Ölümsüzler Sarayı

Ölümsüzler Sarayı, Qarth büyücülerinin ana güç kaynağıdır. Günlük konuşmalar sırasında ‘‘Toz Sarayı’’ olarak bilinir. Çoğu kişi içeri girer lakin azı geri döner.

Dış:
Ölümsüzler Sarayı, gri ve kadim bir harabedir. Geniş, alçak, penceresiz ve kulesiz yapı, mürekkep mavisi yapraklarından Qarthlıların ‘‘akşam gölgesi’’ dediği içkinin yapıldığı siyah gövdeli ağaçların arasında taş bir yılan gibi kıvrılmaktadır. Yakınlarında bina bulunmamaktadır. Sarayın çatısı kaplayan siyah kiremitlerin çoğu ya çatlamış ya da dökülmüştür. Taşların arasındaki kurumuş harç ufalanmaktadır.

Daenerys saraya ulaştığında fevkaladeliklerle dolu bu şehirde, Ölümsüzler Sarayı’nın en fevkalade olmasını bekliyordu. Bu görüntüyle karşılaştığında insanların neden buraya ‘‘Toz Sarayı’’ dediğini anlaşılmıştır. Hatta Drogon bile karşılaştığı manzara karşısında huysuzlaşmıştır; tıslamış, keskin dişlerinden duman çıkarmıştır. Daenerys, Pyat Pree’nin koluna girer ve birlikte ilerler. Siyah ağaçların altı Daenerys’in tahmin ettiğinden daha karanlık ve yol daha uzundur. Yol dümdüz ilerliyormuş gibi görünsede Pyat Pree kısa zaman sonra başka bir yola sapmıştır; düz yol sarayın içine girmek içindir ama oradan çıkılmaz.

İnsan yüzü şeklinde oyulmuş bir duvarın üstünde uzun, oval bir kapıya ulaşmışlardır. Orada Daenerys kristal bir kadehten ‘‘akşam gölgesini’’ içer ve içeri girer.

Bir şey sorucam. Dizide burada çekilen sahnenin konusuyla kitaptaki alakasız mıydı yoksa sadece ben mi öyle düşündüm? Çünkü o kısmı dikkatli okumadım pek :smiley:

Çok, felaket derecede alakasızdı ne yazık ki :frowning:

Kesinlikle, yönetmenler 2.sezona biraz daha aksiyon katmak için hikayeyi birçok gereksiz olayla doldurdular

keşke dany’nin gördüğü visionlarıda görebilseydik.ben en çok onları merak etmiştim :DD

ordaki büyücünün amacı ne ya

@berkayoozkul ben de anlamadım. Belki de Daenerys ve ejderhalarını hapsedip onun gücünden yararlanmak istemeleridir. Nitekim ejderhaların doğumu büyücülere ve büyünün gücünü arttırmıştı. Ve son olarak kitapta anlatılan şeyle dizideki bir değilmiş. Dizi de ejderhalar Pyat Pree tarafından kaçırılıyordu. Sonunda ejderhalar tarafından yakılıyor.