Norvos

NORVOS

YER: Essos, Özgür Şehirler, Norvos’un Tepeleri
YÖNETİCİ: Yüksek Hakim ve dini liderlerden oluşan meclis
DİN: karışık dinler
KURULUŞ: 1000 yıldan önce
ÖRGÜTLER: Bıyıklı Rahipler

Norvos, Dokuz Özgür Şehirden biridir. Pentos ve Qohor’un arasında, Essos’un iç kısımlarına uzanır.

COĞRAFYA
Norvos, Norvos Tepeleri ile Büyük Rhoyne Nehrinin kollarından biri olan Noyne’nin arasında oturur. Doğu ve batıda eski Valyria yolları ile güneybatıda Ghoyan Drohe’nin Harabelerine ve güneydoğuda Qohor’a giden karavan ve yolculara bir geçit görevi görüp, Pentos ve Qohor’un arasında bulunur.

Burası, daha büyük bir şehir gibi görünmesini sağlayan küçük vadilerle çevrelenmiş, yuvarlak tepeler ve sıra sıra çiftliklerin diyarıdır.

ŞEHİR
Norvos, yüksek hakim ve dini liderlerden oluşan meclis tarafından yönetilir. Şehir, bölgedeki en yüksek tepede bulunan yüksek şehir ve nehrin tabanında bulunan tepedeki alçak şehir olarak iki kısma ayrılmıştır. Şehirde, her birinin kendi ismi olan üç çan bulunmaktadır;
*Noom, derin bir sesi vardır
*Narrah, kuvvetli bir sesi vardır.
*Nyel, yüksek tınıda bir sesi vardır.

Ayılar Günahkar Basamakları’nda dans etmeleriyle bilinirler.

Norvos, göğüslerine balta şekli işaretlenmiş bıyıklı rahiplerin de evidir. Diğer özgür şehirlerde de olduğu gibi rahipler istenmeyen çocukların arasından yetiştirilir.

NORVOSLU İNSANLAR
Norvoslu erkekler uzun, boyalanmış ve fırçalanmış sakallar bırakırlar. Norvoslular, dünyaca bilinen duvar halıları da dahil olmak üzere karışık tekstil ürünleri yaratan ustalarıyla bilinirler ve bu ürünler için yapılan yıllık festivallerde ayılar, Günahkar Basamakları olarak bilinen yolda dans ederler.

SON OLAYLAR

KARGALARIN ZİYAFETİ
Myrcella Baratheon’un taçlandırılmasındaki rolü sebebiyle Sir Andrey Dalt ,ceza olarak, üç yıllığına Leydi Mellario’ya hizmet etmeye, Norvos’a yollanır.

Doranın karısı buralıdır tabı sakallı rahıblerde ılgincmıs

Doran Martell’in muhafız başı Areo Hotah Norvoslu.Küçük bir yaşta Norvos’un Sakallı Rahipleri’ne satılmış.On altı yaşındayken eğitimini tamamlamış.Sakallı rahipler seçkin korumlar yetiştiren bir kurum.Suikastçı yetiştiren Braavooslu Yüzler gibi.

Hotah korumlaığını yaptığı Mellario Doran Martell ile evlenince Dorneye gelip prensin hizmetine girmiştir.

Burada Norvos çevirisi var ama wikiye eklenmemiş, wikide Norvos yok @Ulu_Kurt.

Büyük ihtimalle bilginin çok az olduğundandır. Awoifta Norvos daha uzun bildiler içeriyor ama tabii tam sebebini bilmiyorum. Eklenmediyse akşama eklerim

1 Beğeni

Sanırım Qohor da aynı şekilde. Onun cevirilerine baktim, bayağı eksik olduğu için onu söylemedim.

Bir hayırsever varsa eğer çevirecek bekleriz :smiley: