Neler bekledik? (8. sezon 3. bölüm -spoiler içerir-)

8-sezon
s08e03

Yaklaşık 8 yıllık bir serüven atlatıyoruz. Herkesi memnun etmek tabii ki kolay değil lakin bu bölümde bu kadar üzülmeyi beklemiyordum. Karakter öldü diye de değil bu sefer üzüntüm. Benim mi beklentilerim çok fazlaydı merak ediyorum.

Beklentilerim şunlardı:

1- Ulukurt sürüsü
İlk sezondan beri bu kadar şişirilen bu ulukurtlar neden köpek muamelesi gördüler? Ben son ana kadar Nymeria’nın sürüsüyle gelip Ghost’u da aralarına alarak o savaşta bir boy gösterselerdi diye bekledim. Karşılaştığım Ghost’un koşuşu oldu. Kurtların Wightlarla hatta wight hayvanlarla savaşmalarını görmeyi bekledim.

2- Jon
O kadar büyük bir beklentim yoktu Jon’a dair lakin Rhaegal’ın üstündeyken bir “DRACARYS” demesini bekledim ben. Boş boş bağırıp durdu ejderhaya bir komut yok. Ne demeye bindin ya o zaman havada Viserion’ın boğazını kemirsin diye miydi yani? İlk binişi de beklediğim gibi değildi, savaşta kullanımı da tatmin etmedi. Emanet gibi kaldı hayvanın üstünde bi süreden sonrada bıraktı gitti zaten koca ejderhayı.

3- Ak Gezenler
O on iki Ak Gezenin tek amacı atta oturup etrafa mı bakmaktı yani? Bir şeyler görürüz diye bekledim kendilerinden, savaşa etkisi olabilecek bir şeyler lakin o da bomboş kaldı. Belki bir kaç bilinmeyen eski bir dilde bir şeyler bile fısıldayabilirlerdi bilmiyorum etki arttıracak bir şeyler yapılabilirdi. Hepsini geçtim buz örümceklerle gelip dursalardı be keşke en azından.

4- Spiraller
NE ANLAMA GELİYOR BU SPIRALLER BİR ALLAH’IN KULU AÇIKLASIN BE KARDEŞİM!
Havada kaldı resmen. Amacı neydi? Görsel estetik mi ne bunun amacı?

5- Dramatize bir savaş
Beklediğim diğer bir nokta ise bir kaç karakterin ölüp, dirilip tanıdığı kişilerle savaşması. Daha iyi açıklayabilmek adına örnek vereyim; Brienne’in öldüğünü ve tekrar dirildiğini düşünün. Az önce Jaime ile birlikte savaşırken şimdi Jaime’ye karşı savaşıyor ve onu öldürmeye çalışıyor. Jaime Brienne’i öldürmek ve öldürmemek arasında bir seçimde kalıyor. Ağlayarak Brienne’i öldürdüğünü yahut öldüremeyerek kendi ölümünü getirmesini görmek gibi bir şeyler. ( Karakterler örnek için verilmiştir bu ikisi arasında olsun istedim diye değil. Buna benzer bir sahne bekledim.)

6- Starklar
YAHU TÜM STARK TARİHİ CANLANIYOR! Bir Lyanna görseydik bi Robb’un kızıl sakalını görseydik yahut atalarına dair bir eşya vs. görseydik yani salt zombi muamelesi yapılana kadar bir ağırlık koysalardı sahneye keşke. Sansa’nın bir kaçına hançeri saplayabilmeyi becerdiğini görmek isterdim.

7- Bran
Bu kadar şişirilen Bran’ın bir şeyler yapabilmesini görmek isterdim. Kuzgunlarla gökyüzünde dolaşmaktan ziyade savaşa etkisi olabilecek bir hareket. Hodor’u warglayıp duruyordu savaştaki adamlardan birini warglayıp belki seyir değiştirebilecek bir şeyler haydi değiştirmese de olurdu be en azından bir şeyler yaptığını görürdük.

8-Night King
Kesinlikle beklediğim bu değildi. 8000 yaşında adamsın. Ne diyeceğimi bilmiyorum vallahi ama bu değildi kesinlikle. Keşke Arya ölseydi o anda dedirtti.

Bölümün tek güzel yanı devin gelip Lyanna Mormont’a elinin tersiyle bir tane geçirmesiydi. Başka da konuşulacak bir şeyi yok beni tatmin eden. Çok büyük hayal kırıklığı yaşadım. Bu kadar boş geçmemeleri gerekirdi. Bu kadar boş bir bölümdü madem bizleri bu kadar büyük bir beklentiye sokmamaları gerekirdi.

Sizlerin ne gibi beklentileri vardı, benim beklentilerim çok mu uçuk hiç olmayacak şeyler miydi siz ne düşünüyorsunuz?

12 Likes

Kesinlikle her söylediğine katılıyorum. Ayrıca;
9- Dothraklar
Atlıları tek başına ölsünler diye salmak nedir ya? Bide kızıl rahibin gelip kılıçlarını yakacaklarını mı bekliyorlarmış? Ellerinde yanlış görmediysem hep kullandıkları silahları vardı ve ejderhacamı falan da değildi.
10- Arya
Tamam belki Jon olsaydı falan çok klişe olacaktı ama… Yani şimdi koca azor ahai, ışık getiren, vadedilen prens/prenses Arya mıymış? Onun karakterine misyonuna uydu mu sizce? Jaime falan olsa daha iyi değil miydi? Ayrıca Bran seni kuzgunlarla mı getirdi yoksa solucan deliği mi açtın da havadan atladın Night King’e
11- Savaş sekansı
Savaş tam olarak nerde nasıl geçti? Ölüler içeri girdiyse dışarıda kalanlar nasıl ayakta kaldı. Mesela Briene ve Jamie nasıl o kadar dayanabildi? Drogon Dany’yi bırakıp gittikten sonra Dany’ye en az 50 tane zombi saldırdı maşallah bi Jorah bi Dany üstün performans gösterdiler. Ayrıca Hani tamam winter has come darkness falanda biraz da görebilseydik iyiydi!
12- Dövüş sahneleri
Arya’nın Gendri’ye yaptırdığı mızrağıyla dövüştüğü sahne dışında güzel bir dövüş izledik mi?

4 Likes

Azor Ahai efsanesine tecavüz ettiler. Dr.Strange’den şüpheleniyorum ben portal açmış olabilir Arya için (end game spoilerı) Bir Stark daha feda etmeyi yüreğim kaldıramaz demiş olabilir.

2 Likes

Ulukurtlar konusunda dik dur, beklentini diri tut derim.

Zira Nymeria ile boş yere karşılaşmadı Arya ve karşılaştığı yer ise 3 dişli mızrak. Cersei ile olacak son savaşın gerçekleşeceği olası lokasyonlar arasında ihtimali en yüksek olanı. O ulukurt sürüsü meselesini göreceğiz bence.

Bu açıklandı yapımcılar tarafından. Spiral Ormanın Çocuklarının sembolüymüş. Akgezenler ise bunu onların değerleriyle alay etmek için kullanıyormuş. Birnevi ters haç gibi.

O hançer önümüzdeki bölümlerde kullanılacak büyük ihtimal

Ya Hayalete ne oldu acaba önden koştu gitti sonra ne oldu hayvana :confused:

Yaşıyo hayalet.Trailerda gözüküyor

Kullanabilecekleri en etkili noktada kullanmadılar kurtları. Şu saatten sonra çok büyük bir etki yaratmasını da beklemiyorum. Kullanılmaz gibime geliyor.

Spiralleri de yapımcıların açıkladığını biliyorum ama bunu dizide vermen gerekmez mi? Dizide bunu açıklayamıyorsan daha ne anlamı var? Ayrı bir şekilde açıklanacak bir konu değildi. Yine ellerinde imkan varken yapmadılar. Sam yüksek bahçedeyken bi kitaptan görüp okusaydıda yeterdi. Biliyodum alay muhabbeti olduğunu ki çok çok saçma bir sebep lakin görmek istedim ben dizide bunun konusunu açtıklarını.

1 Like

Umarım kullanır da artık kime karşı kullanabilir? Kime karşı kullansa bizi etkileyecek?

Bölümden beklentim surda okçular derin hendek ve kızgın yağ olabilirdi ama wildfire bekliyorum patlasın her yer yeter doydum ben

Savaş Kuzeyde Kurtlar Güneyde. Daha savaşlar bitmedi…

Benim beklentim; 2. Bölümde Jon asıl kimliğini Dany’e açıkladığında Dany’nin “bu seni tahtın varisi yapar” yerine “anammm yeğenimle yatmışım” tepkisiydi. Olmadı. sağlık olsun.

Targaeyenler için bu olağan bir şey. Asıl Jon bu tepkiyi vermeliydi :slight_smile:

Targaryenler nesillerdir ensest yapan, Dany de Rhaegar’ın oğlu yaşayaydı kendimi onunla başgöz ederdim diyen birisi.

Biraz yanlış beklenti olmuş olabilir :confused:

o zaman “anaa yaşasın yeğenimle yatmışım” tepkisi de olabilir

Şahsen ben artık diziden umudumu kestim. Özellikle 7.sezondan sonra bu sezondan fazla bir şey beklemiyordum. Ancak sezon başlamadan evvel bütün kitapları tekrar okuyup geçmiş sezonları bir daha izlemiştim o yüzden az da olsa beklentim artmıştı. Ancak 1. bölümden sonra yönetmenlerin ve senaristlerin diziyi batırdıklarını görünce beklentilerim yine düştü. Geçen bölümle birlikte artık hiç beklentim kalmadı. Belki de böylesi daha iyi biraz daha rahat izlerim artık çünkü öbür türlü çok hayal kırıklığı yaşıyorum o yüzdendir ki her şey çok gözüme batıyor.

Teori üretme konusuna ise bir türlü ısınamadım çok gereksiz bir iş gibi geliyor bana çünkü ne kadar konuşursan konuş ne kadar yazarsan yaz sonuçta yazarların yaptıklarını izleyeceksin veya okuyacaksın nitekim öyle de oldu bir çok teori 3.bölüm itibariyle çöp oldu. Tabiki bir kaç teori tutmuştur zaten yüzlerce teori üretiliyor elbet bir kaç tanesi tutacak. Teori üretmenin bir de şöyle bir sıkıntısı var yazarlar ve yönetmenler bu tarz yapımlarda bazen fan service yapmak istiyorlar bazen de zorlama bir şekilde ters köşe yapmaya çalışıyorlar. 3.bölümün behind the scenes klibinde Night King i Arya’nın öldürmesi için yaptıkları açıklama “insanları ters köşe yapmak istedik” oldu. Bu konunun üstüne çok fazla konuşmak istemiyorum ciddi anlamda o klibi izledikten sonra sinir katsayım daha fazla arttı.

Umarım kitaplar böyle sonlanmaz. Yapmaz ama içime bir kurt düştü sanki R.R. Martin de biraz sıvayacak gibi geliyor bana umarım yanılıyorumdur. Dizi o kadar kötü ki ana kaynaktan bile şüphe etmeme neden oldu.

1 Like

Söylediklerinin bir çoğuna katılıyorum.

1- Akgezenler - Bu ihtiyar heyeti Craster’in erkek çocukları mı yani? Orada 10-12 Akgezen var, O bir tırnak darbesi ile bebekken Akgezen’e çevrilen en büyüğü 20lerinin ortalarında olması gereken çocuklar nerede? NK asırlardır hayatta, Akgezenlerde pek öyle genç görünmüyor, sayıları sanki daha fazla idi tamamı öldü mü? Ben şunu oturtamadım, Şafak Savaşında Ötekileri geri püskürten Azor Ahai, Duvarı inşaa eden Mimar Brandon, büyüler falanlar, bunu bitiremedi, geri püskürttü. Arya’nın bir hançer darbesiyle yapması, fazla eksik. Ki Craster bir bölümde Akgezenlerin başka tanrıları olduğu onlara hizmet ettiğine dair bir ifadesi vardı sanki? Bu çocuklar gelecek bin yıllar için yine hazırlanıyor olabilir mi?

2- Ulukurtlar: Bu sahnelerde kullanılmalıydı, hadi Nymeria uzakta Ghost daha aktif olabilir ki yürüyüşü uluması dışında ne vardı sahnede? Ejderhalara ayrılan bütçe fazla sanırım nasılsa ulukurdu unuttuk gibi umursamadılar sanırım. Ben Jon ile Ghost olayını da anlayamadım, o ulukurtla ne badireler atlattın, ejdarha sana sempatik davrandı diye ulukurdu ikinci plana at, her fırsatta yanında olan hayvan hiç ortalıkta görünmesin olmadı yani…
3- Kızıl Rahibeler - Geçmiş bölümlerde o kadar kızıl rahibeler gördük, ışığın tanrısına çağrılar duyduk falan filan, sonuç ışıkla karanlığın savaşına tenezzül edip gelen yine bizim Mel. Birkaç kişiyi kızıl rahib rorüyle kast edemiyorsanız bunun neresi ışık ile karanlığın savaşı?
4- Jon ile ilgili beklentim “Azor Ahai” olmaması yönündeydi. Azor ahai’yi teorilerimizle bu kıvama getiren bizleriz aslında, kehanetler ve efsanelerin temeli aslında aynı hep noktada birleşti, “son kurtarıcı”. Sonuçta her ırk kendini üstün göstermek için bir şeyler katar, zaman için efsane gelişir, değişir. Targ soyundan gelecek olayına hep böyle baktım. Üstat Aemon’un “ejderhaların cinsiyeti yoktur, biz bir prens aradık, yanıldık!” sözü değişikliğin ilk sembolüydü. Dizide bunlara çok fazla değinilmedi, Arya’nın aldığı eğitimi izledik, john’u izledik. NK’yı öldürmek bu iki isimden birine düşerdi, John beklenen sonuçtu, şaşırtmak için Arya seçildi. Ki ben ek bir katkı sağlamasaydı bu kız niye kendini o eğitimler için paraladı diye düşünürdüm.
Kitapta umarım John NK’yı, Arya Cercei’yi öldürür. Ki listesinde ilk sırada… Ama bu adam piçlerin savaşını da beceremedi, bunu da beceremedi, o jon ne oldu öyle? Ölü bir ejderhaya kafa tutmak dışında savaşa etkisi olmayacak kadar pasifleştirmeye de pessss.

5-Lightbringer - dizide yine konusu hiç geçmedi, ama buzun bölünmesini izleyince o kılıç bu olabilir mi dedim. Şimdi Starkların değer verdiği- ki Robb’un anlaşma şartlarına iadesini şart olarak koyduğu-kılıç iki parça halinde kuzeyde. Eeee? Olay iki farklı insanda kullanılsın mıydı? Bunun için mi biz robun talebini, kılıcın tekrar tekrar dövülmesini izledik uzun uzun? Arya’nın NK’yı öldürdüğü hançer Şerçeparmak’ın ünlü hançeriydi. O da dizi de çok konu oldu, ki Şerçeparmak’ın o hançerle Arya tarafından öldürülmesinden sonra diğer sezonlarda bu hançer ile Arya yine bir şeyler yapacak diye düşünmüştüm. - Ki haçnçer ile ilgili Sam bir kitapta bir şeyler okumuştu dizide o sahne de vardı ama neydi hatırlamıyorum. Bu durumda Buz Hançerin ters köşesi olmuş oldu, bu sahneleri bu nedenle izledik galiba. O hançer Cercei öldürecek umutluyum.
6-Stark ölülerinin dirilmesi - Dizide, kitapta yeraltı mezarlarının büyü geçilmezliği üzerinde duruldu, surun yıkılmasıyla tüm büyü mü kalktı? Bran’in işareti mi olay? Geçmiş sezonlarda da buna benzer bir soru kafamı kurcalamıştı, koruculardan iki tanesi ölü şekilde sedyede duvarı aşıp, içerde dirildiler. Madem büyülü duvarı geçerek nasıl dirildiler diye? Gerçi mezarın ters köşesi elbet büyünün olmaması olacaktı da saçma oldu, orga Gilly ile Sam 'de gitti mi? Bu küçük sam olayı ne oldu? Craster’ın son erken çocuğu? Biz niye bunun üzerinde de bu kadar durduk hisara gittik, Sam’in baba ocağına gittik, kuzeye geri geldik birlikte?

Hadi dirildiler tanıdık yüzler olsaydı ya, Ned, Lyanna, Robb, özellikle Rick karşısında Sansa ne yapardı? Sanki ölüler sadece kemik değildi, yüzyıllardır orada yat, en yeni ölüler sırasıyla Rick, Robb Ned ve Lyanna olsun, tam kemik halinde dirilme, üzerinde et olsun. -Çok karanlıktı ben etli ve elbise parçalı olarak algıladım, kumaşta çürümeli.

7- Beric- Olayın özü dizide Arya imiş… Acaba kitapta ne olacak hatırladığım kadarıyla Cath’i diriltirken zaten öldü.
8- Bran - NK ile uzun bakışma sahnesinde bir şeyler bekledim, ne bileyim, NK’nın amacını görmek bize sonunda göstermek, işaretlerin anlamı, Ormanın çocuklarının gözünden değilde NK’nın gözünden olayların nedeniniz izlemek, ha geldi, ha geldi geliyor dedim, gelmedi. Bran’ın uzun warg sahnesi bir yere bağlanmalıydı. Ya Carter’in çocuklarının gelecek planlarına, ya temel amaca bilemem, aradaki boşlukta kuzgunların uçuşu sadece Bran’ın uçmaya başladığını anlattı bize o sürede sadece savaşı mı izledi? İzledi niye hiç plan yoktu.
9-NK ölüm sahnesi - Daha iyi tasarlanmalıydı. Ölüm Jamie, Dany, Jon ya da Arya’dan gelsin, hatta Theon’un o sahnede öleceği kesindi ama bir hava olmalıydı.
10-Mel’in ateş sahnesi - İyi güzel öleceğini bile bile geldin, Ölüleri yavaşlatmak için ateşi yaktın da, sırf Arya’ya “Işığın Tanrısına ne diyoruz?” demek, NK’ya göndermek için mi için mi? Madem Arya’nın NK’yi öldüreceğini biliyorsun, olayların akışını değiştirsenize, öncesinde Berric yine Arya’yı kurtarmak için kendini feda etsin, Arya üzülsün, Tazı Arya’yı kurtarsından ziyade ben o ateşi Mel’in kendisiyle yakar, ışığın tanrısı için verdiği son kurbanı Mel’in kendisi yapardım. Hatta yakamamasındaki mantığı da anlamadım, iki saniyede kılıçları yak, siper için uğraş, Işığın Tanrısı nerede? O ateşi yakmak için kendini de yasaydı yaktığı onca insanın bir anlamı olurdu.

Neyse çok uzattım, dertlendim de…

2 Likes

Kısaca, bütün karakterlerin kendi potansiyellerini savaşta bir fark yaratacak kadar etkili bir biçimde gösterebilmelerini bekledim. Tyrion’dan daha öncesinde olduğu gibi fiziksel olarak değil de zekasıyla fark yaratacak bir fikir, Jaime ve Brienne’den sağlam bir kılıç gösterisi, ak gezenlerle ve ölülerle savaşmış onlarla ilgili en iyi tecrübeye sahip Jon’dan sağlam taktikler ve iyi bir savaş, Bran’ın en azından başaramasa bile Viserion’u warglamayı denemesini… Özellikle de Jon ve Bran kafa kafaya verse sağlam şaşırtıcı planlar üretebilirlerdi. Yan yana gelen karakterlere bir bakalım: Tanrı statüsünde Brandon, kılıçla arası iyi ve düşman hakkında deneyimli Jon, Westeros’taki en zeki adamlardan biri Tyrion, öldürme konusunda hepsinden iyi eğitim almış Arya, iki tane ejderhası olan Daenerys. Bu beşliden, gelmiş geçmiş en büyük düşmana karşı senin çıkarabileceğin en iyi savaş taktiği bu mu? Düpedüz kafasızlık mı? Bu karakterlerin hepsinin daha önce çok daha iyi işler becerdiklerini gördük. Ki yaşadıkları şeylerden ötürü de olduklarından daha güçlü olmalılar. Yazanlarda kesinlikle hayal gücü ve yetenek sıfır. Hele ki Bran’ın güçleri boylarını o kadar aşıyormuş ki fanlar kadar bile bir sahne veremediler şu karaktere. Ortalıkta herkese boş boş bakmaktan başka hiçbir şey yaptığı yok. Martin’de de hata çok. Son kitap olmasa da 6. kitabı çıkarmış olması bile önemli bir fark yaratırdı. Garip ki 3. bölümle ilgili ortalık yıkılırken kendisinden çıt yok.

Edit: Ak gezenler ve Brandon’a dair bütün sırların aydınlanmasına yaptıkları açıklamalardan ötürü garanti gözüyle bakıyordum. Bomboş bırakmaları ayrı bir küfür sebebi.

4 Likes

Kurtlar? Ahsbshs :smile: :smile: :frowning: her şey şaka gibi geliyo bu sezonda cidden.