Oberyn Martell vs Arthur Dayne


#1

Yahu bir tanesi Westeros’un en iri adamını öldürebileceği halde öldürmeden yere yığmayı başarıyor, diğeri ise efsane bir kılıç taşıyan şövalye. Bana Oberyn Martell gibi geliyor çünkü Dağ gibi bir adamı yere yığmayı bırak zehir işleriyle tek bir çiziği bile rakibi öldürmeye yetiyor ayrıca Arthur Dayne onun kafasını patlatacak güce sahip değil :redface: Kafamı iki gündür kurcalıyor.


#2

Yenmesi icin kafasini patlatmasi mi gerek?

Arthur dayne alir.


#3

( bknz: mizah)
Saol fikrin için de Oberyn’in dövüşünü gördüm ama Arthur Dayne’in… detaylı yazıldığı bir kitap yok mu okuyayım :frowning:


#4

Dağ ile kavgasina bakarsan yakinina gelmiyo.sectigi silah mizrak.uzakta oldugu halde dag bi sey yapamazdi ona.yani elit savascilardan diyemeyiz.arthur dayne ise jaime,barristan, ned stark gibi savascilardan buyuk övgü aliyor.

dag ile arthur kavga etse orasini bilemem.biri mizrak digeri kilic


#5

Arthur Dayne, Beyaz Boğa gibi birisini yenmişken sen gelip Dağ’dan bahsediyorsun. Beyaz Boğa Dağ’a bin basar.


#6

Joy kulesine dikkat edersek orda gayet net anlasiliyo nasil savasci olduklarinin


#7

Arthur Dayne bir eliyle işerken diğer eliyle 5 kişiyi doğrayabilecek bir savaşçıydı(anlatılanlara göre) ve sen Oberyn’in zehirli mızrağı alır diyorsun. Deme bence, tutmaz. Arthur sadece arkadan öldürülebilecek bir savaşçı iken Oberyn’in gözleri oyulup kafası patlatıldı. Fark bence çok açık…


#8

Arthur dayne
Tartışmak bile anlamsız geliyor…


#9

Bence Arthur kılıçta, Oberyn mızrakta usta… Farkı alanlarda iyiler ama müsabaka olursa tabii Arthur, başarılarına yenisi ekler…


#10

Gregor Clegane yavaş olduğu için Oberyn onu neredeyse yeniyordu ancak Arthur Dayne bence hızlı hamlelerle onun mızrağını karşılayabilir. Bu yüzden Arthur Dayne diyorum.


#11

Baristan, kumandanlıktan atılırken diğer 5 kardeşine “Şuan bile 5inizi birden doğrayabilirim” diyor ki yapar da. Baristan gibi bir reyisi çıkartmış o gruptan basit bir şövalye çıkması mümkün mü? Oberyni de Dağı da katlar yani!


#12

Anlatılanlara göre bence Arthur Dayne alır. Ama Oberyn’in mızrağı zehirli. İllaki dokundurur o mızrağı sonuç olarak ikiside ölür. :smiley:


#13

Dayne bir eliyle işerken diğer eliyle oberyn’i parçalar… Arthur vs Gregor olsaydı da Arthur alırdı…


#14

Oberyn’i ne kadar sevsem de Arthur Dayne gözü kapalı alır gibi


#15

Bence bu düellonun sonucunu George R.R Martin ikisini dövüştürmediği sürece öğrenemeyiz. Zira tarzları çok farklı. Ama bana da Oberyn alır gibi geliyor.

Bir başka açıdan bakarsak:
Oberyn, The Mountain’e yaşadığı psikolojik baskı yüzünden yenilmişti. Zira Rheager da Robert’a yaşadığı psikolojik baskı yüzünden yenildi. Rheager zamanında Arthur Dayne’yi yendi. Düz mantık gibi görünüyor ama aslında psikolojik avantaj kimdeyse o alır bence.


#16

Kimse kusura bakmasın ama Dayne, Dağı tek eliyle öldürürken diğer eliyle de Oberyn’i alır.


#17

Kızıl Yılanı severim falan ama Arthur sol eliyle işerken Obi’yi keser.


#18

oberyn’in en büyük avantajı çevikliği. haliyle dağ’ı çok kolay yere serdi. 1000 kere dövüşseler 1000 kere yere serer dağ’ı oberyn. fakat arthur dağ kadar hantal değil. çevikliği normal seviyede, kılıcı zaten muazzam.

bence arthur sol eliyle teyemmüm abdesti alırken obi’yi keser.


#19

Rhaegar Arthur Dayne’yi mızrak dövüşünde yendi, normal dövüşte Arthur Dayne’i yenmiş bi Reed var onun da nasıl yendiği malum.


#20

rheagar yener tabi asıl patron onca kişi arasında kralını yenip rezil düşmesini sagladıgında rheagar gibi bir zır deli adam sag bırakırmıydı sence