Ötekiler Ne İstiyor?

GRRM, buz için “intikam” demiş. Sizce ww’ler intikam için geliyor olabilir mi? Öyle ise neyin intikamı? Neler oldu 10 bin yıl önce?

Bir cümleyle konu açman bu sözden daha ilginç geldi :joy:. Pek alışıldık bir durum değil.

İntikam biraz garip bir tema. Beyin yakan asoiaf teorilerini geçecek olursak diziye göre ormanın çocukları tarafından yaratılıp kontrolden çıkmış abiler. Bunun neresine intikam sıkışır bilemedim şimdi.

Aynen! Bana da çok ilginç geldi, kısacık paragraf, konsantre olup cevap yazamadım :smile:
:stuck_out_tongue_winking_eye:

@YeniAy_Ottoman :kissing_heart:

İlk İnsanlar, Ormanın Çocukları ve Devler sekiz bin yıl önce bunları geldikleri yere geri göndermişler ya, onun intikamını almaya geliyorlar işte :grin: :stuck_out_tongue_winking_eye:

Vallahi aklıma geldi açtı, uzun uzun ne yazam ki? :joy: Teşefondan yazıyorum zaten kısa olması olağan.

Diziye göre bana ne ya :hocho::hocho::hocho:

Kitaplara göre bakıyoruz biz. İntikam ise neyin intikamı?

Cersei’den Ned’in intikamı, Walder Frey’den Robb’un intikamı, Catelyn’den küçük Jon’a yaptığı davranışların intikamını istiyor bizim Ak Gezen amcalarımız.:cold_face:

Şaka bir yana ben kitabın bu noktada diziyle aynı şekilde ilerleyeceğini düşünüyorum.
Kuzey’den kaçan Ormanın Çocukların’dan intikam almak isteyebilirler.

İki tarafın anlaşmasından en az (sanırım) 1000 yıl sonra ortaya çıkıyor bunlar, Uzun Gece çok sonra olan bir şey. Öyle olsa Kahramanlar Çağı öncesi olması gerekmez miydi Uzun Gece?

Bence hatalı bir bakış açısı. Dizide temel şeyler aynıdır, değişmez. Özellikle ana konularda. Tabi Akgezenler tamamen Ormanın Çocuklarının başının altından çıkmış olmayabilir. Arka planda başka şeyler vardır belki. Ama yaratılmasında önemli etkiye sahip oldukları neredeyse kesin bence.

Ben “etki” meselesine katılıyorum ama dizide olan kitapta da olacaktır, mantığına katılmıyorum. Her şeyden önce yukarıda sorduğum soruya bir cevap gerek. Bunun dışında “ejderha camı” ile adam yap sonra aynı şey onu öldüren şey olsun ama diğer yandan Benjen’ın dönüşmesini engelleyen şey olsun. O kadar çok sorunişareti var ki. Elbette bu “tarih” meselesi efsanelerde anlatıldığı dönemlerde olmamış da olabilir, aktarımlarda yanlış çok şey var muhtemelen ki öyle açıklandı zaten.

Ak Gezenleri Kökeni başlığımda zaten bir ihtimal Büyük Öteki gibi bir güç ile anlaşma yapıp var oluşlarında bir etki sahibi olabileceklerini düşünmüş kuram sahibi; insandan ziyade Ormanın çocukları devşirilmiş olabilir diyor yahut çok başka şekilde var olan farklı bir tür. Ben 2.’den yanayım aslında. Zaten var olan da olabilir. Kimse Ormanın çocuklarının kökünü sorgulamaz iken ya da insanın, neden ww’nin kökü bu kadar sorgulanıyor ki?

Buz Ejderhaları betimlemesine bakar iseniz birebir öteki onlar da. Martin’in söylediği gibi yaşayan buzdan yapılma ki Ötekiler için de aynı şeyi söyledi. Ayrıca Peri kadar güzeller. Böyle canlıların böyle güzel olmasını ilginç buluyorum. Gerçi güzellik ve ölümcül olma kapasitesi açısından güzel bir referansa da giriyor o ayrı. Kusacası buz ejderhasını da ateşten mi devşirdiler? Başka ejderha türlerinden de bahsediliyor misal kanatsız olanlar solucan/yılan gibi olan Valyria madenlerinde. Anlatabildim mi demek istediğimi bilmiyorum.

Eğer ki konsepimiz intikam ise ak gezenler ırkını birilerinin yarattığını düşünerek cevap veriyorum. Bu dönüşümün intikamını almak için dönüyor olabilirler. Yüzler adasının çok önemli olduğunu zaten düşünüyoruz. Gece gece coştum yine büyük bir savaş olmadan, büyük bir canlı kaybı olmadan antlaşma ile sorunlar çözülse ne mutlu olurum.

Var ortada bir intikam ama ne asıl olayları bakalım göreceğiz :smiley:

Önceden uyarayım fena saçmalayacağım.

WWler direkt Great Other’ın uşakları olduğundan mütevellit intikamı r’hllor dan almak için geliyor olabilirler. Ama buradan sonra işler karışıyor bence büyük iki hane targeryan ve stark. Targeryanlar zaten ateşin temsilcisi bu durumda starklar da buzun mu? Eğer öyleyse Stark hanesi de great othera mı hizmet ediyor? Bu zaten aşırı saçma geliyor. Mimar Brandon Suru ve mahzen mezarları neden yaptı. Yoksa Mimar Brandon da savaş sırasında Starkların karşısında mı yer almıştı? Bu forumda başka bir kuramın altında birisi de eski starkların Ned ve çocukları gibi beyaz karakterler değil de Lannisterlar gibi daha gri karakterler olabileceğini söylemişti bu durumda o starklar WW ile birlikte Great other için savaşmış olabilir mi?
NQ ile evlenen bir Lord Kumandan vardı. Yaşlı dadı onun da bir stark olduğunu söylemişti. 13 yıl sonra Winterfell starkı kuzeye gelmişti savaşmaya ve neden 13 yıl beklediğini kimse bilmiyordu. 13 yıl bekleme sebebi bir çocuklarının olmuş olması ve onun güvende olacağı surun ötesine geri geçeceği yaaş gelinmesi beklenmiş olabilir. Winter is coming de bununla alakalı olabilir mi? Kış gelecek bizim tanrımız güçlenecek hepinizi dövecek gibi. WWleri ormanın çocukları yaptı büyüyle ve obsidiyenle. Çocuklar da kuzeyin tanrısına hizmet ediyor ilk insanlar ve tüm kuzeyliler gibi. Ama bildiğimiz kadarıyla yaratıcıları ormanın çocukları olduğuhalde WWler Great Other’ın hizmetinde yani bu tanrıların aynı varlık olma ihtimali de var gibi. Çünkü kimisi diyor ki tanrı tektir herkes farklı isim takmıştır kimi de diyor ki sadece iki tane vardır r’hllor ve büyük öteki…

Ya da bambaşka bir taraftan bakarsak olaya, Şu anki Targeryanlar da starkların soyundan olabilir mi? Bu gemiye binip giden geri dönmeyen bir Stark oğlanı vardı adını hatırlayamadım. Bu gittikten sonra eski Valrya’ya yolu düşmüşse bir evlilik veya ışığın tanrısı tarafından verilen bir kutsamayla ejderha kanını almış olabilirler mi? Starkların da ateşe hizmet etme ihtimali daha yakın geliyor bana çünkü Winterfell’deki suların sıcak olması basit bir kaplıca durumu değil, duvarlarınn içinden geçen su, tanrı korusundaki göl suyunun sıcaklığı GRRM bunlardan çok defa bahsediyor kitapta ve sebepsiz yere olduğunu hiç sanmıyorum. Yani Winterfell’in altında o suları ısıtabilecek birşey var uyku halinde bir ateş büyüsü ya da 4.ejderha(Bran’in yazın derisini giydiğinde gördüğü kanatlı yılan) diye bahsedilen şey. Kışyarında bir daima bir stark kalması gerektiği de bu şey uykuda tutmak için olabilir tabi bu iki teoriyi de destekleyebilecek birşey. Hiç uyanmasını istemiyor olabilirler ya da gerektiği zamana kadar uyanmasını istemiyorlar…

Kitapları okuyalı epey zaman oldu. Arada bir okusam da unuttuğum kısımlar olabilir. Belki bu iki teoriyi de çürütecek şeyler. AWOİAF’ı bi kez daha kontrol edeyim tarihlerde karışıklık yapmamak için…

İlk Uzun Gece’nin sebebini tam olarak bilmiyoruz. Bazı bilgiler var ama doğruluğu kesin değil. İntikam alma konusunu büyük ihtimalle bununla alakalı. O gün ne olduysa bunun intikamını almak istiyor olabilirler. Bir de adamlar resmen hapishanedeler. Surun ötesine geçemiyorlar.Ben Gecenin Kralı’nı baştan çıkaran kişinin Öteki’nin rahibesi olduğunu düşünüyorum. Yani Mel.'in karşı taraftaki hali. Gecenin Kralı’nın Buz’un şampiyonu olduğunu düşünmüş ve intikamlarını alacağına inanmış bence. Mel’in gölge bebek doğurduğunu düşününce, Gecenin Kraliçesi’nin ne doğurduğunu düşünmek bile istemiyorum. Aslında ben biraz Stannis-Mel. ilişkisinin Gecenin Kralı ve onun Kraliçesi ilişkisine paralel olduğunu düşünüyorum.

Yüzsüzlerin Titreyen Deniz’den, Ötekiler’e ulaştığını savunan bir teori var. Bu teoriye göre Yüzsüzler, Arya’nın Buz’un şampiyonu olduğunu bu sayede öğrendiler ve bu yüzden onun peşindeler. (İstersen, bunların hepsini içeren bir yazı hazırlayabilirim.) @ElissaFarman’a açtığı içerik başlığı için teşekkürler.:clap:

1 Like

Değişik bir düşünce… Titreyen Deniz’de buz Ejderhaların yaşadığı bilinir, efsane haline gelse de bir çok kişi yüzyıllarca onları gördüğünü rapor eder. Yarı donuk oldukları için iddiaları ciddiye alan olmaz elbette. Ötekiler ve FM arasında bir ilişki olduğuna zaten inanıyorum ama iletişim meselesi nasıl oluyor bilmem; Büvet Ağacı bu işi hallediyor diye düşünebiliriz belki; kapıları bundan ve Arya, onu izlediğini düşünmüştü. Ölmüş bedenleri warglayan ve muhtemelen yeşil görü yeteneğine sahip biri var Ötekilerin başında; haliyle iletişimi böyle kurabilir.