Neşe Kulesi Olayının Perde Arkası Nedir?

ned-stark
lyanna-stark
rhaegar-targaryen
varys

Böyle başlayan cümlelerde” artık tartışmak gereksiz benim düşüncem değişmez” anlamını çıkarıyorum hep :smiley:

Ya her an terslenecek gibi hissediyorum

Toplumsal afarizma deniyor buna, insanların kavramlara farklı manalar yüklemesinden kaynaklı iletişim sorunu yaşaması. :joy: Benim orada kastım, ben “bu bilgiye vakıfım. Başka bir şey bilmiyorum” idi. Fikrim budur, değişmez değil. :slight_smile:

Yok ya, saldırmam korkma. :crazy_face::wolf::wolf::wolf:

Ya ben öyle düşünüyorum sadece senle alakasız. Yok saldırmazsın biliyorum da benle alakalı bu :blush:

Aslında Robert’ın halk tarafından tanınmadığını düşünürsek bu o kadar da büyük bir sorun değil. Yani kışyarı’ndakiler Arthur’u ne zaman görmüşlerdir ki? Ned dışında oradaki kimse Arthur’un yakınından bile geçmemiştir.

Öncelikle teorilere pek vakıf olmadığımı söylemek istiyorum. Kitapları yeni okuyan ve diziyi de severek izleyen biri olarak en sevdiğim sahnelerden biridir neşe kulesi olayı. Gerek konuşmalar gerekse oradaki isimlerden dolayı.

Bende hep bilgiyi Varys’ten aldığını varsaydım. Başka biri bu bilgiye vakıf olsaydı (KL’de veya Ned’i istikametindeki yerlerdeki kişiler) bilgiyi hala nişanlısını her yerde arayan yeni krala söylerdi diye düşünüyorum. Bu onlara çok daha büyük bir ödül kazandırırdı muhtemelen.

Neşe kulesine gittiği yol boyunca tereddüt bile etmiyor Ned. En azından benim hatırladığım kadarıyla. Orada kız kardeşini hiç olmazsa bir bilgi bulacağından emin gibi. Ama kralın ailesini korumakla görevli üç muhafızı görünce şaşırıyor ve bunu o ateş rüyasında bile hissediyoruz. (Belki olaylar ve konuşmalar farklıdır ama bence hem rüyadaki hem gerçekteki duygular aynıdır.)

Eğer Ned üç muhafız ile savaşmadıysa ve olanları orada öğrendiyse yanındaki kişileri öldürmesi mantıklı gözüküyor (ama bir yandan da Kuzey onuru var.)
Üç muhafız kraliyet ailesini korumakla görevli ve bunu en soylusundan köylüsüne kuzeyliler bile biliyor. Kraliyet ailesinin -bilinen- hayatta kalan üyeleri ise o sırada ejderha kayasında. Ve bu muhafızlar ateşli rüyaya göre sör william’ı kaçtığı için küçümsüyor. Oysa onların da görevi bu. Bence kraliyet muhafızları meşru varisi sırf dayısıyla konuşmak için yalnız bırakmazlardı.

Ned rüyasında çoktan düşmüş bir kale diyor. Bunu gerçek anlamıyla alabiliriz elbet ama çoktan düşmüş bir kale bana yok olan bir hanedanlık gibi geldi.

Kuzeyde mahzenlerde olması ihtimali… en kolay bunu eleyebilirim galiba. Kuzey muhafızları tanımıyor olabilir ama starkları tanıyor. Duvarın ötesinde bile stark özellikleri fark edilirken Lyanna kuzeyde rahatça tanınırdı. Insanların sadece Starklara sadık olduğu için bu bilgiyi görmezden gelebileceğini düşünmüyorum. Sonuçta güneyde savaşanlar bu insanların babaları, kocaları ve çocukları. Güneye illaki haber uçardı.

Yinede kuleyi düşmüş olarak ele alırsak tekrar aklımdaki ilk soruya dönüyorum. Neden kalan 3 muhafız Lyanna’nın çocuğunu korumuyor? Hadi onun prens olduğunu ya da sağlıklı bir şekilde doğduğunu bilmiyorlar sonuçta Lyanna Ned geldiğinde yeni doğum yapmıştı. Neden krallarının oğlu ve kızını korumuyorlar? Sonuçta bu 3 isimde çok büyük tehlikede. Ingiltere’de ve Avrupanın başka yerlerinde veliahtlık: Ilk doğan prens ve onun oğulları yoksa ikinci doğan prens ve oğulları hiç prens yoksa en son prenseslere geçiyor. Westeros yasalarını bilmiyorum ama bu şekilde olması kuvvetli ihtimal değil mi? Neden Westeros’un meşru varislerini korumak yerine yıkık bir kulede gaspçının en yakın arkadaşı olan bir dayıyı bekliyorlar? Kaldı ki bu dayının babası ve abisi kral tarafından yakılarak öldürülmüş. Bana çok tuhaf geldi.

Arthur Dayne’in (ve diğerlerinin) cesedini gören bilen yok. Bu da bana başka bir şeyi hatırlattı. Dayne hanesinin diğer üyesi 7 krallığın en güzeli diye adlandırılan Ashara’nın ölü bedenini de giren duyan yok. Ve onun doğruduğu çocuğuda. Selmy bile bir kız bebek demekten öteye gidemiyor. Olaylar gerçekten karışık umarım yeni kitap bunlara ufakta olsa ışık tutar.

Serinin bana göre en gizemli karakterleri arasında şüphesiz Reed var. Hem olayları bilen hem de hayatta olduğunu bildiğimiz tek kişi Reed. Belki de o bizi aydınlatır.

ben Arthuru yenmelerini okçu saldırısına yada çoklu bir saldırıya bağlıyorum. Ya denildiği kadar iyi değildi Arthur, yada öncesinde ok yağmuru ile vuruldu, sonrasında 7 kişi kalan yada kalanları hakladı, böyle olmadıysa 100 1000 gibi (tabiki sayı abartı ) bir ordu ile saldırırsa o da insan baş edemez. Düşmüş kule deyimine uyar. Bir noktada Ned, Lyanna’yı kanlar içinde bulduğunu söylüyordu kimse mi sormadı! ne kanı? ne olmuştu? diye…

Sohbetten muhafızların sağlıklarının yerinde olduğu belli acaba 2 karşılaşmamı oldu diyorum , biri önce Lyanna nın kardeşi olarak gitti, sonra her kimle ise onla savaştıktan sonra, ben hala Ned in Arthuru öldürmesini merhamet hediyesi olduğunu düşünüyorum

Neşe kulesinde bir takım olaylar olduğu belli ama ne işte mesele orada

kışyarı dünyadan izole bir yer değil, kral yolu üstünde, duvara giden, kuzeye giden, kuzeyden güneye giden her tip insan oradan geçiyor. Yani Arthur onları görmesede, Arthuru gören insanlar mutlaka vardır.

Yine de Mance geldiğinde orada Kışyarı Yerlileri olduğunu düşünmeliyiz. Çünkü gördüğü başka bir lorddan bahsetmiyor. Arthur da büyük ihtimalle hiç kuzeye gitmediğine göre Mance’i o gün görebilecek kişilerin Arthur’u daha önce görmemiş olma ihtimali yüksek. Ayrıca kılık değiştirmekten bahsediyoruz. Gayet olabilir bir durum. Mance’in hikayeyi uydurmuş olma olasılığı da var tabii

hikayede biri sakalını kesiyor diğeri Baristan sakal bırakıyor ikisini de daha önceden görmüş olan Jorah tanımıyordu.
Mance in Arthur olduğuna yada targeryan olduğu teorilerine ben sıcak bakmıyorum ama tanınmaması da normal
ama ilk isyan sonrası tanınmaları lazımdı

Mance bence yalan söylemiyor. Ayrıca Mance’i kim tanır ki ?

mance olarak demiyoruz
konu Arthuru şunu bunu Kışyarında kim tanırdı onu tartışıyoruz.

Öncelikle Pp çok hoşuma gitti :slight_smile:
Yalnız şöyle bir konu var , Arthur u nerden baksan en az 15 sene önce görmüşlerdir ve adam doğal olarak yaşlandı falan bir de şu psikoloji var Mance eğer Arthur ise normal ozan kılığında gelince kimse Arthur olduğunu düşünmez(onu tanıyan veya ağır bir olayı olanlar hariç) ama eğer Arthur Mance ise Ned nasıl tanımadı ?

yukarda yazdım ya jorahta baristanı sakal bıraktı diye düşmanıda sakalını kesti diye tanımadı
ama ben zaten Arthur un yaşadığına hele hele mance in o olduğuna inanmıyorum

Ben neşe kulesindeki adamların Rhaegar’ın oğlunu anlaşmayla falan bırakacaklarını sanmıyorum anca ölmeleri lazım

Robert hayatında kaç kere dışarı adım atıp da insanlarla yüz yüze sohbet edip, görüştü? Varsa yoksa kendi çevresi…

Biz burada, Diyar’ın alayı tarafından sevilen, hayran duyulan, ün yapmış bir şövalyeden bahsediyoruz; küçük çocukların büyüdüklerinde olmak istediği kişi… Kelimeyi sevmiyorum ama günümüz tabiri ile “idol” olan bir adamdan. Bu adam ki yeri geldiğinde “kral emri” ile Diyarda dolandı. Elbette ki onun yüzünü gören herkesin onu tanımasını beklemek saçma olur. Kaldı ki biz burada da sıradan halktan bahsetmiyoruz.

Kışyarı, sıradan insanlarla dolu bir yer mi? Şövalyeler, Cat, Cersei, Rober onu da geçtim Jaime de mi görecek de tanımayacak Arthur’u? Adam bizzat eğitim gördü ondan, şövalye ilan edildi. Öğretmenini görüp de tanımamak… Mal Jaime derler adama. Yapmayın etmeyin. Onu da geçtim Sur’da bir süre takıldı, takılmak zorunda kalmış olmalı bu kurama göre; orada da Mormont gibi adamlar var… Onlarda mı bilmiyor? Onca turnuvada dövüşlerde kimse mi görmedi bu adamın yüzünü? Gülen Büvet Ağacı Şövalyesi mi bu?

Varys’in en başından beri Robert’a bağlı olmadığını düşünür isek söylemezdi.

Fakat ondan başka kim bu bilgiyi Ned’e verebilirdi ki? Bu yüzden ben hep onun üstünde duruyorum.

Şövalyeleri görünce şaşırmıyor, aslında gayet bekliyor gibi ama çok da ayrıntı verilmemiş bu konuda.

Lakin nokta atışı gidiyor, orası doğru. Ned nereden bilsin Neşe Kulesini, Kızıl Dorne Dağları arasındaki? Dorne’u nereden bilsin? Hayatında Vadi ötesine kaç kere geçmiş?

Ben eğer “sır” için öldürüldüler ise bunu yapanların Arthur ve diğerleri olduğunu düşünüyorum. Çünkü Ned bunu kolay kolay yapamaz.

Fakat Ned’den ne tepki göreceklerini net kestiremediği için asıl gizlendiği yerde bırakmış olabilirler. Diğer yandan Lyanna doğum yapmış, hareket edemiyor.

Lakin o kalenin Targ veya bildiğimiz kadarıyla da Marteller ile alakası yok.

Westeros’ta da öyle;en büyük evladın çocukları, onlar yoksa 2. evlada geçer. Yani yasaya göre Jon şu an kral.

Katılıyorum.

Ben şunu da anlamadım , Varys nerden bilebilir ? Koskoca prens ve 3 kral muhafızı ayarlamışlar falan ve Dorne yani hem prensesin hem de Arthur’un memleketi. Bu bilgiye nasıl erişti acaba ?

Varys bilse Robert’e söyler bu adam Blackfyre destekcisi niye gidip meşru targ varisini korumaya alsın?

Yahu adamın işi bu değil mi? Bilinmeyeni bilmek? :smiley: Bilsek zaten onun işini biz yaparız, meslek sırrı. :slight_smile:

Bu bir kuram, kesinleşmediği için “kesin” yorumlar yapamayız. Kuramlara döner isek kendisinin Targ piçi olduğu da söyleniyor.

“Bilinmeyeni bilirim” slogan gibi bir şey oldu :smiley: ne bileyim bana saklandığı yeri bilmek ilginç geldi

Bu şeye benzedi… Nasrettin Hocanın “kazanın doğurduğuna inanıyorsun da öldüğüne mi inanmıyorsun?” sorusuna. :smiley:

Harbi öyle he :smiley: