Örümcek: Varys'in Büyük Planı

Arkadaşlar teori bana ait değildir. (Araya birkaç şey ekledim tabi.) Bir konuda @“granpavesi” adlı üye bir link paylaşmış. Bende izledim, çevirdim, biraz toparladım ve aktarıyorum.

ÖNEMLİ NOT: TEORİ KİTABA AİTTİR.

Varys Kimdir?

Varys, Lys’te yetim olarak doğmuş ve oyuncularla beraber büyümüştür. Daha sonra Myr’da bir büyücüye satılmıştır. Satın aldığı adam onu hadım etmiş, parçalarını bir ritüele uyarak yakmıştır. Varys’i de ölüme terk etmiştir. Ancak Varys ölmemiş ve geçimini hırsızlıkla sağlamıştır. Pentos’a gidip orada Illyrio Mopatis ile tanışıp arkadaş olmuşlar ve çocukları hırsızlığa eğitmişlerdir. Ancak çaldıkları şey mektuplar, notlar vs. yani bilgidir.
Bu sırada Westeros’ta II. Aerys deliliğinin sınırlarındaydı. Kimseye güvenmiyor herkesten şüphe ediyordu. Essos’taki Varys’in ünvanını duymuştu ve onu saraya hizmetine çağırmıştı. Ve bundan sonraki Aerys döneminde Varys kralın yanında gezmiş ve kulağına fısıldamıştı. (Yüzüklerin Efendisi’ndeki Grima Solucandil misali.) Onun deliliğini ve paranoyasını körüklemişti. Ancak Varys, Aerys’in ölmesini istemedi. Onu İsyan sırasında Tywin geldiğinde kapıları açmaması konusunda ikna etmeye çalıştı ancak başarısız oldu ve Aerys öldü. Varys, Robert tarafından bağışlandı ve görevine aynı pozisyonda devam etti. Bütün bu yıllar boyunca Kızıl Kale’nin tüm gizli yollarını öğrendi ve küçük kuşlarından ouşan örümcek ağını kurdu.

Burada ise bizim okuduğumuz seri başlıyor.

1. kitapta Varys’in davranışları POV karakterleriyle gözlemlediğimiz kadarıyla kafa karıştırıcı. Ned’e kralın Lannisterlar tarafından öldürüleceğini söyledi. Dany’nin bir çocuk taşıdığını Küçük Konsey’e haber verdi. (Sonradan öğrendiğimiz şekliyle Jorah aracılığıyla Dany’i koruyordu.) Robert’ın ölümünden sonra Joffrey birini sorumlu tutmak istedi ve Varys de Sör Barristan’ı önerdi. Ve böylece Barristan Dany’e ulaşan yolculuğuna başlamış oldu. Sonda ise Ned’i infazından kurtarmaya çalıştı ona siyahları giymesini söylemeyi önerdi ancak bildiğimiz gibi Ned bunu kabul etmedi ve idam edildi.

2. kitapta Varys, neredeyse arkadaşça Tyrion’un şehri yönetmesine yardımcı oldu. Shae’i korudu ancak 3. kitapta Tyrion’un aleyhine davada tanıklık etti. Ancak daha sonra onun Pentos’a kaçmasına ve babasını öldürmesine yardımcı oldu.

3. kitapta Varys, Tyrion’u kaçırdıktan sonra bir daha ortalarda görünmedi. Ve Cersei’yi Tyreller ile yalnız bırakarak kötü zamanlar geçireceği günlerin kapısını aralamış oldu. 5. kitapta ise hiç olmadık bir yerden çıkarak bir anda Pycelle ve Kevan Lannister’ı öldürdü.

Peki Varys ne yapmaya çalışıyor? Bunların hepsi onun büyük planının bir parçası mı?

1. kitaba geri dönersek Arya’nın POVunda da gördüğümüz gibi Varys, gizlice, Dany’nin Khal Drogo ile evliliğini ayarlayan, arkadaşı Illyrio ile görüşüyor. Buradan planlarının Khal Drogo’nun ordusunu kullanarak Viserys’i tahta çıkarmak olduğunu tahmin ediyoruz. Ancak Viserys ile Drogo öldü. Ve Dany şu anda Meeren’in Kraliçesi konumunda. Dizide Varys’in planının Dany’e taht için yardım etmek olduğunu görüyoruz. Ancak kitaplarda ise durum daha karışık.

Kitapta ise Genç Griff adlı bir karakter var. Varys ve Illyrio aslen onun Rhaegar’ın oğlu, Dany’nin yeğeni, Aegon Targaryen olduğunu söylüyorlar. Ayrıca onun Westeros’a layık bir kral gibi yetiştirdiklerini de belirtiyorlar. O zaman diyebiliriz ki esas planda hiçbir zaman Viserys’in tahta geçmesi yoktu. Dothraki askerleriyle birlikte Westeros’u geri alacak olan Viserys olacaktı evet ancak o sırada babası gibi deliliğin kıyılarında olan, sinirli ve zalim; vahşi at efendileri olan Dothraki çığlıkçılarını getirip Westeros’u yine kanatan Viserys’in yerine, yaşadığı dönemde halk tarafından çok sevilen Rhaegar’ın oğlu, meşru varis, iyi eğitilmiş Aegon piyasaya çıkacak ve Taht için en güçlü aday olacak ve büyük ihtimalle de yeni kral olacaktı. Ancak Viserys öldü ve bu plan suya düştü.

Sonradan ise Varys ve Illyrio, Aegon ve Dany ikilisini evlendirip Westeros’a beraber çıkmalarını planladılar. Ancak bu birliktelik sağlanmadan Aegon, halasını daha fazla beklemek yerine Westeros’a çıktı. Yanında Altın Mürettebat ile birlikte.

Şu ana kadar anlatılanlardan anlıyoruz ki Varys’in (ve Illyrio’nun) planı birçok kez değişti. Ancak amaç hep aynı kaldı: Aegon’u tahta çıkarmak. Bu amacını anladığımızda Varys’in kitaptaki müdahalelerini anlamdırabiliyoruz:
Robert ve Ned’i Lannisterlardan korumak istedi çünkü Viserys orduyu hazır edene kadar Westeros’ta bir iç karışıklık ve savaş istemiyordu. Dany’i korumak için Sör Barristan’ı ve Jorah’ı ayarladı sonradan ise Tyrion’u onun yanına gönderdi.

Varys bu sırada stratejisini değiştirdi. Muhtemel Targaryen işgali için sağlıklı bir ortam hazırlamaya çalışmak yerine kaostan faydalandı. (Evet. Serçeparmak’ın meşhur sözü: "Chaos isn’t a pit. Chaos is a ladder. Kaos çukur değildir. Kaos bir merdivendir.) Böylece Tyrion’u babasını öldürmeye giden yolu gösterdi, Cersei’yi Tyreller ile yalnız bıraktı (Cersei muhteşem politika yetenekleriyle az daha iki haneyi savaşa sürüklüyordu bildiğimiz gibi) ve bir anda ortaya çıkıp Kevan ve Pycelle’i öldürdü. Kevan’ı diyarı bir arada tutabilecek yetenekte olan son kişi olarak gördüğü için harcadı. Pycelle ise sanırım biraz kişiseldi(II. Aerys zamanında kapıları açmayı tavsiye eden Pycelle idi) ayrıca Qyburn gibi birinin önü de bu sayede iyice açılmış oldu. Yani her şey Aegon’un gelişi için hazırdı.

Peki ama neden?
Varys neden Aegon’un tahta geçmesini istiyor?

Varys’in her zaman dediği bir cümle var: “Ben diyara hizmet ederim. Ben diyarın sadık bir hizmetkarıyım ve diyarın barışa ihtiyacı var.” Eğer bu doğruysa neden bir kaos ortamı oluşturmak istedi? Neden binlerce vahşi Dothraki’yi Westeros’a getirmek ve yeni bir savaş açmak istedi? Madem iyi bir Targaryen kralı istiyordu neden en başından beri Prens Rhaegar’ın tahta geçmesini desteklemedi?

Varys, Rhaegar’a karşı çalıştı. Sör Barristan’ın 5. kitapta şu cümlesi geçiyor: “Varys’in fısıltılarıyla, Kral Aerys oğlunun onu tahttan indirmek istediğine inanır hale geldi.” Ayrıca TWOIAF kitabında Yalancı Bahar Yılı adlı bölümde “Aerys’e, sadakatsiz oğlu Rhegar’ın yerine onun erkek kardeşi Viserys’i varisi ilan etmesini önerecek kadar ileri gitti.” cümlesi geçiyor.

Dediğim gibi madem Varys barış içinde bir diyar istiyordu neden Rhaegar’ı desteklemedi? Ondan sonra neden krallığın, borçlarına rağmen, ferahlık ve zenginlik içinde olduğu altın çağ olarak nitelendirilen Kral Robert dönemini desteklemedi ve gizliden gizliye planlar yaptı?

Robert öldükten sonra 5 yeni kral ilan edildi ve savaşlar yapıldı, kan döküldü ve krallık yeniden bir kaos ortamına girdi(Serçeparmak’ın elleriyle.) Ancak Joffrey’in ölümünden sonra tahta geçen Tommen ve onun eli Kevan 7 krallığı birleştirip huzurlu bir ortam sağlamakta iyi işler çıkardılar. Krallık tekrar eski huzurlu günlerine yavaş yavaş geri dönüyordu. Peki neden barış içinde bir diyar isteyen Varys bu durumu desteklemeyip Kevan’ı öldürdü ve Aegon’un gelişi için çalıştı?

Yukarıda Varys’in olduğu dönemde istediğini söylediği “barış içinde bir diyar” hayalini gerçekleştirebilecek 3 potansiyel durum var. Rhaegar, Robert ve Kevan. Peki Varys neden hala Aegon denen çocuğu destekliyor? Onun Varys’in desteğini almasının sebebi ne? Varys, Aegon’un doğduğu andan itibaren iyi bir kral olmak için kabiliyetli insanlar tarafından eğitildiğini söylüyor. Ancak Tyrion, Aegon hakkında, 5. kitaptaki POVunda, “Aegon daha genç bir çocuk. Dünya ve gerçekler hakkında çok az bilgisi ve deneyimi var.” düşüncelerine sahipti.

Eğer Aegon Varys’in iddia ettiği gibi bir kral olsa da onun varisinin yeni bir Deli Kral olmayacağı ne malum? Bir sonraki nesilde Varys’in büyük barış içinde diyar planı başarısızlıkla sonuçlanabilir. Ve Westeros tekrar kötü bir hükümdarlık altına girebilir. Ya Aegon savaşını kaybederse? Binlerce insan boş yere ölmüş olur ve Varys’in büyük planı yine başarısızlığa uğrar.

Artık kesinlikle diyebiliriz ki Varys’in amacı dediği gibi “barış içinde bir diyar” değil “Aegon’un yönettiği bir diyar”.

Neden Westerosla ve Targaryenlerle bir alakası olmayan Illyrio ve Varys, Aegon Targaryen’in tahta çıkması için bu kadar uğraşıyorlar?

Tyrion, Illyrio’ya neden Dany’i desteklediğini sorunca Illyrio, Viserys’in onu Hazinebaşı olarak atayacağına söz verdiğini söylüyor. Bunun üzerine Tyrion onun bir yalancı olduğunu düşünüyor. Daha sonrada ıllyrio, Tyrion’a: “Benim gibi şişman aptalların bile arkadaşları ve sevgi borçları var.” diyor. Peki kim bu arkadaşlar ve sevgi borçları?

IV. AEGON

1. Aegon’un düzinelerce piçi vardı. Bunların dördü Büyük Piçler olarak geçer. Daemon Blackfyre, Aegor Acıçelik Rivers, Brynden Rivers(3 Gözlü Kuzgun) ve Shiera Seastar. Aegon ölmeden önce piçlerini meşrulaştırdı. Ve yüzyıldan fazla sürecek bir isyanın sebebi oldu. Daemon babası öldükten sonra tahtta hak iddia etti ve Blackfyre soyadını ve siyah 3 başlı ejderhayı sancağı olarak aldı. Kardeşi Aegor onun yanında Brynden ise ona karşı, Aegon’un meşru oğlu II. Daeron’un yanında savaştı. Daemon ilk Blackfyre isyanında öldü ancak Acıçelik Westeros’tan, Daemon’un oğulları, onları destekleyen sürgün lordlar ve paralı askerler ile yelken açtı ve Essos’ta Altın Mürettabatı kurdu. Acıçelik, Mürettabatı kurduğunda Demir Tahta Daemon’un oğlunun oturtacağına dair yemin etti. Sonraki yıllarda Blackfyre isyanları devam etti. Acıçelik ve Daemon’nu soyundan gelen birçok erkek öldü. 5. isyanda genç Sör Barristan, Maelys Blackfyre’ı öldürerek Daemon’un oğullarının sonuncusunu katletmiş oldu ve Blackfyre soyunun burada bittiği söylendi. Çünkü ortada Blackfyre olduğunu iddia edecek bir erkek kalmamıştı.

Aegon aslında sunulduğu gibi bir Targaryen değil Blackfyre soyundan geliyor olabilir. İşte buna kanıt olabilecek durumlar:
Kitapta daha önce Quaithe, Dany’e oyuncunun ejderhasına dikkat et demişti. Oyuncunun ejderhası? Varys bir oyuncuya en yakın insan. Oyuncularla büyüdü, onlarla gezdi, dolaştı. Ve kesin bir şekilde Aegon’u destekliyor, yönlendiriyor. Her ne kadar Aegon bunun farkında olmasa da. Burada bahsedilen oyuncu Varys ejderha ise siyah olmasına rağmen kırmızı olarak gösterilen Aegon olabilir. Bu durum Varys’in dizide ve kitapta geçen şu cümlesine mükemmel bir şekilde uyuyor. “Güç, insanların orada olduğuna inandığı yerdedir.” Ve Westeros insanları gücün Targaryen kanında olduğuna inanıyorlar. Aslında bir Blackfyre olsa bile.

Buna işaret eden küçük bir sembol ise Brienne POVunda geçen üzerinde Blackfyre arması olduğu için atılan kalkan. Yıllar sonra kalkan ıslandı, paslandı ve siyah ejderha kırmızı ejderha gibi gözüktü. Bu da Aegon’un hikayesini özetliyor.

Ancak en güçlü kanıt ise Altın Mürettabat’ın Aegon’u desteklemesi. Bildiğimiz gibi Altın Mürettebat, Daemon’un kardeşi Acıçelik tarafından Essos’ta, Daemon’u destekleyen sürgün lordlar ve askerleri ile kuruldu. Acıçelik’in hayaliyle bir araya gelen sürgünlerin kardeşliği. Acıçelik’in yeminini unutmamak lazım. Neden bir Blackfyre 'ı tahta çıkarmak için kurulan Mürettebat bir Targaryen’i desteklesin ki? Bu destek için de hiçbir kontratı bozmadıkları için sahip oldukları haklı ünlerini neden hiçe sayıp Aegon Targaryen için Westeros’a gitsinler ki?

Tyrion bu durumu Illyrio’ya sorduğunda ise Illyrio: “Siyah veya kırmızı ejderha ejderhadır. daha fazla bir şey demeyeceğim.” diyor. Bir de şu sözü var: “Bazı anlaşmalar mürekkeple bazıları ise kanla yazılır.” Bu neden o dönemde Myr’le anlaştıkları halde Aegon için anlaşmayı hiçe sayıp onun peşinden gittiklerini açıklıyor. Altın Mürettebat Aegon Targaryen için savaşıyor çünkü onun aslında Aegon Blackfyre olduğunu biliyorlar.

Illyrio Mopatis’in Aegon’a karşı farklı şeyler hissettiğini Tyrion’un POVlarından anlıyoruz. Düğünü(planlanan Dany-Aegon evliliği) için orada olamayacağından ötürü özürlerini iletmesini istemesi, ondan daha asil bir gencin olmadığını söylemesi, en sevdiği yemek gibi onun hakkında kişisel bilgilere sahip olması ve evinde küçük bir erkek çocuğuna uygun kıyafetlerle dolu olan bir sandık bulunması. Bunlara bakarak Illyrio’nun Aegon’a karşı bir sevgi beslediğini söyleyebiliriz. Sanki baba- oğul gibi.
Illyrio’ Aegon’un babası, annesi ise Illyrio’nun karısı Serra olabilir. Tyrion 5. kitapta Serra’yı “İri mavi gözlere ve arasına gümüş teller karışmış soluk altın rengi saçlara sahip bir kadındı.” olarak betimliyor yani tam bir Blackfyre gibi. Ve ismi de bir Targaryen-Blackfyre ismi gibi: Saera Targaryen, Viserra Targaryen. Serra Blackfyre’ların kadın soyundan geliyor olabilir. Illyrio ona aşık olmuş ve onunla evlenmiş. Ondan olan çocuk ise Aegon olabilir. Bu durum neden Illyrio’nun Aegon için bu kadar şey yaptığını açıklıyor. Sevgi borcu. Illyrio Serra’yı o kadar seviyor ki onunla birlikte olmak için Pentos sarayı ile ilişkilerini bozuyor (İlk eşi Pentos Prensi’nin kuzeniydi). Ve bunun Serra için küçük bir bedel olduğunu söylüyor. Serra gri hastalıktan öldükten sonra onun anısına ellerini halen sakladığını söylüyor Tyrion’a. Belki de Serra ölmeden önce Illyrio’ya oğlu Aegon’un atalarının yapmakta başarısız olduğu şeyi yapması için yardım etmesini söyledi: Demir Taht’ı almak. (Bu biraz da Lyanna’nın Ned’e son sözleri olan “Söz ver bana, Ned.” demesi gibi.)

Bu ilişki sayesinde Varys’in neden Aegon’u desteklediğine açıklama getirebiliriz. Varys, Illyrio’nun yakın arkadaşı. Ve eğer Aegon’da Illyrio’nun oğlu ise Varys bu yüzden destekliyor olabilir.

Ancak Serra ve Varys kardeş olabilirler. Illyrio, Serra’yı Lys’te buluyor. Ve Varys’in Lys’te doğduğunu biliyoruz. İlk kitapta Cat, Varys ile karşılaştığında onu şöyle anlatıyor: “…parfüme bulanmış, pudralanmış, bir yumurta kadar kel ve toparlak…” Burada bir yumurta kadar kel ifadesi. Dunk and Egg serilerinden biliyoruz ki, Egg yani Yumurta lakabını kel kafasından dolayı almıştı ve aslında bir Targaryendi. Ayrıca Varys’in hadim olma hikayesinde de ilginç bir durum var. Onu hadım eden adam kestiği parçaları ateşe atıp bir şeyler fısıldamış, bir büyü yapmıştı. Ve ateş ona karşılık vermişti. Melisandre’den biliyoruz ki ateşle yapılan büyüler için kral kanı gerekiyor. Ayrıca dizide Kinvara ile aralarında geçen ilginç konuşma var. Kırmızı Kadın nasıl oluyor da Varys’in hadım oluş hikayesini biliyor? Ateşin seslendiğini nereden biliyor? Varys’in onunla konuşurken korktuğunu inkar edemeyiz. Sonda Kinvara “Aynı kraliçeye hizmet ediyoruz. Eğer sen onun gerçek dostuysan benden korkmak için hiçbir sebebin yok.” diyor. Dizide kitaba dair spoilerların verildiği malum. Kitapta olmayan sahnelerde kitapta geçen olaylara dair ipucu veriyorlar. Serçeparmak’ın Lord Arryn ile konuşması ve büyük ihtimalle gerçekleşecek olan Jaime’nin dediği annelerin evlatları için şehirleri yakması meselesi gibi bu da Varys’in aslen bir Blackfyre olduğuna işaret ediyor olabilir.
Varys’ın Blackfyre olması ve Kral Kanı’na sahip olması onun en başında neden o büyücü tarafından satın alındığını açıklıyor. Varys Blackfyre durumuna ipucu olabilecek bir küçük ifadede 1.kitapta Cat’in POVunda geçiyor. “Ejderha lordlarının yaptırdığı kalenin sırlarını sadece ejderha kanından olanların bileceğine dair yemin etmişti Zalim Maegor.” Varys’den daha iyi kalenin sırlarını bilenin olmadığını biliyoruz.

Varys’in büyük planı, kardeşinin oğlu ya da en yakın arkadaşının oğlu Aegon’u Blackfyre olmasına karşın Targaryen gibi göstererek belki de atalarının yapamadığını yapmak bir Blackfyre’ın Demir Taht’ta oturmasını sağlamak olabilir.

Aegon, Jon Connington, Altın Mürettebat dizide halen yok. Dizide bunların geçeceğini sanmıyorum bildiğimiz kadarıyla 15-20 bölüm sonra final yapılacak. Okuduğunuz için teşekkürler.

Kardeş hay açacağın başlığa

?

Yazı yok kardeşim fotoğraflar var sadece

Ciddi misin? Bende gözüküyor bir güncelleyeyim sağolasın.

[color=#66cc33]Bende sayfa tamamen düzgün. Arkadaş nereden giriyorsa bir sorunu var sanırım.

Önemli değil de biraz ağır tepki verdiysem kusura bakma başlığı görünce heyecanlandım merak ettiğim bir konu hadi güncellede okuyalım

Vay anasını sorun bende mi??? Diğer konularda normal görünüyor
Mobilden girdim bu arada

Normal gözükmesi lazım. Yöneticilerden biri burdaysa bir bakabilir mi acaba? Yazıda bir yanlışlık mı var, ben fark etmedim. Düzeltirseniz sevinirim.

[color=#33cc33]Yazıda herhangi bir sorun yok buyurun yazının bir kısmına ait fotoğraf:

Bende de böyle görünüyor

Telefonda görünmüyor yazılar. :confused:

Dört dörtlük bir inceleme olmuş.Tebrikler.

Varys ve Illyrio serinin başından beri büyük oyunlar oynuyorlar.En gizemli sırlarla dolu tehlikeli adamlar bu ikisidir.

1.kitapta Kral Şehrinde gizlice buluştuklarında -Bu artık iki kişinin oyunu değil. lafını söylemişlerdi.

Varys ve Aegonun Blackfyre olma ihtimali hayli yüksek.Bunu ancak 7.kitapta öğreniriz.

Defalarca teker teker ayrı ayrı konularda söylenen lafların toplanışı ile ayrıntılı bir başlık olmuş. Yazı için teşekkürler. Verilen ipuçlarını görmemek biraz abes kaçardı. Ama Aegon çıktıktan sonra ilk kitaptaki siyah beyaz muhabbeti ile Aegon’un zaten Blackfyre olduğu barizdi. Varys’ın sadece iç karışıklık çıkarmak ve Aegon’un geleceği zamanda yaptığı o suikast yani Kevan’ın ölüşü ortam hazırlamak içindi. Huzurlu bir diyar için mi? Yoksa Aegonşu bir diyar için mi? İşte bütün mesele bu. :slight_smile:

@croweye04 büyük ihtimalle Jon Connington da Aegon’un gerçek bir Targaryen olduğunu sanıyor. Aegon daha küçücük bir bebekken gelip bu Rheagar’ın oğlu dedilerse inanmıştır.
Benim başka bir sorum var. Illyrio’nun karısı Serra tam olarak nasıl tasvir ediliyor? Yazarken mavi gözlü demişsin ama Blackfyre’ler tam bir Targaryen görüntüsüne sahip. Yani gözleri lila renkli. Aegon’un gözleri de aynı şekilde sadece saçını maviye boyadıkları için mavi gibi gözüküyordu. Eğe Serra mavi gözlüyse büyük ihtimal Blackfyre ya da Aegon’un annesi değildir.

Kitapta açıp baktım tam olarak konuda yazdığım gibi yani mavi gözlü gümüş saçlı olarak tasvir ediliyor kısaca. Ayrıca kesinlikle mavi olamaz diye bir kaide yok. Çünkü Marteller ile yapılan evlilikler sonucunda siyah saçlı siyah gözlü Targaryenler doğmuştu diye biliyorum. Yani yapılan evlilikler sonucunda mavi göz bir şekilde geçmiş olabilir. Ben bu teoriyi destekliyorum. Bence Aegon ve Varys Blackfyre kanından.

Varys ile ilgili benim de onun çok önemli biri olduğuna dair fikrim vardı ama bu yazı aynı zamanda detaylandırılmış güzel bir yazı olmuş, eline sağlık.
Bir an teoriyi doğru kabul edip gelecek bölümleri hayal ettim. Çok ilginç olurdu…

BU konuyla alakalı kendime hep şu soruyu sormuşumdur : Varys yalnız ölen Kevan’a neden yalan senaryo uydurup Sidiksu Prensi hikayesini anlatsın ? Nasıl olsa hiçbir şey diyemeden ölecekti.

Belki diriltirler diye düşünmüş olabilir ayrıca Serra kadın bir blackfyre olabilir bence

Yalan söylemeye alışmış biri için yalan söylemek alışkanlıktır @JaqenHgar kardeşim

Ben Aegon’un Blackfyre olduğunu düşünüyorum. Madem altın mürettebat Targaryenlere yardım edecekti neden Viserys’e yardım etmediler ?

Illyrio Blackfyre olduğunu söylemiştir Aegon’un bazı sözleşmeler kanla yazılır diyordu. Aegon bir Targaryen ise o zaman şöyle bir değişken söyleyebilirim Jon Con. Aslında Blackfyre olmamasının küçük bir ihtimali de var. Altın Grup sürgün bir birlik ve herkes vatanına dönmek istiyor. Bu yüzden de Aegon’a destek vermiş olabilirler. Varys deli biri değil bence boşuna yalan söylemez hele ölen bir adama.