Osmanlı tarihi için okuma önerileri?

Tarihi romanlardan sonra anladım ki tarihi olan herşey ilgimi çekiyor. Buna istinaden neye gömüleyim derken neden Türk tarihini araştırmıyorum dedim. Eminim aranızda konuya hakim kişiler vardır. Onlara sormak istediğim birkaç şey var. Mesela hangi kaynaklardan okumalıyım? Halil Inalcık hocanın Devlet-i Aliyye kitabını okumaya niyetliyim. Sizce başlangıç için iyi bir tercih mi ?

Kadir Mısıroğlu
Mustafa Armağan
Yavuz Bahadıroğlu

Harika :slight_smile: en iyilerini önermişsin

@Dalyaprak He bu arada sana sadece osmanlı tarihi için bunu öneririm (1566’ya kadarki olayları anlatıyor)

http://www.nedenkitap.com/index.php?route=product/product&product_id=59

Dünya Tarihi İle İlgili İse Ali Çimen’in
Tarihi Değiştirenler serisini öneririm

Birde Eğer İlginç Bilgiler İstiyorsan

Enes Türkoğlu’nun

Osmanlı Tarihi’nden ilginç bilgiler ve anekdotlar kitabını öneririm

İlber Ortaylı, Halil İnalcık, Zeki velidi Togan, Fuat Köprülü, Nihal Atsız ın tarihi makaleleri ve Reha Oğuz Türkkan ın dil tarihi makalelerini okumanı öneririm. Eğer tarihi roman seviyorsan Behçet Necatigil in kitap serisi(kilit, anahtar, kapı vs.) var onları okuyabilirsin.

Küçükken okuduğum bu kitaplara dair internette pek az yorumun olduğunu görünce underrated olduğunu düşünüp üzülmüştüm.

Bende lisede okumuştum. Belki Nihal Atsız romanları gibi ileride bunlar da değerlenmeye başlar.

Zannetmiyorum. Çünkü okuması nihal Atsız kitapları kadar kolay değil. Uzun bir seri ve savaşlardan dövüşlerden çok olayların arka planına odaklanıyor. Nihal Atsız önemli demirbaşlardan biri ve edebiyatçı rolünden çok siyasi önderlik yönüyle öne çıkan ve ciddi bir akımın liderliğini yapmış biri. Sepetçioğlu kendi çapında tanınmış olsa da bir Atsız değil.

[quote=“Symmachus, post:2, topic:10778, full:true”]
Kadir Mısıroğlu

Mustafa Armağan

Yavuz Bahadıroğlu
[/quote].
Altın kadro. Yavuz Neyse de öbürleri ulu Çomar.

Katılıyorum. Tarık Buğranın Osmancık’ı İle Kemal Tahir’in Devlet Anası da çok güzeldir aynı dönemi anlatıyor yani Osmanlı’nın kuruluşu

Bence Mustafa Armağan ve Yavuz Bahadıroğlu da pek farklı değil.

Yavuz bahadıroğlunun endülüse veda kitabı çok güzeldi

O kitabı çok eskiden ben de okudum. Ama bu tür kitapların ortak yanları bizi Gondor hristiyanları Mordor gibi göstermeleri. Ha okuması zevkli olabilir ama durum bu şekilde olunca elinde palayla diriliş izleyen neslin tohumları atılmış oluyor.

İsa aşkına Çocukları Kesin
İsa Aşkına Kadınlara tecavüz edin
İsa aşkına Camiileri Kilise Yapın

Gibi kavramları kastediyorsun heralde?

Valla çok eskiden okuduğum için ne kullanıldığını hatırlamıyorum :joy:.

Nispeten daha az Çomar gibi ben de kitaplarını okudum üslübunu severim ama Mustafa Armağan en rezil. Tabi popcorndan bahsetmiyorum bile

Bu konuda kimse Kadir Mısıroğlu ile kapışamaz bence :sweat_smile:

Mustafa Armağan AKP ve Cemaatin sevgili olduğu, sevgi kelebeği liboşların, yetmez ama evetçilerin hakim olduğu yılların simge isimlerindendi. Şimdi ne yaptı bilmiyorum.

En son Derin Tarih dergisinden alt mesajları vermeye devam ediyordu.
Popcornu ben saldım artık, keşke Yunan galip gelseydi diyen bir adam ya.

Boşver kitap okumayı sen bu saydığım dizikeri izle.
Selçuklu son zamanları, osmanlı erken dönem için Diriliş Ertuğrul
Yükseliş dönemi için Fatih Bir Cihan Fatihi
ve muhteşem yüzyıl
Duraklama için Muhteşem Yüzyıl kösem
Son zamanlar için Payitaht abdülhamit
Daha erken dönemler için dizi çekilmesini bekleyeceksin @Dalyaprak bro.
Hiç zihnini yormadan tarih öğreneceksin. Nasıl fikir ama ?

Konu başlığı “Osmanlı tarihi için okuma önerileri?” iken Türk tarihi demişsin!?
Osmanlı Türk tarihinden değil demiyorum. Diyemem de ama Türk tarihi ve araştırması deyince niçin öncelik yada tek konu hep Osmanlı oluyor ?!
Bizim tarihimiz Osmanlıdan mı ibaret ?
yanlış anladığım bir kısım varsa özür dilerim. Ama başka mecralarda da Türk tarihi denildi ve sanki Osmanlıdan ibaretmişiz gibi konuşuldu. Hassasım bu konuda. Zengin bir tarihimiz varken; araştırmalar, meraklar hep Osmanlıda tıkanıp kalıyor. Sanki öncemiz yok

‘‘Buna istinaden neye gömüleyim derken, neden Türk tarihini araştırmıyorum dedim.’’ yazmış dostum. Osmanlı 700 yıllık bir tarihi kapsıyor bunu merak etmesi normal sen biraz yanlış anlamışsın.

Yakın tarih için kaynak olarak hatırla sevgili veya sevda kuşun kanadında olabilir