Öküzağzı Savaşı

Öküzağzı Savaşı

Dahil Olduğu:Beş Kralın Savaşı

Tarih:299AL

Yer:Öküzağzı Kasabası - Batı Toprakları

Sonuç:Stark,Tully zaferi

Taraflar:Stark,Tully Ordusu - Lannister Ordusu

Komutanlar:Kral Robb Stark, Sör Brynden Tully - Sör Stafford Lannister

Kuvvetler:Stark Ordusu 6000Süvari - 10000Asker

Kayıplar:Sör Stevron Frey - Sör Stafford Lannister, Sör Lymond Vikary, Lord Antario Jast

Öküzağzı Savaşı Beş Kralın Savaşı sırasındaki olaylardan birdir.Kral Robb Stark ve ordusu Sör Stafford Lannister’ı öldürerek ordusunu bozguna ugratmış ve dagıtmıştır.

Başlangıç

Kral Robb Stark Kamplar Savaşı ve Fısıltılı Ormanda kazandığı zaferlerin ardından Batı Topraklarını işgal etmek için Sör Brynden Tully ile bir savaş planı hazırladı.Tywin Lannister komutasındaki büyük Lannister ordusu Nehir Diyarında olduğu için Batı Topraklarını koruyan Lannister ordusu daha küçük olucagından zafer kazanmak daha kolay olacaktır.Bu sayede Tywin Lannister Batı Toprakları ve Kralın Şehrini savunmak arasında bir seçim yapmak zorunda kalacaktır.

Savaş

Tamamı süvarilerden oluşan Stark-Tully ordusu Robb Stark’ın Ulukurdu Gri Rüzgar’ın bulduğu gizli bir yol sayesinde Altın Diş’te savaşmak zorunda kalmadan Batı Topraklarını işgal etti.Bu arada Lord Tywin Lannister kuzeni Sör Stafford Lannister’a yeni bir ordu kurmasını emretmişti.Sör Stafford ordusuyla Öküzağzı Kasabasına kamp kurmuş ve tecrübesiz askerleri egitime almıştı.Sör Stafford kendi topraklarında güvende olduğunu düşündügünden keşif gözsüleri dahi yerleştirmeyi gereksiz buluyordu.Kral Robb Stark ve Sör Brynden komutasındaki öncü kuvvet gece bir kaç nöbetciyi öldürdükten sonra hemen ana orduya saldırdı.Savaş Lannister ordusu için tam bir hezimetti eğitimsiz olan ordu karşılaştığı süpriz saldırı karşısında düzgün bir direniş gösteremedi.Sör Stafford Lannister atını binmeye çaılışrken Rickard Karstark tarafından mızrakla öldürüldü.Lord Walder Frey’in en büyük oğlu ve varisi Sör Stevron Frey savaş sırasında aldığı ölümcül bir şekilde yaralandı kısa bir süre sonra öldü.Martyn Lannister, Lord Roland Crakehall, Lord Aantario Jast ve oğullarıyla beraber yüze yakın kişi esir alındı.

Sonuç

Sör Stafford’un ordusunun artıklarını daha zeki ve güçlü karaktere sahip olan oğlu Sör Devan Lannister toplayarak Lannis Limanına geri çekildi.Kral Robb Stark Ashemark ve Batı Topraklarını yagmalamaya devam etti.Galbart Glover ve Rickard Karstark deniz kıyısı boyunca baskınlar düzenledi.Maege Mormont binlerce hayvanı ele geçirerek Nehir Diyarına götürdü.İri Jon Umber Rahibe Kuyusu, Castamare ve Pendric Tepesindeki atın madenlerini ele geçirdi.
Kafiyeci Rymund adlı bir ozan bu zafer için Karanlıktaki Kurt adlı bir şarkı yaptı.

Karanlıktaki Kurt:Ve gecedeki yıldızlar kurtun gözleriydi, ve rüzgarın kendisi şarkılarıydı…

Dizide sahne çok iyi başlamasına rağmen yine de hayal kırıklığına uğradığım bölümlerdendi. Bu arada Karanlıkta Kurt adlı şarkının sözlerini nereden bulabilirim ?

Dizide ki savaş sahnelerini ben de beğenmiyorum

kitapta şarkıyı bulmaya çalışıyorum varsa eklicegim

Dizide savaş sahnesi yokki neyini beyenmiyon bi karasuda iki vuruştular gerişti fıs aslında karasu bile fıs olmuş

Bu diziye savaş sahneleri pek yakışmıyor yani güzel yapamıyorlar…

Kitapta da çok geçmiyor zaten savaş sahneleri. Ayrıca bu seriyi takip edenlerin önceliği asla savaş değildir. Olanlar da kısa süre sonra bırakırç

Doğru söylüyorsun.Adı üstünde Taht Oyunları

Şarkıyı ekledim

şarkıyı bulanlar linki atabilir mi buraya ya da mesaj olarak?