Osmanlı tarihi için okuma önerileri?

Ben yapmıyorum Mahmut Sevked Pasa yapıyor.

Mehmet Akif diye biliyorum ben.
-“Ortalık şöyle fena, böyle müzebzeb işler,
Ah o Yıldız’daki baykuş ölüvermezse eğer,
Âkıbet çok kötü…”

Mahmud Şevket Paşa’da yazmış demek.

Haha Paşa’nin bir ses kaydı var. Sey diyor kohne bizansin yıldız burcundaki baykus

Bir Abdülhamid sever olarak ben bile gaza geldim o konuşmayı dinlerken :joy::joy:
İyi konuşuyor şerefsiz. Konuşmadan sonra sarayı basıyorlar. O gazı bana verseler bende Beştepeye yürürdüm herhalde.
Sonra kendi koruması tarafından gebertilmiş galiba.
Üzerine bir not bırakılmış.
Teşkilat-ı Mahsusa was here.

Sultan Abdülhamid Han’ı ben de çok severim ve saygı duyarım. Padişahlar arasında keşlerin keşi olarak adlandırabiliriz. Kendisine saygım daha da büyür. Çünkü kendileri öyle böyle içmezdi esrarı. Kendisine en yakın hissettiği küçük erkek kardeşi Vahdettin ile beraber esrarı içerlerdi. Bir süre sonra esrarı bıraktığını öğrenmek beni hayliyle üzmüştü. Çünkü esrarı bırakması ile birlikte mutlu ve keyifli günleri de geride kalmıştı. Herkes bir damla mutluluğu hak eder.

Ecdad kova yapmış, torun sarmaktan aciz.

3 tane komitacı vuruyor arabasının önünü kesip. Koruması değil galiba,

Bizim semtte ki müptezeller Osmanlı torunuyum diye övünüyor, meğer bundan dolayıymış.

Kitap okuma ile hiç uğraşmayın DİA’dan açın merak ettiğiniz padişahların, sadrazamların vesaire makalelerini okuyun daha kolay ve kitaptan alacağınız bilgiyi de alıyorsunuz.

Kitap bütünü anltıyor. Türk mutfağını denemek isteyen birine amaaan mantı ye bak demek gibi bir şey. Tsrih sadece padişahlardan oçuşmuyor. Tüm padişahların genel olarzk yaptığı şeylerin bağlantısına bakılıyor. Fransanın 600 yıl boyunca bize nasıl baktığına balıyor, 3 padişahın arasına gelişen değişime bakıyor. Makaleden çok daha fazlasıdır kitaplar.

Fazlası tabi ki ama sadece bilgi almak için makale de yeterlidir ayrıca kitaplarda bu makalelerin hepsinden faydalanıyor kitaplar için kaynak niteliğinde olan makaleler bunlar.

Ilber Ortaylı’nın Türklerin tarihi serisi (Yanlış hatırlamıyorsam 2. Cilt direk Osmanlı ile alakalıydı), aynı şekilde Ortaylı’nın Atatürk kitabında da Osmanlı’nın son zamanları ile ilgili baya enteresan bilgiler vardı.
Onun dışında tabiki Halil İnalcık hocadan okumalar yapabilirsin. Türkiye’de Osmanlı Devleti hakkında bulabileceğin en iyi kaynaklardan birisidir direk.

Genel bilindikler dışında şurada benim okuduğum Türk tarihi ile ilgili kitaplar var, ilgini çeken olursa bakarsın.