Özet

Ned Stark’ın KL’ye geldikten sonra, ordusunu da alıp Fırtına Burnuna gidip kuşatmayı kaldırdığını ve oradan birkaç adamı ile Dorne’a geçip, Neşe Kulesi’ne gittiğini biliyoruz. Niyeti kız kardeşi Lyanna’yı bulmak ve eve götürmekti.

Güzel ama oraya gideceğini nasıl biliyordu? Oraya gittiğinde ne bulmayı bekliyordu ki?

Ned, Rhaegar öldürüldüğü sırada Kuzey’den topladığı ordu ile Üç Dişli Mızrak’a varmıştı. Robert’ın ağır yaralı olmasından dolayı Ned önden gidip KL’ye ulaştı, tam da KL kuşatmasında Lannister ordusunun içeri girmesinden birkaç saat sonra. Arkadan da Robert geldi. Tywin, yeni yönetim değişikliği yüzünden sadakatini sunmak adına prensin çocuklarını öldürdü ve yeni kralın önüne koydu.

Burada Ned’in tepkisini biliyoruzdur. Durumu dehşet verici bulup, öfkeyle bağırıp çağırdı ve Robert ile kavga etti. Robert tüm Targaryenlerin ölmesi gerektiğini savunarak çocuklara baktığında gördüğü tek şeyin “ejderha yumurtası” olduğunu söyledi. Ned, kardeşinden de daha yakın olduğu söylediği ve sevdiği Robert’a küstü, arası açıldı ve ordusunu da alıp KL’yi terk etti. Robert’ın tavrını ve çocuklara yapılanları kabul edemedi.

Ned ve Robert’ın Kavgası

Robert’ın Targaryenlar’a duyduğu nefret bir deliliğe dönüşmüştü. Tywin Lannister, bağlılığını göstermek amacıyla Rhaegar’ın karısının ve bebeğinin cesetlerini Robert’a getirdiğinde, Ned ve kral arasında çok şiddetli bir tartışma geçmişti. Ned, Tywin’in yaptığına cinayet, Robert’sa savaş demişti. Ned, öldürülen prenses ve bebeğinin daha küçücük çocuklar olduğunu söylediğinde, “Ben ortada çocuk değil, ejderha yumurtaları görüyorum,” diye cevap vermişti Robert. Jon Arryn bile fırtınayı dindirememişti. Aynı gün, Ned soğuk bir öfkeyle, savaşın son çarpışmalarında tek başına mücadele etmek üzere, güneye doğru yola çıkmıştı.

Ned ve Robert arasındaki kavgayı çok küçümsememek gerekir. İkisi de Arryn gözetiminde, kardeşten de yakın büyümüş çok yakın iki dost ve daha öncesinde gerçekleştiğini bildiğimiz bir kavgaları dahi yok hatta sonrasında da bir olay hariç yine yok ki o olay bile yine aynı konu üzerine çıkıyor ki o kısma geleceğiz.

Bu kavga ikisinin ilişkisi için “önemli bir an” hatta krallık yönetimi için de potansiyel bir an. Ned’e göre ikisini yeniden yakınlaştıran “Lyanna’nın ölümü” oldu ama öncesinde Ned, bas bayağı Robert’tan uzaklaşmış, ilişkileri neredeyse koparıp kesmiş gibi onu arkasında bırakıyor ve kendi ordusuyla birlikte Fırtına Burnu kuşatmasını kaldırmak için gidiyor ve kaldırıyor. Lyanna ölmeseydi bu ilişki nereye giderdi sizce? Tekrar yakınlaşırlar mıydı? Şüpheliyim. Bilhassa Ned’i Dorne’da bekleyen kişiyi düşünürsek.

Soğuk Öfkenin Arkasında Yatanlar

Robert’ın fırtınalı bir karaktere sahip olduğu, kolay öfkelendiği bilinen bir şey. Ned ise bunun tam aksi durgun ve sakin karakterli biri. Peki, Ned’i bu kadar öfkelendiren şey nedir?

Türkçe’de aradaki fark çok göze çarpmıyor aslında ama kızgınlık için kullanılan angry, kelimesi düşük seviyeli bir duygudur. Lakin “rage” öfke manasına gelir ve hiddetli bir kızgınlığı ifade iden üst seviyeli bir duygu patlamasıdır. İngilizcesinde de “cold rage” tanımı kullanıldığı için Ned’in bu kadar hiddetlendirecek şekilde öfkelenmesine neden olan arka planı sorgulamadan edemiyoruz.

Elbette bunda ne var? diyecekleriniz vardır. İki masum çocuk öldürülmüş ve onur düşkünü Ned’in bundan hoşlanmayacağı aşikardır. Zaten insan olan tepki verir…

Öyle ama şöyle bir şey var ki Ned, el bebek gül bebek büyümüş bir insan değil. Yaşadığı coğrafyanın ve düzenin olumsuzluklarını görmüş, geçirmiş ve yaşamış biri. Çocukluğundan beri kadim yöntemlerle infaz edilen adamlar, tecavüze uğrayan kadınlar ve katledilen çocuklar-bebekler gördü. Bunu en iyi İsyan sırasında gördü ve Beş Kralın Savaşında kuzey askerlerinin bile bunları yapan insanlar olduğuna şahit olduk. Yani bebek-çocuk ölümlerine alışkın olmasını bekliyoruz ister istemez.

Elbette bu, olan biteni kabullendiği manasına gelmekten ziyade “alışmış” ve bu kadar aşırı tepki niye veriyor? sorusunu sorduruyor. Çünkü biliyoruz ki Mycah öldürülüp, parçalara ayrılıp babasına verildiğinde Ned’in böyle bir hiddetli soğuk bir öfkeyle karşılık vermediğini gördük. Leydi meselesinde de tepki vermedi.

Oysa 14 yıl önceki meseleye de benzemiyor mu? Yine Robert-Lannister ikilisinin ortaklığında katliama uğrayan bir çocuk ve feci bir şekilde can vermiş… Çocuğun masum olduğunu biliyordu hatta Robert’ın bildiğini de biliyordu ama o zaman gösterdiği tepkiyi Mycah ve Leydi konusunda göstermedi. Haydi, Leydi alt tarafı bir hayvandı ama Mycah küçük ve masum bir çocuktu. Olaydan elbette rahatsızlık duygu ama demek istediğimi biliyorsunuz.

Belki de Ned öldürülen çocuklara/bebeklere alışmanın ötesinde haksız yere öldürülmelerini kabul etmiş o yüzden aynı tepkiyi vermemiş diye saçma bir argüman öne sürebiliriz ama çok değil birkaç ay sonra, Ned; Dany’nin hamile olduğunu öğrenen Robert’ın karşılık olarak kızın ve doğmamış bebeğinin öldürülmesini emrettiği zaman da aynı 15 yıl önce verdiği hiddetli öfke ve büyük tartışmayı yaşıyor.

İlk kitabın 8. Eddard POV’unu yeniden okumanızı tavsiye ederim, ciddi ve ağır tartışmalar söz konusu. Hem Ned hem Robert birbirine öyle öfkeleniyor ki ipler ciddi manada kopuş noktasına geliyor. Öyle ki Ned bile ciddi manada ağır sözler kullanıyor Robert’a. Bir iki alıntı fikir verir.

“Oysa Daenerys daha on dört yaşında bir kız çocuğu,” dedi Ned. Konuyu mantık sınırlarının ötesinde zorladığının farkındaydı ama sessiz kalamazdı. “Sana sorarım Robert, biz neden Targaryenlar’a karşı ayaklandık? Çocukların ölmesine engel olmak için değildiyse niye?”

“Targaryenlar’ın sonunu getirmek için,” diye kükredi kral.

Yeni El’e başarılar diliyorum." Ned pelerininin boğazına iğnelenmiş görev nişanı olan süslü gümüş El rozetini yavaşça çıkardı. Masanın üstüne, tam kralın önüne bıraktı. O rozeti boynuna takan ve bütün kalbiyle sevdiği dostu olan adamı acıyla hatırladı. “Senin bundan çok daha iyi bir adam olduğunu sanıyordum Robert. Ben çok daha soylu bir adamı kral yaptık sanıyordum,” dedi.

Robert’ın yüzü morarmıştı. “Dışarı çık!” diye bağırdı. Kendi öfkesinde boğulacak gibiydi. “Dışarı çık lanet olası. Seninle işim bitti. Ne bekliyorsun? Defol. Kışyarı’na koş. Bir daha yüzüne bakmayacağım, emin ol. Bir daha yüzüne baktığımda kafan mızrakta olur!”

Aynı 15 yıl önce olduğu gibi Ned, Targaryen çocukları için Robert ile boğaz boğaza geliyor ve öfkesini tutamayıp KL’yi terk etmeye hazırlanıyor.

Targaryen Çocuklarını Neden Umursuyor ki?

Biliyoruz ki Ned, aile üyelerini korumak için her şeyi yapabilecek biri ama Targaryen çocukları? Deli Kral, ailesinin ölümünden sorumlu olduğu gibi üstüne oğlu da kız kardeşini kaçıran ve birilerinin söylediğine göre ona defalarca tecavüz etmiş biri. Diğer çocuk ölümlerine bu kadar tepki vermeyen Ned, niye Targaryen çocuklarının ölümüne bu kadar tepki verir ki? Hem de kardeşlerinden daha yakın gördüğü Robert’a karşı böyle arasını bozup, iplerini koparacak seviyede?

Elbette bir şeyler bilmiyor ise… Yahut şüphelenmiyor ise… Neyden? Dışarıda bir yerlerde başka bir Targaryen çocuğun varlığından.

Ned Stark aptal değil. Neredeyse 2 senedir görmediği kız kardeşinin, Rhaegar ile birlikte bir yerde gizlendiğini biliyor; güzellikle yahut zorla Rhaegar ondan istediğini almış olabilir. Sonuçta kızı cinslik olsun diye kaçırmadı. Bu zaman zarfında da prensin iyi saklandığı ve ortalıkta görünmediği gerçeğini de düşünür isek Lyanna’nın hamile kalmış olabileceğini düşünebilir.

Yani Lyanna’nın bir çocuğu olmuş olabileceği fikri Ned’in aklına gelmiş ise Targaryen çocuklarına karşı böyle davranan Robert’ın Ned’in doğan yeğenine karşı da acımayacağını biliyordur. O çocukları öyle ölü görmek ve Robert’ın bunu onayladığı ve fazlasını talep ettiği gerçeği kendi yeğeni için de aynısını talep edeceğini anlamasını sağlamış olmasının verdiği bir şok ve öfke…Ned, yeğeninin Robert’tan korunması gerektiğini biliyordu. Nitekim 2. Targaryen çocuğu kavgasında da Jon gerçeğini gayet net biliyordu. Onun KL’ye gelmesinin istememe sebebi piçliğin getirisi değil Robert’ın gözünün önünden uzak tutmak olduğunu iyi kötü hepimiz tahmin edebiliriz.

Neşe Kulesi Yolculuğu

Şuraya kadar özetler isek Ned Stark ya Lyanna’nın hamileliğinden şüpheleniyordu ya da bir ihtimal biliyordu(misal Benjen olan bitenin farkında idi ise Ned’in kuzeye tekrar gelip üç dişliye gitmeden önce olanları anlatmış olabilir.) ve Targaryen çocuklarının öldürülmesi onu öfkelendirip, kendi yeğenini koruma içgüdüsünü devreye sokmuş olabilir.

Haliyle Dorne’a; Neşe Kulesi’ne gittiği zaman ayrıntıları ile olmasa da orada karşısına ne çıkacağını, çıkabileceğini; olasılıkları ve imkanları iyi kötü tahmin ediyor, biliyor olabilir. Ortada bir şeyler döndüğünü fark etmiştir. Ned, kuleye giderken Lyanna’nın öleceğini düşünmemiştir, oraya kız kardeşini ve doğmuş olabilecek yeğenini korumak üzere gitmesi ve bunu da “gizli” bir şekilde yapması gerekiyor. Bunun için de yanına ordusunu almak yerine ailesine çok yakın olan 6 kişiyi, en güvendiklerini alıyor.

Reed’i zaten tanıyoruz; diğer adamlar da ya Brandon’un yaveri ya da Stark Hanesi ile çok yakın bağları olan şahıslardan oluşan güvenilir bir ekip. Yani susması gerektiği yerde susmayı bileceğine inandığı, sır saklayacaklarına güvendiği en yakın adamları. Videoda hepsinin tek tek anlatmış ama ben gerek duymuyorum. İsteyenler 21. dk’dan sonrasına bakabilir.

Ned oraya gittiği zaman en az bir bilemedin iki Kral Muhafızını bulmayı beklemesi gerek. Ateş rüyasından hatırladığımız kadarıyla İsyan boyunca onları hiçbir yerde bulamadığından bahsediyordu. İsyan boyunca ve son savaşta kayıplarda olan Kral Muhafızları kimlerdi? Arthur Dayne, Oswell Whent ve Kral Muhafızı Lord Kumandanı Hightower. Yani Kral Muhafızlarının en ünlüleri, güçlüleri hatta en ölümcül olanları. Öyle ki Arthur Dayne için beş kişiyi tek eliyle rahatlıkla haklar, öbür eliyle işer, deniyor. Hiçbiri olmasa bile Arthur’un orada olduğunu düşünmüştür. Rhaegar’ın en yakın dostu ve Dorne, onun toprakları.

Ned oraya gittiğinde bir dövüş falan da pek beklemiyor gibi, aksi halde Arthur ve diğer kayıp iki muhafız ile karşılaşma olasılığını tahmin etmiş iken yanına 6,5 adam alıp gitmezdi, orduyla yahut birlikle giderdi.

Elbet yine insan merak ediyor; Ned nereden biliyordu Neşe Kulesini? Robert kavgası sonrası güneye, savaşı bitirmek için gittiğini söylüyordu anılarında ama Lyanna ile ilgili bir şey demiyordu. Videoda kimse yerini bilmiyordu diyor ama bu pek doğru değil. Ser Hightower, daha sonra oraya gidiyordu ve prens orada kalmasını söylüyordu. Demek ki kral biliyordu, Varys aracılığı ile? Yahut Rhaegar mı bir şekilde haber gönderdi? Belki. Varys Ned’e söylememiş ise kim söylemiştir bilemiyorum.

Siz ne diyorsunuz? Ned, Dorne’a giderken neyle karşılaşacağını biliyor yahut ciddi bir şüphe içinde miydi? Şahsen en kötü ihtimal ile ciddi manada şüpheleniyordu, diyorum ama Neşe Kulesi benim için başlı başına açıkları olan bir hikaye ve yanına sadece 6 adam olması falan, hem de en güvenilir olanları… Eliyle koymuş gibi Neşe Kulesine gitmesi… beni daha çok “biliyordu” kısmına yönlendiriyor. Hatırlayan vardır belki, ben “Lyanna tecavüze uğradı” yalanını atanın bile Ned olabileceğini düşünüyorum. Başka türlü ölümünü nasıl açıklayacak?

Lyanna Stark ve Tecavüz Yalanı

[tr_TR.composer.contains_dtoc]
5 Likes

Bu Benjen ve Eddard’ın neden kavgalı olduğunu da açıklar,Sadece Jon meselesi yüzünden araları soğumuş olamaz,Lyanna’ya tecavüz edildiği yalanını atan Ned Stark’dı büyük ihtimal. Kitapta Rhaegar ve Lyanna durumuyla ilgili karakterlerin düşüncelerini okumasak ta Robert dışında kimse Rhaegar’ın böyle bir şey yapacağına inanmıyor zaten.

2 Likes

Ned tamamen Benjen ile konuşmuyor durumu yok, elbette. Jon’un Sur’a katılma meselesine karar verince, daha sonra onunla konuşacağını söylüyordu ama genel olarak hiçbir şekilde bir arada görmedik ve Ned’e söylemek var iken gidip Luwin’e haber etmesinin de manası yok kanımca. Konuşsalar da araları limoni diyelim ve Lyanna meselesi hakkında Benjen bilgi sahibi ise (Bran’ın görüsünde Benjen ile kılıç dövüşü yapıyordu gizlice, başka gizli şeylere de vakıf olabilir doğal olarak, yatkın havası veriyor.) bunu kendisine sakladığı için Ned’in sert tepki vermesi olağan ve haliyle Benjen de Sur’a gidebilir.

Lakin Benjen bile Lyanna’nın Dorne’un neresinde olabileceğini bilemez. Haliyle bu bilgi başkası tarafından Ned’e verilmiş olmalı. Varys ya da Reed, olabilir belki dedim. Neden Reed? Bu adamın yeşil adamlarla bağlantısı var, orada neler yaptı etti, öğrendi bilmiyoruz. Yine de Varys olasılığı daha yüksek gibi geliyor ama bu durumda bunu bilen adam Jon’u bilemez mi? diye sorduruyor. Bir sürü bilinmezlik var.

1 Like

Yeni özellik “İçindekiler Tablosu” eklenmiş ve bu başlıkta da uygulanmıştır. Ekranın sağ alt köşesinde çıkan(1. iletiye giderek) İÇİNDEKİLER butonuna tıklayarak, okumayı daha kolaylaştırabilirsiniz.

0 Likes