Ned Stark Olsanız...?

Diyelim ki ,buz ve ateşin evreninde kuzeye hükmeden Ned Stark’sınız 5 tane de güzel çocuğunuz var. Çocuklarınızın evlilik yaşı geldi Batıdiyarda onlara uygun evlilik ayarlamanız gerekiyor. Hangi çocuğunuzu kiminle evlendirirsiniz?

Ben

Robb için Alys Karstark
Böylece, binlerce yıldır süren Stark görünüşünü sürdürebilirim.

Sansa için Willas Tyrell
Güneyde güçlü bir ittifakın yanı sıra, Yüksek bahçenin hanımı olmak Sansa’ya çok yakışırdı.

Arya için Edric Dayne
Yaşları birbirine çok yakın olması Edric’in Kayan yıldız’ın varisi (hatta lordu) olması nedeniyle isterdim. (katiyen Ashara ile alakası yok…) var :pleading_face:

Bran Kral muhafızı olmaktan vazgeçmişse. Beth Cassel
Cassel ailesini sadık bir aile böyle onurlandırabilirim.

Rickon için Mormontların küçük kızı Lyanna
Sonuçta beni onurlandırmak için kızkardeşimin adını verdiler ben de böyle teşekkür edebilirim.

Not: Savaş falan yok Westeros güllük gülistanlık.
konu asoiaf.westeros.org dan hoşuma giden bir tartışmaydı ben de buraya taşımak istedim.

:small_orange_diamond:Jon’u ne yapsam bilemedim eminin Ned de bilemezdi :S

İyi de aslında Robb Stark değil de Tully gibi görünüyor. Robb için Manderly nin torunu da iyi olabilirdi.
Sansa - Joff aslında bayağı iyi evlilik de işte Joff… Bran - Shireen gayet iyi hem öyle yaparak ejderha kayasını da almış oluruz (kral muhafızı olursa Rickon-Shireen)
Arya ise kuzeyli bir varis veya Robert Arryn.

işte en azından torunlarım Stark’a benzesin diye Alys’e benzemelerini ummaktan başka yapabileceğim bir şey yok. Sonuçta Robb varisim.

Evet benim de aklıma ilk gelen bu olurdu ama Joff itin teki sdbsjdj kızımı verem etmesini istemem Willas sakin bir abimizmiş diye duyumlar aldığımdan.

Ha o mantıklı bak. İlla kuzeyli olmayacaksa Robb için prenses Myrcella ı almak da iyi fikir olur. Sansa için Willas bilemedim valla nasıl olur.

Güzel konu olmuş eline sağlık.

Robert’in çocuklarının ensest durumunun keşfedilmediğini varsayarak yazıyorum. Çünkü nasıl nerede hangi aşamada keşfedildiğine bağlı olarak çok fazla varsayım ve çok fazla değişen durum olur.

Robb-Myrcella Baratheon

Varisi prensesle evlendirmek politik açından iyidir. Kanına kraliyet kanı girer. İleride durumlar uygun şekilde gelişirse eğer torun tahta bile geçebilir. Üstelik Myrcella Cersei’nin kopyası ama sadece dış görünüş olarak onun dışında huyu suyu gayet yerinde bir abla. Robb’a da aşık olmuştu hem. Gerçi Stark görünümü gider iyice gavurlara benzerler ama olsun. Bunlar Valyrialı değil sonuçta ileride Kuzeyli birisini bulunur olmadı.

Sansa ve Joff iyi olur hoş olur ama Joff gibi manyak birisine de hibe edilmez Sansa :D. Wilas ise biraz yaşlı gibi sanki. Bilemedim. Wilas gene de kötünün iyisi gibi duruyor. Aslında Sansa için Sapıtmasa Theon Greyjoy da bence iyi bir aday gibi durabilir aslfşd. Ama bir yandan Sansa gibi leydi napsın vahşi tecavüzcülerin arasında :/. Gene de Demirdoğumluları adam etmek açısından işe yarayabilirdi.

Bran & Rickon: Bunları illa büyük hanelere yamamaya gerek yok. Bunlar için de biraz Kuzey içi ailelere yatırım yapmak amaçlı Kuzeyli ailelerle evlendirirdim. Zaten ileride Robb’un sancaktarları olacaklarına göre Kuzeyli kız almaları daha mantıklı olur. Tercih ise Dustinler gibi güçlü ve son dönemde Starklara uzak düşmüş ailelerden olabilir. Daha da spesifik olarak uygub ailwker arasında paşa gönülleri kimi isterse.

Arya: Bunu bilemiyorum :/. Daha çok gönlüne bakardım herhalde çünkü kontrol altında tutması sıkıntılı bir hatun.

Jon Snow: Çaktırmadan Valyria kanına sahip hatun ayarlamaya çalışırdım. Stark hanesinin bir ejder-kurt kolu da olsun. Ehe ehe.

teşekkürler

Vaaaay Taht oyunlarına giriş 101 :smiley: Mantıklı, Myrcella ile tahta yürüme ihtimali.

Theon da yüksek ihtimal ama dediğin gibi oralar hiç Sansa’ya göre değil prenses gibi hissedeceği bir yer onun için çok daha güzel olur Willas’ın yaşı birazcık sorun o kadar yoksa konumu çok güçlü.ve Menzil Westeros’un en zengin bölgelerinin başında geliyor.

Arienna Martell? sjdhjshjsd hem prenses hem targ kanı var ama işte bir piç olarak bilinen Jon ile evlenmez. diyelim prens olduğu çıtlatıldı bu defa da savaş sebebi. Jon bildiğimiz patlamaya hazır bir bomba.

Teşekkürler. Yapmadığım şey değil, yani oyunda :D.

Sansa’ya çok iyi gider gerçekten Menzil tam hayal ettiği gibi. Bir de Sansa her ne kadar yaş durumundan dolayı olsa da daha çok siyaset açısından iyi değil. Demiradalarda Stark gücünü gösterecej de barbar heriflerin zaten Theon’a sen kurt olmuşsun sie derken hükmedecek de ohoo

Aslında Harrold da olabilirdi ama babası gördüğü adamın çocuğunun ölümünü akbabalar gibi elini avuşturarak beklemek Ned’lik iş değil.

Onlardaki Ejder kanı Arap kanı tarafıdnan baskılanmış :D.

Şimdi öyle illa soylu olmasına gerek yok. Aegon zamanında yatmadı diyarın yarısıyşa? Hatta Butterwell lordunun üç kızını da hamile bırakmıştı. Nereye kayboldu bu piç soylular? Bir şekilde bunların takibi ivedilikle yapılır. Hatta olmadı Lys’den falan geneleve, sokağa falan düşmüş Valyrialı hatunlardan birisi bulunur, Kuzeye getirilir, Tiyatro ile Jon ile tanıştırılır.

Robert heheheh piçe bak gene güzel kadın buldu hem de piç kendisi gibi heheheh diye güledursun Ned Stark şarabını fondiplerken pis pis sırıtır. Çaktırmadan ejderha soyunu saf tutmuştur(tamam pis pis sırıtmak olmadı Ned’e ama ne yapalım yani .s)

Ahahahhhasdsd Aerys hiç öyle düşünmüyor.

Yani şimdi eğer Jon’u taht’a çıkaracaksak westerostan güçlü ordusu olan bir aile ile olması daha mantıklı olur. şimdi Ned olsam ve kardeşimin emanetine hakkı olanı vermek istesem öyle essostan bulduğum sıradan gümüş saçlı bir kız hiç işime yaramaz. Taht’a isyan bayrağını açtığımda Jon’un bekar olması işime gelir .Sonuçta evlilik müttefik bulmanın en kolay yoludur.

Şimdi safkan Targ, hatta Targlığın şekle gelmiş haliyle şipleme olur. Sıkıntu olmaz. Ama Stark kanı daha baskın olan biriyle şipleme olursa bozulur o çocuklardan doğan soy :D. Hem Jon için bir fahişe falan da olur ama koskocaman kraliçe bir fahişe mi olacak aldlgşsg.

Ben Müttefik bulmak açısından düşünmedim. Müttefik bulmak açısından düşünsem sürgündeki Targlara oynardım. Hatta benim fazla kanıt olmadığı için üstünde durmadığım bir teorim var. Ned Stark başlarda Daynelerle Jon Dany nişanı üzerinden yürüyecek bir haltlara girmiş olabilir, ama sonradan çocyğu doğunca, hayatını riske atmamak için vazgeçmiş olabilir falan diye. Ama ben grne de Ned’in en yakın arkadaşının arkasından komplo çevireceğini zannetmiyorum.

Peki Jon’u kral yaptırmayacaksak neden kanı saf tutuyoruz? Ne fantazimiz var? Geleceğe yatırım. Ne olur olmaz. İleride bir yumurta falan çatlar belki belli mi olur. Ya da Starklar olarak taht ele geçerse o aileden gelin alınır tüm soylar birleşmiş olur falan.

şimdi o kadarını bilmem ama bu Dayne hanesinde bir haltlar dönmüş. Arya POV’unda belki fark etmişsindir. Bu Ned(Edric) Starklarla çok ilgiliydi. Turnuvada Ned’i kesmiş bayağı, Sansaya gül verildiğini biliyor Arya’ya sen orada değildin falan diyor. Hayırdır Nedciğim sen ne ayaksın acaba diyesim geliyor. Adı bile falso. Sen neden kardeşini öldüren adamın ismine benzer bir isim verirsin ki oğluna çok değişik.

Bu işte. Ned onuru ile bilinen bir adam omuz omuza çarpıştığı adama tabii ki ihanet etmez. biz misalini konuşuyoruz. Boş laf benimkiler. Öyle bir şey düşünse Gece Nöbetine yollamaz çocuğu.

Zaten bak daha önce benim bununla ilgili açtığım bir konu var

Biraz çömlük zamanlarımda açtığım bir konu. Bu yüzden değerlendirmemi yetersiz bulabilirsin belki ama özetlersem garip olan şey sonra ne olacağı sorusu. Yani Ned’i ve yanındakilerini öldürdüler diyelim sonraki aşamada ne olacak? Biz diz çökmeyiz diye sonsuza kadar duracaklar mı orada? Hadi en basit plan Jon’u dar denizin ötesine kaçırma planı varsa eğer Jon’un varisleriyle ilgilenen Willem Darry’e neden bir kral muhafızı kaçmaz diye laf soktular?

Yani kral muhafızlarının her me kadar çıkar bir yol gözükmese de Jon’u kral yapmak için alternatif bir planı olabilir. Bazı ailelerin desteğini almak falan. Altyapı oluşturup zamanı geldiğinde isyan etmek. Mesela Maegor tahtı gasp ettiğinde Jaeherys Dar denizin ötesine kaçmamış, onun yerine kimi lordlar tarafından saklanıp zamanı geldiğinde kral ilan edilmişti.

Bunun seri geleceği açısından şu yönde bir faydası olabilir, benim en fazla kafa yorduğum meselelerden bir tanesi Jon nasıl diyara kim olduğunu ispatlayacak meselesi. Birkaç Kuzeyli Lordun lafıyla olmaz. Ejderha sürmesi bir nebze etkili olr(aslında bayağı etkili olur) ama gene de geçmişte yoktan Ejder lordları yaratıldığ düşünüldüğünde tek başına yetwrli olmaz. Ben bu yüzden bazı ailelerin bildiğini düşünüyorum. Dayneler başta olmak üzere. Bu olası komplo da buna temel hazırlayabilir.

Biraz uçtum galiba değil mi ? :grin:

Zaten sen konuyu Ned Stark ne yapardi diye değil Ned Stark olsaydınuz ne yapardınız diye açtın. Eh ben de Ned babanın karakterine de dikkat ederek ailesini en prestijli hale nasıl getirirdi ona bakmaya çalıştım :D. Yoksa bunların hiçbirini yapmazdı bence. Büyük oynamak yerine old school lordlar gibi soylu minor hanelerden kim uygunsa ona yamardı çocuklarını.

Eğer Ned ve kral muhafızları arasında gerçekleşen efsanevi düello hiç gerçekleşmemiş olsaydı iki seçenek vardı. birincisi senin de belirttiğin gibi Jon yaşını başını alana kadar essos veya güvenilir bir kalede tutmak. Veya Herkese Jon’u reklam edip taht için mücahadeleyi sürdürmek. ikinci ihtimal çok düşük çünkü ordu dağılmış ve isyancılar ezici bir güç elde etmiş orada hemfikiriz. Ama açıkçası ne olurdu ne olmazdı ile pek fazla ilgilendiğimi söyleyemem çünkü artık bir önemi yok.

Benim merak ettiğim şey Dayne hanesi ve Ned arasında Dawn’ı vermek için gittiğinde neler olduğu. şimdi elimizde Ned Dayne’e süt annelik yapmış bir kadın var Ned’in söylediğine göre bu kadın Jon’un annesi. Starfall halkının bildiği bu gibi. Ama Edric’in babası bunu yer mi yemez.

Wylla denilen kadını Arthur Dayne tarafından Lyannaya hizmet etsin diye Starfall dan alındığını düşünüyorum. Kadın Lyanna öldüğünde Jon’a Starfall yoluna kadar süt annelik yapmış olması yüksek ihtimal yoksa çocuk nasıl beslensin. Merak ettiğim kuzey yolculuğu boyunca Jon’u kimin beslediği çünkü Wylla bir kaç sene sonra doğan Ned’e de sütannelik yapmış. ayh kafam yandı. Cat bir sütanneden bahsediyor ama adı muamma onun da. Son akıbeti ne bilmiyorum.

Bence de Lord Dayne neyin ne olduğunu biliyor. Ölen Targaryen bebeklerin başına gelenlerinde farkında aynı şey yaşansın istemez kardeşi zaten çocuğu korumak pahasına ölmüş. Ned’in piç masalını aynen tekrarlıyor. Sorun şu ki Jon’un kimliğini doğrulayacak bir diğer adam da bu ama bu adam da ölmüş çünkü Edric varis falan değil bildiğimiz Lord olmuş.

westerosun günlük gülistanlık olması birazda robert isyanı denilen olayın olmamasına bağlı bana yada İsyan oldu Targlar bastırdı Rhaegar kazandı diyelim, lannesterlar tahta oturduğu için bu kadar olay var zaten lannesterların önünü kesmek cat’i Ned’le evlendirmek için İsyanın çıkmış ve bastırılmış Rhaegar’ın kontrolü ele almış olması lazım.
Ben burada kaldım düşüneyim çocukları azıcık :smiley:

Üçüncü bir seçenek daha var, Jon’u Westeros’da gizleyip bu sırada bazı ailelerin desteğini toplamak. Eğer ortada böyle aktif bir komplo varsa gecikmeli olarak da olsa harekete geçebilir, yani düşünsene birileri Jon’un Targaryen olduğunu ilan etti Kuzeyde. Sonra bir anda Dayneler, Hightowerlar falan bağlılıklarını açıkladı.

Zaten şu var, Ned Stark nerede gördü bu kızı nerede hamile bıraktı ve ne ara 9 ay geçti de çocuk ortaya çıktı? Her bakımdan tutarsızlık var. Dolayısıyla bu Ned’in ortaya attığı bir yalandan çok Ned ve Dayne hanesinin ortaklaşa uydurmuş oldukları bir yalan. Napalım abi? İyi çocuğun annesi Wyyla diyelim oldu bitti falan şeklinde.

Muhtemelen ona benzer bir şey oldu zati. O kzeye gelirken besleyen süt anne ise meşhur balıkçının kızı söylentisini beslemiş olabilir.

Dayne hanesi sadece o zamanki lorddan ibaret değil. Kaç kişi var bilmiyoruz ama hikayeyi doğrulayacak başkaları da olabilir.

Robb için Mrycella oldukça iyi bir seçim bence sadece arada biraz yaş farkı var o da önemli değil.

Jon için aklıma bir isim gelmiyor piç olduğu için kabul edecek büyük bir hane de yok zaten. En iyi ihtimalle kuzeyden küçük bir haneden evlilik sağlardım o da olmazsa en mantıklı seçimi Jon yapmıştı zaten. Gece Nöbetçilerine katılmak oldukça mantıklı bir seçimdi bence.

Sansa-Joff harika plandı tabii Joffrey psikopatın teki olmasaydı. Seçenekler arasında aklıma ilk gelen Theon başka da pek bir seçenek yok sanırsam.

Arya’yı kendi haline bırakırdım yoksa çok çektirirdi herkese.

Bran-Rickon için kuzeyde evlilik ayarlardım vassallarım arasından düzgün kızlar arardım. Bak Bran Meera’ya aşık zaten. En azından bir tanesi kuzeyli bir haneyle evlenmeli. Shiiren Baratheon aklıma bile zor gelirdi sanırsam.

Napıp edip Cat’i ikna eder Robertın fermanıyla Jon’u bir Stark yapardım.

Robb - Margaery Tyrell
Bunun için tyrelleri ikna etmek epey bi zor olurdu muhtemelen ama kral Robert benim kankam sonuçta beraber bi ziyaret ederdik eski tanrıların emri yedinin kavliyle isterdik kızı

Jon - Alys Karstark
Robb-Alys evliliğinden ziyade bana bu ikili daha uygun olurlarmış gibi geliyor. Jon zaten baştan aşağı bi Stark sadece soyad sıkıntıydı onu hallettik. Kuzeyde onu benimsemeyecek bir aile olduğunu sanmıyorum. Belki boltonlar ama Ned hayatta sen kim köpeksin roose heyyavrumhey.

Sansa - Quentyn Martell veya Loras Tyrell
Quentyn çirkin bi oğlan Sansa’nın hayallerine ters ikna edilmesi zor olur. Her ne kadar başa Arianne geçecek olsa da Martellerle bir bağlantı epey işe yarar. Sansa da Arianne ile çok yakın arkadaş olursa tamam.

Loras tercihi daha çok Sansayı memnun etmek için. Yoksa zaten kızı aldık ve bu zamana kadar da gördüğümüz üzere mace tyrell kızımla evlenene ordu veriyorum diyerek dolaşıyodu. Gerçi iki evlilik Highgarden ordusu ve maddi desteğini daha sağlam hale getirir.

Arya - Trystane Martell
Bu sadece Sansanın Loras ile evlenmesi durumunda, Sansa Quentyn ile evlenirse Arya için uygun birini bulamıyorum. Yine de kuzeyden bi aileyle evlendirilebilir

Bran - Myrcella Lannister
Aileye bir lannister sokmanın hiç hayırlı olmayacağından emin olsam da Myrcella iyi kız muhtemelen sorunlu bir evlilik olmaz.
Bran–Meera evliliği sadece Howland ile Ned arasında dosttuk hadi bide dünür olalım diyerek yapılır pek bir faydası olmaz.

Rickon - Lyanna Mormonts
Oğlu hariç onurlu bir aile bu evlilik cidden güzel olur. Hatta kitapların sonunda böyle birşey olsun. Rickon daha önce ölmezse tabi.

Jeyne Poole - Beric Dondarrion (Kızın hevesi kırılmasın alternatif evrende neler çekti Ramsey’nin elinden)

Aryayı Tyrstane ile everip Sansayı da Dickon ile evlendirmek de işe yarayabilir. Tarlylerin sadakatini lordlarının kızının evliliğinen başka bir evlilikle garantilemek işe yarayabilir.

Dany’nin de Essosda mutlu mesut yaşadığını varsayıyorum. Drogo ölmedi oğulları doğdu. Dolayısıyla ateşe girmedi ve yumurtalar hala taşlaşmış halde.

Allah Rickon’a sabır versin.