Nettles = Leaf (Yaprak)

Merhabalar, yeni bir teori ile karşınızdayım. Bu teori benim değil, kendi yorumumu katarak çeviri yaptım. Teori sahibinin eklemediği birkaç kanıt da ben ekledim. İyi okumalar.

Yardımları için @alpaltu’ya teşekkürler.

Kaynak: https://www.reddit.com/r/asoiaf/comments/cwopyt/spoilers_extended_a_nettle_is_a_leaf/?utm_source=amp&utm_medium=&utm_content=post_body

İlk olarak “Bunlar kimdi lan?” diyenler için Nettles ve Leaf’in kimler olduğunu hatırlatarak başlayalım.

Nettles Ejderhaların Dansı adlı iç savaş döneminde ejder tohumlarından biriydi. Leaf ise Bran’in Üç Gözlü Karga’nın mağarasında tanıştığı ormanın çocuklarından biri.

Ayrıntılı bir şekilde hatırlamak isteyenler için:

Hatırladığımıza göre devam edelim.

Ormanın Çocuğu - İnsan Benzerliği

Bildiğimiz üzere kitaplardaki akgezenler ile dizideki akgezenler arasında ciddi dış görünüş farkı var. Kitaplardaki akgezenler göz rengi hariç Targaryenlere aşırı benziyorlar ve çok güzeller. Dizide ise birer canavar olarak tasvir edildiler. Benzeri bir dış görünüş katliamı ormanın çocuklarına da yapıldı. Yani kitaptaki ormanın çocukları ile dizideki ormanın çocukları aynı görünmüyor.

(Dizideki Leaf - Kitaplardaki Leaf)

Öncelikle kafanızdaki şu soruyu giderelim. “Bir ormanın çocuğu kendini nasıl bir insan gibi sunabilir ki?”

Bran’in Leaf’i ilk gördüğü ana gidelim.

Bran, elindeki meşaleyle bir o
yana bir bu yana koşan küçük bir kız gördü. Bir an için kız kardeşi Arya’yı gördüğünü
düşündü… bu delilikti, çünkü Bran, kız kardeşinin ya fersahlarca uzakta ya da ölü olduğunu biliyordu. Ama yine de, Arya oradaydı işte; cılız, hırpani, vahşi, saçları düğüm düğüm.

Bran tüm sayfa boyunca Leaf’in Arya olduğunu düşünüyor. Arya’nın bir insan olduğunu biliyoruz. Yani bir ormanın çocuğu bir insan ile karıştırılabiliyor.

Bir başka örneğe daha bakalım.

"Bir orman cadısı, vadedilen prensin, onların nesebinden doğacağını söylemişti.”
“Orman cadısı mı?” Dany çok şaşırmıştı.
“Saraya Eski Taş’tan Jenny’le birlikte gelmişti. Bodur ve şekilsiz bir yaratıktı. İnsanların
çoğu onun bir cüce olduğunu söylerdi ama kadını çok seven Leydi Jenny, onun, ormanın
çocuklarından biri olduğunu iddia ederdi.”

Bu örnekte de insanlar bir ormanın çocuğunun şekilsiz ve bodur bir cüce ile karıştırmış.

Ben ejderhanın zamanında doğdum ve iki yüzyıl boyunca insanların dünyasında yürüdüm; izlemek, dinlemek ve öğrenmek için. Hâlâ yürüyor olabilirdim ama bacaklarım ağrılıydı ve kalbim bitaptı. Bu yüzden adımlarımı eve döndürdüm.

Bu bir ormanın çocuğunun kendini bir insan olarak yutturabileceğine de kanıt olan bir cümle, sonuçta insanların arasında yürümüş ve kimse fark etmemiş.

Kısacası bir ormanın çocuğu kendini bir insan olarak tanıtabilir.

Nettles-Leaf Benzerlikleri

Şimdi sıra dış görünüşlerini karşılaştırmakta. Önce Leaf ile başlayalım.

Yapraklardan oluşan bir pelerinin altında kalan teni, bir güvercininki gibi benekliydi. Gözleri tuhaftı; iri ve saydam, altın ve yeşil, kedi gözü gibi kısık. Kimsenin böyle gözleri yoktur. Saçları kahverenginden, kırmızıdan, altından, sonbahar renklerinden ibaret bir düğümdü. Saçlarının arasına sarmaşıklar, sürgünler, kuru çiçekler örülmüştü.

Şarkıcıların derisi fındık rengiydi,
tıpkı bir geyiğin derisi gibi solgun benekleri vardı.

Şimdi sıra Netty’de. Sıra sıra bildiğimiz özellikleri kıyaslayalım.

Adı her ne olursa olsun, siyah saçlı, kahverengi gözlü, kahverengi tenli kız sıska, ağzı bozuk, korkusuzdu…

• Ten renkleri zaten aynı, ikisi de kahverengi tenli.

• Leaf saçına bir ton şey taktığı için onun saçının rengini öğrenemiyoruz.

• Nettles’ın gözleri kahverengi, Leaf’in altın. Bu ilk başta teoride bir açık gibi gelse de göz rengi konusunda yanılma seride daha önce birkaç kez karşılaştığımız bir şey.

Çocuğun şu gözleri bütün kızları eritir. Genç Griff de babası gibi mavi gözlüydü ama babanın gözleri açık maviyken oğlunkiler koyuydu. Delikanlının gözleri lamba ışığında siyaha dönüyor ve gün ışığında mor görünüyordu.

Yani altın bir göz de açık kahverengi sanılabilir.

• Leaf’in teni benekli ama bayağı solgun bir benek.

Nettles bu kutlamaları paylaşmadı. Diğerleriyle uçtu, cesurca savaştı, diğerlerinin de yaptığı gibi yaktı ve öldürdü ama Ejderha
Kayası’na döndüğünde yüzü dumandan siyah ve gözyaşlarından çizgi çizgiydi.

Ejderine bindiği sırada koşumları kanla lekelenmişti ve “yanakları gözyaşlarıyla lekeliydi.”

Gerçekten de o çizgilerin sebebi gerçekten göz yaşları mıydı yoksa üstat benekleri fark etmiş ve bunu farklı bir şeye mi benzetmişti? Netty ile ilgili böyle birkaç kez “Yanakları gözyaşları ile lekeliydi.” lafı geçiyor. Bu kız kenar mahallesinde sefalet içinde büyüdü, her şeye ağlaması saçma. Bu yüzden ben bu ağlama çizgilerinin üstatların benekleri yanlış yorumlaması olduğunu düşünüyorum.

Sonradan ekleme: Nettles yabanıl kültüründe var olan, yani Sur’un Ötesi’ne ait bir isim. Yani Leaf güneye geçerken kendine isim olarak kendi topraklarında yaygın olan bir isim seçmiş.

Daemon-Nettles İlişkisi

Ateş ve Kan kitabındaki birçok kişi Netty’nin Daemon’un metresi olduğunu düşünüyor.

Prens Daemon’ın Nettles’ı kendisine yakın tutmasının tek nedeni Vhagar korkusu muydu? Mantar öyle olmadığına inanmamızı istiyor. Cücenin beyanına göre, Daemon Targaryen küçük kahverengi piç kızı sevmişti ve onu yatağına götürmüştü.

(Mysaria) “Kız sana zaten ihanet etti kraliçem. Şimdi bile, kocanızın yatağını paylaşıyor ve yakında onun piçini karnında taşıyacak,” dedi.

Ama Nettles ile Daemon’un ilişkisi bu kadar basit değil. Ne Mysaria ne de Mantar bu ikiliyi beraber görmedi ama onları beraber gören Bakire Havuzu üstadının kaydettikleri bunlara pek destek çıkmıyor.

Lord Mooton’ın üstadının yazdığı Bakire Havuzu Tarihçeleri’ne. Üstat Norren, “prens ve piç kızın” her gece bir araya geldiğini, her sabah beraber yemek yediklerini, bitişik yatak odalarında uyuduklarını, prensin “bir baba kız çocuğunun nasıl üzerine titrerse öyle davrandığını,” söylüyor ve ona “görgü kurallarını” öğrettiğini, nasıl giyinip oturacağını, saçlarını nasıl fırçalayacağını ve ona “fildişi saplı bir saç fırçası, gümüş bir ayna kahverengi kadifeden bir pelerinin, tereyağı kadar yumuşak deriden bir çift binici çizmesi” hediye ettiğini söylüyor. “Prensin kıza yıkanmayı öğrettiğini” yazıyor Norren ve banyo suyunu hazırlayan hizmetçilerin onunla küveti paylaştığını söylüyor.

İlk olarak Daemon’un Nettles’a yıkanmayı öğretmesi Netty’nin bir insan olmadığına bir kanıt. Kim yıkanmak için birinden eğitim almaya ihtiyaç duyar ki?

İlişkinin detaylarına bakınca bunun sıradan bir “metres” vakası olmadığını görebiliyoruz. Bitişik odalarda yatıyorlarmış, kız Daemon’un metresi olsa aynı odada yatarlardı. Daemon kızı eğitiyormuş ve ona baba şefkati veriyormuş.

Ben ejderhanın zamanında doğdum ve iki yüzyıl boyunca insanların dünyasında yürüdüm; izlemek, dinlemek ve öğrenmek için.

Daemon Targaryen ve Büyücülük yazısında Daemon’un büyücülük ile uğraştığına dair şüphelerim olduğunu söylemiştim. Büyücülük ile uğraşan Daemon yanında bir ormanın çocuğu ile gezdiğini fark edince ona şefkat duymuş ve eğitmeye karar vermiş gibi görünüyor.

Zamansal Uyum

Leaf’in Bran’e kendi hakkında anlattığı bir bilgi üzerinden gidelim.

Ben ejderhanın zamanında doğdum ve iki yüzyıl boyunca insanların dünyasında yürüdüm; izlemek, dinlemek ve öğrenmek için. Hâlâ yürüyor olabilirdim ama bacaklarım ağrılıydı ve kalbim bitaptı. Bu yüzden adımlarımı eve döndürdüm.

Leaf’in ejderhanın zamanında doğduğunu öğreniyoruz. Bu tür söylemlerde ejderha derken genellikle Targaryen Hanesi’nden bir kişi kast edilir. Peki Leaf burada kimi kastediyor?

Targaryenler hakkında “ejderha” lafı çok sık kullanılıyor: Daeron için “Genç Ejderha”, Rhaegar için “Son Ejderha”, Daenerys için “Ejderha Kraliçesi” bunlara örnek verilebilir. Fark ettiğiniz üzere ejderha kelimesi tamlamaların parçaları olarak kullanılmışlar. Bu seride tek başına, sadece “ejderha” denilen tek bir karakter var: Fatih Aegon. İsterseniz tüm wikiyi dolaşıp tüm Targaryenlerin sayfasına bakabilirsiniz. Tek başına ejderha lakabını alan tek kişi Aegon I Targaryen. “Ejderha Aegon” diye geçtiği yerler var. Dediğim gibi kontrol edebilirsiniz.

Yani eğer Leaf Fatih Aegon zamanında doğduysa ve 150-200 yıl insanların arasında yürüdüyse bu zaman tam da Nettles’ın ortadan kaybolduğu zamana denk gelir.

In 134 AC during the reign of King Aegon III Targaryen, Ser Robert Rowan led a royal army to the Vale of Arryn to support Ser Joffrey Arryn. Robert’s men encountered Sheepstealer and a ragged Nettles in a cave, and in the ensuing fight sixteen men were slain and threescore more were wounded. Nettles and her dragon were last seen flying deeper into the Mountains of the Moon.

Son kez FS 134’te görülüyor ve sonra dağların daha derinlerine gidiyorlar. Dağ klanlarından birinde kendini yakmak bir gelenek, yani Nettles dağların derinliklerinde bir geleneğin oluşmasına sebep olacak kadar uzun kalmış. Yani zaman olarak uyuyor.

Nettles-Sheepstealer İlişkisi

Nettles Westeros tarihinde yer alan ve o yer aldığı zaman diliminde yan karakter konumunda olan biri. Leaf ise yan karakterin yan karakteri konumunda. Konumları pek de yüksek olmayan iki karakterin aslında aynı kişi olması seriye ne katar?

Rhaenyra’yı haklı çıkarır.

Nettles’a gelince, “O, üzerinde büyü kokusu olan, sıradan bir şey,” dedi. “Prensim bu kadar düşük bir yaratıkla asla yatmazdı. Onda ejderha kanı olmadığını bilmek için ona yalnızca bakman yeterli. Bir ejderhayı kendine bağlaması büyü sayesinde oldu ve lord kocama da aynı şeyi yaptı.”

Rhaenyra bu lafları kıskançlıktan söylese de çoğu noktada haklı.

• Gerçekten de Daemon Nettles gibi biri ile yatmaz.

• Gerçekten de Netty’de ejderha kanı yok.

• Gerçekten de ejderhayı kendine büyü ile bağladı.

Sheepstealer uysal bir ejderha değil, Alyn Velaryon’a sorarsanız yara izlerini göstererek size bunu anlatır. Ama Nettles ona binmeyi başarabiliyor.

Nihayetinde, kahverengi ejderha, on altı yaşında “küçük kahverengi bir kız” tarafından kurnazlık ve ısrarla dize getirildi, Koyunçalan onu kabullenmeyi ve beklemeyi öğrenene kadar kız her sabah taze kesilmiş bir koyunu ona götürmüştü. Munkun bu beklenmedik ejderhabinicisinin adının Nettles olduğunu belirtiyor.

Biz Daenerys’in ejderhaları Viserion ve Rhaegal’dan biliyoruz ki ejderhalar doydukları zaman itaatkarlaşsalar da bu tokluk sonrası gelen mahmurluk geçtiğinde tekrar sakinleşeceklerinin hiç garantisi yok. Tekrar sinirlenebiliyorlar. Zaten biliyoruz, Rhaegal ve Viserion’un siniri Meereen’i birbirine kattı, o doyduktan sonra miskinleşen ejderhalardan eser kalmadı.

Şunu demeye getiriyorum: Sheepstealer Nettles’a karnı tok olduğu için itaat etse de bu mahmurluk geçtiğinde kızı üstünden atabilir ve özgürlüğünü ilan edebilirdi. Bunu yapmadı. Ama eğer Nettles bu yemek arkası uyku esnasında ona büyü yaparak kendine bağladıysa işte o zaman işler değişir. Büyü ile bağlı olan ejderha doyduktan sonra bile kızı üstünden atmaya kalkmaz.

Yani Nettles=Leaf teorisi ile ASOIAF fanları arasında en çok tartışılan sorulardan birine cevap buluyoruz: Bir warg bir ejderhayı da kendine bağlayabilir mi? Evet, bağlayabilir.

Leaf’in şu an Bran ile iletişimde olan tek ormanın çocuğu olduğuna göre bu engin bilgilerini Bran’e anlatmamak için hiçbir sebebi yok.

“Bir daha asla yürüyemeyeceksin Bran,” dedi solgun dudaklar, “lâkin uçacaksın.”

Hayranların düşündüğü gibi bu kelime gerçekten de bir ejderhaya warglamayı kast ediyor. Çünkü Leaf ona bunu öğretecek.

Teori hakkında ne düşünüyorsunuz? İlk duyduğumda bana çok saçma gelmişti ama kanıtları duyunca mantıklı gelen teorilerden biriydi bu da. Teorinin açtığı kapılar ile çıkan sonuçlar gerçekten hoşuma gitti. Yorumlarınızı bekliyorum.

11 Beğeni

Ooo sınav sonrası atarım diyordun. Sınav öncesi moral oldu :crazy_face: eline sağlık güzel olmuş.

1 Beğeni

Teşekkür ederim. Bu arada sana da teorideki birkaç noktada yardım ettigin için teşekkür ederim.

1 Beğeni

Rica ederim her zaman :blush:. Bu arada bir ekleme yapmak istiyorum. Seride Nettles ismi iki kişide gördük. Biri Dans dönemi olan bir de güncelden bir yabanıl. Yani eğer Dans dönemi olan Nettles gerçekten Yaprak ise bu da bir dayanak sayılabilir. Sonuçta geldiği yerde kullanılan bir ismi gizli kimlik olarak kullanmış olur. Mantıklı olan da bu.

1 Beğeni

Bu da güzel bir noktaymış. :ok_hand:

1 Beğeni

Teşekkürler. Bence bunu da teoride bir yere sıkıştır.

1 Beğeni

Ekledim. (20 karakter)

1 Beğeni

Bran gerçekten kanatlı kurt olacak desene :slight_smile:

1 Beğeni

Koyunçalan’ın ölmediği ve Sur’un ardına geçip kuluçka yatırmış olabilmesi ihtimali Şuan kafamın içinde :slight_smile:

1 Beğeni

Onu ben de düşündüm ama mağarada ejderhaya dair iz yoktu. Bir ara “Yaz’ın gördüğü ejderha o mu?” diye düşündüm ama zorlamamaya karar verdim. Benim Sheepstealer hakkında fikrim yok, kaynaklarımın da yok.

1 Beğeni

Çok mntıklı ama ben ejderhalarla ormanın çocuklarının karşıt taraf olduğunu düşünüyorum.

1 Beğeni

Bu kedilerdeki gözbebeği kısıklığını kastediyorsa eğer bir insanın gözünde böyle bir şey olsa doğruca fark edilirdi. Gözlerin uçlarının yukarı kalkık ve kısık olmasını kastediyorsa eğer güzel bir teoriymiş.
Ejderhanın surun ötesine gidebileceğinden şüpheliyim. İyi kraliçe yapamamıştı sonuçta. Büyü şartları değiştiriyor olabilir

1 Beğeni

Bilmiyorum onu. Tam tasvir yok.

Keşke daha çok ilgi görse dediğim başlık.

2 Beğeni

:smiling_face_with_three_hearts: 202020202020202020

1 Beğeni