Öğrendiğimiz Yeni Bilgiler

İnternet ortamında gezerken sürekli yeni bilgiler öğreniyoruz.Peki neden onları burada paylaşıp forumdaki arkadaşların da öğrenmesini sağlamıyoruz.
Böylece bilgi trafiği oluşturabilir ve yeni bilgiler öğreniriz.
Yeni değişik bilgilerle karşılaştığımda buraya tekrar yazacağım …

1989-1990 yılında birkaç araştırmacı Pasifik okyanusunda bir balina ile karşılaşmıştır.Bu balina oldukça yüksek ses çıkarmaktadır.1990’ların başında birkaç kez daha duyulunca araştırma yapma ihtiyacı hissedilir.Araştırma yapılınca kendisinin 52 hertz şiddetinde ses çıkardığı anlaşılır(Bu özelliğiyle kambur balina ve mavi balinaya oranla daha yüksek ses çıkarır) ve bu balina 2004’den beri düzenli olarak izlenir.

Ses düzeni diğer balinalara benzememektedir.Balinalar genelde 15-18 hertz sesinde frekanslarla birbirleri ile iletişim kurar ama bu balina diğer arkadaşları ile 52 hertz şiddetinde iletişim kurmaya çalışır ama kendi türünden kimse onu bugüne kadar duyabildiği düşünülmemektedir …20 yıldır pasifikten ayrılmayan bu balinanın kendisi hakkında detaylı bir bilgi bulunmamaktadır.(Melez olup olmadığı veya kendi türünün son örneği olup olmadığı gibi).Çıkardığı sesin kendisine zararı olmadığı anlaşılmıştır.
Bu balina okyanusta TEK BAŞINA yaşamaktadır ve kimseyle iletişim kuramadığı için ‘‘dünyanın en yalnız balinası’’ denmiştir.
Düşünün kendi türünüzden kimse sizi duyamıyor ve tek başına dolanıyorsunuz …

2 Beğeni

İyi fikir, öğrenince buraya yazabilirim. :slight_smile:

Geçenlerde deniz ineği diye bir canlı öğrendim, deniz fili dese daha iyiydi aslında zira ağız kısmı hortum gibi idi ama geniş olanından. Şirin bir hayvan.

1 Beğeni

Fransız İhtilali’yle birlikte, iskambil kâğıtlarındaki kral ve papaz figürleri kaldırılmış, yerlerine özgürlük kahramanlarının figürleri konulmuştur. Bunlardan biri de Rousseau’dur. Elinde ise “Toplum Sözlesmesi” var.

2 Beğeni

Ben de yılan belgesellerine sardım bu aralar. Tazyikli zehir fışkırtan bir yılan türü var, adına “Tüküren Kobra” deniyormuş.

images (7)

Aklıma Oberyn geldi nedense :smiley:

1 Beğeni

Dünyada bulunan çoğu ülkenin bayraklarında mor rengine rastlamazsınız çünkü bunun sebebi mor renginin 18. yüzyıla kadar oldukça zor üretilen bir renk oluşudur …

Mor rengin ilk kullanımı bugünkü Akdenizde yaşamış olan Fenikeliler tarafından yapıldığı sanılıyor.Sadece bu bölgede bulunan bir deniz salyangozundan elde edilen mor rengin üretimi yüzyıllarca çok zor olmuştur.Bir gram mor boya elde edebilmek için on binlerce salyangoz kullanmanız gerekiyordu ve bu da oldukça zahmetliydi.

Bu kadar zor üretilen bir renk olması,ağırlığından daha fazla altına mal olması mor rengini oldukça pahalı bir renk haline getirdi.Yarım kilonun değeri 1.5 kilo altındı,bugünün parasıyla 56.000 dolar ediyor.Bu sebeple tarih boyunca imparator ve kraliyet rengi olmasını sağladı.

Roma imparatorluğu,Bizans İmparatorluğu ve Pers İmparatorluğu yanı sıra İngiltere’de mor renk kral ve kraliçelerin en sevdiği renk olmuştur.(İngiltere’de mor rengin kraliyet ailesi dışında giyilmesi de bir süreliğine yasaklanmıştı.)

William Henry Perkin sıtma ilacı üstüne çalışırken yanlışıkla sentetik mor pigmenti geliştirdi.Böylece mor renk tüm dünyada kullanılır oldu.Ama ülkeler bayraklarına mor rengi koymamıştır.

3 Beğeni

GRRM, Braavos soylularının “mor” renk kullanmasını bundan istedi herhalde. :slight_smile:

1 Beğeni

Hadrian Duvarı

Hadrian Duvarı bugün aşağı yukarı İngiltere-İskoçya sınırını oluşturmaktadır.Roma İmparatorluğu zamanında taştan yapılmış bir settir.
Roma İmparatorluğu,İngiltere’nin yarısını ele geçirmiş olsa da İskoçya’da bulunan Kuzey barbarların topraklarını pek ele geçirememişlerdir.(Bunun sebebi olaya sardırmanın İskoçya’nın coğrafi şartlarından ötürü oldukça pahalı olmasıdır.)
Roma İmparatoru olan Hadrianus İngiltere’yi ziyaret ettiğinde İskoçya’dan gelecek saldırılar için herhangi bir koruma olmadığını gördü ve topraklarını koruyabilmesi için bir duvar yapılması talimatı verdi.
Bu duvar İngiltere’nin en önemli turistik yerlerinden birisidir.
Buz ve Ateşin Şarkısı evreninde bulunan The Wall duvarının yaratılmasında bu duvardan esinlenilmiştir.

1 Beğeni

Ayrıca Hadrian duvarı gibi en az iki duvar daha var(ama her zaman ki gibi isimlerini unuttum).

1 Beğeni

Gask Ridge ve Antonine Duvarı

2 Beğeni

Bende bunu düşündüm ama bir karşı argümanı var. Bir kaç westros hanedanı mor kullanıyor sancaklarinda. Sancak gibi kaleye asılan, üyelerin üzerine işlenen ve savaşlara götürülen bir şey için mor renk kullanması ya bilmediğini yada asoiaf ta bir şekilde çözüm bulunduğunu gösterir. (Belmore,brax mallister,dayne-lila) gibi.

İki ayrı kıta ve kültürde “mor” renk kullanan insanların olması şaşırtıcı olmaz. Ben sadece Braavos için yorum ypamıştım. GRRM, en çok orayı seviyor ve mor rengin biraz “soyluluk-kraliyeti” temsil etmesi ve büyük ihtimal GRRM de mor renk seviyorsa, mor seçmiş olması olağan. Ben de mora bayılırım.

Ben mor üretiminin muhtemelen bizim dünyadaki kadar zor olmadığını çünkü sancaklarda kullanıldığını söyledim. Tabi ki mor sevgisinden seçmiş olabilir.

Ana dili İspanyolca olan insanların herkesin İspanyolca bildiğini sanması. Bunu Instagram sayfası açtıktan sonra fark ettim, yeni öğrendim sayılır.

Her yere İspanyolca yorum yazıyorlar Instagram’da, özelden attıkları mesajlar da İspanyolca. Instagram sayfamda iki farklı dil kullanıyorum: Biri İngilizce biri Türkçe. İspanyolcayı bildiğimi düşündüren ne, gerçek merak ediyorum. Tek bana da değil, başka fan sayfalarinda geziniyorum, gördüğüm bir sürü yorum şu şekilde:

• İspanyolca bir şeyler
  • Lütfen bunu İngilizce söyler misin?

Ben bu duruma niye bu kadar sinirlendim, bilmiyorum. Ama var böyle bir şey.

2 Beğeni

İlkbahar mevsiminde yağan yağmurdan sonra sokağa çıktığınızda burnunuza toprak kokusu gelir.
Bilim adamlarına göre bunun sebebi Streptomyces adlı bir bakteri.Kimyasal bileşik olan geosmin bileşiğini üretiyor ve bu yağmurla karışarak bizim kendine özgü bir koku koklamamıza sebep oluyor.
Streptomyces bakterisinin Geosmin adlı birleşiği üretmesindeki sebep ise solucanları kendilerine çekmek,solucanların bu kokuyu sevdiği düşünülüyor.İnsanlar da bu kokuyu tespit edebilmede başarılı oluyor.

1 Beğeni

Sadece baharda değil ki hep geliyor bu koku ama bilhassa sabahları. Bu arada o kokuya da bayılıyorum. :slight_smile:

Bella ile Gigi Hadid kardeşlerin büyük büyük dedesi Zahir Ömer Osmanlıya baş kaldırmış, sonunda da 90 küsür yaşında kellesinden olmuştur.

Pontus Kralı VI.Mithradates Roma’ya karşı savaşırken consül Aquillinus’u savaşı başlatan bir provakatör olduğu için, paraya doymak bilmeyen consülün ağzına eritilmiş altın akıtarak öldürmüştür.

Dil ile ilgili şöyle bir durum söz konusu bildiğim kadarıyla; ses benzeşmesi olan ya da yakın olan her kelime birbirinden türeme ya da versiyonları değildir. Zaten birbirine yakın ya da aynı manası olması gerekiyor. Örneğin; Türkçe’de “huy” ile" Slav dillerindeki “huy” aynı manaya sahip değil ama ses benzeşmesi birebir uyuyor; lakin özünde birbiri ile hiç alakası olmayan iki ayrı ve zıt kelimedir. Lakin bak Türkçe’deki bög ile İngilizcedeki big/bug aynı manalara gelir (büyük ve böcek), bu yüzden Türkçe’den geçme kelimeler olduğu düşünülüyor.

Arya’nın Farsça-Hintçe dillerinde aynen mevcut olduğu hatta bu isimde İran tarihinde bir tarihi kişilik olduğu biliniyor. Süryanice değil yani, manalar da uymuyor.

1 Beğeni