Ötekilerin Cinsiyetleri Hakkında

asoiaf
ötekiler

Geçen haftalarda aklıma gelmişti ama unuttum, şimdi yine hatırladım; gene unutmadan yazayım dedim. :slight_smile:

Şimdi biz genelde Ötekiler’in erkeklerden ibaret olduğunu, Craster’ın bebeleriyle çoğaldığını düşündük ki dizide bize böyle yansıtıldı.

Fakat Craster ile ilk anlaşma yapıldığı zaman bebekleri değil daha çok keçi gibi böyle hayvanları alıp götürüyorlarmış idi ki sonra bebekleri almaya başlamışlar. Yani meselenin “türeme” olduğu konusunda ciddi şüphelerim var. Dahası Craster hiç de özel bir adam gibi gelmiyor.

Şimdi biraz mantık yürüttüm. Bunlar Daimi Kış Toprakları’nda yaşıyorlar; onların krallığı orası ve oraya giden insan da yok, sıkıyor biraz. Haliyle Ötekiler için ülke sınırları dışındaki her yer “düşman” ve “savaş” sahası çünkü bildiğin savaş açmış.

Şimdi bilinmeyen bir dünyaya düşsek ve tam bir savaşın ortasında olsak… Savaş alanında sürekli savaşan erkekleri vs. göreceğiz. Biz buraya bakarak bu insanların sadece erkeklerden ibaret olduğunu mu düşünürdük? Yoksa kadınları şehirlerde mi derdik? Kadın ve çocuk görmemiz mümkün değil, onlar güvenlik için kendi şehirlerinde olacaklar.

Haliyle Ötekiler için de durum bu olamaz mı? Bunların pek tabi olarak kadın ve çocukları olacak ama ülke sınırladı dışına çıkmadıkları için biz onları göremeyeceğiz ama ilk düşündüğümüz şey “erkeklerden ibaret” olacak? Biraz sığ bir bakış açısı sanki.

GRRM bunların yaşayan canlılar olduğunu bizzat ifade etti; yaşayan şey ürer. Evrenin neresinde üreme yeteneği olmayan bir canlı gördük ki? Cinsiyetsiz değilsen ki bunlar değil, o zaman kadın-erkekten ibaret olmak zorunda ve haliyle çocukları da olmak zorunda.

Seride sadece 2 kere WW gördük; ilk kitabın açılışında zırh ve kılıç kuşanmış olanlar ve yine aynı şekilde Sam’in pov’unda savaşmaya geldikleri çok açık olan diğer ww’ler. Yani toplasak 5 kitabın 2 sahnesinde gördüğümüz 5-10 ww’ye bakıp düz mantık kuruyoruz.

Efsanelere bakacak olur isek en az 1 tane kadın Öteki var. En doğal sonuç olmasını beklediğimiz bu şeye “nasıl olur ki? nasıl yapılmış bu?” diye bakıp soru sormak asıl gariplik gibi geliyor. Ötekiler “buzdan yapılma, canlı” yaratıklar; birileri onu makineye sokup o hale getirmiyor.

Craster’ın çocukları ne ayak o zaman? Craster’ın hayvanlarını ww’ye dönüştürmediklerine göre bebeklerini de dönüştürmediler. Yine efsanelerde NK ve NQ’nin Ötekilere “kurban” verdiğini söylüyor. Forumda bir arkadaş yorumda bulunmuştu “büyü yapmak için kan kurbanı olmasın?” diye. Ateş büyüleri için gerekli ise buz büyüleri için neden olmasın? Onların kanının insan kanı gibi olmadığını biliyoruz(evet kanları var :smiley: ), bu yüzden belki bebekleri alıyordur ve onlar da zamanında bunun için kurban vermişlerdir. Kuzey’de çok uzun süre ağaçlara kurban verildiği biliniyor. Neredeyse her türlü büyü için “kan” kullanılıyor. En azından ciddi büyüler için.

Yani özetle karşımızda kadın-erkek-çocuklardan oluşan bir halk olabilir.

Martin de güçlü kadın karakterler falan koyarak kadınları da ön plana çıkarmaya çalışan hatta çıkaran birisi. Bence de bayan öteki görebiliriz.

Yani sonuçta en az bir tanesinin varlığı “masal” diye kayda düşmüş ise devamı olmasını beklemek mantık dışı bir beklenti olmaz.

Cüceler gibi diyorsun anladığım kadarıyla. Creaster’ın karıları Sam’e çocuğu abileri alacak dedigine göre alınan bebekler dönüştürülmek için alınıyor. Biz Creaster dışında kendi isteğiyle çocuklarını veren görmedik ama WW’ler sadece Creasterdan almayabilir diye düşünüyorum diğer klanlardanda zorla bebek kaçırabilirler.
“Niye kızları almıyorlar?” sorusu ilginç ama benim düşüncem muhtemelen Creaster daha çok çocuk yapsın diyedir​:joy::joy:

O büyü meselesini sanırsam ben söylemiştim ama emin değilim. Ama ben söylediysem onu Craster özel birisi diye varsayarak söylemişimdir başka türlü neden sadece Craster’ın çocuklarını alsınlar ki? Başka bir mesele de NW’nin buna neden göz yumduğu sorusu ki buna verebileceğimiz çok fazla cevap yok ama ben ama ben sadece NW’nin değil kuzeydeki bazı hanelerinde en azından yakın tarihe kadar bu olayların içinde olduğunu düşünüyorum. Oldukça karmaşık olaylar bir süredir bir Craster başlığı olayları iyice analiz etmek istiyordum ama bilirsin üşengeçlik ve bir de önceden yarım kalmış Faceless serisi var o yüzden şimdilik biraz zor.

“Abileri” dediğini biliyorum ama sonraları düşündüm, nereden biliyorlar?

Yetişkin ww’ler bunlara gelip “anne!” diye mi sesleniyor? WW’ler ilk geldiği zaman Craster’a her şeyi ayrıntısı ile açıklama ihtiyacı mı hissetmiş? Aralarında efendi-köle ilişkisi olduğu için pek sanmıyorum. Şüphem var. Madem en başında bu herifle anlaşma yaptı, neden ilk bebek almak yerine hayvan almış ama sonra bebek almaya başlamışlar?

@Brandon_Stark
Sadece Craster’dan aldığı için adamda özel bir şeyler olmalı gibi diye düşündük ama adam sapık pislikten başka bir şey gibi görünmüyor, özel bir şey olduğuna dair bir işaret görmedik(gözden kaçmadı ise). Sadece bunlarla anlaşma yapacak kadar pislik karakterli bir şey; erkekler ona rakip, kurtulmak istiyor; WW’ler buna bu imkanı sağlıyor. Eğer mesele “kan kurbanı” ise zaten Craster’ın bebekleri buna yeter ama ww sayısını arttırmak için ise yetmez. Sonuçta her sene kaç tane erkek bebe doğuyor ki bundan, bunların sayısı artsın? Başka kişilerden de almaları lazımdı; çalmak olsun isteyerek anlaşma yapmak olsun.

Belki Yabanıllar arasında Craster kadar pislik adam yoktur(şüphem var gerçi :slight_smile: ) ama adamın örneği de yok görünüyor. Bu, WW’lerin amacını anlama açısından önemli olabilir işte. Bence hayatta kalmak için her şeyi yapacak Craster dışında da birileri vardır; bilhassa atıyorum dönüşüm için alıyorlarsa bebekleri, bunun için de warg kanı gerekir ise Yabanıllar arasında warg olup piç peydahlayan tipler var.

Lakin dediğim gibi Craster warg olsa bu bilinirdi kanımca, kimse saklamıyor bu niye saklasın? Hem saldırı yediğinde savunma için gücünü kullanmaz mıydı? Yabancılar toprağında iken onları gözlemez miydi? Bilmez miydi niyetlerimizi kötü? Kaldı ki warg olanın çocukları da warg olacak diye bir şey yok; misal son kitabın açılışındaki warg’ın çocukları öyle değildi. Yani babanın-annenin özel olması bir şey ifade etmez, çocuk da o büyü kanda yaşamadıkça.

Yani bence “kan kurbanı” daha makul.

Crasterla ilgili bir teori var görmüşsündür belki. Craster Aemon Targaryen’in Yabanıl bir kadından olan pici diye. Yabanıllar ilk insanların kanlarını taşıyor, targaryenlerde valyria kanı var. İkisi de Westeros’taki büyülü kanlar. Bu teori dogruysa Craster da Jon gibi büyülü bir kana sahip. Hatta teoriye göre Craster’ın ensest üremesinin sebebi de kanın saflığını korumak. White walkerların istedigi kan karışımının bu oldugu, o yüzden Craster’ın cocuklarını aldığını söylüyor o teori. Dogrudur yanlıştır bilemem tabi.

öyle birşey olsaydı kızları, çocuklarının en az biri yada birkaçında görünümü olurdu . Bu da dikkat çekerdi. Öyle dikkat çekici birşey hatırlamıyorum ben

neyse ötekilerin cinsiyetini erkek diye düşünmedim ben, zaten öteki nedir bilmiyoruz da
dizide ötekiler dönüştü bebek ama kitap ne oldu bilmiyoruz kurban olduğunu biliyoruz ve bebek alıp büyütecek kadar merhametli olduklarını ben sanmıyorum, öğreneceğiz

Adı üstünde “kuram” ve dahası oldukça da desteksiz bir kuram. Yani Ötekilerin “dönüşümü” yaşlı bir Targaryen’in piç peydahlamasına mı bağlıydı yoksa dönüşmeyecekler miydi? 5 bin yıl önce nasıl peydah oldu bunlar? O zamanda mı bir Valyria’lı kurban aradılar ne oldu? Yani görüyorsun bu sadece olayın bir başı, başka noktalara gitsen sayısız uçurum çıkar karşımıza. :slight_smile:

Bir üst yorumda da belirttiğim gibi; Craster’ın özelliği ne olabilir ki? En fazla warg olabilir ama warg olmak senin çocuklarını da senin gibi özel/warg olmaya itmiyor. Kızlarının hiçbiri warg değil, erkekler mi warg olmuş sırf? 1000 kişiden 1 kişi warg olur, bunun yegane istisnası Stark çocukları ki o da zaten ciddi bir müdahale durumu(aynı Dany’nin yanmaması gibi ama bir seferlik) .

Yani Craster’ın olsa olsa 1 tane warg bebesi olur, başka olmaz. Dahası bunu anlamanın yolu da birkaç yaşa gelene kadar beklemek aslında, güç o zaman gösteriyor kendisini. He belki warg olan hangi bebek warg onu anlayabilir, hissederler çünkü.

Yani WW’ler “dönüşüm” için bebekleri alıyorlar ise ve bu “özel” kan gerektiriyor ise bu iddia çürür, bu şekilde türeyemezler. Lakin özel kan gerekmiyor, herhangi bir bebek olur dersek de o zaman şu soruyu sorarım; köyleri basıp, bebek çalabilecek iken yahut işte Craster gibi “hayatta kalmak” adına bunu yapabilecek birkaç kişi daha bulabilecek iken neden tek bir adamla idare ediyorlar? Zaten köyleri basıp insanları da öldürüyor bunlar, oralarda bir sürü bebek vardır, değil mi?

Bu yüzden “dönüşüm” için olduğu konusunda şüphe sahibi biriyim. “Kurban” ise daha mantıklı geliyor; büyü için vs. Yani bu bebeklerin büyümesini nasıl sağlıyorsun ki? Topraklarında zaman hızlı mı akıyor? Makineye mi sokuyorlar?

Bunlar yaşayan, soluk alan, kanları olan ama buzdan yapılma canlılar. Ateşin tersi…

5 bin yıl önce bir tane dişi Öteki varsa, bu nasıl olmuş ve neden bugün olmasın? Eğer söylediğim gibi bunlar şehirlerinden dışarı çıkmıyorlar da biz sadece askerleri komutanları görüyorsak olağan yani.

Dizide ww’ler tamamen Craster fabrikasından çıkma görünüyor, o şekilde işlediler. Aksi yönde kapı bırakmadılar. Lakin durum kitaplar için aynı değil. Zaten serideki Ötekiler ile dizideki ww’ler arasında çok ciddi farklar var. Sanki aynı ırk değil de kuzen gibiler. :grin:

Bu bebemiz Yabanıl bir wight. WW değil.

Anladım, haklısın aslında ama işte DD ve yapımcıların, artık kim ilgileniyorsa bununla… İşi yapış şekli, fikir değiştirmesi ve oyuncu çocuk olduğu için de yetişkinler gibi rol kesmesi zor… Alayından zeki gibi durması bundan dolayıdır diye tahmin ediyorum. :slight_smile: