Ned ve Jaime Takası Olsaydı?

Bu takasa ne Twyin nede Robb hayır derdi. Pekii bu takas mümkün olsaydı neler olurdu? Ned ve Tywin savaşa hangi stratejilerle devam ederlerdi?

Bence Ned bir kere direkt Stannis ile buluşur belki de güçlerini birleştirirdi. Buna karşın Renly zaten Tyrelller ile birleşmiş 2. güç olarak duruyordu. Nehirova da Ned’in peşinde olurdu. Vadi yine sessiz mi kalırdı bilmiyorum. Dorne desen Lannisterlerin çöküşüne dünden razı. Tywin ne yapacaktı? Bu savaşta yalnız kalacaktı. Pekii bu durumdan nasıl çıkacaktı? Bunları izlemeyi çok isterdim. Böyle ilerlese nasıl olurdu sizce?

Ned Takası asla olmazdı çünkü Ned takas edilse özgür olacak ve anında Lannester ikizlerinin piçlerini ilan ederdi kuzey dağılmaz vadi ve nehirova tam gücü ile baretheonlar Stanis ile olur, 3 hane Stanisin ardına geçince Renly çekilir köşesine
Lannesterlardan nefret eden Dornda ittifaka girerdi zaten Lannesterlarda rezil olmuş olacağoından bu kadar olay ölüm olmazdı
ama Tyrion ve Tywin in zekalarını unutmamak lazımdı en büyük avantajları bu 2 zeka olurdu

Tywin Ned’in ölmesini hiç onaylamadı hatta ölmese takas için kullanabilirdik dedi. Tabii bunu Starkların kuzeye dönmesi şartıyla yapardı o ayrı.

En başta zaten Ned, Sur’a gönderilmek istendi, ölmesinin kuzeyi ayaklandıracağını Cersei bile biliyordu ama akılsız Joff, adamı öldürdü.

Tywin asla başıboş Ned’i geri göndermezdi çünkü Stannis ile güçlerini birleştireceğini bilirdi, bu yüzden de Sur’a yollanırdı yine; Sansa da muhtemelen Joff ile evlendirilirdi bu sefer ki Robb ayaklanmasın hatta belki Barthlara karşı kendi taraflarında olmak zorunda kalsınlar diye. Barth kardeşler zaten kendi içlerinde savaşmaya devam… Dorne hemen savaşa dahil olmazdı her zamanki gibi sinsi hareket ederdi. Vadi her daim olduğu gibi sessizliğini korurdu. Nehirova da kuzey, harekete geçmediği için bir şey yapmazdı. Yegane savaş Lannister ve Barth Savaşı olurdu. Renly yine Tyrell’ri yanına çekeceği için Marg aracılığı ile onlar da katılır gibi olurdu ama gene ölecektir, bu yüzden Tyrell yine denklemden çıkardı, belki bu sefer Tywin yine kendi tarafına çekmek için bir hamlede bulunurdu.

Bu şekilde iken dengeler kimin lehine döner düşer bilemem. Her şey araya girecek olaylara bağlı.

Ned ellerinde olduğu sürece Jaimeye birşey yapamazlar, kuzeyde yerinden kımıldayamazdı aynı şeyi kızlar ile yapmaya kalktılar olmadı mesela

ben orda Varys ve LF oyunu bekliyorum bence ikisinden biri (büyük ihtimal lf ) yada ikisi birden aklıma girdiler Joffrey in

Büyük ihtimal LF girdi.Varys’in amacı sura giderken kaçırıp aegona yollamaktı.Hatta Nedin ölüm kararı söylenince varys engellemeye çalışıyordu

Biri aklına girdi ise LF’dir. Varys tersine savaş için onu kullanmak isterdi.

Bunu nereden çıkarttın, merak ettim. Aegon’a göndermek ne? Tyrion mu bu? Adam koca kuzey muhafızı… Varys dedi diye Aegon’a yardıma mı gidecek? Ned, bir Targ için uğraşacak ise bu Jon olur. Varys’in büyük olasılık amacı Ned’i Lannister savaşı için kullanmaktı.

Evet koskoca kuzey muhafızı bu yüzden yollıyacaklar ki aegon kuzey desteğini alsın.

Varysin nedi koruması olası bir erken savaşı önlemekti pek sanmıyorum aegonun yanına gitsin birde sonucta o da ısyan etti aegon kabu edermi ya da connighton sonucta çanlar savaşında ned gelmeseydi robert ölüyordu

Dediği gibi Ned’i kullanabilirlerdi. Kızlarıyla tehdit edilirse yapardı saf reis.

Eddard tek bir şekilde serbest kalabilirdi. Sura gitmeliydi. Jaimenin biraz farklı durumu. Sura ya da takas edilirdi.

Ned Sur’a gönderilirdi ve Sansa esir bırakılırdı. Ama Sur’a gitmeden kaçırılırsa tamamen farklı bir kurgu olurdu. Roose asla ihanet etmezdi ve Ned Theon’u babasına asla göndermezdi. Nehirova yine Kuzey’in yanında kalırdı bu kesin. Ned Stannis’le anlaşma yapardı. Renly’i ikna etmeye çalışırdı. Tywin Ned’le savaşmayı göze alamazdı. Ned’le anlaşma yoluna giderdi ve belki de taht Stannis’e kalırdı. Dorne sessizlik içinde kalırdı buna da eminim. Renly fazla ilerleyemezdi.

Renlynin 100.000 adamı vardı bence biraz daha hızlı hareket etse kral oydu

Bolton hariç katılıyorum. Bolton’un ihanet sebebi Robb’u sallamaması değil kaybeden tarafta yer almasıydı. Eğer Eddard ile de benzeri bir duruma gelse acımazdı.

Boltonun ihanet etmeyeceğine bende katılıyorum çünkü Starklar tekti daha doğrusu Robb tekti varisi yoktu
Ned esir olsaydı Robb vekil olurdu, kuzeye gelen demir adamlara karşı koyardı rickon ve bran kaçıp kaybolmazdı robb ölse bile ned yaşadığından bişey yapamazlardı manası olmazdı robb un ölümünün
Rob un ölümü ile Starklar bitti ondan Boltonlar kuzeye sahip oldu
birde kitapta ben boltonları ihanetin içinde hatırlamıyorum yanlışım mı var kızıl düğünde bile yoklardı ha haberleri olmuş olabilir o ayrı. Dizide açık seçik ihanet etmişlerdi

Jaime Lannister sends his regards

Kitabın en ünlü repliklerinden birisi :D. Gerçi kitapta kimin söylediği gösterilmiyor ancak Roose’un yaptığı çok bariz. Çünkü Jaime serbest kalırken Roose’a Robb’a selamımı söyle demişti. Zaten bunu geçtim adamın Jaime’y serbest bırakması bile başlı başına ihanet göstergesi.

Birde Starkların bitiminden sonra Boltonların otomatikman varis olacağını sanmıyorum. Bildiğim kadarıyla Stark Bolton evliliği olmadı geçmişte. Starklar bitse öncesinde Karstarklar var. Onlarda sonra Jon’un değişiyle Karstarklar kadar Stark kanı taşıyan pek çok kuzeyli aile.

Zaten varis olmadılar Freylerin damadı olarak kuzeyi aldı Lannesterlardan pekiştirmek için de Arya Starkla evlenmiş oldular

Tamamdır dediğini yanlış anlamışım.

Ya o değilde Arya’nın Bolton’a kim olduğunu söylememesi hayatında yaptığı en doğru şeylerden biriydi.

Aykut kocaman ned’i jamieye takas etmek isteyeceğini sanmıyorum. Son 2 sezondur jamienij sağ bacağında bulunan sakatlık yüzünden performansı çok düşük. Manchester- lannister maçında performansını herkesin görmüş olması lazım. Ned kafasız ve plan dinlemiyor ama abi çok iyi top tutumu

Bir şey değişmezdi, Baelish yine ortalığı karıştırırdı.