Norvos Hakkında Bilgiler

• Rhoyne’un en büyük kolu olan Noyne Nehri’nin doğu kıyısında bulunur.

• Şehir iki parça şeklindedir. Güçlü taş duvarlarla çevrili yüksek şehir, kayalık yüksek uçurumların üzerindedir. 91 metre aşağıda kale hendekleri ile korunan alçak şehir çamurlu kıyı çevresindedir.

• Yukarı şehirde kadim soylular ve sakallı rahipler, aşağıda sıradan insanlar yaşar. Şehrin iki kismi Günahkâr’ın Basamakları denilen devasa bir taş merdivenle birleşir.

• Şehir toprakları sık bir ormanla çevrilidir. Güney sınırları Ny Sar harabelerine kadar ulaşır.

• Norvos etrafındaki tepelerde mağaralar bulunur. Bu mağaralarda kahverengi ayılar ve kızıl veya gri kurt sürüleri bulunur.

• Bu mağaralarda devlerin kemikleri bulunabilir ve buradaki duvar resimlerinde eskiden buralarda yaşayanlardan bahsedilir. Bu mağara sistemi öyle engin ve derindir ki efsaneler buranın alt dünyaya bir geçit olduğunu söylerler.

• Lomas Longstrider bu mağaraları Harikalar isimli kitabında dünyanın yedi doğal harikasından biri olarak saymıştı.

• İlk Norvosluların kim olduğu bilinmiyor. Bazıları onların Lorath’taki labirentçiler (şehirde labirent olmadığı için düşük ihtimal), bazıları Andallar olduklarına inanır.

• Efsanelere göre bu insanlar Ibliler tarafından Noyne’dan uzaklaştırılmıştır. Ny Sar’ın efsanevi prensi Gri Garris de onları uzaklaştırmıştır. Ama Rhoynarlar bu bölgeye hiç yerleşmemiştir.

• Valyria’daki inanç özgürlüğünü aşırı bulan bir mezhep grubu Valyria’yı terk etmiş ve Norvos’a yerleşmiştir. Bu grubun taptığı tanrının adı sadece üyeler tarafından söylenir. Bu tanrı sert bir tanrıdır. Kırbaçlanma ayinleri vardır ve inananların saçlarını kesmelerine izin verilmez.

• Norvos, sakallı rahipler tarafından yönetilen bir teokrasidir. Konsey üyelerin Kale-tapınaklarının derinliklerinden emirlerini dile getiren ve rahipler aracılığıyla konuşan tanrı tarafından seçilir.

• Sakallı rahiplerin itaati zorla kabul ettirmek için kölelerden oluşan kutsal muhafızları vardır. Bunlar göğüslerinde balta amblemi taşıyan ve uzun baltalarıyla ayinsel olarak evlenen savaşçılardır. (Bkz. Areo Hotah)

• Başüstat Preston’a göre baltanın Norvoslular tarafından bu kadar önemli olmasının sebebini şehirde balta oymalarının bulunduğu harabelerin olması iddiasına dayandırır. Andalların da balta oymaları yaptığını iddia eder. Ve ilk Norvosluların Andallar olduğunu söyler. Başka üstatlar Andalların oymaların balta değil Demirci’nin çekici olduğunu söyler.

• Sadece rahipler sakal bırakabilir. Diğer özgür erkekler bıyık bırakır. Köleler ve kadınlar tamamen tıraş edilir. Soylu kadınlar başka şehirlerden gelen erkeklere eşlik edecekleri zaman peruk takarlar. (Demek Norvoslu Mellario kelmiş.)

• Bayiltici sıcakları ve şiddetli soğuk kışları vardır.

• Aşağı şehir yukarı şehirden daha canlıdır. Aşağı şehir halkı ziyafet çekerken onları eğlendirmek için ayılar dans eder ve söylenenlere göre köle kadınlar kurtlarla çiftleşir.

//Buz ve Ateşin Dünyası sayfa 256-258 kaynak olarak kullanılmıştır.

4 Likes

Bilgiler için teşekkürler…

Net hatırlamıyorum ama Braavos ile yakın olan şehir bu muydu? Yeraltı tünelleriyle ikisinin birleştiğine dair bir şey mi okumuştum bir yerde ne, hatırlayamıyorum net.

Braavos’a en yakın olan şehir Lorath. Norvos yer altı tünelleri ile ilgili teorilere bakma fırsatım olmadı. Kitapta net bilgi olarak görmedim. Ama Braavos’u okuduğumda bu duruma dikkat ederek okuyacağım ve böyle bir şey bulursam kesinlikle bahsederim.

Yanlış hatırlıyor olabilirim, coğrafyam iyi değil :slight_smile: