Ötekiler'in Amacı

Ötekiler’in asıl amacı ne? Yani diyarı işgal etmek için bir sebepleri var mı yoksa yalnızca yık, gebert, işgal et diye gezen ölüm makinaları mı?

0 Likes

Öncelikle ilk yorumun hayırlı olsun :slight_smile:
İlla Stark değil bence çünkü o dediğin kişi Waymar Royce idi. Normalde hep kölelerini gönderen Ötekiler Waymar’a bizzat saldırmışlardı. Ama bunca yıldır tek bir kişi için beklemeleri ilginç geliyor. Aslında bunca yıldır niye geldikleri bile belirsiz bence. Zayıflık olsa dünyada diyecem daha zayıf zamanlar da olmuştu. Valla ilginç bir mesele bence.

1 Like

Aynen öyle. Yüzlerce yıl tek birisi için beklemezler veya şimdi bulunduğumuz diyar her ne kadar zayıf olsa bile daha zayıf zamanları olmuştu dediğin gibi.

0 Likes

Ayrıca basit bir başlık değil bence. Sadece soru kolay duruyor ama açıklanamıyor bence tam olarak. Ayrıca bence bir süredir Ötekiler insanlara saldırı yapıyordu ama kimse kurtulamadığı için yeni geliyorlar hissi var ama niye şimdi daha sert geliyorlar ki ?

1 Like

Her tarafları ayrı oynuyor bu ötekilerin, ne yaptıklarına anlam veremiyorum. :neutral_face::neutral_face:

0 Likes

Bu, kesinlik kazanmadı hala; ne isterler, amaçları nedir vs. Melisandre’ye göre “Bitmeyen Kış” gelsin ve herkes yok olsun istiyorlar ama Melisandre’nin bakış açısı da sakat olduğu ve doğal olarak tarafgil olduğu için resmi açıklama gibi görme :slight_smile:

GRRM, Ötekilerin “yaşayan” canlılar olduğunu söyledi ve buz’u “intikam” ve “ihanet” olarak tanımladı. Bu durumda Ötekiler bir şeyin “intikamını” istiyor olabilirler de. Durduk yere hiçbir canlı saldırmaz.

Şahsım AA’nın kurtarıcı olmayabileceği yönünde.

İlk yorumun hayırlı olsun ve foruma hoş geldin, Zeynep. Uzun süredir takiptesin farkındayım. :smiley:

Bu soruna bir cevabım olabilir. Ak Gezenlerin Arayışı 'Jon Snow'

1 Like

Asıl sorun bu zaten. Neyin intikamı bu ve Azor Ahai’ye veya Ötekiler’i püskürtecek kişiye ya da kişilere neden ihtiyaç var?

0 Likes

Bazı filmlerde eserlerde falan olur kötü tarikat kendilerini yok edecek şeye ihtiyaç duyar çünkü o şey bir şeyin anahatarıdır falan belki budur. Biliyorum uçtum :joy:

0 Likes

Şimdi hikayelere göre; Şafak İmparatorluğu insanların ilk krallığı, harika bir ömür sürüyorlar, her şey tıkırında gidiyor ama sonra zamanla insanlar sapıtmaya başlıyor ve her yeni kral/kraliçe ile birlikte bu durum daha kötüye gidiyor. En sonunda Kantaşı İmparatoru, kız kardeşini öldürerek tahtını gasp ediyor, eski inancı yere çalıyor ve gökten düşen siyah bir taşa tapıyor(muhtemelen şu valyria halkının ejderha aleviyle erittiği ve bina yaptığı siyah taşlar bunlar); kara büyü, ölü diriltme büyüler, yamyamlık vs. aklına gelen her şey var. Bu imparatorlar da Işıktan Kadın ve Gece’nin Aslanı ismindeki ilah olduğu öne sürülen bu iki kişinin torunları. Nazik Adam, Gecenin Aslanı için “ölüm” ilahı diyordu, Çok Yüzlünün isim ve yüzlerinden biriymiş. Işıktan Kadın tüm olan bitene üzülüyor ve küserek insanlığa sırtını dönüyor ve Gecenin Aslanı uzun geceyi yapıp yaratıklarını salıyor ortaya. Bu dönemde de uzun geceyi bitirdiği iddia edilen AA isminde bir kahraman çıkıyor ama nasıl bu işi yaptı etti bilmiyoruz. Diğer yandan da batıda, kuzeyde de uzun gece aynen yaşanıyor ve İlk İnsanlar da mücadele veriyor ötekilerle, son kahraman hikayeleri falan hatta ejderha çeliği kılıçla öteki öldürmüş… Gecenin Kralı ve Kraliçesi hikayeleri alıyor başını gidiyor. Doğuya göre Uzun Gece AA sayesinde bitiyor ama Batıya göre de Ötekiler, İlk İnsanlar(bilhassa gece nöbeti diye anlatılan bir başka hikaye de var) ve Ormanın Çocuklarının çabasıyla geri püskürtülüyor. Bu Uzun Gece en az 50 sene sürdü deniyor.

Eğer Ötekiler, Melisandre’nin iddia ettiği gibi gerçekten ne varsa yok etmeye geliyor ise onları durduracak biri/lerine ihtiyaç var illa ki. Ötekiler intikam istiyorsa bunun nedeni de muamma sonuçta. Ancak olasılıklar ve tahminler üzerinden gidebiliriz.

Kendi kanaat ve şahsi fikirlerimi ifade etmem gerekir ise ben buz ve ateş taraflarının en az birbiri kadar iyi ve kötü olduğunu (gri) ve iki tarafın kendi haklı nedenleri olduğunu savunuyorum. Yani bir çeşit Lannister-Stark savaşında nasıl iki tarafın gözüyle bakıp sempati duyabiliyor ve iki tarafın adamları da kötü şeyler yapabiliyor ise buz ve ateş tarafı için de geçerli; yani Ötekilerin saf kötü olduklarını düşünmüyorum, GRRM’in genel gri anlatım tarzına daha uygun; lotr olsaydı bu hikaye o zaman başka.

Haliyle AA’nın sadece ateş tarafını zafere götürüp, bitmeyen yazı getirmek için öne sürülen bir ateş kahramanı olduğunu; haliyle buz tarafında da böyle bir kahraman/savaşçı olması gerektiğini düşünüyorum. Bu kişi/lerin kim olabileceğine dair bir iki fikrim var.

Bu iki tarafın birbiri ile savaşı kış-yaz hakimiyeti kurma çabası gibi bir şey; mevsimsel dengesizliğin kaynağı bu iki tarafın savaşı, aslen birbirlerini yok etmek yerine denge içinde yaşamaları gerek buna yanaşmıyor gibiler; bu yüzden burada 3. bir kahraman “denge” unsuru biri çıkacak ve bunun da Jon olacağını düşündüm. AA ve Vaat Edilen Prens aynı gibi lanse edilmişse de aslında tamamen farklı kişilikler olabilir ve haliyle kehanetlerin, efsanelerin, eskilerin yanlış yorumlanması olabilir, nitekim ilk yanlış yorumlama olmayacağı aşikar.

1 Like

Onun neden Jon düşündüğünü cümlelere dökemem ama ben her zaman diyarı kurtaracak kişi Jaime olsun istemiştim ama pek olası değil

0 Likes

Bana kalırsa Jaime’nin değeri Cersei ile aynı. Azor Ahai olmaya uygun kapasiteye sahip değil gibi. Benim aklımda Azor Ahai kimliği için birden fazla kişi var. Dany, Jon, Stannis (yine de ihtimal veriyorum.) , Sam (?) Bran ve hatta belki sıradan halktan birisi.

0 Likes

Jaime AA olursa karakter gelişimi çok iyi tamamlanmış olur isteme nedenlerimden birisi de bu ama bir yanım AA kötü adam diye düşünüyor hep

0 Likes

GRRM zaten dengesizliğin sebebinin büyüsel bir etken olduğunu ifade etmişti, yani ortada ciddi bir denge sorunu olduğu gerçeğini itiraf ediyor. Düşünsene R’hllor tarafı bitmeyen yaz gelsin; diğeri bitmeyen kış gelsin diyor, bunun ikisi de kötü bir şey, mevsimleri yok etmek demek.

Dany’nin AA olma olasılığı daha yüksek. Jon ise “buz ve ateşin şarkısı” olayına daha uygun; ateş olan Targ ile buz olan Stark karşımı biri; iki kana sahip, hem ulukurtlara sahip güçlü bir warg hem de ejderha sürme becerisi olan bir valyrialı. Buz ve Ateşin olayına Jon’dan daha uyumlu olabilecek kim var? Ayrıca Işıktan Kadın(ateş-gündüz) iken Gece’nin Aslanı (buz-gece) olarak nitelendirilebilir; yani bir ihtimal R’hllor ve Büyük Öteki bu ikisi bile çıkarsa şaşmam :smiley: Gerçi Büyük Öteki bence neredeyse kesin Gecenin Aslanı zaten. Neyse o ikisinin oğlu Yeryüzü İmp. Şafak İmp.'uğunun ilk imparatoru, en uzun hükmeden kişi sanırım 10 bin yıl hükmetmiş ve tam bir uyum, denge vs. içinde yaşamış herkes. Bu kişi hem anne hem babasının taraflarını kendinde toplayan “denge” unsuru gibi bir adam görünümünde zaten; ateş-buz; gece-gündüz;ölüm-yaşam. Jon da aynı.

2 Likes

Çok güzel bağlantı kurdun da bu gecenin aslanı şafak imparatorluğu vs.olayını hiç anlamıyorum ama bence büyük bir olayları da olmayabilir. Evren’i büyütmek için yazmış olabilir de yani ama emin değilim.

0 Likes

Uzun Gece ve çıkış sebebi vs. alayı burada olan bitenlere bağlanıyor ve büyük ihtimal ile de Valyria bu imparatorluğun mirasçısı. Dizi 5 bin yıl öncede geçiyor, uzun gece dönemi o zaman olmuş ve Valyria kuruldu diyor grrm hatta Fire and Blood kitabını da dizi için hazırlamış, kullanılması gerektiği için bitirmiş hemen. Herhalde şimdiki diziyi kast ediyordu, diğer daha yapılması yıllar olan dizileri değil.

0 Likes

Fire and blood için Dany okusa işine yarardı demişti diye hatırlıyorum. Nelerden bahsediyor bilgin var mı ?

0 Likes

Ejderhalar meselesinde, onları daha iyi anlama manasında.

0 Likes

Forumun ablasıdır kendisi :joy:

0 Likes

Saçımı süpürge ettim, gençliğimi harcadım( :smiley: ) … desem de abartı olur, işin şakası elbette o kadar da değil ama asoiaf evreni derin ve zengin bir epik fantastik serisi ve ben de gerçekten yazarın yaptığı işe hayranım, ister istemez çekiliyor insan içine, anlamaya çözmeye çalışıyor. :slight_smile:

Eyvallah. :blush:

2 Likes