Ned Stark kral olsaydı?

Klasik veya saçma görünebilir ama, yedi krallık Ned Stark gibi bir adamı hak etmedi ki.

0 Likes

İnanç-Lannister ve Martell’ler dışında karşı çıkan olmazdı herhalde. Martell’ler Lannister’lar ile asla birlikte hareket etmez zaten. İnanç da o kadar büyük bir tehdit değil. Geriye Lannister’lar kalıyor o da Ned’in sağduyusuna ve inatçılığına bağlı. İlla bebek katlinin cezasını vericem derse ortalık karışırdı ama Lannister’lar tahta karşı fazla destek bulamaz mecburen geri adım atarlardı. Ned de iyi bir kral olurdu ama biraz saf olması belki kendisine sıkıntı yaratabilirdi. Gerçi Robert kadar saf değildi Ned.

0 Likes

Ned in en büyük sorunu fazlasıyla vicdanlı olması bence.

1 Like

Robert’ı asla saf olarak niteleyemem ben, kurnazdı bana göre
Tahtı isteyip alması, Lannesterları uzak tutması,(Tywin i el yamaması aksi halde tüm yönetim onlara geçecekti ) yönetimi işi bilenlere bırakması falan

0 Likes

Bende Robert durumun farkında ama umursamayan bir adam olarak izlenim yarattı Robert.

1 Like

Tahtı istediğinden pek emin değilim. Lannister’ları da pek uzak tutamadı ki eşi Lannister muhafızlarından birisi eski kralı öldürmüş olan bir Lannister. Tyrion bile sarayda yaşamaya başlamıştı özellikle son dönemlerde çevresi Lannister doluydu. El olarak da halk Tywin’i beklese de babası gibi gördüğü ve güvendiği Jon’a vermesi gayet normal. Tabii kendi çapında akıllı bir adam olabilir ama dediğim gibi ben Ned’in ondan daha akıllı olduğunu düşünüyorum.

Bu arada yukarılarda Ned için fazla yumuşak denmiş ki Ned pek yumuşak birisi değildi. Gerektiğinde gayet otoriter olabiliyordu ki bunu kendisi Kışyarı’nda iken gördük. Kendisi ve Ashara hakkındaki dedikoduları anında bastırması da buna basit bir örnek bence. Konseydekilere karşı yumuşak olmasının nedeni onları fazla sinirlendirmek istememesi ayrıca bunlar kendisinin eşitleri adamlar. Kral olsa onlara da pek pabuç bırakacağını sanmıyorum.

0 Likes

Tywin i çat da vatan haini ilan edip çağırması gerektiği zaman sert olabileceğinin bir kanıtı bence.

1 Like

tahtı istemese oturmazdı.
sarayda yaşamak yönetime katılmak değil
ülke yönetimi ile ilgili makamlardan lannester olmamasından bahsediyordum ben
yoksa kraliçe eşlikçisi ladylerde mi yönetimde söz sahibi ???

kesinlikle yumuşak yada saf değildi bende aşırı vicdanlı olması diyorum
Ned’in lakabı sessiz kurttu, ama bu değil ki zamanı geldiğinde sesi çıkmasın
isyana katılması bile sesinin çıktığının hatta bağırdığının kanıtı bana göre

2 Likes

Olabilir kendisinin bunu istediğine dair pek işaret görmedim sadece.

Resmiyette bir yetkileri yok ama orada bulunmanın bile bir ağırlığı var. En basitinden Cersei her fırsatta Robert’ı manipüle etmeye çalışıyor.

1 Like

onu işte herkes yapıyor ama lannesterları bildiğinden yada yapılmak istenenin farkında olduğundan onlara bu fırsatı verecek ünvan ve makam vermedi. yani yine kurnazlığa çıkıyor. Yoksa hem kral olup hem etrafı tarafından manipüle edilmeye çalışılmayan tek kişi yoktur. Önemli olan bu manipülasyonlara ne kadar direne bildiğin ve zamanı geldiğinde onları yönetebilmendir bana göre ve bu işte gerçek güçtür.

Mesela Kral ölmeseydi çocuklar piç deseydi ned Lannesterlar ne yapabilirdi

0 Likes

İyi de bu diyarda herkes herkesi manipüle etmeye çalışıyor. Yukarda da dendiği gibi en azından o yüksek mevkiyi vermedi ama verecekti. Robert Arryn ı Tywin e verecekti ve Jaime i de Doğu muhafızı yapacaktı. Bu ağır bir soruna yol açardı bu konu dışında bence de manipülasyonlara direndi. Dediğim gibi olayların farkında ama dünya umrunda değil.

1 Like

Tywin Lannister gerçekten çok iyi bir kral olurdu. Gerçek bir yönetici tipi var ancak acaba diyarı adil şekilde yönetebilir miydi bilmiyorum.

0 Likes

Robert’in kral olma sebebi tamamen Babannesinin Targaryen olması ve isyan eden haneler arasında kan bağı olarak Targlara en yakın olan hanenin Baratheon olması sebebiyle Robert tahta oturdu,kendi isteğiyle oturmadı.

0 Likes

Kafası entrikaya basmadıgı icin cabuk ölürdü.öldü de zaten.Serce parmak ,Varys gibi adamlar onu parmagında oynatırdı.oynattı da zaten.Ned’in Lannisterlere olan ön yargısı,özellikle Jaime’ye,basına is acardı,actı da zaten.Herkes kral olabilir,önemli olan işleri yürütmektir.o tahtta kalabilmektir.bunun icin ya Robert gibi dünya,minare modun da takılıp ipleri baskalarının eline vermek lazım ya da nabza gore serbet vermek.Nabza göre serbet vermek de her babayigidin harcı degil.bunu yapabilmeniz icin ön yargılarınızdan kurtulmanız,Egonuzu ve kibrinizi askıya almanız,yeri geldiginde sevmediginiz adamlarla aynı masada oturmanız,kısacası Riyakarlık yapamabilmeniz lazım.

Kral demek hersey demek degildir.Hersey derken “Mutlak gucten” bahsediyorum.o evrenin bir duzeni,bir isleyesi var.Her hanenin bir bolgesi var.oyunu kuralına gore oynamanız lazım.“Ben kralım,istedigim kestaneyi kırarım” derseniz,kestanenin kabugunu elinize vererler netekim verdilerde.

1 Like

Dün dedin ki Ned e peygamber gibi tapılmasına kızıyorum yada buna yakın bir ifade
bende işte şuan senin yaptığın, çoğunlukla da forumda ned antifanlarının yaptığı şeye kızıyorum. Ned evet entrikadan anlamıyordu ama ölümü merhamet duygusundan oldu bir kere. Rheagar’ın çocukları gibi üç Lannester piçide katledilmesin istedi, katledilen kendi oldu.
Tamam sevmeyelim, yanlış yaptı kabul edelim ama aşırıda ezmeyelim.
Ned saraya Tully ve Arryn ve Baretheon koyardı. Lannesterlar konuk olarak gelip giderdi. LF bu derece tırtıklama yapamazdı. Entrika olsa bile bu derece Robert dönemi kadar yoğun olmaz olanı da bence bozardı.
Roberttende daha çok sevilen bir kral olurdu

1 Like

Çok doğru konuştun abla :slight_smile:

1 Like

Ned ancak kuzeyde kral olur ve hükmü uzun sürerdi ama 7 Krallığın başına geçse idi ki geçti aslında arkadaşlar; Robert değil El’leri yönetiyordu krallığı; ölürdü ki öldü. Zira Ned’in kafası gerçekten entrikaya basmıyor, Güney’e kuzeye baktığı gibi bakıyordu ama oranın sosyo kültürel yapısı ile kuzeyin aynı değil ki. Her şeyden önce inanç farkı ve bunun yarattığı etkenlerin nasıl bu lordları şekillendirdiğini göremedi.

Güvenmemesi gereken kişilere güvenip, hızlı hareket etmesi gereken yerlerde yavaş adımlar attı. Oysa Cersei, LF gibi insanlara ne güvenilir ne de nefes aldırılır; hızlı hareket edersin. İşi bitirirsin.

Geçen Ned’in bölümlerinden bir iki tanesine baktım da Robert’a da güvenemedi bir türlü aslında, yani yanında yer alacağını bilse harekete çok önce geçebilirdi ama söylese kanıt sunsa bile kaile almayacağını düşündü ama sonra bir an geldi “sunarsa inanır” da karar kıldı falan… Sonuç olarak ikilemlerde kaldığı için gümledi. Atası Cragen gibi olaydı, tozunu attırırdı KL’nin de maalesef bu nesil az biraz saf çıktı. :smiley:

Tek tesellim Arya’nın babasına çekmemiş olması ve elbette Jon’un da kendi babasına çekmiş olması( kimseye güvenmeyen şüpheci tip kendisi malum). Kalanı saftirik ve kullanılmaya açık tipler ki kullanılıyor da kimisi.

0 Likes

bende sana şunu diyeyim
Ned i ölüme götüren olay entrika neydi ? ne açığa çıkmasın diye Ned öldü ? Madem yaşanmışlık!! Cersei Kraliçe olmayacaktı kardeşiyle yine 3 tane piç yapsa bile piçler krallıkla ilgili olmayacaktı. Fırtına burnu iç işi, rezaleti olacaktı.
Dahası Ned zaten kral değil kral vekili olurdu. Kral olmazdı bende biliyorum. Ama kral olsaydı bile halkına, sarayına ailesine daha sahip olurdu dedim. Yanlış değil . Robert bıraktı yönetimi, çok gerekli olmadıkça işleyişe katılmadı, karısı bile ne yapıyor, haberi kontrolü yoktu, prens nasıl yetişti/yetişiyor haberi yoktu. Ned’in gözü çocukları üstündeydi biliyoruz. Karısı le politik evlilik yapmasına rağmen aralarında sevgi gelişmişti. Etrafındaki insanlar ona sadıktı.
Ben ned müthiş bir insandı demiyorum savunmuyorum da Robertle kıyaslayınca çok çok daha iyi bir kral olurdu. Çünkü kimse onu Robert gibi uzun bir süre kandırılamazdı diyorum.
Tahta Targ hanedanlığı sırasında saf yada entrika bilmeyen hiç mi kimse oturmadı tahta. Entrika bilmeyen yanlış oldu dürüst diyeyim karşısındakinin sözüne güvenen

sana antinedci demedim onlar gibi konuştun şuanda dedim asıl cevabım onlaraydı
ikinci olarak ben bu ned’e yapılan eleştrileri Jaime ile kıyaslıyorum. İkisi iki farklı uç aslında biri dürüstken iyi niyetinin kurbanı oldu bu salaklık oldu, diğeri kardeşi ile yattı, 7 yaşında çocuğu kuleden attı ama deli kralı halkı kurtarmak için öldürdü kahraman deniyor. Kahraman olduktan 14 yıl sonra kuleden çocuk attı kimse demiyor.
Neyse yaşanmışlıkları konuşuyorsak (ben dahil ) çoğunluk yanlı ve abartı konuşuyor.
Ben ne dedim konu kral olsaydı yani farazi, bu faraziyeti mevcut kral üstünden yorumladım. Onun hataları neydi diyara nasıl yansıdı Ned in mevcut durumu neydi diyara nasıl yansırdı. Bende kendimce yorumladım yanlışım abartım elbette vardır
3. olarak biri intihar edecekse bunun için geç arkama öncelik bende. Bu forumda dediğini demek istediğini anlatamayan biri varsa o da benim

1 Like

Eğer Ned baba kral olsaydı… Fatih’in İstanbulu fethettiği gibi bir devir kapanır yenisi açılırdı. Ama napalım biz alışkınız haksızlığa zulme. Neyse ki damarlarımızda Stark kanı akıyor, ruhumuzda Çin’e kan kusturan Cengiz Han var. Biz cevabımızı almak isteyenlere çok iyi verdik.

Ned Stark <3

0 Likes

Bir kişi Kral olduktan sonra onu devirmek kolay değil,Baelish ve Varys diyorsunuz tamam iyi entrika yapan adamlar ama güçleri bir yere kadar. Aerys bile zar-zor devrildi,Joffrey bile kendisine karşı diyarın yarısı ayaklanmasına rağmen devrilmedi.

0 Likes