Nymeros Martell Hanesi Westeros'un en mükemmel hanesidir


#1

Bu hane Westeros’un en mükemmel hanesidir neden biliyor musunuz madde madde açıklayacağım ama ondan sonra her yer turuncu olursa şaşırmayın.

  1. TARİH

Bu hane tarihi açısından Targaryen hanesinden bile daha görkemli bir geçmişe sahiptir. Kendilerinin tam adı Nymeros Martell Hanesi’dir.

Nymeros tarafı Rhoyne nehrinin kenarına kurulan Rhoynar isimli şehir devletleri şeklindeki prensliklerden gelir. Bu prenslikler oldukça gelişmiş bir medeniyetlerdi. Hatta Andallara demir işlemeyi öğretenler Rhoynarlılardı. Bu şehir devletleri su kenarına kuruldukları için her şeyleri suyla ilgiliydi. Rhoyne Ana tanrılarıydı hatta ondan Rhoyne anne diye bahsederlerdi. Onun dışında nehrin yaşlı adamı gibi suda yaşayan kaplumbağalara inanırlardı. Su kenarında yaşayan bu milletin en büyük özelliklerinden biri de su büyücüsü olmalarıydı. Su büyücülüğü daha çok şarkılar tarzında yapılan ve Westeros’un en güçlü büyücülük tarzıydı. Rhoynar bu büyüyü savaşlarında bolca kullandı. Şehir tehlikeye girdiği zaman koruyucu su kalkanları yükseldi ve şehri korudu. Ya da Rhoyne taşarak düşman şehri sular altına gömdü.

Bu medeniyetin en büyük düşmanı nehirden komşu oldukları Valyria’ydı. Valyria da büyülü bir yerdi ancak onların büyüleri evcilleştirdikleri ejderhalardan dolayı geliyordu. Rhoynar ve Valyria yıllarca savaştı. Rhoynar Su büyüsü sayesinde yıllarca ejderhalara karşı sağ kaldı. Bir gün Rhoynar ve Valyria’nın büyük savaşlarından birinde Valyria Rhoynar’ı büyük yenilgiye uğrattı. Rhoynar prenslerinden Prens Garin esir alındı ve kendi halkının köleleştirilmesini izlemesi için bir kafese konuldu. Prenses Nymeria (bir başka Rhoynar Prensesi) savaştan kurtuluşun olmadığını fark etti ve kalan insanlarının köle olmasını izlemektense bütün halkını gemilere bindirip yola çıktı. Garin’in esir alındığı gece prens bir dua etti. O gün Rhoyne nehrinin sezonu olmadığı halde taştı ve Valyria kentini bir sisle birlikte sular kapladı. Sular çekildiğinde ise Gri Hastalık denilen bir hastalık Valyria lordlarını yavaş yavaş öldürmeye başladı.

On bin gemiye halkını bindiren Prenses Nymeria kıta kıta dolaştı. Sothorys’ta bir hayat kurmak istedi ama hastalıklar yüzünden vazgeçti. En sonunda Dorne’a geldi.

Şimdi de Martell tarafını anlatayım. Martell hanesi Rhoynar göçünden önce küçük haneydi. Kendileri andal soyundan geliyorlardı ve Dorne’da birçok krallık bulunmasına rağmen Martell hanesi bu krallardan biri değildi. Martell hanesi Yronwood Hanesi’ne bağlıydı.

Nymeria gelince Mors Martell akıllılık edip Nymeria ile evlendi. Bu evlilik sonucunda Martell hanesi sayısal olarak öne geçti ve bütün Dorne’u Nymeria ile fethettiler. Savaşın sonucunda yenilen bütün kralları Nymeria Duvar’a gönderdi.

Dorne’da Aegon’un fethine kadar bu şekilde Rhoynar andal ve ilk insanlar karışık olarak yaşadı. Aegon Westeros’a geldiğinde Dorne’a konuşması için kardeşi Rhaenys’i gönderdi. Rhaenys geldiğinde her yerin bomboş olduğunu gördü. Güneş Mızrak’a vardığında ise Dorne Prensesi’yle karşılaştı. Dorne Prensesi Dorne’un hiçbir şekilde teslim olmayacağını söyledi. Bunun üzerine Rhaenys geri döndü. Bir dahaki gelişi Aegon, Visenya ve ejderhalarıyla birlikte oldu. Dorne gerilla savaşı yaptı yine insanlar ortadan kayboldu. Ballista sayesinde Meraxes gözünden vuruldu ve Meraxes ile Rhaenys öldü. En sevdiği kız kardeşinin ölümü üzerine Aegon bir daha kendine gelemedi. 6 krallık + 3 ejderhaya karşı Dorne üstün geldi.

Bir sonraki fetih çabası Daeron I tarafından yapıldı. Dorne’u gerçekten fethetmeyi başardı ama Dorne’a göre kayıpları çok daha ağır oldu. Dorne da sık sık isyanlar oldu. Halk asla esirliği kabul etmedi. Büyük isyanlar patladığında kral müdahale etmek istedi lakin öldürüldü ejderha şövalyesi Aemon esir alındı. Kutsanmış Baelor kumda çıplak ayak yürümek zorunda kaldı.

Hep derim Dorne aslinda fethedilmedi barış yaptı diye. Yıllar sonra Daeron II Dorne’la evlilik anlaşması sonucunda Yedi Krallık’a kattı ama Martell hanesi diğer hanelerin aksine kendi unvanlarını ve veraset sistemini ellerinde tuttular.

  1. MEDENİYET

Hep Dorne en medeni yerdir derim neden olduğunu da söyleyeyim. Su kenarında yaşayan milletler hep diğer milletlere göre daha açık görüşlü olurlar çünkü liman gibi yerleri vardır burada kültürler buluşur. Rhoynar bu yüzden medeniyet olarak çok gelişmişti. Eşcinsellik kabul görmüştü, kadın erkek eşitliği sağlanmıştı. Rhoynar’da erkekler gibi kadınlar da savaşıyordu. Rhoynar Dorne’a geldiğinde bu özelliklerini Dorne’a da bulaştırdılar. Aegon onları fethedemeyip Daeron II ile barış yaptıkları için bu özellikleri onlarda kaldı. Dorne’da veraset sistemi olarak en büyük çocuk başa geçti. Martell hanesinden biseksüeller çıktı ama kimse bir şey demedi çünkü kime ne. Oberyn Martell mesela hepiniz biliyorsunuz bir biseksüeldi. Aynı zamanda Dorne’da Yeşil Kan’ın öksüzleri diye bir grup var bütün Dorne’dan farklı yaşamalarına rağmen asla dışlama gibi bir şey yok.

  1. SAVAŞÇILIK

Dorne çöl bir bölge olduğu için halkı yaşama savaşı çok fazla verdi. Bundan dolayı Dorne’da savaşçılık özellikleri çok fazlaydı. Rhoynar’dan gelen kadın erkek eşitliğiyle de hem kadın hem erkek olarak çok güçlü savaşçılar çıkardılar. Kum Yılanları kitapta oldukça iyi savaşçılardı. Oberyn Martell ise Dağ sırasında bir hata yapmasaydı onu çok rahat bir şekilde almıştı.

  1. ENTRİKA

Doran Martell demem bile yeterli olur aslında ama daha fazla örnek de var. Aegon Dorne’u fethetmeye çalışırken Rhaenys ve Meraxes ölünce geri çekildi. Ama Rhaenys için Dorne’a yeniden bir sefer yapmak istiyordu. Dorne Prensesinin kızı ise ona bir mektup verdi. Aegon mektubu okuduktan sonra hemen ateşe attı ve bir daha Dorne lafını ağzına almadı. O mektupta ne olduğuna dair çok fazla teori var lakin kimse ne olduğunu öğrenemedi.

  1. BORÇ ÖDEME

Bu yönden aslında Lannister ve Martell hanesi birbirlerine çok benziyorlar. Martell Hanesi de kendisine yapılan hiçbir iyiliği ve kötülüğü unutmaz. Elia ve çocukları için aradan 20 yıl geçmesine rağmen bütün Dorne inliyordu. Doran ise Elia’ya Aerys’in yaptıklarını unutmamıştı Viserys’i sadece bir oyuncak olarak kullanacaktı. Asıl güç Arianne ve kendisinde olacaktı.

  1. SADAKAT

Bu yönden yine birçok haneyi geçiyor. Martell hanesi sancaktarları kendisine en çok sadık olan hanelerden biridir. Starklar “Kuzey Hatırlar” diye dolaşsa da ortada Bolton, Karstark gibi haneler var. Onun dışında Lannister Hanesi’nin isyan eden Reyne ve Tarbeck haneleri var. Martell hanesinin sancaktarları ise kendileri ejderha ateşiyle tehdit edildiklerinde bile prenslerinin sözünden çıkmadı. Dorne en son yine zor durumda ama Martell sancaktarları canla başla Balon’u oyalamak için uğraştı. Yronwood hanesi Doran’ın planı için Quentyn’in karşıya geçmesini sağlayıp yanına asker verdi.

Daha ne diyim yani. Hala bu haneye hayran olmadıysanız söyleyin de bir paragraf daha döşeyeyim.


#2

Burada ateşli bir şekilde ‘‘Hayır, aslında en mükemmel hane kesinlikle Lannister Hanesi’dir’’ fikrini savunmam gerekirdi. Ancak o paragrafı gördükten sonra titredim ve özüme döndüm. O yüzden diyorum ki Lannisterlar da fena değildir hani.


#3

[quote=“Loren_Lannister, post:2, topic:9374”]
Burada ateşli bir şekilde ‘‘Hayır, aslında en mükemmel hane kesinlikle Lannister Hanesi’dir’’ fikrini savunmam gerekirdi. Ancak o paragrafı gördükten sonra titredim ve özüme döndüm. O yüzden diyorum ki Lannisterlar da fena değildir hani.
[/quote]Karşı çıkan paragrafıma cevap verebilir lordum. Emin olun ki her paragrafa cevap verebilirim ben. Kullanıcı başlığımı boşuna yapmadım ben.

Lannisterlar olarak görkemli bir tarihe sahip değilsiniz. Aegon karşısında da şimdi olduğu gibi korkudan tir tir titrediniz. Lannister hanesi Ateş Tarlası’nda aldığı yenilgiden sonra boyun eğdi.

Onun dışında Tywin’in babası aşırı korkak bir adamdı. Kimse o kadar takmıyordu ki kendi sancaktarları Reyne ve Tarbeckler bile onunla dalga geçiyordu. Elinizde bir tek Tywin Lannister var. Kendisi de oldukça yakın bir tarihte olduğu için tarih kısmında elendiniz.

Medeniyet deseniz kadın erkek eşitliğiniz yok, ayrımcılıklar diz boyu. Kendinizden önce ego katmanınız yürüyor. Asla hoşgörülü değilsiniz. Varsa yoksa paranızla hava atıyorsunuz. Dorne’un aksine bereketli topraklar üzerinde kurulusunuz ve altın rezerviniz var. Böyle bir ortamda güç sahibi olmak Martell hanesinden çok daha basit.

Askeri alanda hakkınızı vereyim. Rains of Castemere en sevdiğim şarkılardan biridir. Onun dışında Jaime çok iyi bir savaşçıydı Tywin de iyi bir komutan.

Entrikada yine hakkınızı vericem çünkü Kızıl Düğün çok başarılı bir entrikaydı. Yiğidi öldürüp hakkını vermek lazım.

Borç ödeme sözü zaten size ait. Tek diyebileceğim fena değilsiniz olacaktır.


#4

En mükemmel hane mi bilmem ama en çok ter kokan hane olabilir bence. Klima ve deodoranta sahip olmadıklarını da göz önüne alırsak güneş mızrak ve şehir leş gibi ekşi ekşi ter kokuyordur muhtemelen


#5

[quote=“stannisci, post:4, topic:9374”]
En mükemmel hane mi bilmem ama en çok ter kokan hane olabilir bence. Klima ve deodoranta sahip olmadıklarını da göz önüne alırsak güneş mızrak ve şehir leş gibi ekşi ekşi ter kokuyordur muhtemelen
[/quote]Her gün Yeşil Kan’da düzenli banyo saatlerimiz vardır. Lütfen iftira atmayın.


#6

En mükemmel olmasa da en zayıf hanesi olduğu kesin kendi toprakları dışında hiç bir etkileri yok kabuklarına kapanıp biz ejderha öldürdük diyebilirler ama başka övünecek bir şey bulamayacaklardır.


#7

Bir solukta okudum. Eline sağlik Arianne, çok iyi gerçekten. Marteller oldukça sağlam bir hane, kültürel açıdan çok zengin ancak tarihinde pek talihli olduğu söylenemez. Sadece Targaryenlere karşı verdikleri mücadele ile bile saygıyı hakediyorlar.

Dizi de koca Dorne 'u düşürdükleri hâl insanlık dışı. Doran Martell gibi siyasi bir dehayı hiç ettiler. Oberyn ve kum yılanlarını kezâ öyle. Marteller bunu hak etmedi. RIP!..

Kitapta bu kadar basit olacağını sanmıyorum. Yoo.


#8

[quote=“catto, post:6, topic:9374”]
En mükemmel olmasa da en zayıf hanesi olduğu kesin kendi toprakları dışında hiç bir etkileri yok kabuklarına kapanıp biz ejderha öldürdük diyebilirler ama başka övünecek bir şey bulamayacaklardır.
[/quote]Biraz Greyjoy paragrafı yazayım o zaman.

Şimdi ilk başta Greyjoy hanesi kendi yönettikleri yerdeki savaşları bile kazanamayacak kadar zayıf bir haneyken bunu demen saçma. Greyjoylar 2 kere Robert’a isyan ettiler ikisinde de hüsrana uğradılar. Kuzey’e gittiler kan kaybetmiş ordusu olmayan kuzeyde tutunamadılar. Ejderhalar geldi kraken kızartma oldular. En güçlü oldukları deniz alanında bile kaç kez yenildi Greyjoy hanesi. Kendi küçük adalarında bile güçlü olamayan bir hane.

Onun dışında Martell hanesine gelirsek. Martell hanesinin Dorne dışında katıldığı bilinen tek savaş Robert’ın isyanı. O sırada da zaten ordu kaybetmedi. Olay şu şekilde oldu. Rhaegar’ın ordusu Robert’a göre daha fazlaydı. Savaş sırasında Dorne ordularının başı Lewyn Martell öldürüldü, Rhaegar da Robert tarafından öldürüldü. Bunun sonucunda başsız kalan ordu dağıldı. Burası hep yanlış anlatılıyor. Yani böyle bir genelleme saçma. Daha önce Dorne orduları birçok kez Menzil’i işgal ettiler. Hatta Menzil’de bir süre tutundular bile. Dorne hudutları sürekli yağmalandı. Onun dışında Rhoynar bambaşka bir yerden gelmelerine rağmen bütün Dorne’u fethedebildi.

Şimdi Greyjoy vs Martell atalım.

Greyjoy tarihi Kahramanlar çağına dayanıyor. Gri kral mı ne varmış işte Nagga denilen deniz canavarını öldürmüş. Kahramanlar Çağı hikayeleri pek güvenilir olmayan hikayeler çünkü çok eskiler. Hadi doğru olduklarını kabul edelim Greyjoy’ların krakenlere hükmettiği bilgisi yok. Sadece Nagga’nın öldürüldüğü bilgisi var.

Medeniyet desen direkt sınıfta kaldılar. Kadın erkek eşitliği yok. Çok eşlilik var kadınlara asla değer verilmiyor. Hoşgörü desen ne arar. Bu konuda Dothraki’den bile kötü durumdalar.

Borç ödeme desen eh derim pek olmasa da biraz var.

Entrika hiç konuşmayalım bence öyle bir şey yok.

Savaşçılık karada leş gibiler. Denizde ise Stannis onları ham yaptı burada da sınıfta kaldılar.


#9

Demir Adalar tarihde Ibben’e Asshai’ye kadar her yere seferler düzenlemiştir ve tarihlerinde denizde tek bir kez yenilmiştir. O yenilgi de Stannis’in dehasından çok Victarion’un aptallığından dolayıdır.

Robert’a iki kez değil bir kez isyan ettiler ve evet yenilip diz çöktüler. Dorne ise haklı sebeleri olmasına rağmen isyan etmeden diz çöktü.

Joffrey tahta çıktığında Demir Adalar isyan ederken Dorne Oberyn’i küçük konseye sokup ne elde edersek kardır diye düşünüyordu.

Demir Adalar kuzeyde fetihler yaparken Prens Doran oğlunu Daenerys’le evlendirmeyi planlıyordu. Euron Menzil’de fetihler yaparken Doran kızını Aegon’la evlendirmeyi planlıyordu. Aynı zamanda kendisi de Daenerys ile evlenmeyi planlıyordu. Buradan Demir Adalar’ın savaş ule entrikayı bir arada yapabildiğini ama Dorne’un savaşa gücünün yetmediğini anlayabiliriz bunu bizzat Doran’da söylüyor zaten.

Trident’e gelirsek olay şöyle oldu Lewyn Martell Dorne orusuyla Robert’ın sol kanadında ki Vadi askerlerine saldırdı ve sol kanadı yöneten Lord Corbray’i birebir dövüşte öldürdü yani ilk önce Robert’ın sol kanadı başsız kaldı ancak Lord Corbray’in küçük oğlu Lyn babasının valyria çeligi kılıcını alarak Lewyn Martell’i öldürdü. Vadi ordusu dağılmak üzereyken Lyn askerleri tekrar toparlayıp saldırdı ve Dorne kanadını çökertti bunun üzerine Rhaegar, Robert ile karşılaşıp birebir dövüs yaptı ancak Robert çekici ile galip ayrıldı.

Demir adalar tarihi kahramanlar çağına dayanıyor efsanevi Gri Kral Naggayı öldürdü kemikleri orada duruyor sonuçta gökten yağmadı kemikler. Ama hikaye tamamen doğru değildir tabi ki ölen bir deniz canavarı ile Gri Kral var ama Nagga nasıl öldü bilemem.

Kadın erkek eşitliği yok ama Balon Greyjoy’un kızını varis seçmesi ve Demir Adalar’da bunu kabul eden Harlaw ve Botley gibi büyük haneler olması Westerosta bu konuda en iyi durumda olan ikinci bölge yapar Demir Adaları, Dorne’dan sonra.

Demir Adalar borç almaz borç ödetir.

Euron başlı başına bir entrika makinesi kendi lordlarını birbirine düşürüp bundan beslenebilen biri. Roose Bolton’da aynı entrikaları yapmaya çalıştı Frey ve Manderly’leri birbirine düşürerek ama beceremedi şu ana kadar.

Karada leş gibi demişsin ama Fatih Aegon’u Kara Harren’ın oğulları yeniyor ve Aegon bunun üzerine Nehir lordlarını ayaklandırıyor ardından Harrenhall kuşatılıyor.


#10

[quote=“catto, post:9, topic:9374”]
Demir Adalar tarihde Ibben’e Asshai’ye kadar her yere seferler düzenlemiştir ve tarihlerinde denizde tek bir kez yenilmiştir. O yenilgi de Stannis’in dehasından çok Victarion’un aptallığından dolayıdır.

Robert’a iki kez değil bir kez isyan ettiler ve evet yenilip diz çöktüler. Dorne ise haklı sebeleri olmasına rağmen isyan etmeden diz çöktü.

Joffrey tahta çıktığında Demir Adalar isyan ederken Dorne Oberyn’i küçük konseye sokup ne elde edersek kardır diye düşünüyordu.

Demir Adalar kuzeyde fetihler yaparken Prens Doran oğlunu Daenerys’le evlendirmeyi planlıyordu. Euron Menzil’de fetihler yaparken Doran kızını Aegon’la evlendirmeyi planlıyordu. Aynı zamanda kendisi de Daenerys ile evlenmeyi planlıyordu. Buradan Demir Adalar’ın savaş ule entrikayı bir arada yapabildiğini ama Dorne’un savaşa gücünün yetmediğini anlayabiliriz bunu bizzat Doran’da söylüyor zaten.

Trident’e gelirsek olay şöyle oldu Lewyn Martell Dorne orusuyla Robert’ın sol kanadında ki Vadi askerlerine saldırdı ve sol kanadı yöneten Lord Corbray’i birebir dövüşte öldürdü yani ilk önce Robert’ın sol kanadı başsız kaldı ancak Lord Corbray’in küçük oğlu Lyn babasının valyria çeligi kılıcını alarak Lewyn Martell’i öldürdü. Vadi ordusu dağılmak üzereyken Lyn askerleri tekrar toparlayıp saldırdı ve Dorne kanadını çökertti bunun üzerine Rhaegar, Robert ile karşılaşıp birebir dövüs yaptı ancak Robert çekici ile galip ayrıldı.

Demir adalar tarihi kahramanlar çağına dayanıyor efsanevi Gri Kral Naggayı öldürdü kemikleri orada duruyor sonuçta gökten yağmadı kemikler. Ama hikaye tamamen doğru değildir tabi ki ölen bir deniz canavarı ile Gri Kral var ama Nagga nasıl öldü bilemem.

Kadın erkek eşitliği yok ama Balon Greyjoy’un kızını varis seçmesi ve Demir Adalar’da bunu kabul eden Harlaw ve Botley gibi büyük haneler olması Westerosta bu konuda en iyi durumda olan ikinci bölge yapar Demir Adaları, Dorne’dan sonra.

Demir Adalar borç almaz borç ödetir.

Euron başlı başına bir entrika makinesi kendi lordlarını birbirine düşürüp bundan beslenebilen biri. Roose Bolton’da aynı entrikaları yapmaya çalıştı Frey ve Manderly’leri birbirine düşürerek ama beceremedi şu ana kadar.

Karada leş gibi demişsin ama Fatih Aegon’u Kara Harren’ın oğulları yeniyor ve Aegon bunun üzerine Nehir lordlarını ayaklandırıyor ardından Harrenhall kuşatılıyor.
[/quote]İlk başta yağma ile fetih aynı şeyler değil oldukça farklı şeylerdir. Yağma fethe göre çok daha basit bir şeydir. Habersiz bir şekilde gelirsin bir yere, ani bir baskınla karşına ordu çıkamadan alacağını alır kaçarsın. Yani askeri güçten çok sivil halkla karşılaşırsın. Mesela Demir Adalılar Asshai’ye sefer düzenlediğinde alacağını aldı ve sonra ortadan kayboldu. Savaşmak, fethetmek yağmayla karşılaştırılamayacak bir şeydir.

Demir Adalıların en güçlü olduğu yer denizdir tıpkı Dorneluların Dorne olduğu gibi. Dorne Dorne’da bir kez yenildi ki bu da uzun sürmedi ve kendisine karşı çok yüksek sayıdaki insana karşı yenildi. Buna rağmen Dorne toparlanmayı başardı ve fetihçilerini ortadan kaldırdı. Öte yandan Victorion Greyjoy Stannis’e yenildiğinde aradaki fark fazla değildi. Kimin fazla olduğunu bilmiyorum. Ama Victorion Dorne’un yaptığı gibi karşı tarafa aşırı büyük kayıplar vererek yenilmedi. Yani savaşçılık konusunda Greyjoylar geride kaldı.

Dorne neden teslim oldu onu açıklayayım. Eğer Elia yaşasaydı, Aegon ve Rhaenys Dorne’un elinde olsaydı Dorne asla diz çökmezdi. Dorne kanının son damlasına kadar savaşırdı. Ama savaş sırasında Elia ve çocukları öldü. Dorne’un 20 bin kişilik ordusu sırf başları öldüğü için dağıldı ve boşa gitti. Üstelik Dorne’a yardım edebilecek bir müttefik yoktu. Dorne yas tutuyordu. Bir de Dorne kimin için isyan etmeye devam edecekti ki? Elia ölmüştü meşru varisler kaçıştaydı. Onun yerine Viserys ve Daenerys’i Dorne’da sakladı bir süreliğine Doran. Daenerys’in sürekli ev olarak hatırladığı limon ağaçlı yer Dorne çünkü limon Dorne’da yetişen bir bitki. Doran o sırada Arianne ve Viserys arasında gizli bir evlilik anlaşması ayarladı. Bu şekilde Dorne yönetime ortak olacaktı. Sonra da planlarını uygulamaya başladı. Dorne savaşmak yerine entrika ile daha sonrasında daha güçlüyken intikam almayı seçti.

Joffrey’nin hükümranlığı sırasında Dorne entrikasına devam ediyordu. Oberyn’in Kral Topraklarına gitmesi Lannisterları çok zor bir duruma soktu. Oberyn kaldığı o kısa dönemde Lannisterları bugdan buga soktu. Tywin korkudan tir tir titredi.

Şu şekilde düşün Doran eğer isyan etseydi bir amacı olmayacaktı. Yani isyan ettin ee amaç ne diye sorar adamlar. İntikam dersen bile küçük çaplı bir isyan olur. Ama eğer ben şunun başa geçmesini istiyorum onu destekliyorum dersen büyük çaplı olur. Robb’un isyanı krallık isyanı olana kadar o kadar da ilgi çekmiyordu ama bağımsızlık işin içine girince boyutlar değişti. Doran’ın amacı Dağ’ın ya da Tywin’in ölmesi değil. Tywin’in elindeki her şeyi kaybederek ölmesi. Çünkü Elia tam olarak öyle öldü. Kocası, çocukları öldükten sonra öldü. Bu arada Doran’ın bütün entrikasıyla Euron’un ben Daenerys’le evlenicem söylemini aynı şekilde değerlendirmen komik olmuş.

Üç Dişli Mızrak olayında benim dediğimi desteklemişsin işte. Dorne o savaşa oldukça isteksiz katıldı. Dorne Elia’ya yapılan muameleden memnun değildi. Eğer bu isyan Deli Kral ve Rhaegar’a karşı olup insanlar Viserys’i tahta geçirmek isteselerdi ve Elia tehlikede olmasaydı Dorne kesinlikle isyancı tarafında olurdu. Hatta Elia ve çocukları bir şekilde Dorne’a ulaşsalar Dorne isyanda tarafsız bile kalabilirdi. Neyse Dorne savaşa isteksiz gittiği için sadece asker gönderdi. Komutan vs yoktu bildiğim kadarıyla. Askerlerin yönetimi tamamen Lewyn Martell’deydi. Lewyn Corbray’le olan düellosunda ağır yaralandı ardından da öldürüldü. Yani tahmin ettiğin gibi Vadi tarafının başı öldüğünde Lewyn elini kolunu sallayarak dolaşmıyordu. Lewyn ölünce orduyu toparlayabilecek tek kişi Rhaegar’dı. Ama Rhaegar Robert’la olan düellosu sonucunda öldürüldü. Bütün ordunun başının ölmesiyle bir bölüğün komutanının ölmesi aynı şey değil. Rhaegar öldüğünde ordu dağıldı. Yani savaş olmadı.

Greyjoyların tarihlerinin gerçekliği tartışılırken Dorne tarihinin hepsi tamamen gerçek olduğu biliniyor.

Kadın erkek eşitliği güldürdün vallahi. Adamlar kadınları 2. Sınıf vatandaş olarak görüyor. Tuz karıları alıyorlar. Kadınlar mal gibi ganimet olarak kazanılıyor. Kadınları insan yerine koymuyorlar bile. Asha varis olarak gösterildi ama bizzat kendi amcaları tarafından insan yerine koymadı. Asha’yı destekleyen en büyük hane ise anne tarafından akrabasıydı yani kimse çıkarı olmadan desteklemedi. Açıkçası Yedi Krallık’ta bu konudaki en kötü haber hem de açık ara. Bu konuda Dorne’dan sonraki en iyi hane Starklar olabilir belki. Ama tartışılır.

Borç derken intikam kastettim.

Karşılaştırmamız Bolton vs Greyjoy değil Martell vs Greyjoy olduğu için Boltonlu örneğin saçma olmuş.

Karada nasıl leş gibi olduğunuzu söyleyeyim. Doğru düzgün askeri olmayan Kuzey’i bile kendinize katamadınız daha ne olsun.


#11

Katılmıyorum. En sevdiğim hane olmasına rağmen biraz abartıldı başlık sahibi tarafından. Bahsedilen şeyler kişilere göre değişilebilir. Dönemin lorduna göre de değişebilir. Şuanki zamandan konuşacak olursak ileride olan tek hane Starklardır. Kitap içinse ben Tyrelllerin gücünü henüz ortaya çıkarmadığını düşünüyorum. Beş kralın savaşına Eskişehir katılmadı. Savaşçı bir Garlanları, iyi bir lord olabilecek Willasları ve en önemlisi Olenna Redwyneları var.


#12

Martell’larla ilgili yazına kısmi olarak katılmakla beraber yaptığın analizleri/eleştirileri hayranlıkla takip ediyorum, yolun açık olsun (yaşın cidden 18 ise )bu yaşta insan bir şeyler yazarken özgünlük ve özgüveni çoktan kazanmışsa onun gelecekte yapacakları etrafındakileri hep heyecanlandırır. Forumun açık ara en üretken yenisisin.

Not: Martell diye sorsalar, Nymeria der geçerim.


#13

[quote=“Emilio_Toland, post:11, topic:9374”]
Katılmıyorum. En sevdiğim hane olmasına rağmen biraz abartıldı başlık sahibi tarafından. Bahsedilen şeyler kişilere göre değişilebilir. Dönemin lorduna göre de değişebilir. Şuanki zamandan konuşacak olursak ileride olan tek hane Starklardır. Kitap içinse ben Tyrelllerin gücünü henüz ortaya çıkarmadığını düşünüyorum. Beş kralın savaşına Eskişehir katılmadı. Savaşçı bir Garlanları, iyi bir lord olabilecek Willasları ve en önemlisi Olenna Redwyneları var.
[/quote]Sizin için mükemmellik askeri güçten ya da entrikadan oluşuyorsa evet haklısınız. Lakin ben Dorne’un intikamcı ruhundan, özgür düşüncelerinden, eşitliğinden, medeniliğinden, tarihinden bahsettim. Bunların hepsi oradaki insanların içine işlemiş şeyler. Eğer tek bir örneğe takılı kalsaydım haklı olurdunuz ki ben bu yüzden oldukça fazla örnek verdim. İsteyen kişi paragrafında karşılık vererek aksini savunabilir. Savunmalarına da karşılık verebileceğim kadar karşılık veririm. Katılmamak tabi ki de sizin elinizde ama keşke daha ayrıntılı bir cevap verseydiniz.


#14

Yorumunuzu destekleyecek bir şey söyleyeyim. En güçlü haneler belki de Arryn-Tyrell ikilisidir. Ancak Lord Manderly’nin yıkılmış Stark Hanesi’ne olan bağlılığı bile Stark Hanesi’ni hepsinden ayrı bir kefeye koyar. 6.kitapta Kuzey’in Starklara olan bağlılığını hep birlikte göreceğiz.


#15

Öncelikle bu Martell en iyi hanedirden ziyade Dorne en iyi bölgedir olmuş. Dorne’u da severim ama medeniyet bölümü hariç yazıda bahsedilenlerin hepsinin allahı diğer yerlerde fazlasıyla var.


#16

[quote=“JaqenHgar, post:14, topic:9374”]

Yorumunuzu destekleyecek bir şey söyleyeyim. En güçlü haneler belki de Arryn-Tyrell ikilisidir. Ancak Lord Manderly’nin yıkılmış Stark Hanesi’ne olan bağlılığı bile Stark Hanesi’ni hepsinden ayrı bir kefeye koyar. 6.kitapta Kuzey’in Starklara olan bağlılığını hep birlikte göreceğiz.
[/quote]Sizin için mükemmellik sadece güç müdür? Orada olayı yaklaşık olarak 5 başlıkta inceledim. Lütfen diğer her başlıkta olmasa da birçok başlıkta Martell hanesini hangi hanenin Martell hanesini geçtiğini örneklerle anlatır mısınız?[quote=“TurkJedi, post:15, topic:9374”]
Öncelikle bu Martell en iyi hanedirden ziyade Dorne en iyi bölgedir olmuş. Dorne’u da severim ama medeniyet bölümü hariç yazıda bahsedilenlerin hepsinin allahı diğer yerlerde fazlasıyla var.
[/quote]Hepsiyle ilgili örnekler vererek konuşursanız sevinirim.


#17

Forumda kimi konularda bire bir aynı fikirlere sahip olsakta, kimi konularda da bir o kadar keskin sınırlarla ayrılıyoruz.
Ama bu konuda oldukça hemfikirim. Sahip oldukları medeniyet, kadınların yönetimde ve hükümde diğer hanelere göre daha etkin olması ve en önemlisi Özgürlük ve Medeniyet <3 Westerosta olsam Dorne da yaşardım kesinlikle.


#18

[quote=“Queen_Arianne, post:13, topic:9374”]

Paragraf yazmaya gerek yok. Ama yazalım bari. 2. Konu olan Medeniyet hariç diğer tüm hanelerde kalan konular fazlasıyla mevcut. Gerçi böyle söyleyince diğer haneler barbar gibi gözüküyor ama.

Her bir hanenin kendine özgü Tarihi mevcut. Valryia İmparatorluğunun Ejderha Lordları mı dersin, 8000 yıllık Stark hanedanı mı dersin, soyları Fırtına Tanrısına dayanan Baratheonları mı dersin, Soyları Yeşilel’e dayanan ve onlarla akraba olan Tyrellleri mi dersin var da var.

Her hanede olduğu gibi en iyi savaşçılar, komutanlarlar belirli dönemlere göre farklılık gösterip dağılabilirler. Sam’in babasını örnek alalım. Kendisi Westeros’un en iyi kumandanlarından biridir şuanda. Birçok kılıç ustaları değişik hanelerden çıkıp Kral Muhafızlığına kadar çıkabilmiştir. Genelleme yaparak Dorne bölgesindeki savaşçıları çok iyi olarak adsedersek o zaman sorarım sana neden Genç Kral geldiği zaman karşı koyamadılar da Hudutlara saklandılar? Neden güçleri zavalı Lord Tyrell’e yetti?

Özellikle borç ödeme kısmına kesinkes katılmıyorum. 15 yıllık bir intikamın planını yapan Doran korkusundan ve tırsıklığından çok geç kaldı. Tek başına yapabilecekleri varken -mesela Krallık ayırmak gibi- o 15 yıl boyunca İntikam, Ateş, Kan dedi. Oberyn ise ki çok severim kendisini ve umarım bir teoride okuduğum gibi Tywin’i zehirlemiş olsun, intikam için gittiği KL’de ölümü ile Dorne’a daha fazla alacak intikam bıraktı. Yani adaletin olmadığını varsayarsak Dorne’un yaptığı hamleler kuzuların sessizliğini andırdı bana. Yapılabilecek bir çok şey vardı.

Anlayacağın kitaptaki haneler o kadar iyi bir dengede yazılmış ki, herhangi bir haneyi tutarak övünebilir fanatikleşebilirsin. Ama bu doğru olduğu anlamına gelmez. Mükemmel hane yoktur. Herkesin bir zaafı, yanlışı vardır.

Bana yazdığın cevapta mükemmeliyetin savaşçılıktan ve entirkadan bariz olmadığını söylemişsin ancak ilk mesajının 3. Ve 4. Konusu bunlarla ilgili.

Edit: Uzun zamandır kapsamlı bir yazı yazacak Tartışma dönmüyordu. Teşekkürler.


#19

[quote=“Emilio_Toland, post:18, topic:9374”]

[quote=“Queen_Arianne, post:13, topic:9374”]

Paragraf yazmaya gerek yok. Ama yazalım bari. 2. Konu olan Medeniyet hariç diğer tüm hanelerde kalan konular fazlasıyla mevcut. Gerçi böyle söyleyince diğer haneler barbar gibi gözüküyor ama.

Her bir hanenin kendine özgü Tarihi mevcut. Valryia İmparatorluğunun Ejderha Lordları mı dersin, 8000 yıllık Stark hanedanı mı dersin, soyları Fırtına Tanrısına dayanan Baratheonları mı dersin, Soyları Yeşilel’e dayanan ve onlarla akraba olan Tyrellleri mi dersin var da var.

Her hanede olduğu gibi en iyi savaşçılar, komutanlarlar belirli dönemlere göre farklılık gösterip dağılabilirler. Sam’in babasını örnek alalım. Kendisi Westeros’un en iyi kumandanlarından biridir şuanda. Birçok kılıç ustaları değişik hanelerden çıkıp Kral Muhafızlığına kadar çıkabilmiştir. Genelleme yaparak Dorne bölgesindeki savaşçıları çok iyi olarak adsedersek o zaman sorarım sana neden Genç Kral geldiği zaman karşı koyamadılar da Hudutlara saklandılar? Neden güçleri zavalı Lord Tyrell’e yetti?

Özellikle borç ödeme kısmına kesinkes katılmıyorum. 15 yıllık bir intikamın planını yapan Doran korkusundan ve tırsıklığından çok geç kaldı. Tek başına yapabilecekleri varken -mesela Krallık ayırmak gibi- o 15 yıl boyunca İntikam, Ateş, Kan dedi. Oberyn ise ki çok severim kendisini ve umarım bir teoride okuduğum gibi Tywin’i zehirlemiş olsun, intikam için gittiği KL’de ölümü ile Dorne’a daha fazla alacak intikam bıraktı. Yani adaletin olmadığını varsayarsak Dorne’un yaptığı hamleler kuzuların sessizliğini andırdı bana. Yapılabilecek bir çok şey vardı.

Anlayacağın kitaptaki haneler o kadar iyi bir dengede yazılmış ki, herhangi bir haneyi tutarak övünebilir fanatikleşebilirsin. Ama bu doğru olduğu anlamına gelmez. Mükemmel hane yoktur. Herkesin bir zaafı, yanlışı vardır.

Bana yazdığın cevapta mükemmeliyetin savaşçılıktan ve entirkadan bariz olmadığını söylemişsin ancak ilk mesajının 3. Ve 4. Konusu bunlarla ilgili.

Edit: Uzun zamandır kapsamlı bir yazı yazacak Tartışma dönmüyordu. Teşekkürler.
[/quote]Evet dediğiniz gibi bütün hanelerin görkemli bir tarihi mevcut ama şöyle bir küçük sorunları var. Bunların hepsi abartılmış gerçekler. Kahramanlar Çağı daha çok mitler çağı. Anlatılarak gelmiş hikayeler var ama ne kadarı doğru ne kadarı yanlış tamamen şaibeli. Mimar Brandon hem Sur’u hem Fırtına Burnu’nu yapmıştı yanılmıyorsam ve bu biraz olası bir şey değil. Mimar Brandon diye biri elbet vardır ama anlatılan gibi değildir. Ya da Fırtına Tanrıları tamamen gerçekliği şüpheli bir şey. Gri Kral’ın Nagga’yı öldürüp öldürmediği kesin değil sadece hikayeler bu yönde. Peki benim anlattığım tarihe bakalım. Rhoynar tarihi bilinen bir tarih çünkü gelişmiş bir millet olarak kayıtlar var. Su Büyücülüğü yapıldığı bile bilinen bir şey. Hadi bunları es geçtim Martell tarihinin diğer hanelerle birleştiği nokta Westeros tarihi var. Westeros tarihinde ise Aegon’a direnebilen tek hane oldu kendileri. Kendisini Fırtına Krallarına dayandıran Durrandonlar Ateş Tarlası’nda yandı, kendisini Mimar Brandon’a dayandıran Starklar diz çöktüler, Vadi Krallarıyla övünen Arrynlar savaşma girişiminde bulunmadılar bile, Gri Kral hikayesiyle dolaşan Harrenlar kendi evlerinde kızardılar, Zeki Lann’la övünen Lannisterlar Ateş Tarlası’ndan sonra diz çöktü. Atladığım hane var mı bilmiyorum ama hepsi diz çöktü işte. Bir tek Targaryenlar farklı bu denklemde.

Valyria geçmişi de görkemli bu konuda evet diyorum. Ama Targaryenlar alt seviye bir lordlardı. Felaketten kaçabilmelerinin tek sebebi bir Targaryen kızının kahin olmasıydı. Targaryenların görkemli kısmı Westeros’a gelişleriyle başlıyor. Bu konuda Martell Hanesi’ni geçebilecek tek hanedir ki bu da kişiden kişiye değişir.

Tyrellleri unutmuşum. Tyrelller de diz çöktü onun dışında Yeşil El’le herkesin akrabalığının bulunduğunu söylemişti Olenna. Yani herkes kendini bir şekilde ona dayandırıyor zaten.

Daeron olayında çok fazla yanlış bilginiz var. Daeron’un hikayesini okumanızı öneririm. Olay şu şekilde gerçekleşti. Dorne gerilla savaşında iyi olan bir yer çünkü ortam çok alışılmadık ve dağlık. Daeron Dorne’a göre çok fazla orduyla Dorne’a girdi. Dorne’u gerçekten fethetmeyi başardı. Dorne da fazla kayıp verdi ama Daeron çok daha fazla. Sonrasında da Dorne bağımsız oldu. Ama bağımsız olmaları bir Tyrell lordunu öldürmeleriyle değil kralı öldürmeleriyle oldu. Yani Martell ordusu zekasıyla savaştı. Şunu şöyle düşün Lannister ordusu da çok güçlüydü ama Kızıl Düğün yaptılar. O zaman Lannister ordusu güçsüz diyebiliriz.

Çok aceleci davranmak her zaman bir hatadır. Doran sessiz hareket etti ve en doğrusunu yaptı. Bunu daha önce de söyledim eğer Dorne hemen isyan bayrağını çekseydi bu çok küçük çaplı olacaktı. Elia için isyan ettim demesi küçük bir intikam savaşı olurdu. Ama krallığı ele geçirmek için savaşmak bambaşka bir şey. O zaman isyanın boyutu çok büyürdü ki büyüyecek. Elia için isyan etseler Martell hanesi gücü ele geçirmeye çalışamazdı ama Viserys için isyan ettiklerinde bu olabilirdi çünkü Viserys ile Arianne evlenecekti. Ve Doran’ın Elia için istediği basit bir intikam değil ki. Doran Tywin’in her şeyi kaybederek ölmesini istiyor tıpkı Elia gibi. Ben de Doran’ın biraz yavaş davrandığını düşünüyorum ama hızlı davranmak tamamen bir hata. Baelish ve Varys gibi adamların planları oldukça uzun vadeli tıpkı Doran gibi. Taht oyunlarında hızlı davranan çabuk kaybeder.

İlk 3. Ve 4. Mesajıma şimdi bakamıycam ama savaşçılıkla ilgilidir çünkü bana insanlar hep savaşçılık üzerinden geldi. Biri medeniyet üzerinden gelsin medeniyet üzerinden cevap veririm. Biri bana savaş üzerinden geldiğinde ama Dorne çok medeni dersem tartışmayı baştan kaybetmiş olurum.


#20

Diğer krallar ejderhalara direnme şansları olmadığından başka bir gün savaşmak üzere yaşamayı tercih ettiler, bunda utanacak bir şey yok. Dorne’un ejderha ateşinden korunma şansı vardı ve kullandı, bu onları diğerlerinden daha cesur yapmaz. Bir de Dorne hala bağımsızmış gibi konuşuyorsun ama Dorne da birkaç kral sonra kendi elleriyle bağımsızlığını teslim etti, demek ki cesur yüreklilikleri oraya kadarmış.

Bir de eskilere gitmeden yakın tarihte Dorne’un ne yaptığına bakalım, Robert’ın İsyanı’na. Doran Martell -ki çok severim- Rickard Stark’ı canlı canlı yakıp Brandon Stark’ı da aynı canilikle öldüren, insanları yakmaktan zevk alan zalim Kral Aerys ve kardeşinin üzerine bildiğin kuma getirip savaşa sebep olan Rhaegar’ın yanında savaşa girip ailesinin intikamını almak için savaşan Ned Stark ve nişanlısını kurtarmak için savaşan Robert Baratheon’a karşı dövüştü. Bunda onur nerede? Ayrıca bu çok savaşçı hanemizin en savaşçısı Lewyn Martell de Üç Dişli Mızrak’ta daha önce adı sanı duyulmamış küçük bir hanenin ikinci oğlu Lyn Corbray tarafından öldürüldü.

Tarihe gelirsek 1000 yıllık ve başa kendi çabasıyla değil Nymeria ile evlenerek gelmiş Martellere karşılık soyu ilk insanlara dayanan, 8000 yıl Kuzeyin Kralı olmuş, kuzeyi işgal etmeye çalışan Andalları yenip Essos’a kadar kovalamış, kendisinin de Stark olduğu rivayet edilen Gece Kralı’nı yenmiş, Kışyarı’nı, Duvar’ı, Fırtına Burnu’nu işgal etmiş bir Stark hanesi var.

Mesele unutmamaksa, borç ödemekse milyonlarca insanın diline pelesenk olmuş “North Remembers” var. Sanırım Doran Martell gibi intikam için yüzyıl beklemediği için değer görmeyen Ned Stark’ın 18 yaşında beklenmedik bir şekilde lord olmasına rağmen korkmadan güneye inip Targaryenleri tepelemesi var. Babasının tutuklandığını öğrenince lord bile olmadan 14 yaşında Kuzey ordularıyla güneye inip Lannisterları sayısız kez yenen yenilgisiz Kral Robb var.

Mesele savaşçılıksa güneyliler gibi savaş oyunu oynamak yerine Kuzey’in zorlu şartlarında yetişip sürekli yabanıl saldırılarıyla pençeleşen kuzeyliler var. Tüm hayatını dövüşmeye adamış, başka işi olmayan ve diyarın en iyi 7 savaşçısından üçü olan Gerold Hightower, Arthur Dayne ve Oswell Whent’i öldüren kuzeyliler var. Yakın tarihte Greatjon Umber, Ned Stark, Theo Wull, Jorah Mormont gibi büyük savaşçıları var.

Bütün bunlara ek olarak insanüstü özellikleri de var. Armalarındaki ulukurtlarla mistik bir bağlantıları var ve Ned Stark’ın bütün çocukları aynı zamanda warg. Bran ise wargtan öte üç gözlü kuzgunun ta kendisi ve tarih boyunca olan tüm önemli olaylarda parmağı olduğu teorisi var.

Biraz Stark üzerinden gittim ama uğraşırsam çoğu hane için bunları çıkarabilirim. O yüzden Marteller iyidir hoştur ama fazla abartmaya da lüzum yok.