Nymeros Martell Hanesi Westeros'un en mükemmel hanesidir

Biraz Stark hanesi üzerinden değil bayağı Starklardan yürümüşsün, şu diğer haneleri merak ettim bir çıkarsana :slight_smile:

Güzel yazı olmış.Özeti 1 kuzeyli 4 Dorneluya bedeldir.

[quote=“TurkJedi, post:20, topic:9374”]
Diğer krallar ejderhalara direnme şansları olmadığından başka bir gün savaşmak üzere yaşamayı tercih ettiler, bunda utanacak bir şey yok. Dorne’un ejderha ateşinden korunma şansı vardı ve kullandı, bu onları diğerlerinden daha cesur yapmaz. Bir de Dorne hala bağımsızmış gibi konuşuyorsun ama Dorne da birkaç kral sonra kendi elleriyle bağımsızlığını teslim etti, demek ki cesur yüreklilikleri oraya kadarmış.

Bir de eskilere gitmeden yakın tarihte Dorne’un ne yaptığına bakalım, Robert’ın İsyanı’na. Doran Martell -ki çok severim- Rickard Stark’ı canlı canlı yakıp Brandon Stark’ı da aynı canilikle öldüren, insanları yakmaktan zevk alan zalim Kral Aerys ve kardeşinin üzerine bildiğin kuma getirip savaşa sebep olan Rhaegar’ın yanında savaşa girip ailesinin intikamını almak için savaşan Ned Stark ve nişanlısını kurtarmak için savaşan Robert Baratheon’a karşı dövüştü. Bunda onur nerede? Ayrıca bu çok savaşçı hanemizin en savaşçısı Lewyn Martell de Üç Dişli Mızrak’ta daha önce adı sanı duyulmamış küçük bir hanenin ikinci oğlu Lyn Corbray tarafından öldürüldü.

Tarihe gelirsek 1000 yıllık ve başa kendi çabasıyla değil Nymeria ile evlenerek gelmiş Martellere karşılık soyu ilk insanlara dayanan, 8000 yıl Kuzeyin Kralı olmuş, kuzeyi işgal etmeye çalışan Andalları yenip Essos’a kadar kovalamış, kendisinin de Stark olduğu rivayet edilen Gece Kralı’nı yenmiş, Kışyarı’nı, Duvar’ı, Fırtına Burnu’nu işgal etmiş bir Stark hanesi var.

Mesele unutmamaksa, borç ödemekse milyonlarca insanın diline pelesenk olmuş “North Remembers” var. Sanırım Doran Martell gibi intikam için yüzyıl beklemediği için değer görmeyen Ned Stark’ın 18 yaşında beklenmedik bir şekilde lord olmasına rağmen korkmadan güneye inip Targaryenleri tepelemesi var. Babasının tutuklandığını öğrenince lord bile olmadan 14 yaşında Kuzey ordularıyla güneye inip Lannisterları sayısız kez yenen yenilgisiz Kral Robb var.

Mesele savaşçılıksa güneyliler gibi savaş oyunu oynamak yerine Kuzey’in zorlu şartlarında yetişip sürekli yabanıl saldırılarıyla pençeleşen kuzeyliler var. Tüm hayatını dövüşmeye adamış, başka işi olmayan ve diyarın en iyi 7 savaşçısından üçü olan Gerold Hightower, Arthur Dayne ve Oswell Whent’i öldüren kuzeyliler var. Yakın tarihte Greatjon Umber, Ned Stark, Theo Wull, Jorah Mormont gibi büyük savaşçıları var.

Bütün bunlara ek olarak insanüstü özellikleri de var. Armalarındaki ulukurtlarla mistik bir bağlantıları var ve Ned Stark’ın bütün çocukları aynı zamanda warg. Bran ise wargtan öte üç gözlü kuzgunun ta kendisi ve tarih boyunca olan tüm önemli olaylarda parmağı olduğu teorisi var.

Biraz Stark üzerinden gittim ama uğraşırsam çoğu hane için bunları çıkarabilirim. O yüzden Marteller iyidir hoştur ama fazla abartmaya da lüzum yok.
[/quote]Dorne ejderhalara karşı koyunca yok oldu mu? Olmadı. Demek ki öyle bir şey yokmuş. Dorne’un ateşten korunma gibi avantajı yoktu. Dorne bunu kendisi yarattı. Sanki Dorne’da ateş geçirmezlik kalkanı varmış gibi konuşmanız saçma olmuş. Dorne bağımsızlığını bırakırken daha çok bir barış anlaşması yaptı. Dorne her zaman özerk bir bölge gibi davrandı. Kendi iç işlerinde diğer bölgelere göre daha rahattı. Bunun örneğini veraset sisteminde ve unvanlarda görebiliyoruz zaten.

Ya bu argüman 3.'ye falan geldi sanırım. Elia ve çocukları esir haldeyken Doran nasıl karşı savaşabilirdi Allah aşkına azıcık mantıklı düşünün. Bunu söyledim eğer Elia güvende olsaydı Doran asla Targaryen hanesini desteklemezdi. Sırf Elia’ya yapılanlar yüzünden Doran bu konuda zaten çok yavaş davrandı. Dorne askerleri geç gönderildi. Lewyn Martell ilk düellosunda çok ağır yaralanıyor. Ve karşısındaki kişiyi öldürüyor. Kimdi şu an net hatırlamıyorum. Lütfen olayları tam bilmeden yorum yapmayın. Wiki’den kontrol edebilirsiniz. Lewyn Martell’i bizzat çevirdiğim için söylediklerimden eminim.

Bu hane Nymeros Martell hanesidir. Ondan önceki Martell Hanesi görkemli değildir bunu söyledim zaten. İlk baştaki paragrafımı okuduysan görmüşsündür. Başlığı ben açmadığım için adını Nymeros Martell yapamadım ama kastettiğim hane odur. Yani Rhoynar geçmişi de Nymeros Martell Hanesi’ne dahildir. Bu yüzden Nymeria sayesinde gelmiş demeniz oldukça yanlış olmaktadır zaten Dorne’da diğer bölgelerin aksine anne tarafından gelen soy da sayılmaktadır. Bu da zaten ne kadar medeni olduklarını gösterir. Anlattığınız o görkemli tarihe karşılık Andallara demir işlemeyi öğreten, ejderha imparatorluğu Valyria’nın en güçlü olduğu dönemde bile uzunca bir süre direnen bir Rhoynar geçmişi var.

North Remembers diyorlar da bunun için uğraşan hane Manderly, Stark değil. Kitaba göre ilerlediğim için ona göre devam edeceğim. Şu an Stark Hanesi’nden intikam için uğraşan bir karakter yok. Onun dışında dediğiniz gibi Kuzeyliler anında harekete geçiyorlar. Robb Stark’ın sonu ne oldu peki? Boltonlar mı hatırlıyor her şeyi? Yoksa Karstarklar mı? Belki de Whitehilllerdir. Peki Dorne’a bakalım. Martell hanesinin en anlaşamadığı hane Yronwood hanesi buna rağmen Balon Swann gelirken Doran’a yardımcı olmadı mı? Herhangi bir hane asla Martell hanesinin kuyusunu kazmadı. 3 ejderha geldiğinde, kanlar içinde Dorne fethedildiğinde bile kimse ihanet etmedi. İlk baştaki başlığıma sadakat maddesi de ekleyebilirim iyi hatırlattınız.

Güney de en az Kuzey kadar zorlu şartlar barındırıyor. Dorneluların en büyük düşmanı Menzil var hemen diplerinde. Yıllardan beri o bölge içinde anlaşmazlıklar oluyor ve Dornelu askerler sürekli antrenman yapıyorlar. Onun dışında Ned Stark Arthur Dayne’i yenemedi. Bir kuzeyli adamı arkasından vurdu. Bu arada savaşçılık dediniz de o büyük diye bahsettiğiniz Arthur Dayne Dorne’dan çıkma. Onun dışında Lewyn Martell var. Diğer adamlarla yüz yüze bir çarpışma olmadığı için her şey havada kalıyor ama Arthur Dayne’in normalde Ned’i öldüreceğini Ned bile söylemişti.

Rhoynar geçmişinde su Büyücülüğü var ama geri dönmeyecek sanırım her ne kadar bunu istesem de. Sanırım Stark hanesinin tek üstün olduğu konu bu olabilir.

Diğer haneler için de bekliyorum ben. Güzel oluyor yeni maddeler falan çıkıyor.

@“batwoone” Cevap vermem gereken tuğla gibi yazı çıktı başka zaman :frowning:

@“Queen Arianne”

Öncelikle ilk cümlende ne dediğini çözemedim, orayı geçiyorum. Dorne coğrafyası gerilla savaşı yapmaya uygun, çöllerle, sığınaklarla(mağaralar vb.) dolu bir bölge. Halk ejderha ateşinden sığınaklara sığınabilir, askerler çölde savaşmaktan çok yaşam mücadelesi veren orduları gerilla savaşıyla yıpratabilirler. Bu imkanların hiçbiri ne Kuzey’de ne de diğer bölgelerde var. Dolayısıyla evet Dorne’un gerçekten bir nevi ateş geçirmez kalkanı var. Barış anlaşması kısmı da komik olmuş, biraz daha cafcaflı diz çökmüş olmaları diz çökmüş oldukları gerçeğini değiştirmiyor, kafes altın da olsa demir de olsa kafestir.

Rehin konusuna gelirsek, Elia çocukları tüpçüden yapmamıştı. Çocuklar kendisinin olduğu kadar Rhaegar’ın da çocuklarıydı ve tehlike altında değillerdi. Elia da normal şartlarda tehlike altında olmazdı ama kralın deliliği malum olduğundan onu tehlikede kabul edebiliriz. Bu durumda şu soru akla geliyor, bu ikilemde kalmalarına ne sebep oldu? Cevap Marteller. Elia’yı Targaryenlere gelin olarak Robert Baratheon vermedi, Doran’ın annesi verdi. Bizzat kendileri kendilerini bu kötü duruma düşürdükten sonra bunu zalim kralın yanında durmalarını meşrulaştırmak için kullanamazlar. Robb Stark bir değil üç kişi, babası ve iki kız kardeşi Joffrey’in elindeyken, imkanları Joffrey’in yarısı kadar bile değilken tereddüt etmeden Joffrey’e karşı savaşa girdi. İşte bunlar hep prensip. Ayrıca Lewyn Martell’i kimin yaraladığını hatırlayamaman çok normal zira kitapta Lyn Corbray’den önce düello yaptığına dair bir şey yok, sadece savaşta yaralandığı söyleniyor.

Nymeros Martell konusuna geliyorum. İki haneyi birleştirdim artık tüm mirasımız birleşik diye bir şey çok saçma. Bunun ne Westeros’ta ne gerçek tarihte Tudorlar dışında bilinen bir örneği yok ki Tudorların olayı da tam olarak bu değil zaten. Bunu benzetebileceğimiz tek olay Fenerbahçe’nin Ülkerle birleşip kendi sahasına Ülker’in Fenerbahçe’yi yenerek aldığı şampiyonluk flamalarını asmasıdır. Onun dışında Dorne’un tarihi zayıftır diye bir iddiam yok, sadece Kuzey’in de en az Dorne kadar şanlı bir tarihi olduğundan bahsettim.

Bir tane hain hane örneği vermek Kuzey’in Starklara bağlılığını hafifletmez. Ayrıca Yronwoodların eline Boltonlara benzer bir fırsat geçmediği için böyle bir karşılaştırma yapılamaz, zira Red Wedding’e kadar Roose Bolton da en sadık lord görünümündeydi. Karstarklar hain değiller, lordla uzaktan akraba olan kale komutanının yaptığı haneyi bağlamaz ki bundan doğacak kusurları da Alys Karstark çoktan kapattı. Stark hanesinden harekete geçen yok demişsin. Şu an yaşayanlardan Catelyn ölümden döndü oğlunu öldürenleri teker teker avlıyor, Bran surun kuzeyinde, Jon kardeşini katleden Boltonlara karşı savaşmak için yemininden vazgeçip güneye indi, Sansa Vadi’yi kullanarak kuzeyi geri almayı planlıyor, Arya Braavos’ta intikam sayıklıyor, Rickon daha 5 yaşında ve kitapta ne yaptığını göremesek de gelmiş geçmiş en psikopat Stark olma yolunda ilerliyor. Starklardan daha ne bekliyorsun? Ayrıca Robb Stark’ın sonu ne oldu demişsin. Bunun konuyla alakası ne? Robb Stark’ın ölmüş olması babasının intikamı için yaptıklarından bir şey mi eksiltir, yoksa aksine arttırır mı?

Bir de kim hatırlıyor demişsin. Öncelikle Starklar hatırlıyor, Cat, Jon, Sansa, Bran, Arya, Rickon, hepsi. Freylerden turta yapan Manderlyler hatırlıyor, lordları esir olmasına rağmen Starklara destek vermeyi sürdüren Umberlar hatırlıyor, Ned Stark’ın ölümünü takiben tarihte ilk kez Kuzeydeki Kral’a diz çöken nehir lordları hatırlıyor, kuzeyde Stark’tan başka kral tanımayız diyen Mormontlar hatırlıyor, Manderly ile birlikte çalışan Gloverlar hatırlıyor, Reedler hatırlıyor, Wulllar, Flintler, Karstarklar, Tallhartlar hatırlıyor. Bir de Whitehilleri şaka olsun diye kattığını umuyorum, lütfen şaka olsun.

Şartlara gelince, Dorne’un sıcak iklimi de zorludur eminim ama soğuk başka bir şey. Kuzey’de hava yazın bile soğuk, kışın ise bir sürü insan donarak ölüyor. Bu şartlarda bu adamlar savaşıyor, tarım yapıyor ya da yapmaya çalışıyor, yaşıyor kısacası. Dorne’dan çok daha zorlu bir hayatları var. Ned Stark’a gelirsek, ben Ned Stark’ın bire birde Arthur Dayne’i öldürdüğünü söylemedim. Öyle demişim gibi bir savunma yapmışsın, yapma. Benim orada demek istediğim Kuzeyli 7 tane adamın diyarın en iyi 3 savaşçısını yenebilmesi. Bu kuzeyli adamların tek işi Kral Muhafızlarının olduğu gibi savaşmak değil, çoğu ya lord ya da varis. Ned Stark daha 18 yaşında, Reed, Glover, Dustin hepsi çok genç adamlar ve Reed cüce olmasa bile normal insanlara kıyasla çok küçük bir adam. Sonuç olarak diyorum ki Kuzeyliler de en az diğerleri kadar iyi dövüşür, farklı dinden olmaları sebebiyle şövalye olamamaları ve dolayısıyla Kral Muhafızları’na girememeleri bunu gölgelememeli.

Diğer hanelere geçmeden bunları bir tam anlamıyla cevaplayabilirsen sevinirim.

@“TurkJedi”

İlk başta ilk cümlemde şunu dedim. Diğer haneler bir başka gün daha yaşayabilmek için diz çöktü dedin ya. Diyorum ki yok öyle bir dünya. Martelller diz çökmedi ama yaşıyorlar.

Kuzey dümdüz arazi mi? Değil. Kuzey de Dorne gibi engebeli bir araziye sahip bir de Kuzey’in iklimi sıcak iklim hayvanı ejderhaları zorlayacak tipten bir iklim. Kuzey’de hiç mi saklanacak dağ vs yok. Dümdüz mü Kuzey?

Şu şekilde diz çökmek demek bütün haklarından mahrum kalmaktır. Tamamen karşındaki kişinin boyunduruğu altına girmektir. Dorne’un anlaşması ile diğer bölgelerinki karşılaştırılamaz bile zaten. Dorne her zaman diğer bölgelere göre özerk oldu. Yönetici hane olan Targaryen hanesiyle yakın ilişkileri oldu hatta birçok kez yönetime ortak oldular. Dorne diz çökmekten çok bir barış anlaşması yaptı bu yüzden. Dorne hiçbir şeyinden vazgeçmedi dikkat edersen. Bağımsızlık sembolü olan neyinden vazgeçti söyler misin?

Elia da çocukları da esir tutulmuştu. Bunu Aerys Dorne’un sadakatinden emin olmak için yaptı. Allah aşkına kendi oğlunun onu devirmek istediğine inanan deli bir adam çocukları yakmamalıyım diye düşünür mü? Elia bir tehdit amacıyla Kral Topraklarında tutuldu. Yoksa Rhaella ve Viserys kaçarken onlar da giderdi.

Martelller neden Elia’yı Rhaegar’a verdi? Rhaegar’ın dışarıdan bu kadar iğrenç bir insan olduğunu anlamak zor. Dorne Prensesi de müneccim olmadığı için tahmin edemedi. Bir de Aerys elbet ölecekti ve Rhaegar tahta çıktığında Martelller yeniden yönetimde söz sahibi olacaklardı. Öyle bir yazmışsın ki sanki Dorne Prensesi’ne şey demişler iç savaş çıkacak bu arada kadın da olsun ya bir şekilde hallederiz demiş. Kadın nereden bilsin ya az mantık Allah için.

Robb babasını esir aldıkları için ayaklandı. Çünkü Demir Taht’taki Joffrey’nin mental olarak sorunlu olduğunu bilmiyordu. Sonrasında ise ayaklanmış oldu. Bir de Stark Lannister sürtüşmesi ve Martell Targaryen ilişkisi çok farklı şeyler. Birinde sırf zevk için insanları yakan bir manyak deli kral var.

Bu arada direkt vikiden aldığım cümleyi koyuyorum Lewyn Martell için. “Lewyn Lyn Corbray’şe olan son düellosundan önce ölümcül şekilde yaralı olsa da Üç Dişli Mızrak Savaşı sırasında Sör Lyn Corbray tarafından öldürüldü.” Aslında buradan hiç link atmak istemiyordum ama kendi çevirimi atmazsam saçma olur diye Türkçe Viki linki bırakıyorum istersen İngilizce’sinden de kontrol edebilirsin. http://viki.gameofthronestr.com/Lewyn_Martell

Bu paragraf çok saçmaydı. Rhoynar ve Martelller ne zaman savaştı acaba??? Öyle bir olay yok. Bu iki hane birleşti. Birleşerek bütün Dorne’u fethettiler. Hayır Rhoynar öncesi Martell hanesi tarihini kabul edip de Rhoynar tarihini kabul etmemen çok saçma.

Aegon 3 ejderhayla gelmişken bence baya şansları vardı Yronwoodların, ya da Balon Swann gelirken. Yronwood tek söz söylerdi Demir Taht Martelllerin üstüne gelirdi niye söylemedi? Bran Sur’un Kuzey’inde intikam için ne yapıyor? Jon Kızıl Düğün için mi güneye indi yoksa Arya için mi? Sansa daha Vadi’yi kullanma planı yapmıyor tahmin ediyoruz biz sadece. Bir Arya ve Cat var sanırım. Bütün Martell hanesi intikam diye inlerken Stark hanesiyle karşılaştırma yapılamaz.

Ya bak Dorne ve Kuzey farkı bu işte. Bütün Dorne Elia için ağlarken daha yeni olmuş olmasına rağmen bütün Kuzey ağlamıyor. Bütün Dorne, Yronwood’dan Kayan Yıldız’a kadar adalet istiyor. Hepsi Elia ve Oberyn için inliyor. Lordları bırak halk intikam için kıvranıyor Kuzey’de var mı bu? Dorne’daki gibi halk Starklara haksızlık edildi diyor mu? Dorne halkı Daeron fethinde bile kaç kez isyan etti. Sürekli karşı koydu. Kuzey’de sadece birkaç lord hatırlıyor halk çoktan unuttu.

Allah aşkına soğuktan sıkı giyinip korunursun da sıcakta ne yapacaksın derini mı yüzeceksin? Kuzey’de baya tarım falan yapıyorlar Allah’ın çölünde tarım yapmak o kadar zor ki. En basitinden Su kaynakları az nasıl tarım yapsın bu adamlar. Bunun dışında sürekli olan kum fırtınaları var ki normal fırtınalardan daha zor bir şey.

Bütün lordlar savaşçı olmaları için yetiştiriliyor zaten. Oberyn’e kimse sen savaşçı olacaksın demedi. Her lord bunun da eğitimini alır. Kullanıp kullanmaması kendine kalmış. Yetenekli olanlar yürür. Sen şey mı sanıyorsun Ned’e sen lord çocuğusun savaşçı olman önemli değil falan dediklerini mi?

@“Queen Arianne”

Coğrafya konusu: Kuzey çoğunlukla düzlük alanlardan oluşuyor. Sınırlar içerisinde çok büyük ormanlar var ve ana yapı maddesi odun. Dolayısıyla yerleşim yerlerinin ana unsuru da odundan yapılmış, ejderha ateşinde cayır cayır yanacak evler. Dorne içinse şu alıntıyı bırakıyorum, İngilizcen olduğu için çevirmeye lüzum görmedim:

"I think the whole point is they didn’t fight the dragons - whenever Rhaenys showed up (who was sent to conquer Dorne, probably should have sent Visenya) the holdfasts she found were always empty of everyone but old and infirm people. They poisoned their own wells and pillaged their own fields so the enemy army had nothing to eat at all and no water, which killed them way faster. Dorne is mostly stone structures I imagine, no wood, so there is nothing to burn. Sure you can melt em down but that takes time even for a dragon, and you’d have to melt EVERY hold fast. "

Bağımsızlık konusu: Hala Prens ünvanını kullanıyor olmaları Dorne’u diğer bölgelerden üstün yapmıyor maalesef. Dorne’un anlaşması diğerleriyle karşılaştırılamaz, çok büyük avantajları var demişsin. Bu avantajlar nedir? Dorne Prensi’nin sahip olup da Menzil Lordu’nun, Fırtına Lordu’nun, Vadi Lordu’nun sahip olmadığı bu şeyler neler? İstedikleri kadar ünvanlarına tutunmuş olsunlar, Dorne paşa paşa Targaryen kralına diz çöküp bağımsızlığını teslim etmiş ve diğer lordların konumuna inmiş.

Diğer bölgelerin coğrafya kısmına bahsettiğim avantajları yoktu, yine de direnmeye çalıştılar. Menzil Kralı Ateş Tarlası’nda canlı canlı yandı ve hanedanı sona erdi, Kaya Kralı canını zor kurtarıp Aegon’a biat etti. Demir Adalar ve Nehir Toprakları’nın kralı Harren Hoare Harrenhal içinde canlı canlı yakıldı, hanedanı sona erdi. Fırtına Ordusu’nun çoğu ejderha tarafından yakıldıktan sonra Orys Baratheon kralı teke tek dövüşte öldürdü, hanedan sona erdi.

Robert’s Rebellion konusu: Elia’nın annesinin bunu bilmesi mümkündü demedim, ama bu o kötü duruma düşmelerinin sebebinin kendileri olduğunu değiştirmiyor. Robb Stark’ın isyanını kız kardeşleri ve babasının Joffrey’e esir olması durdurmadı, Sansa ile Jaime’yi takas etme fırsatı geldiğinde bile krallığın menfaatini düşünüp reddetti. Joffrey’in ne mal olduğu da gayet biliniyordu.

Lewyn Martell ile alakalı attığın alıntının benimle çelişen hiçbir yanı yok.

Tarih konusu: Martellerin Nymeros’la birleşmesi bana hala saçma geliyor ama onu kabul ettim diyelim. Hepsini topla White Walker’ları yenmiş, Andalları Essos’a kadar kovalamış, Suru, Kışyarı’nı, Fırtına Burnu’nu, Hisar’ı inşa etmiş, 8000 yıldır Kuzey Kralı olan Stark tarihine eşdeğer ne yapmış bu insanlar?

İntikam konusu: Martellerde gerçekten intikam amaçlı mantıklı şeyler yapan tek adam Prens Doran. Diğerlerinin intikaaağm diye bağırıp ağlaşmaktan başka yaptığı bir şey yok. Diğer tarafta Jon hem Arya hem Kızıl Düğün için güneye iniyor, Bran’ın surun kuzeyinde insanların aralarındaki çekişmelerden çok daha önemli bir misyonu var, Cat zombi olarak Freylere hayatı zindan ediyor, Arya intikam almak için suikastçi oldu, Sansa bile bir şeyler planlıyor ya, ötesi yok. Martellerin en iyisi olduğuna dair önyargın sağlıklı değerlendirme yapma yetini kısıtlıyor.

Bunun dışında kimlerin hatırladığından bahsettiğim paragrafa hiç değinmemişsin, bütün Dorne adalet isterken Kuzey’in umrunda değil demişsin. Kasıtlı yaptıysan ayıp, görmemiş olduğunu umuyorum. Halkları karıştırman ise çok saçma, Kuzey halkının ne düşündüğünü bilmiyoruz, Dorne halkıyla ilgili ise sadece birkaç Pov’da halktan olmayan kişilerden duyduklarımız var elimizde.

İhanet konusu: Öncelikle ne kadar rakip olsalarda Yronwood’dan da Bolton’dan da diğer benzeri hanelerden de sadık adamlar çıkabilir. Mesela Roose’un Ramsay tarafından öldürülen ilk oğlu Domeric oldukça iyi huylu olmasıyla biliniyordu. Buna ek olarak Red Wedding ile Balon Swann olayını karşılaştırman çok gülünç. Red Wedding ile Roose Bolton bütün Stark hanesini tek hamleyle elimine edip Kuzey’i kendine kattı. Yronwood peki Balon Swann’ı oyalamayarak ne kazanacaktı? Bir ihtimal bir milyon tane cephede dövüşen ve hayatta Dorne’a ordu gönderemeyecek Cersei Martellere cephe alırdı. Sonra? Yronwoodlar savaşa katılmamış ve tüm gücü yerinde duran Martellerle Dorne’da yalnız kalacaktı.

Savaşçı konusu: Westeros’un en büyük savaşçıları çok nadir lordlar arasından çıkar, genellikle hayatlarındaki tek amacı dövüşmek olan adamlar daha başarılı olur. Arada Robert Baratheon gibi babayiğitler de çıkar ama nadirdir. Demeye çalıştığım bu. Onun dışında şartlara gelirsek iki tarafın da şartlarının eşit zorlukta olduğu kabul edilebilir bence, ama gidip Dornelular Kuzeylilerden daha iyi dövüşür dersen orda sıkıntı olur.

Bu konunun Martell’leri öven bir konu olmasına rağmen alakasız bir biçimde bu konu sayesinde Martell’i bırakıp Arryn’ci oldum

Marteller bence çok iki yüzlü bir hane özellikle piçler konusunda
Oberyn martell 4 tane çocuğunun annesi(piç ) kadınla evlenmemiş ama 4 tane piç yapmayı bilmiş, Arianne piçe aşık onunla evlenemiyor çünkü piç,
20 seneye yaklaşmış Elia nın intikamı yok ortada ama intikam nutukları var
ve tahta yakın evlilik ihtimali varsa kendi çocukları baş köşede
piçler güya kayrılıyor Dorn ve Marteller de sadece cinselliğe teşvik var, cinselliğin sonucu doğan piçler kuzeyden (westerosun en altında kaldıklarından ) daha iki yüzlü bence

Bunların hiçbiri hanenin iki yüzlü olduğunu göstermiyor. Yada ben yanlış anladım. Beni aydınlatabilir misin lütfen?

Bir kere en iyi hane Arryn Hanesidir. Aynı başlıklarla açıklayacağım:
1.Tarih
İlk insan müsveddeleri yazı yazmayı bilmezken, Andalostan gelen koca yürekli medeni Andallar Vadi’den Westeros’a çıkış yaptı. Andallar Krallıklar kurarken Robar Royce de ilk insanları birleştirdi. Ama bu sırada Kanatlı Şövalye Artys Arryn beş yüz şövalyeyle İlk insanları ezdi. Ve Vadi Kralı oldu.
Fetih Savaşına gelirsek Kralımızı kaçırmışlar n’apak yani Allah Allah. Siz Ağaçlara taparken biz medeniyet inşa ediyorduk.
2. Medeniyet
Elalem Westeros’ta ağaçlara tapıp yazı yazmayı bilmezken bizim hak dinimiz vardı. Westeros’ta medeniyeti kim getirdi? Andallar. Andalların en büyük temsilcisi Arrynlar. Eyy Marteller siz kimsiniz?
3. Savaşçılık
Şimdi Menzilin nüfüsu fazla olmasa en fazla şövalye Vadiden çıkardı yemeyin beni. Sizin efsanelerinize karşı bizim kayıtlı kanıtlı Kanatlı Şövalyemiz var.
4. Entrika
Lannisterlar entrika yaptı da noldu. En büyük hasar Kuzey ve Nehir Topraklarından sonra onlarda. Biz İsyanda da doğru taraftaydık beş Kralın Savaşında da. Hiç hasar almayan neresi var? Martellerin bile Oberyn’i öldü.
5. Borç Ödeme
Hiç Arrynler borçlarını ödemedi diye bir şey duydunuz mu? Hayır. Çünkü biz borçlu kalmayız.
6. Sadakat
Bir Vadi İsyanı gösterin. İmkansız. Bizim evlilikler bile sadece Vadide oluyor.

Yani hala milleti yakan Targaryenleri, Salak Starkları, Gerizekalı Tullyleri, bitek’ Tywinleri olan Lannisterları, Allah’ın haspam bahçivanları Tyrelleri, Öfkesinden başka bir şeyi olmayan Baratheonları veya Dağ’ı bile öldürecekken öldüremeyecek kadar akli dengesiz Martelleri mi seviyorsunuz. Eğer cevabınız evetse Bakırköy yolu size gözüktü.

Ben kuzey Starkların en iyi hane olduğunu düşünüyorum
medeniyet 8000 yıllık tarihi var (en az )
borç morç geçiyorum,
sadakat Manderly örneğini vereyim
güneyde her hane Andallara diz çökerken kuzey dinini de tarihini de kültürünü de onlardan koruyan tek yer
son dönem Starkları ya çocuktu yada aşırı merhametli bu yüzden kaybettiler bunları baz alıp Starklara salak demek yanlış bence
dahası forumda kime sorsanız herkes farklı bir haneyi en mükemmel hane der
Bence bu konu bu yüzden çok yersiz

Çünkü Moat Cailin isimli bir kale var. Kuzey’in veya Starkların marifeti değil bu.

O kadar sadıklar ki Kuzey’de Stark’dan sonra en büyük hanenin lordu olan Roose Bolton bizzat king in the north’u öldürüyor.

Şahsen benim Starklara aptal deme sebebim kitabın temel yapısından kaynaklanıyor. Kitabın temeli politika üzerine. Ve Starklarda politik zekası acayip düşük insanlar. Ha, başka sebebi yok mu elbette var. İnsanlara aşırı güvenleri, fazla iyimserlikleri, onuru her şeyin üstünde tutmaları, herkesin kendi gibi olduklarını düşünmeleri vs.

Örneğin Ned Stark’ın Littlefinger’a güvenip ölmesi, Robb’un Walder Frey’e güvenip ölmesi, Jon’un gece nöbetçilerine güvenip ölmesi vs. vs.

Arryn Hanesi @yenibirarrynci dediği gibi en iyi hanedir

Arryn’lerin soyu İlk andal kralı ve peygamber hugor tepe’ye kadar uzanır. Artys Arryn, ne Morgan Martell gibi bulduğu beleş toprağa yerleşmiştir ne de Allester Tyrell gibi milletin kahyalığını yapmıştır. Kendi Gücüyle, Emeğiyle Kral olmuştur.

Aynı zamanda fetih savaşında martell’lerin tecrübeli deneyimli bir lider varken bizde daha çocuk olan bir kralla anası vardı. Zaten Targların filosunu yakmış, ay kapılarında savunmaya hazırlanıyorduk tabi targlar Rocketman Yazıp uçarak işi kökünden hallettiler.

Tabi sonra isyan çıkartarak intikamımızı aldık evelyedi

Bizzat Petyr Baelish Vadi topraklarından ne kadar zeki insanların çıkabileceğini kanıtlıyor. As High As Honor, As High As Clever!

Yaşayanların en sevdiğim hanesine bir kez daha aşık oldum. ‘‘ÇöLLÜ bU HaNE mORuQ’’ diyenlere rağmen Eğilmez, Bükülmez, Kırılmaz!

Tabi Siz Çölde Gezinen Bahtsız Bedevileri Seversiniz Ölülere Katmak Daha Kolaydır

Sizde adam gibi bir tane bile karakteri olmayan haneleri seversiniz, Wolf bey.

Kitap başında Lord’umuz öldü ne yapalım. Ya İşte o kadar büyük haneyiz ki 7 kitaplık bu forumdaki çok büyük çoğunluğun merak ettiği kitaplar serisini başlatan olay Arryn Lordu Jon Arryn’in yaşadığı olay İşte.

Jon Arryn Öyle Büyük Adamdı ki yanında nice kralları, kral ellerini, lordlarıda götürdü

Bunlar
Jon’un ölümünü araştırmaya gelen ned
Cersei ve Jaime ilişkisini söylemediği robert
Ned için isyan çıkartan robb, derebeyleri
Ve Cat
Robert’ın ölümüyle tahta çıkmak isteyen ama ölen Renly
Ve daha fazlası

İşte Rahmetli Böyle Bir İnsandı