Ölümsüzler Evinde gerçekten Kızıl Düğünü mü gördük?


#1

Selam herkese.
Bu aralar forum teori bakımından hazır canlamışken aslı burada olan bir teoriyi de ben çevirip yayınlayım istedim.
Teori özetle Dany’nin Ölümsüzler Evinde gördüğü görülerden biri olan ve hepimizin Kızıl Düğün sandığı görüyü farklı yorumluyor.
Keyifli okumalar

Dany’nin Ölümsüzler Evi’nde gördüğü görü çok özel detaylar barındırır; demir taç, parçalanmış kollar, ölü olmasına rağmen gözleri Dany’i takip eden kurt başlı sessiz bir Kral (ve kral asası gibi tuttuğu bir kuzu budu), ahşap tabaklarda ekmek ve kızarmış tavuk.
eğer böyle yemekler Walder Frey tarafından servis edilseydi Catelyn bunu sorun ederdi ki Kızıl Düğünde kızarmış tavuk ve ekmek verilmedi. Aynı şekilde ahşap tabaklar da yoktu.

Dany’nin görüsünde bunun bir düğün olduğunu belli eden hiçbir şey yoktu; düğün pastası, çalgıcılar, düğün pelerini yoktu.

Dany özel olarak kesilmiş birkaç elden bahsediyor ama Kızıl Düğün de ellerin hedef olduğuna dair bir ifade yok kaldı ki Freyler için insanların ellerini kesmelerinin bir anlamı da yok.

Görüde, kurt kral ziyafete başkanlık ediyor ama Kızıl Düğünde böyle bir şey yok.

Robb’un tacı üstünde demir kılıçların durduğu bronz bir taç takıyor ama Robb’un tacı bu kadar ayırt edici iken Dany’nin gördüğü kurt başlı kral basit bir demir taç takıyor.

Dahası Ejderhaların Dansı’nda Melissandre’nin bir görüsünde Bran’ın kurt suratlı çocuk şeklinde geçtiğini de biliyoruz.
Tahtında oturan, sessiz, ve gözleri Dany’i takip eden kişi Kızıl Düğünde ki Robb’dan ziyade kuzeyde bir mağarada ki yeşilgörenleri anımsatıyor gibi.

Siz ne dersiniz?


#2

Yüzü kurda dönüşen sadece Bran değil, ayrıca Jon’un da yüzü “insan, kurt sonra insan” şekline dönüşüyor görüsünde.

Lakin… Kızıl Düğün dışında alternatif bir şey görmüyorum. Sonuç olarak kehanetler vs. sembolik anlatımlardır. O kurdun Robb olduğuna dair çok açık işaretler vermesini bekleyemezsin; “demir taç” tamam ama “demir ve bronzdan taç” gibi ayrıntıya girerse o zaman da aklımıza ilk Robb gelirdi muhtemelen.

Kuram’ın bir amacı da yok bence, o görü Kızı Düğün değil; kurt başlı Bran olabilir mi? Bu kadar mı? O ziyafet vs. ne peki? Biraz daha açmalı, bize neyi anlatmaya çalıştığını söylemeliymiş kuramı yazan arkadaş kimse.


#4

Aslında bir bakıma teori Kankuzgunun veya Bran’ın Dany’i izlediğini söylüyor diyebiliriz.


#5

Bu biraz zorlama gibi.Ama güzel bir bakış açısı


#7

O kehanet ya da görü adına ne derseniz… hiç de x şahsın y şahsı izlemesini konu alan bir şey değil. Sırf kurt başlı adama takılır da akla Bran gelir ise Mel’in görüsü yüzünden olmaz. Ayrıca orası Ölümsüzler Evi, Büvet Ağacı olmadan göremezler. Birinin birini gördüğü izlediği görü meselesini yine Mel’den görüyoruz; ateşler içinde Kan Kuzgun’unu gördü ve onun da onu gördüğünü anladı.